Velike

Kitajska opozarja Francijo v zvezi z namerami o prodaji orožja Tajvanu

17. 07. 1998 11.31

Kitajska je včeraj sporočila, da nasprotuje nameram Pariza o prodaji orožja Tajvanu, potem ko se je izvedelo bi Francija lahko nadaljevala s prodajo orožja Tajvanu.

Slovenski pihalni orkestri in strokovnjaki v Avstriji

16. 07. 1998 15.38

Od 15. do 19. julija v Schlasdmingu v Avstriji poteka prva mednarodna konferenca simfoničnih pihalnih orkestrov in pihalnih ansamblov. Gre za največjo in prvo tovrstno konferenco v Evropi, ki vključuje vojaške in civilne orkestre. Na njej poleg domačinov sodelujejo še strokovnjaki in orkestri iz Slovenije, Bolgarije, Francije, Izraela, z Japonske, Madžarske, iz Nemčije, Švice, Združenih držav in Velike Britanije.

Eiff: Delegacija OVSE bo preučila položaj v Jugoslaviji

16. 07. 1998 10.38

Delegacija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) bo v ZR Jugoslaviji preučila stanje na področju varovanja človekovih pravic, delovanje političnih institucij ter položaj medijev in manjšin, je v sredo v Beogradu dejal vodja delegacije, nemški diplomat Hans Joerg Eiff.

Po treh letih končno do sperme

15. 07. 1998 08.02

Lezbijki iz Velike Britanije, ki si nadvse želita imeti otroka, sta si prek interneta naročili zamrznjeno spermo. Te možnosti sta se domislili potem, ko sta v treh letih izčrpali že vse ostale načine. Za spermo, ki sta jo prejeli iz ZDA in s katero bodo opravili umetno oploditev, sta plačali 280 funtov. ''Obrnili sva se na prijatelje homoseksualce in jih zaprosili, naj nama podarijo spermo, vendar je večina hotela imeti neko določeno vlogo pri vzgoji najinega otroka, na to pa nisva pristali,'' je povedala 32-letna Sara, po poklicu odvetnica. Njena prijateljica, 27-letna učiteljica Jane, ki bo nosila otroka, je dodala, da ''nobena od njiju ne misli, da bi bilo to kaj nemoralnega ali napačnega''. Ženski, ki sta skupaj že šest let, sta si za biološkega očeta svojega otroka izbrali visokega, rjavolasega, čednega 30-letnega Američana.

Velike izgube zaradi stavke ruskih rudarjev

14. 07. 1998 17.16

Zapore na transsibirski železnici, ki jih že deset dni postavljajo stavkajoči ruski rudarji, so doslej povzročile za 42 milijonov rubljev (približno 7 milijonov dolarjev) finančnih izgub. Sicer pa so tudi danes redno vozili le potniški vlaki, so sporočili iz ruskega ministrstva za promet.

Stavka več desettisoč delavcev v Južni Koreji

14. 07. 1998 15.00

Več desettisoč delavcev v avtomobilski in ladjedelniški industriji ter ostali delavci v kovinski industriji so se danes udeležili stavke po vsej Južni Koreji, s katero izražajo nasprotovanje naraščajočemu številu odpustov.

Teksas: Zaradi hude vročine umrlo najmanj 10 ljudi

14. 07. 1998 08.26

Na območju mest Dallas in Fort Worth v ameriški zvezni državi Teksas je za posledicami vročinskega vala doslej umrlo najmanj deset ljudi. Zaradi velike suše je teksaško kmetijstvo doslej utrpelo gmotno škodo v višini več kot 600 milijonov dolarjev.

Schumacher srečno zmagal v Silverstonu

13. 07. 1998 09.11

Na dirki voznikov formule 1 za VN Velike Britanije v Silverstonu je po številnih zapletih zaradi dežja in upočasnitvi dirke z varnostnim avtom zmagal Nemec Michael Schumacher (Ferrari). Drugi je bil Finec Mika Haekinen (McLaren-Mercedes), tretji pa Irec Eddie Irvine (Ferrari).

Prvi obhod mednarodnih opazovalcev na Kosovu

09. 07. 1998 13.28

Skupini mednarodnih opazovalcev sta na Kosovu danes začeli opravljati redne obhode po pokrajini, je danes sporočil ameriški informacijski center v Prištini. Skupini sestavljajo diplomati ZDA, Rusije, Nizozemske, Belgije in Velike Britanije, akreditirani v Beogradu.

V Ljubljani jeseni mednarodni lutkarski festival

09. 07. 1998 13.13

V Ljubljani bo od 4. do 11. septembra mednarodni lutkarski festival Lutke '98, na katerem bo nastopilo več kot trideset gledališč in skupin mladih lutkarjev iz Združenih držav Amerike, Izraela, Irana, Velike Britanije, Nemčije, Italije, Francije, Španije, Češke, Poljske, Hrvaške, Madžarske, Irske, Mehike in Slovenije. Selektor je letos Robert Waltl, direktor festivala, vključenega v letošnji nacionalni program slovenske kulture, pa je Ignacije Šunjić, ki sicer vodi tudi Lutkovno gledališče Ljubljana. Festival bo tudi v znamenju 50-letnice profesionalnega lutkarstva na Slovenskem.

Schuessel v Ljubljani

06. 07. 1998 16.01

Na povabilo slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca je na delovni obisk v Slovenijo danes prispel avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel. Avstrijskega gosta bosta poleg gostitelja sprejela tudi premier Janez Drnovšek ter predsednik države Milan Kučan.

Na 17. poletni šoli slovenskega jezika 120 študentov z vseh celin

04. 07. 1998 10.30

Tradicionalna Poletna šola slovenskega jezika bo letos v Ljubljani od ponedeljka, 6. julija, do sobote, 1. avgusta. Prijavljenih je 120 študentov iz 29 držav z vseh celin.

Izredno zasedanje Državnega zbora prihodnji teden

03. 07. 1998 13.48

Državni zbor (DZ) se bo prihodnji teden, in to v sredo, 8. julija, sestal na izrednem zasedanju, na katerem bo, kot so se dogovorili na seji kolegija predsednika DZ Janeza Podobnika, predvidoma obravnaval sveženj zakonodaje s področja lokalne samouprave ter predlog interventnega zakona o najetju posojila pri Skladu Sveta Evrope za socialni razvoj za izvedbo projekta investiranja v šolski prostor in opremo.

Avstrija prevzela predsedstvo v Evropski uniji

01. 07. 1998 09.16

Avstrija danes od Velike Britanije prevzema šestmesečno predsedstvo v Evropski uniji. V krogih petnajsterice predvidevajo, da bo avstrijsko predsedovanje minilo z mnogo manj pretresi kot predhodno, britansko obdobje. Velika Britanija se je morala v času svojega mandata na čelu EU soočiti s pomembnimi vprašanji, kot sta na primer uvedba skupne evropske denarne enote evra in začetek postopka za širitev povezave na vzhod. Avstrija, ki je v unijo vstopila leta 1995, bo petnajsterici tokrat predsedovala prvič.

Začetek delovanja Evropske centralne banke

30. 06. 1998 15.25

Evropska unija je danes z obeležitvijo začetka delovanja Evropske centralne banke (ECB) storila nov korak na poti do evra, skupne unijine denarne enote, ki jo bo 1. januarja prihodnje leto uvedlo enajst članic povezave. Kot je na današnjem slovesnem odprtju banke poudaril njen predsednik Wim Duisenberg, mora nova Evropska centralna banka "enoglasno" govoriti pri vzpostavitvi monetarne politike z "resnično evropsko usmerjenostjo".

Davenportova in Ivaniševič uspešna, Grafova izpadla

27. 06. 1998 10.42

Organizatorji na teniškem turnirju za grand slam v Wimbledonu imajo zaradi dežja velike težave. Začetek dvobojev petega dne so morali prestaviti za tri ure, pa tudi kasneje je dež večkrat pregnal igralce pod streho. Doslej so končali le tri dvoboje. Pri ženskah je druga nosilka Američanka Lindsay Davenport v tretjem krogu premagala Venezuelko Mario Vento s 6:3, 1:6, 6:2. Četrto nosilko Nemko Steffi Graf je premagala Belorusinja Nataša Zvereva. Pri moških je Hrvat Goran Ivaniševič v drugem krogu premagal Ukrajinca Andreja Medvedeva s 6:3, 7:6 (7:4), 4:6, 6:0.

Na vidiku spojitev japonskih bank

27. 06. 1998 10.34

Japonska banka Sumitomo Trust naj bi po pisanju japonskih časnikov načrtovala spojitev z japonsko banko Long-Term Credit Bank, ki je zaradi neporavnanih obveznosti zašla v velike težave. Govorice o spojitvi bančnih ustanov so se pojavile po zasedanju skupščine delničarjev Long Term Credit Bank, na katerem so se omenjeni dogovorili tudi o obsežnem prestrukturiranju banke. Zaradi morebitne spojitve je začasno zaustavljene trgovanje z delnicami obeh družb na tokijski borz vrednostnih papirjev.

Festivalsko palačo v Cannesu bodo povečali

26. 06. 1998 13.27

Festivalsko palačo v Cannesu, zgrajeno sredi 80-ih let, bodo zaradi vse več prireditev v tem francoskem mestu ob Azurni obali povečali. Prenovljena palača naj bi skupno obsegala dva hektarja in pol površine, sedanji prostori bodo z novimi povezani s tekočimi stopnicami, gradbena dela pa naj bi končali v septembru prihodnje leto. Med drugim je predvidena zgraditev 5000 kvadratnih metrov velike dvorane, namenjene za razstave, sprejemne dvorane, v katero naj bi šlo od 2500 do 3000 ljudi, in pa osmih dvoran za predvajanja filmov s po 60 sedeži v vsaki.

Slovenske atletinje v superligi

26. 06. 1998 12.30

Slovenska ženska atletska reprezentanca bo v soboto, 27., in nedeljo, 28. junija nastopila v ruskem St. Petersburgu med osmimi najboljšimi reprezentancami Evrope v superligi. V konkurenci Rusije, Nemčije, Francije, Ukrajine, Italije, Velike Britanije in Češke bodo imele Slovenke malo možnosti, da bi si izborile obstanek v najelitnejši skupini.

Voščilo kraljice Elizabete II. slovenskemu ljudstvu

24. 06. 1998 14.10

Njeno veličanstvo kraljica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske Elizabeta II. je čestitala predsedniku Milanu Kučanu in slovenskemu ljudstvu ob dnevu državnosti.

Avstralski in francoski raziskovalci locirali veliko zalogo plinskih hidratov

23. 06. 1998 08.16

Seizmološke raziskave 1.000 kilometrov vzhodno od od Avstralije kažejo močne znake za nahajališča plinskih hidratov, možnega dolgoročnega vira energije, je v ponedeljek povedal minister za vire in energijo Warwick Parker. Najdišče se nahaja na podvodni planoti, 1.000 metrov pod vodno gladino in je prvo tovrstno v Avstraliji. Vzorci so pokazali, da so zaloge plinskih hidratov, ki so zmrznjena mešanica plina in vode, izredno velike, vendar do njihovega izrabe zaradi tehničnih težav ne bo prišlo prav kmalu.

Slovenske atletinje v superligi

22. 06. 1998 15.28

Slovenska ženska atletska reprezentanca bo 28. in 29. junija nastopila v ruskem St. Petersburgu med osmimi najboljšimi reprezentancami Evrope v superligi. V konkurenci Rusije, Nemčije, Francije, Ukrajine, Italije, Velike Britanije in Češke bodo imele Slovenke malo možnosti, da bi si izborile obstanek v najelitnejši skupini, po besedah vodje ekipe Jela Ambrožiča pa je že sama udeležba za slovensko atletiko zgodovinska.

Do leta 2010 ena milijarda mednarodnih potovanj letno

20. 06. 1998 09.43

Svetovna turistična organizacija (WTO) ocenjuje, da se bo število mednarodnih turističnih potovanj z lanskih 612 milijonov do leta 2010 povečalo na milijardo ter da bo leta 2020 znašalo 1,6 milijarde. Svetovni turistični trendi kažejo porast zanimanja za avanturistični turizem, kot so npr. raziskovanje hribov, globin oceanov in Antarktike. Tako je v zadnjih desetih letih število turistov, ki se zanimajo za raziskovanje morja, s 46 naraslo na dva milijona, prihodek od te oblike turizma pa je v letu 1996 dosegel 147 milijonov dolarjev. Po ocenah WTO je lani 10 tisoč turistov obiskalo Antarktiko, raste pa tudi zanimanje za potovanja na skrajni sever Velike Britanije, Nove Zelandije in Rusije, v glavnem z ladjo. Lani je križarilo priblžino 7 milijonov turistov, njihovo število pa se bo do konca stoletja zagotovo povečalo še za dva milijona. V porastu je tudi ekoturizem. WTO predlaga, naj bi prihodek od te oblike turizma namenili za zaščito naravnih virov.

Britanci končano predsedovanje EU označili s poezijo

20. 06. 1998 09.36

V Veliki Britaniji je od petka v restavracijah, na vlakih in v kinodvoranah "navzoča" poezija. Ministrstvo za kulturo se je namreč odločilo, da bo sklenitev predsedovanja Velike Britanije Evropski uniji proslavilo prav s to literarno zvrstjo. Ministrstvo je izbralo predvsem pesmi živečih avtorjev, saj želi pokazati, da poezija ni le del literarne dediščine, ampak tudi živa in sodobna umetniška zvrst. V izbor so uvrstili poezijo niza še neznanih pesnikov, pa tudi znanih, kot je Španec Federico Garcia Lorca. Za kaseto, ki jo predvajajo radijske postaje, sta pesmi prebrala dva britanska igralca, plakate z natisnjenimi pesmimi pa so razobesili v podzemni železnici, v vlakih Eurostar in na oglasnih deskah v restavracijah in barih.

ZLSD zahteva ograditev od Drobničevih izjav

15. 06. 1998 15.19

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je danes predsednikom parlamentarnih strank poslal pismo, v katerem jih poziva, naj se jasno in javno ogradijo od izjav generalnega državnega tožilca Antona Drobniča in tako sporočijo svoj nesporni pozitivni odnos do NOB in svojo nesporno obsodbo prostovoljne kolaboracije.

Stavka na londonski podzemni železnici

15. 06. 1998 12.36

Zaposleni na londonski podzemni železnici so danes začeli 48-urno stavko, ki je povzročila velike težave v prometu v britanski prestolnici.

Civilizacija Majev na razstavi v Benetkah

13. 06. 1998 14.09

V palači Grassi v Benetkah si bo od 6. septembra do srede maja prihodnje leto v okviru velike razstave, naslovljene Maji, mogoče ogledati približno 600 razstavnih primerkov, od katerih številni doslej še niso zapustili ameriške celine. Dela predkolumbovske umetnosti bodo zbrali iz 40 muzejev in drugih kulturnih ustanov iz 10 ameriških in evropskih držav. Razstavljeni predmeti bodo ponudili sprehod skozi 20 stoletij civilizacije Majev, saj najstarejši sega v leto 1000 pred našim štetjem, "najnovejši" pa v leto 1400 našega štetja. Omenjena razstava je že 18. po vrsti, odkar so leta 1986 prenovili beneško palačo Grassi, v 18. stoletju zgrajeno ob robu Velikega kanala. Med njimi so bile v zadnjih letih še posebej odmevne razstave o Feničanih, Keltih, nemškem ekspresionizmu in pa o Picassovem ustvarjanju v obdobju od 1917 do 1924.

Avstrijski prometni minister izrazil razumevanje ob zaprtju brennerske avtoceste

13. 06. 1998 11.45

Avstrijski minister za promet Caspar Einem je danes izrazil razumevanje ob zaprtju brennerske avtoceste. V izjavi za avstrijski radio je poudaril, da je potrebno spoštovati državljanske pravice in "vitalne interese" prebivalcev. Avtocesta bo na cestninski postaji Schoenberg blizu Innsbrucka predvidoma zaprta tudi danes do 15. ure.

Minali prvo ime velike nagrade Krke

11. 06. 1998 14.28

Konec tedna bosta v Novem mestu dve kolesarski prireditvi z odlično mednarodno zasedbo. V soboto bo na sporedu kriterij Telekoma Slovenije, ki bo veljal za točke kriterija slovenskih mest, v nedeljo pa bo velika nagrada Krke, ki bo štela za točke UCI. Obeta se kar nekaj znanih imen, prvi zvezdnik pa bo prav gotovo kolesar Riso Scottija Italijan Nicola Minali.

Umrla raziskovalka skrivnostnih črt v Peruju

11. 06. 1998 09.04

V vojaški bolnišnici v Limi je za rakom umrla 95-letna nemška matematičarka Maria Reich, ki je skoraj pol stoletja posvetila preučevanju skrivnostnih črt v puščavi Nasko v osrednjem delu Peruju. Gre za velikanske "risbe", ki postanejo razvidne šele ob opazovanju z velike višine. Nekateri vidijo v zagonetnih likih, narisanih v pesku, celo "dokaz" za starodavni inkovski kozmodrom oziroma področje na katerem naj bi nekoč pristajali domnevni tuji vesoljci. Predsednik Peruja je predlagal, da bi črte, ki jih je raziskovala Reichova, poimenovali z njenim imenom.