Velike

Albrightova predčasno zapušča srečanje foruma APEC

15. 11. 1998 10.05

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo zaradi krize med Irakom in Združenimi narodi predvidoma že danes odpotovala iz malezijske prestolnice Kuala Lumpur, kjer se udeležuje srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za sodelovanje (APEC). Albrightova tako ne bo obiskala Tajske in Indonezije, kot je bilo predvideno, se je izvedelo danes iz ameriških virov v Kuala Lumpurju.

Vojaška vaja CAE 98 v Sloveniji

14. 11. 1998 11.47

Na območju štirinajstih občin na Dolenjskem, Kozjanskem in v Posavju se bo začela vojaška vaja Cooperative Adventure Exchange 98 (CAE 98), ki bo potekala do 2. decembra. Vaja se bo uradno začela 20. novembra, Slovenija pa bo enote zveze NATO in držav članic Partnerstva za mir, ki se bodo urili na taktični vaji, gostila že od 14. novembra. Gre za eno večjih vaj zveze NATO, ki bo prvič v zgodovini potekala izven območja držav članic NATO. V taktični vaji bo sodelovalo več kot 5500 oseb, od teh je več kot 4000 pripadnikov zveze NATO, 280 pripadnikov Partnerstva za mir in približno 1210 pripadnikov Slovenske vojske. Na vaji bodo sodelovale enote iz osmih držav zveze NATO: Belgije, Danske, Nemčije, Italije, Luksemburga, Nizozemske, Velike Britanije in ZDA ter desetih držav Partnerstva za mir: Avstrije, Češke, Madžarske, Latvije, Moldavije, Poljske, Romunije, Makedonije, Finske in Slovenije. Namen same vaje je promoviranje ciljev in aktivnosti Partnerstva za mir ter urjenje poveljstev in enot na podlagi načel organiziranja in uporabe večnacionalne brigade v izvajanju mirovne operacije. Izvedba vaje podpira doseganje ciljev povezljivosti posameznih članic Partnerstva za mir z zvezo NATO. Koncept vaje predvideva eskalacijo konflikta med namišljenima državama, ki pripelje do vojne, sledi prekinitev ognja, podpis mirovnega sporazuma ter pričetek mirovne operacije, ki jo pod okriljem OZN izvede NATO.

Velike ovire pred vrnitvijo Volkswagna v BiH

10. 11. 1998 16.34

Klaus Dieter Steinbach, direktor sarajevskega Volkswagna, ki predstavlja prvo zahodno firmo, ki se v BiH vrača po vojni, je povedal, da je poslovna klima v Bosni še vedno zelo neugodna. Po njegovih besedah pri Volgswagnu kljub takšni situaciji še vedno niso pesimistično razpoloženi, skušajo pa biti realni. Vztrajnost Volkswagna bi lahko pripisali odličnim rezultatom, ki so bili doseženi pred vojno, in upanju, da se bodo razmere kmalu dovolj uredile, da bo proizvodnja spet stekla kot je načrtovano.

Irak jezen na arabske države v Zalivu

10. 11. 1998 14.22

Irak je jezen na arabske države v Zalivu, ker so obrambnima ministroma iz ZDA in Velike Britanije obljubile podporo in pomoč pri morebitnih vojaških akcijah proti Bagdadu. Uradni iraški časopis je obtožil britanskega obrambnega sekretarja Georgea Robertsona za razglašanje >>neumnih groženj<<. V nadaljevanju je še podana uradna izjava, da njegove grožnje Iraka ne bodo premaknile s svojega stališča.

Zlati častni znak svobode Republike Slovenije cistercijanski samostan Stična

10. 11. 1998 13.45

Predsednik Republike Milan Kučan je kot izraz državne hvaležnosti in spoštovanja do pomembnega prispevka, ki ga je odigral pri kulturnem, duhovnem in civilizacijskem razvoju slovenskega naroda, z zlatim častnim znakom svobode Republike Slovenije odlikoval cistercijanski samostan Stična. Odlikovanje bo Milan Kučan vročil danes, ob 14.30, v veliki dvorani predsedniške palače. V cistercijanski opatiji v Stični na Dolenjskem so bile sklepne in glavne slovesnosti ob 900-letnici cistercijanskega reda in stoletnici oživitve stiške opatije že v začetku oktobra. Samostan Stična je v letih 1135 in 1136 ustanovil oglejski patriarh Peregrin, leta 1784 pa razpustil avstrijski cesar Jožef II. Stiški samostan ima tačas 13 menihov. Pomen cistercijanov za zgodovino slovenskega naroda je velik, saj so bile štiri velike opatije, ki so nekdaj delovale med Slovenci (Stična, Vetrinj na Koroškem, Kostanjevica na Krki in Monošter na Porabskem - danes na Madžarskem, pomembna verska, kulturna in gospodarska središča tistega časa.

Po Sloveniji še vedno poteka odpravljanje neposrednih posledic poplav

09. 11. 1998 13.59

Nekaj dni po hudem dežju, ko so poplavljene reke po vsej Sloveniji povzročile velike nevšečnosti in predvsem veliko škode, še vedno poteka odpravljanje ovir in težav, ki jih je povzročila voda. Lokalne ceste, ki so jih zasuli plazovi, še čistijo, ponekod še povzroča težave visoka podtalnica in, kot je za STA povedal vrhovni poveljnik civilne zaščite Miran Bogataj, iz mnogih objektov med drugim iz železarne v Štorah še črpajo vodo. Za oceno škode, ki so jo pustile poplave, je po besedah Bogataja še prezgodaj, saj se ta še ocenjuje in posamezna ministrstva šele zbirajo podatke.

86 odstotkov Britancev ocenjuje, da je prehod na evro ''neizogiben''

08. 11. 1998 12.10

Kar 86 odstotkov britanskih volilcev dejstvo, da bo morala Velika Britanija postopoma vstopiti v Evropsko denarno unijo (EMU) in tako sprejeti skupno evropsko valuto evro, ocenjuje kot ''neizogibno''.

Bolgarija bo kaznovala neprijazne turistične delavce

06. 11. 1998 07.41

Neprijaznim bolgarskim turističnim delavcem se v bodoče slabo piše, saj jim za nevljudnost in slabo voljo grozi denarna kazen. Za natakarje in sobarice, ki se ne bodo znali nasmehniti gostom, bo bolje, če zamenjajo poklic, saj jim grozi kazen v višini 300.000 levov (182 dolarjev), kar je povprečno dva mesečna dohodka.

Slovenija na skupinskem screeningu za transport

04. 11. 1998 09.59

Slovenija se skupaj z drugimi petimi naprednejšimi kandidatkami za članstvo v Evropski uniji danes in jutri v Bruslju udeležuje skupinskega sceeninga, na katerem širitvena skupina Evropske komisije šesterici podrobno predstavlja ustroj skupnega pravnega reda za področje transporta.

ZDA in VB grozita Iraku z vojaško silo

03. 11. 1998 17.24

Obrambna ministra Združenih držav in Velike Britanije, William Cohen in George Robertson, sta danes ponovno zagrozila z uporabo vojaške sile proti Iraku. Ministra sta v skupni izjavi dejala, da ocenjujeta položaj po najnovejših kršitvah sklepov Združenih narodov glede vprašanja razorožitve Iraka za zelo resnega. Cohen se je na poti v Perzijski zaliv ustavil še v Londonu.

V Sloveniji postopno zniževanje števila poslovnih bank

02. 11. 1998 16.10

Število slovenskih poslovnih bank se je z današnjo združitvijo slovenskih podružnic Creditanstalt in Bank Austria znižalo na 25.

Kraljici Elizabeti znamka ni bila všeč

29. 10. 1998 08.16

Britanska kraljica Elizabeta II. ni bila zadovoljna, ko je ugotovila, da je na najnovejši znamki britanske pošte, ki bo prišla v obtok 12. januarja prihodnje leto, njena glava, ki se sicer tradicionalno pojavlja na znamkah Velike Britanije, nameščena nekoliko ''nerodno''. Silhueta kraljičine glave je namreč tik nad podobo industrijskega dimnika, tako da je videti, kot da bi kraljičina glava z dimom prihajala iz dimnika. Kraljica je kljub negodovanju dala soglasje, da gre znamka v obtok. Njen tiskovni predstavnik pa je povedal, da bi se pošta odpovedala sporni znamki, če se kraljica ne bi strinjala z njo. Znamka sicer ponazarja izum parnega stroja.

Najmanj 119 žrtev tajfuna na Filipinih

24. 10. 1998 10.27

Močan tajfun Babs je po začasnih ocenah na Filpinih terjal življenja najmanj 119 ljudi. Reševalne ekipe še vedno izkopavajo trupla izpod hiš, ki so jih zasule velike količine blata. Predsednik Joseph Estrada je danes obiskal prizadeto območje na severu države in obljubil pomoč. Transportna letala s pošiljkami pomoči so že na poti.

Japonska banka LTCB kmalu v državnih rokah

24. 10. 1998 09.55

Japonska banka Long-Term Credit Bank (LTCB) bo kot prva banka v japonski povojni zgodovini prešla v državno last. Druga največja industrijska in hipotekarna banka na Japonskem je ena izmed mnogih, ki je po borznem kolapsu v začetku devetdesetih let zaradi ''slabih'' posojil zašla v velike težave. Primer njenega reševanja predstavlja vzorčni primer za bodočo sanacijo japonskega finančnega sistema, kot ga predvideva nedavno sprejet paket zakonskih ukrepov. S podobnimi ukrepi bodo Japonci reševali tudi težave preostalih bank, ki bodo začasno prešle pod državni nadzor, kasneje pa bodo prodane. LTCB je s svojim delovanjem začela leta 1952, pred leti pa je predstavljala simbol japonskega gospodarskega razcveta.

Intenzivnejši pogovori EU s Kitajsko o človekovih pravicah

23. 10. 1998 13.10

Dialog o človekovih pravicah med Kitajsko in Evropsko unijo je po mnenju evropskih diplomatov postal bolj izčrpen. Razhajanja v mnenjih so odkrito predstavljena, o temah pa poglobljeno razpravljajo, so danes ob zaključku šestega kroga pogovorov v Pekingu dejali diplomati evropske trojke iz Nemčije, Avstrije in Velike Britanije. O konkretnem napredku v pogovorih niso poročali.

Velika Britanija za izpustitev nekdanjega diktatorja

23. 10. 1998 09.00

Britanski čaaniki v današnjih številkah pišejo, da britanska vlada preučuje možnost izpustitve nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta, ki ga trenutno na zahtevo španskega sodišča zadržujejo v neki londonski kliniki. Časniki se pri tem sklicujejo na izjavo britanskega premiera Tonya Blaira na novinarski konferenci, da bi London lahko zavrnil izročitev Pinocheta, ki jo zahteva Španija, ''iz humanitarnih razlogov'', tj. zaradi slabega zdravstvenega stanja 82-letnega Pinocheta.

Politične voodoo lutke uspešnica v Zagrebu

23. 10. 1998 07.52

Hrvaški umetnik Srečko Strahinja, ki je na letni razstavi v Zagrebu razstavil voodoo lutke s podobami hrvaškega predsednika Franje Tuđmana in nekaj hrvaških ministrov, zaradi izrednega uspeha razmišlja o množični proizvodnji. Na razstavi je namreč prodal vse lutke s podobo predsednika, pa tudi finančnega ministra Borisa Škegra. Prodal jih je 50, podaril pa vsaj še 100.

Ameriški posrednik Hill in diplomati na srečanju z Rugovo

22. 10. 1998 16.27

Ameriški posrednik za Kosovo Christopher Hill se je danes v Prištini sestal z vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Srečanja so se udeležili tudi odposlanec Evropske unije za Kosovo Wolfgang Petritsch ter diplomati iz Nemčije in Velike Britanije. Osrednja pozornost pogovorov je namenjena načinom za dosego mirne rešitve kosovskega spora.

Hude posledice eksplozije plinovoda v Nigeriji

19. 10. 1998 09.21

V eksplozji plinovoda na jugovzhodu Nigerije je umrlo najmanj 400 ljudi, v bolnišnice pa so sprejeli še več sto drugih s hudimi opeklinami.

Vse več stečajev podjetij na Japonskem

16. 10. 1998 08.39

Število stečajev podjetij se na Japonskem povečuje in s tem tudi slabi domače gospodarstvo. Velike težave imajo tudi banke in zaradi tega odobrijo malo kreditov. V mesecu septembru je propadlo 1.544 podjetjij, kar je za 19 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 1997. Dolgovi teh podjetij so bili večji od treh bilijonov jenov (25 milijard dolarjev) so sporočili podjetja za raziskave Tokio Shoko Resarch.

Jonesova se prepira

15. 10. 1998 09.10

Paula Jones, ki si je zaradi izboljšanja javnega videza privoščila plastično operacijo ''ostržkovega'' nosu, se s svojimi odvetniki ne more dogovoriti o ''delitvi plena''. Jonesova je Clintona tožila zaradi spolnega nadlegovanja, česar ji ni uspelo dokazati. Po predsednikovem priznanju razmerja z Monico Lewinsky je upravičeno prepričana, da bi njena pritožba o obnovitvi primera imela velike možnosti za uspeh. Opravičilu, ki ga je pred razpletom primera Lewinsky brezpogojno zahtevala, se je že gladko odpovedala in zahteva le še denar.

Cook danes na zvezo NATO

13. 10. 1998 16.06

Sedež Severnoatlantske zveze v Bruslju bo danes obiskal britanski zunanji minister Robin Cook. Z zavezništva so sporočili, da se bo vodja britanske diplomacije sešel z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano.

Vaja zveze NATO novembra v Sloveniji

09. 10. 1998 14.49

Predstavniki ministrstva za obrambo in generalštaba Slovenske vojske (SV) na čelu z ministrom Alojzem Krapežem in namestnikom načelnika generalštaba SV Alojzem Jehartom so danes na novinarski konferenci predstavili vojaško vajo Cooperative Adventure Exchange 98 (CAE 98), ki bo od 14. novembra do 2. decembra letos potekala na območju štirinajstih občin na Dolenjskem, Kozjanskem in v Posavju.

Intenzivni pogovori o Kosovu se nadaljujejo

08. 10. 1998 11.37

Intenzivni pogovori o kosovski krizi in morebitnem vojaškem posredovanju na visoki ravni se nadaljujejo. Na sedežu Severnoatlantske zveze v Bruslju sta danes ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in ameriški posrednik Richard Holbrooke, pozno popoldne pa se bo glede na najnovejše informacije v Londonu vendarle sestala tudi kontaktna skupina.

Slovenska turistična borza odprla svoja vrata

08. 10. 1998 10.30

V Kazinski dvorani Slovenskega narodnega gledališča se je začela peta Slovenska turistična borza, ki je po številu prijavljenih tujih in domačih udeležencev doslej največji tovrstni dogodek v Sloveniji.

Minister Marinček otvoril skupščino ICPE

07. 10. 1998 15.13

Z otvoritvenim nagovorom ministra za znanost in tehnologijo Lojzeta Marinčka se je danes začela redna skupščina Mednarodnega centra za promocijo podjetij (International Center for Promotion Enterprises-ICPE), na kateri sodelujejo predstavniki osmih članic in pridruženih članic.

Nikkei dosegel najnižjo vrednost v dvanajstih letih

05. 10. 1998 15.58

Padanje azijskih delniških borznih indeksov se je nadaljevalo tudi v ponedeljek. Tokijski borzni indeks Nikkei je padel za 275,57 točke oziroma 2,1 odstotka in tako prvič v dvanajstih letih dosegel vrednost pod 13.000 točkami. Trgovanje je Nikkei zaključil pri 12.948,12 točke.

Prodi nima kompromisa, ne namerava spremeniti usmeritve

03. 10. 1998 12.05

Italijanski premier Romano Prodi je v pogovoru za današnjo Repubblico potrdil, da nima kompromisa za sprejem proračuna za leto 1999, izključil pa je tudi možnost oblikovanja velike sredinske vlade oziroma sprememb v vladi v primeru, če bi komunisti umaknili podporo vladi.

Španija poziva svoje državljane, naj zapustijo Jugoslavijo

02. 10. 1998 15.50

Španija je v že minuli petek posvarila svoje državljane, naj zapustijo Jugoslavijo zaradi nestabilnih razmer v državi in velike verjetnosti, da se le-te še poslabšajo, spričo možnega vojaškega posredovanja sil Nata, s katerim naj bi poskušali ustaviti srbsko agresijo na Kosovu.

Načelnik turške vojske trdi, da je država v ''nenapovedani vojni'' s Sirijo

02. 10. 1998 15.15

Načelnik vplivne turške vojske, general Huseyin Kivrikoglu, je v komentarju, ki je bil objavljen v petek, izjavil, da je njegova država v stanju nenapovedane vojne s sosednjo Sirijo, spričo domnevne podpore Damaska kurdskim upornikom.