Veliko

Današnji potres eden najhujših po 2. svetovni vojni
12. 04. 1998 09.07
Z uprave Republike Slovenije za geofiziko so za STA povedali, da je bil današnji potres po potresu na Kozjanskem leta 1974 in v Posočju leta 1976 eden najhujših, ki je prizadel Slovenijo po 2. svetovni vojni. Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je dejal, da so močnejši potresi, ki so v zadnjih desetletjih prizadeli Slovenijo, bili leta 1995 na območju Ilirske Bistrice, da pa je pozročil manjšo škodo. V Šempetru v Savinjski dolini je bil prav tako močan potres leta 1982, leta 1977 je bil močnejši potres tudi na Gorenjskem. Danes najbolj prizadeto območje pa je bilo priča hujšemu potresu tudi leta 1976, ko je bil Breginjski kot skoraj povsem uničen, vendar je bilo žarišče potresa v sosednji Italiji, v Furlaniji-Julijski krajini. Naše območje je sicer prizadel najhujši potres 26. marca leta 1511 na Idrijskem, ki je dosegel 10. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Takrat je v potresu umrlo 12.000 ljudi, porušilo je skorajda vse gradove na Gorenjskem, Notranjskem in Dolenjskem. Ravno na veliko noč pred 103. leti, 14. aprila 1895, pa je območje Ljubljane prizadel najhujši potres. V žarišču, 16 kilometrov pod mestom, je potres dosegel jakost 8. do 9. stopnje po Mercallijevi lestvici. Terjal je sedem človeških življenj, poškodovanih pa je bilo tudi deset odstotkov poslopij v mestu. Prav danes popoldne, ob 15. uri, pa v ljubljanski stolnici ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. France Rode vodi potresno pobožnost ob 103. obletnici ljubljanskega potresa. V Sloveniji sicer zabeležimo vsako leto nekaj sto šibkih potresov in enega ali dva, ki dosežeta 6. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Po potresni dejavnosti pa so v ospredju gorenjsko-ljubljansko, idrijsko in krško-brežiško območje.

Potres v Sloveniji čutile tudi sosede; velika gmotna škoda
12. 04. 1998 09.07
V Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu so po še neuradnih podatkih za STA povedali, da je imel potres, ki je nekaj pred 13. uro danes zatresel Slovenijo, epicenter v okolici Bovca in Kobarida. Potres je imel jakost 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici oziroma 7. do 8. stopnje po Mercallijevi lestvici. Sporočili so tudi, da je cesta Bovec-Kobarid odprta v eni smeri, cesta na Predel pa je zaprta. Kot je poročala italijanska državna televizija RAI, je bilo potres čutiti tudi v Istri in večjih predelih severovzhodne Italije. Po podatkih hrvaške tiskovne agencije Hine pa po vsem zahodnem delu Hrvaške. Potres so po poročanju avstrijske tiskovne agencija APA čutili tudi po vsej Avstriji, najbolj na Koroškem, pa tudi v Zgornji Avstriji in na Dunaju. Nemška tiskovna agencija dpa pa je poročala, da je potres zatresel tudi okolico Muenchna. Tuje agencije o škodi ne poročajo. Radio Slovenija je pred tem poročal, da je potresni sunek trajal petnajst sekund. Po prvih podatkih je bila ena oseba poškodovana, žrtev pa potres ni zahteval. Kasneje je Radio Slovenija poročal, da naj bi potres zahteval eno človeško življenje, kar pa še ni uradno potrjeno. Oseba naj bi umrla zaradi srčne kapi iz strahu. Potres pa je zahteval zelo veliko gmotno škodo in to na razmeroma širokem območju. Dopisnik Radia Slovenija Filip Šemrl je poročal, da na Kobariškem in Bovškem nobena starejša hiša ali gospodarsko poslopje nista ostala nepoškodovana. S Kobariškim so prekinjene vse redne telefonske povezave, promet na cesti Kobarid-Bovec pa je močno oviran zaradi zemeljskega plazu, ki se je ob potresu vsul na cestišče. Na cesti proti Bovcu so se ponekod na cestišču skotalile tudi večje skale. Hiše v centru Bovca naj bi bile poškodovane in popokane. V Bovcu naj bi že organizirali očiščevalne ekipe. Gmotno škodo pa naj bi utrpeli tudi v dolini Trente. Potres so močno čutili tudi na Goriškem, v Bohinju, Zgornje savski dolini. S teh območij poročajo tudi o manjši škodi. Nekoliko manj so potres čutili tudi na območju ljubljanske kotline, celo na Štajerskem. Na teh območjih poškodb ni bilo.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo
12. 04. 1998 07.25
Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

Leonardo DiCaprio ima debelo denarnico
11. 04. 1998 10.33
Zvezda filma Titanic, Leonardo DiCaprio, lahko že s svojim naslednjim filmom postane eden od igralcev, ki v Hollywoodu največ zaslužijo. Po mnenju poznavalcev ameriške filmske industrije bi 23-letni DiCaprio "za naslednji film brez težav dobil 25 milijonov dolarjev" in s tem za pet milijonov prehitel svoje kolege Toma Cruisa, Arnolda Schwarzeneggerja, Johna Travolto, Toma Hanksa, Bruca Willisa in Jima Careya. V primerjavi z najbolje plačanima hollywoodskima igralkama, Demi Moore, ki dobi za film 14 milijonov dolarjev, in Julio Roberts z 12 milijoni, bi lahko DiCaprio že v letošnjem letu zaslužil dvakrat toliko. V zgodovini Hollywooda je bila samo enkrat prekoračena magična meja 20 milijonov, in sicer za film Batman in Robin, veliko vsoto pa je v žep pospravil Arnold Schwarzenegger.

V DZ ustanovili Skupino prijateljstva s Poljsko
10. 04. 1998 17.45
Poleg obstoječih skupin prijateljstva z Veliko Britanijo, Češko, Dansko, Zvezno republiko Nemčijo, Zvezno republiko Jugoslavijo, Kanado, Madžarsko, Avstrijo, Združenimi državami Amerike, Hrvaško in Italijo so v slovenskem državnem zboru ustanovili tudi Skupino prijateljstva s Poljsko. V skupini je enajst članov, njen predsednik pa je Janez Kramberger, so sporočili iz DZ.

V Albaniji ponovno dovoljena Komunistična stranka
09. 04. 1998 18.29
Albanski parlament, v katerem imajo večino socialisti, je danes v Tirani sprejel sklep o spremembi zakona, s katerim se Komunistični stranki po šestletni prepovedi ponovno dovoli delovanje. Socialisti so svoj korak utemeljili z dejstvom, da ima vsak državljan pravico slediti lastnim političnim prepričanjem. Danes opozicijski demokrati so ob prihodu na oblast leta 1992 prepovedali Komunistično stranko, ker naj bi med večdeset let trajajočo diktaturo v državi povzročila veliko gorja in škode. Po trditvah stranke, ki je doslej delovala podtalno, ima ta približno 25.000 pripadnikov.

HERMES SoftLab pridobil Marshallovo priznanje
09. 04. 1998 08.20
Slovensko podjetje za razvoj programske opreme HERMES SoftLab je pridobilo Marshallovo nagrado, ki sta mu jo podelila časopisno podjetje Wall Street Journal Europe in banka Citibank. Omenjeno priznanje, za katerega se potegujejo podjetja Srednje in Vzhodne Evrope, ki s poslovnimi pobudami bistveno pripomorejo h gospodarskemu in družbenemu razvoju tega dela Evrope, pomeni veliko priznanje za omenjeno podjetje, hkrati pa prispeva tudi k ekonomski uspešnosti slovenske države in promociji v tujini ter dokazuje slovensko sposobnost razvoja visoke tehnologije. Hermes Softlab je lani svoje prihodke povečal za 50 odstotkov, največji delež prodaje pa zavzema programska opreme za arhiviranje Omniback II, so na današnji novinarski konferenci povedali predstavniki podjetja.

Blair: Zelo težki problemi še vedno nerešeni
08. 04. 1998 08.02
Če želimo mirovni sporazum skleniti do roka, to je do četrtka opolnoči, je treba rešiti še "zelo težke" probleme med protestanti in katoliki, je danes ocenil britanski premier Tony Blair.

Superbakterije lahko mutirajo
08. 04. 1998 07.54
Nove vrste bakterij, ki so odporne na antibiotike, lahko mutirajo v še bolj odporne oblike, so ugotovili švedski znanstveniki. Takoimenovane superbakterije je težko uničiti, najdemo pa jih pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom, ki so jemali veliko zdravil. V časopisu Proceedings of National Academy of Sciences, v katerem so objavili omenjene izsledke, je naveden primer bakterije salmonele, ki je mutirala v nevarne oblike po samo 18 od 36 generacij, kar je za bakterijo zelo kratek čas. Strokovnjaki trdijo, da so se superbakterije, odporne na zdravila, razvile, ker so osebe prepogosto jemale antibiotike.

Razstava ob svetovnem dnevu Romov v etnografskem muzeju
07. 04. 1998 12.29
Ob svetovnem dnevu Romov - 8. aprila - bodo v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) odprli razstavi fotografij avtorjev Nade Žgank in dr. Svanibora Pettana. Odprtje razstav bo z romskimi plesi popestrila skupina Romov iz Murske Sobote, zbrane pa bo nagovoril tudi predsednik Zveze romskih društev Jožek Horvat. Prav tako jutri ob 12. uri bo v čitalnici SEM etnomuzikolog dr. Svanibor Pettan predaval o romskih glasbenikih na Kosovu. Naslov prve razstave je Fotografski utrinki iz vsakdanjega življenja Romov na Slovenskem. Nada Žgank, rojena leta 1967 v Celju, sicer diplomirana agronomka, se je že v obdobju svojega šolanja veliko ukvarjala s fotografijo. V zadnjih letih se je tematika njene fotografije jasno izoblikovala. Izdelani reportažni zapisi s svojo neposrednostjo, a tudi tankočutnostjo, opozarjajo na znane, vendar večno aktualne teme. Avtorica se prepušča doživljanju okolja, ki ga upodablja s fotografijo, zato so njeni izdelki neprisiljeni, živi, obenem pa kompozicijsko in estetsko skrbni, je o fotografijah Nade Žgank zapisal Igor Spreizer.

Nekdanji ljubimec zahteva nazaj Dianina pisma
07. 04. 1998 07.35
Major James Hewitt, nekdanji ljubimec princese Diane, namerava na sodišču doseči, da bi mu vrnili 62 ljubezenskih pisem, ki mu jih je napisala Diana. Hewitt je po poročanju Sunday Telegraph Dianinim svojcem zagrozil celo s tožbo. Hewittova nekdanja ljubica Anna Ferretti je hotela pisma po končani romanci med Diano in Jamesom prodati časopisu Mirror, ta pa je odklonil njihovo objavo in jih predal materi in sestri pokojne princese. Hewitt je zanikal trditev, da je poskusil pisma prodati. Polovico pisem, ki mu jih je med njunim petletnim razmerjem pisala Diana, je zažgal. Čeprav ga je princesa kasneje prosila, naj zažge tudi preostala pisma, tega Hewitt ni mogel storiti, saj mu "zelo veliko pomenijo".

Ekološki pogrebi - kartonske krste namesto lesenih
04. 04. 1998 11.03
Oblasti v mestu Guangzhou na jugu Kitajske so se odločile, da bodo prepovedale izdelovanje lesenih krst in se zavzele za takojšnjo uvedbo krst iz kartona. S tem bi zaščitili gozdove, ki jim v tem delu države grozi uničenje.

Bo res nemogoče ponarediti novi bankovec za tisoč švicarskih frankov?
02. 04. 1998 08.38
Švica je dala danes v obtok novi bankovec za tisoč frankov (660 dolarjev). Vijoličasti bankovec, ki ga krasi portret umetnostnega zgodovinarja Jacoba Burckhardta (1818-1897), je drugi najvrednejši bankovec na svetu, za ameriškim bankovcem za tisoč dolarjev, in naj bi ga bilo nemogoče ponarediti, pravijo v Centralni banki v Bernu.

Netanjahu zanika neuspeh ameriške diplomatske misije
31. 03. 1998 10.45
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes zanikal neuspeh najnovejše diplomatske misije ameriškega posredika Denisa Rossa, ki se je v ponedeljek končala brez kakršnegakoli napredka.

V Bruslju odprli Evropski center za izginule otroke
31. 03. 1998 10.29
Belgijski kralj Albert II. in kraljica Paola sta v Bruslju včeraj odprla Evropski center za izginule in spolno zlorabljene otroke. Ustanovitev omenjenega centra je 20. oktobra 1996 belgijska vlada obljubila družinam žrtev Marca Dutrouxa, v centru pa bo zaposlenih približno dvajset ljudi.

Bacardi pridobil licenco za Dewar's in Bombay
31. 03. 1998 09.15
Britanski koncern Diageo, ki se ukvarja s proizvodnjo pijač in je lani nastal z združitvijo Guinnessa in Grand Metropolitana, se je odločil prodati licenci za proizvodnjo alkoholnih pijač Dewar's in Bombay. Omenjeni znamki pijač bosta v prihodnjih 15-tih letih v lasti skupine Bacardi, ki ima svoj sedež na Bahamih, omenjena skupina pa je s pogodbo pridobila tudi štiri žganjarne. Prodajna cena je znašala 1,15 milijarde funtov, skupina Bacardi pa pričakuje zaradi pridobitve omenjenih znamk veliko povečanje svojega dobička.

Dim in smog zajela tudi Malezijo in Filipine
30. 03. 1998 17.38
Gost dim, posledica uničujočih gozdnih požarov, ki pustošijo po jugovzhodni Aziji, je zajel tudi dele Malezije in Filipinov. V mestu Miri na Borneu so oblasti danes odredile zaprtje vseh šol, saj stopnja onesnaženosti zraka znaša rekordnih 620 točk, kar povzroča izredno veliko ogroženost zdravja. V malezijski zvezni državi Sarawak pa so že od preteklega tedna zaprti vsi vrtci.

Jure Zdovc naslednji dve leti član Union Olimpije
30. 03. 1998 16.41
Vodstvo košarkarskega kluba Uniona Olimpije je pripravilo srečanje z novinarji, na katerem so potrdili skoraj senzacionalno novico, ki so jo sredi prejšnjega tedna objavili nekateri slovenski mediji. 31-letni Jure Zdovc je s podpisom na dveletni pogodbi postal član najboljšega slovenskega kolektiva.

Titanski ulov v Severnem morju
29. 03. 1998 13.25
V Severnem morju so ribiči v petek ujeli tono težkega in šest metrov dolgega morskega psa, je povedal belgijski trgovec, ki ga je kupil. Morski pes, ki se je ujel v mreže ladje iz Oostendeja na severozahodu Belgije, je Cethorinus Maximus, bolj znan z imenom romarski morski pes. Trgovec Marc Paulus ga je kupil na tržnici v Zeebrugeju za 12.000 belgijskih frankov (približno 70.000 tolarjev). Veliko ribo, ki ni užitna, je prodal veleblagovnici v italijanski Veroni, kjer jo bodo razstavili med morskimi sadeži.

Mandela brani Gadafija in Castra
27. 03. 1998 17.47
Južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes pozitivno ocenil "prave instinkte" ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z mednarodnimi vprašanji, hkrati pa je dodal, da namerava še naprej ohranjati prijateljske vezi s Kubo, Libijo in Iranom. Kot je poudaril Mandela, voditelje omenjenih držav, ki so za ZDA sporni, podpira zato, ker gre za "moralno obveznost", saj meni, da "ne smemo zapustiti tistih, ki so nam pomagali v najtežjih trenutkih naše zgodovine." Fidel Castro in Moammar Gadafi sta namreč zvesto podpirala boj proti apartheidu v Južni Afriki. Mandela je prav tako kritiziral ameriško politiko do Iraka, svojemu sogovorniku pa je predlagal, naj ZDA svojim "nasprotnikom" predlagajo pogajanja, na katerih bi dosegli mirno rešitev spornih vprašanj, namesto da grozijo z vojaško silo. Kljub številnim nasprotjem v stališčih pa je južnoafriški voditelj izrazil "veliko spoštovanje" do Clintona. Ameriški predsednik je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izjavil, da je v ameriškem interesu, da podpirajo "pozitivne spremembe" v afriškem življenju. Kot je poudaril, so te spremembe najboj vidne prav v Južni Afriki.

Virgin Express se seli iz Bruslja
27. 03. 1998 17.34
Po poročanju belgijskih medijev letalska družba Virgin Express načrtuje preselitev svojega sedeža iz Bruslja v Veliko Britanijo ali na Irsko. Družba, znana po ugodnih cenah letalskih vozovnic, bi se na ta način rada izognila izredno visokim obdavčitvam plač v Belgiji. Virgin Express, katere 51-odstotni lastnik je britanski poslovnež Richard Branson, je pred dvema letoma prevzela belgijsko družbo EBA, danes pa je za Sabeno drugi največji prevoznik v državi.

Milo: Albanska vojska se pripravlja na morebiten jugoslovanski napad
26. 03. 1998 18.26
Albanska vojska je začela priprave na obrambo pred morebitnim jugoslovanskim napadom, ki bi bil posledica kosovske krize, je v Stockholmu povedal albanski zunanji minister Paskal Milo. Milo je še potrdil, da je zveza NATO albanski vladi obljubila pomoč, tako da bo v prihodnjih dneh v Tirano poslala svoje strokovnjake, ki bodo svetovali albanski vojski pri nadzoru meja.

Na Kosovu ponoči streljanje - Albanke spet na ulicah
25. 03. 1998 16.42
Po ulicah Prištine je danes spet demonstriralo več tisoč albanskih žensk. Med 3000 in 4000 Albank se je tiho sprehodilo mimo ameriškega informativnega centra v četrti Dragodan. Ženske so nosile albanske zastave in transparente, na katerih je bilo med drugim zapisano, da želijo mirno ločitev od Srbije, neodvisnost ter mednarodno posredovanje. Francoska tiskovna agencija še poroča, sklicujoč se na srbske vire, da je policija v kraju Dubrava zasegla tri mitraljeze, pet avtomatskih in polavtomatskih pušk, deset granat in veliko streliva ter vojaške opreme kitajske izdelave, ki je bila svojčas v lasti albanske vojske. Skupina kakih 30 oboroženih teroristov naj bi po istem viru prispelo iz Albanije, pred nekaj dnevi pa so jo zasledili na območju, na katerem je policija kasneje odkrila večje količine orožja in opreme, prav tako prinešenega iz Albanije. AFP tudi poroča, da je bila v včerajšnjih spopadih precej poškodovana vas Glodjane, da pa se njeni prebivalci, ki so zbežali, danes začeli vračati na domove.

Volvo odlikovan na Japonskem
25. 03. 1998 08.01
Bralci japonske avtomobilistične revije Motor Magazine so Volvov avtomobil znamke S40/V40 proglasili za uvoženi avto leta v tej azijski državi. Omenjeni Volvo je zasedel prvo mesto med uvoženimi avtomobili z veliko prednostjo pred drugouvrščenim avtomobilom Peugot 406, tretje mesto pa je zasedel Audi A6. Kot so povedali bralci omenjene revije, združuje Volvo S40/V40 vse lastnosti, ki jih mora imeti sodoben avto, in sicer varnost, ugodno ceno, udobnost in seveda kakovost.

Irak zanika vesti o nevarnem bacilu
24. 03. 1998 16.05
Bagdad je danes odločno zanikal vesti, da bi Irak nameraval v Veliko Britanijo vtihotapiti neki nevarni bacil ter obtožil London, da želi s temi "lažmi" "prevarati" britansko javno mnenje. Iraško ministrstvo za informiranje je v sporočilu za javnost, ki ga je objavila uradna iranska tiskovna agencija INA, tudi poudarilo, da gre za "laži, ki jih je Irak vajen" in sicer laži o tem, da poseduje kemično orožje.

Podpis sporazuma o vrnitvi Albancev v srbske šole
23. 03. 1998 11.23
Predstavniki srbskih oblasti in kosovskih Albancev so v Prištini podpisali dogovor, ki predvideva postopno vrnitev Albancev v šole in na fakultete, iz katerih so bili izključeni pred sedmimi leti zaradi zavračanja dela po srbskem učnem programu. Dogovor so podpisali srbski minister brez listnice Ratomir Vico, svetovalec vodje kosovskih Albancev Fehmi Agani ter predstavnik rimske katoliške skupnosti Vincenzo Paglia kot posrednik na pogajanjih. Zbor profesorjev srbske univerze na Kosovu je sporočil, da dogovor zavrača. Več kot 20.000 Srbov je v Prištini demonstriralo proti "albanskemu terorizmu" in podpisu sporazuma o izobraževanju.

Sampras v naslednji krog
22. 03. 1998 11.54
Številka 1. teniške ATP lestvice Pet Sampras se je z lahkoto uvrstil v tretji krog, medtem, ko je v drugem z lahkoto premagal Španca Javier Sanchesa z rezultatom 6 : 1, 6 : 2. Veliko več težav je imela Monika Seleš, da je prispela v tretji krog na turnirju Lipton. Premagala je Španko Sanchez Lorenco 6:4, 6:7, 6:3

Ukrajina namerava razširiti svoja najdišča zlata
22. 03. 1998 09.17
V Ukrajini so začeli razširjati najdišče zlata v Zakarpatju, kjer je po mnenju ukrajinskega ministrstva za industrijo še veliko rezerv zlata. Omenjene rezerve naj bi po prvotnih ocenah znašale 43 ton zlata v vrednosti 30-tih milijonov dolarjev. V prvi fazi naj bi letno črpali 400 do 500 kilogramov zlata, po štirih letih pa naj bi se količina izkopanega zlata povečala na 900 kilogramov.

Zhu Rongji ni obsodil tjenanmenskega posega
19. 03. 1998 11.05
Novi kitajski premier Zhu Rongji je danes v nagovoru pred parlamentom dejal, da je kitajsko vodstvo leta 1991 ravnalo pravilno, ko se je odločilo za poseg na trgu Tjenanmen, saj je tako doseglo stabilizacijo položaja v državi. Glede nadaljnjih političnih reform je bil Zhu dokaj neodločen, saj je po njegovem mnenju težko reči, kdaj bo čas za neposredne volitve predsednika ali premiera. Napovedal pa je nadaljevanje gospodarskih reform ter drastično zmanjšanje vlade v Pekingu kot tudi oblastnih struktur v vsej državi. Kitajski vseljudski kongres je z veliko večino potrdil območje dela prejšnjega ministrskega predsednika Li Penga. S samo sedmimi glasovi proti in devetimi vzdržanimi so poslanci sprejli poročilo o delu vlade v minulih petih letih. Ob osnutku državnega proračuna pa je bilo precej glasov proti. Jasna opozicija se je oblikovala tudi pri glasovanju o poročilu generalnega državnega tožilca.

Sprejet osnutek resolucije o izraelskih ukrepih v Palestini
19. 03. 1998 09.47
Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino glasov sprejela osnutek resolucije o nezakonitih izraelskih ukrepih na zasedenih ozemljih Palestine. Za osnutek resolucije je glasovalo 120 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti pa so bile le tri: ZDA, Izrael in Mikronezija. Vzdržale so se Avstralija, Bolgarija, Romunija, Svaziland ter Maršalovo otočje. Osnutek resolucije ponovno obsoja izraelsko neizpolnjevanje prejšnjih resolucij, in poziva k izpolnjevanju obvez iz mirovnega procesa.