Vesoljski polet

Steklov bo snemal film v vesolju
27. 01. 2000 16.35
Ruski igralec Vladimir Steklov bo najverjetneje uresničil svoje sanje in bo kot glavni igralec filma ''Nagrada - polet v vesolje'' prve sekvence tega neobičajnega filmskega projekta posnel v vesoljski postaji Mir. Dokončno odločitev, ali bo Steklov resnično obiskal Mir, naj bi sprejeli do konca meseca, je sporočil direktor ruske aviokozmične agencije Jurij Koptov. Za zdaj je znano, da naj bi na Mir poslali dva ruska kozmonavta - Sergeja Zaletina in Aleksandra Karelija. Steklov je sicer uspešno končal urjenje v vesoljskem centru za priprave kozmonavtov Jurij Gagarin in bo morda na vesoljski postaji Mir ne samo gost, pač pa tudi polnopravni član posadke. Posnetki v vesolju naj bi po napovedih predstavljali petino filma. Režiser filma Jurij Kara bo film režiral iz vesoljskega centra, samo snemanje pa naj bi opravili kozmonavti profesionalci.

Izstrelili raketoplan Discovery
20. 12. 1999 16.34
Po devetih preložitvah v zadnjih dveh mesecih zaradi tehničnih in vremenskih razlogov je v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi davi ob 1.50 in 0,069 sekunde po srednjevropskem času ob zadnji letošnji možnosti za izstrelitev le vzletel ameriški vesoljski raketoplan Discovery s sedemčlansko ameriško-evropsko posadko, ki bo med sedemdnevnim poletom v orbiti okoli Zemlje popravila vesoljski teleskop Hubble.

V desetem poskusu Discovery le poletel proti Hubblu
20. 12. 1999 11.44
Po devetih preložitvah v zadnjih dveh mesecih zaradi tehničnih in vremenskih razlogov je v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi davi ob 1.50 in 0,069 sekunde po srednjevropskem času ob zadnji letošnji možnosti za izstrelitev le vzletel ameriški vesoljski raketoplan Discovery s sedemčlansko ameriško-evropsko posadko, ki bo med osedemdnevnim poletom v orbiti okoli Zemlje popravila vesoljski teleskop Hubble.

Discovery lahko izstrelijo le še v nedeljo
18. 12. 1999 11.15
Za zgodaj davi načrtovano izstrelitev ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery s sedemčlansko ameriško-evropsko posadko, ki namerava popraviti vesoljski teleskop Hubble, so preložili še za en dan.

Kitajci na Luni in Marsu
23. 10. 1999 09.56
Kitajci naj bi v naslednjem stoletju pristali na Luni in Marsu, je objavil kitajski dnevnik Shanghai News. Na nedavnem kitajskem posvetu o vesoljskih raziskavah so prav takšna cilja imenovali kot glavna za kitajski vesoljski program v 21. stoletju. Po besedah generalnega sekretarja kitajske vesoljske znanstvene zveze Ye Zilija kitajski znanstveniki že pretehtavajo podrobnosti načrta za pristanek na Luni. O podrobnostih glede rokov uresničitve načrta, njegovem financiranju in ali bo šlo pri tem za polet s človeško posadko, ne poročajo. Za zdaj Kitajci v vesolje še niso poslali svojih vesoljcev. Tega tudi ne nameravajo pred letom 2005, je poročevalcem v Hongkongu sporočil eden vodilnih kitajskih strokovnjakov na tem področju. Zdaj razvijajo pristajalni odsek brez posadke. Prvi preizkusni polet tega odseka naj bi uresničili čez nekaj mesecev.

Vesoljski safari za turiste
29. 09. 1999 10.45
Oktobra se bo iz ZDA na enotedensko ekskurzijo v Zvezdno mestece v Rusiji odpravila prva skupina desetih turistov, ki bodo lahko na lastni koži preizkusili vse stopnje priprav kozmonavtov na polet v vesolje, vključno z breztežnostjo v posebnem letalu, preobremenitvami na centrifugi in spuščanjem na dno bazena z maketo vesoljske ladje. Organizator vesoljskega safarija, družba Zegrahm Space Voyages iz Seattla, je za oktobrsko ekskurzijo že sprejela najmanjše možno število vplačil, ki zagotavljajo, da načrt ne bo odpovedan. Pet udeležencev vesoljskega safarija je vplačalo po 14.950 dolarjev, agencija pa že ima tudi 20 rezervacij za prihodnje leto.

Kitajska vesoljska ladja že pred koncem leta
13. 07. 1999 16.52
Kitajska načrtuje izstrelitev vesoljske ladje s človeško posadko. Izstrelili naj bi jo celo prej, kot so doslej menili strokovnjaki po svetu. Japonska medijska družba NHK je od ameriškega obveščevalnega vira prejela podatek, da bosta prva kitajska vesoljca poletela v vesolje že konec letošnjega leta. Po podatkih tega vira se Kitajska ukvarja z gradnjo dvosedežne vesoljske ladje, ki bo opremljena s sistemom za združitev, je poročal japonski radio Radio Japonske.

Začel se je 240-dnevni zemeljski ''vesoljski polet''
03. 07. 1999 21.32
V moskovskem Inštitutu za medicinsko-biološke probleme (IMBP) so začeli uresničevati edinstven poskus simulacije poleta na Mednarodni vesoljski postaji (MVP). Štirje prostovoljci bodo 240 dni živeli v zrakotesno zaprti komori ''Mir'' in opravljali poskuse s sedmih področij.

Prihodnje leto naj bi v vesolje poletela prva Kitajca
30. 06. 1999 07.35
Kitajska lahko že pomladi prihodnje leto uresniči svoj prvi vesoljski polet s človeško posadko in se tako pridruži Rusiji in ZDA, ki so za zdaj edine sposobne izvesti takšne odprave. Do takšnega sklepa so prišli ameriški in britanski strokovnjaki, poroča ameriški dnevnik USA Today. Dva Kitajca, Wu Tse in Li Tsinlung, sta v moskovskem Centru za priprave kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu že pred časom opravila kozmonavtske priprave. Po vrnitvi v domovino ju je Radio Peking označil kot člana prve kitajske vesoljske posadke. Kitajska nosilna raketa bo utirila kitajsko vesoljsko ladjo s kakršno naj bi Kitajci kasneje sestavili tudi manjšo vesoljsko postajo.

Orbito Mira spet zvišali
30. 04. 1999 18.56
Ruski orbitalni znanstveni postaji Mir so spet zvišali višino tira.

Drugi simpozij o vesoljskem turizmu
21. 04. 1999 23.11
V Bremnu se je začel drugi mednarodni simpozij o vesoljskem potovanju (ISST 99), na katerem udeleženci razpravljajo o možnosti, da bi vesolje lahko obiskovali tudi običajni ljudje, ki niso vesoljci.

Astronavti uporabljajo Microsoftov program za e-pošto
29. 12. 1998 13.40
Ta mesec je šestčlanska posadka vesoljskega plovila Endeavour opravila zgodovinsko misijo v krožnici 400 kilometrov nad zemljo. Med 7,36 milijona kilometrov dolgim popotovanjem po vesolju so opravili temeljna konstrukcijska dela za mednarodno vesoljsko postajo. Čeprav so bili daleč od doma, pa so lahko s svojimi družinami brez težav komunicirali z elektronsko pošto.

Prihodnje leto še en shuttle na Mir?
26. 11. 1998 08.34
Direktor Ruske vesoljske agencije (RKA) Jurij Koptev je na dolgo napovedovani tiskovni konferenci v sredo v Moskvi potrdil, da Američani in Rusi načrtujejo še en polet ameriškega vesoljskega raketoplana do ruske orbitalne znanstvene postaje Mir.

V četrtek nov polet k Miru
12. 08. 1998 07.38
Na izstrelitveno ploščad kozmodroma Bajkonur so včeraj postavili nosilno raketo sojuz s transportno vesoljsko ladjo Sojuz TM-28. Z ladjo se bodo 13. avgusta ob 11.43 po srednjeevropskem času odpravili na polet k orbitalni znanstveni postaji Mir poveljnik posadke Genadij Padalka, ladijski inženir Sergej Avdejev in vesoljec-raziskovalec JurIj Baturin, so sporočili v tiskovnem uradu Ruske vesoljske agencije RKA.

Živadinov bo imel v Rusiji 13 tekmecev iz 10 držav
10. 08. 1998 08.24
Slovenski umetnik, gledališki režiser Dragan Živadinov, se bo s 13 kandidati iz 10 evropskih držav udeležil priprav kandidatov za polet v vesolje, ki se bodo začele 13. septembra v Centru za priprave kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu pri Moskvi.

Ruska stranka namerava v vesolju posneti prvi celovečerni igrani film
19. 06. 1998 07.34
Ruska Liberalno-demokratska stranka je odločena, da bo posnela prvi celovečerni igrani film v vesolju, kljub temu, da bo orbitalna postaja Mir prihodnje leto prenehala delovati. Koordinator projekta Aleksander Mitrofanov je dejal, da težav z denarjem ne bo, saj je veliko organizacij izrazilo pripravljenost, da bodo prispevala sredstva. Odločiti se morajo le, kako in kdaj bodo film posneli. Glede na to, da so poleti na orbitalno postajo Mir načrtovani vse do konca leta 1999, ni izključena možnost, da bi oktobra 1999 na Mir lansirali posebno rusko vesoljsko plovilo, kar bi lahko stalo 100 milijonov dolarjev. Še posebej pomembno bi bilo, če bi film snemali prav takrat, saj bi lahko posneli odhod "simbola nekega obdobja" iz orbite. Mogoče bodo organizirali polet ameriškega shuttla, kar je prav tako zelo drago. Obstaja tudi možnost, da bi po letu 2000 film posneli na bodoči mednarodni vesoljski postaji. Najcenejša možnost pa bi bila, da bi na Mir poslali kamere in posneli film s pomočjo kozmonavtov, kar pa bi po mnenju koordinatorja projekt zmanjšalo umetniško vrednost filma. Mitrofanov je zatrdil, da kljub nekaterim spremembam, od projekta ne nameravajo odstopiti.

NASA določila datum za zadnji polet vesoljskega raketoplana k Miru
21. 05. 1998 07.55
Ameriška vesoljska agencija NASA je določila datum za zadnji polet ameriškega vesoljskega raketoplana k ruski orbitalni znanstveni postaji Mir.

Ponoči se bo Progres M 39 združil z Mirom; Progres M 38 še kroži?
17. 05. 1998 10.07
Ponoči se bo z rusko orbitalno znanstveno postajo Mir samodejno združila tovorna vesoljska ladja Progres M 39, je poročal ruski Radio Rossiji.

Columbia po 16 dneh uspešno pristala
04. 05. 1998 09.07
Včeraj, natanko ob 18.09 po srednjevropskem času, je v Kennedyjevem vesoljskem centru uspešno pristal najstarejši ameriški vesoljski raketoplan Columbia s sedemčlansko ameriško-kanadsko posadko. Raketoplan se je na pristajalni stezi dokončno ustavil minuto kasneje.

Pred 37 leti je poletel v vesolje Gagarin; mednarodni dan astronavtike
12. 04. 1998 09.12
Danes je minilo 37 let odkar je sovjetski kozmonavt Jurij Gagarin kot prvi človek poletel v vesolje. V spomin na polet Gagarina je 12. april mednarodni dan astronavtike. Posebej slovesno praznujejo današnji dan vesoljci na Zemlji in v vesolju, vesoljski strokovnjaki in znanstveniki. Tričlanska rusko-ameriška posadka na orbitalni znanstveni postaji Mir se je danes po dvostranski video zvezi trikrat pogovarjala s svojci, znanci, vesoljci in strokovnjaki v Centru za upravljanje poletov CUP v Koroljovu pri Moskvi. Še včeraj sta ruska kozmonavta med vesoljskim sprehodom s 14 m visokega stolpa Sofora na modulu Kvant uspešno odstranila 400-kilogramsko prenosno motorno napravo VDU 1, ki je več let ohranjala pravilno lego Mira v prostoru, a ji je v ponedeljek pošla zaloga raketnega goriva.