Vojislav Koštunica

Nova vlada prihodnji teden

03. 07. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica bo novo zvezno vlado imenoval najverjetneje v začetku prihodnjega tedna, so po pogovorih s Koštunico napovedali predstavniki črnogorske koalicije Skupaj za Jugoslavijo. V novo jugoslovansko vlado naj bi razen dosedanje koalicijske partnerice, črnogorske Socialistične ljudske stranke (SNP) vstopili še Narodna stranka in Srbska ljudska stranka. Ogrodje koalicije bi predstavljala SNP, njen predstavnik pa naj bi bil tudi mandatar nove zvezne vlade. Najverjetnejši kandidat naj bi bil prav predsednik SNP Predrag Bulatović.

Izročitev ni presenetila nikogar

02. 07. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Prvi obisk Miloševića v zaporu

02. 07. 2001 00.00

Zdenko Tomanović in Dragan Krgović, odvetnika nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je od minulega petka v zaporu haaškega Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v nizozemskem Scheveningnu, sta dopoldne odpotovala v Haag. Tomanović je pred odhodom dejal, da bo z Miloševićem začel pripravljati obrambo.

Odzivi na Miloševićevo izročitev

29. 06. 2001 00.00

Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Milošević v Haagu

29. 06. 2001 00.00

Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Koštunica o Makedoniji in Kosovu

14. 06. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je na redni mesečni novinarski konferenci spregovoril tudi o Kosovu in Makedoniji. Vnovič je ostro kritiziral ustavni okvir za Kosovo, ki ga je pripravil posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za pokrajino Hans Haekkerup. Zavzel se je tudi za podrobno preiskavo primera tovornjaka-hladilnika, v katerem so našli trupla kosovskih Albancev, obenem pa ostro napadel javne prepire visokih policijskih in vojaških funkcionarjev v Srbiji glede odgovornosti za ta zločin.

ZRJ bo sodelovala s Haagom

14. 06. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada je danes z večino glasov sprejela predlog zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki med drugim predvideva možnost izročitve osumljenih vojnih zločinov, pa tudi izvrševanje sodb haaškega sodišča v ZRJ. Predsednik države Vojislav Koštunica je ob tem dejal, da sprejetje zakona zagotavlja tudi obstanek ZRJ, in izrazil pričakovanje, da bo zakon potrdil tudi parlament. Ta naj bi razpravo o zakonu začel že prihodnji teden.

Podpora celovitosti Makedonije

09. 06. 2001 00.00

Srednjeevropski predsedniki so ob koncu dvodnevnega srečanja v italijanski Verbanii podprli ozemeljsko celovitost Makedonije, ob tem pa izrazili upanje v spoštovanje pravic manjšin in medetnični dialog v tej državi. V sklepni izjavi so najostreje obsodili vse oblike ekstremizma, težnje po etnično čisti državi in kršitve človekovih pravic. Gostitelj srečanja, italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, je poudaril, da bi predsedniki na prihodnjem srečanju radi videli tudi Makedonijo. Sicer bo prihodnje, deveto srečanje srednjeevropskih predsednikov potekalo v Sloveniji. Letošnjega srečanja se je udeležilo 14 predsednikov, med njimi slovenski predsednik Milan Kučan, prvič pa tudi predsednika ZRJ in Moldavije, Vojislav Koštunica in Vladimir Voronin.

Koštunica in Mesić za normalizacijo

09. 06. 2001 00.00

Predsednika

Predsedniki o gradnji skupne Evrope

08. 06. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan se udeležuje dvodnevnega srečanja štirinajstih predsednikov srednjeevropskih držav, ki poteka v italijanskem kraju Verbania ob jezeru Lago Maggiore. Na letošnjem, že osmem srečanju, bodo predsedniki tradicionalno govorili o vlogi srednjeevropskih držav pri gradnji skupne Evrope. To bo tudi priložnost za izmenjavo pogledov na aktualna dogajanja v Evropi, ob robu pa je pričakovati številne dvostranske pogovore.

Koštunica ostaja na čelu stranke

27. 05. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je bil sinoči na letnem zasedanju Demokratske stranke Srbije (DSS) v Beogradu ponovno izvoljen za predsednika stranke. Od 561 članov DSS nihče ni glasoval proti izvolitvi Koštunice na ta položaj, pet glasovnic pa je bilo neveljavnih. Na 6. zasedanju stranke so potrdili tudi spremembe programa in statuta DSS, da bi te dokumente, kot so povedali na zasedanju, prilagodili novim okoliščinam v državi oziroma povečanju števila članov stranke.

195144inđić o sodelovanju s Haagom

26. 05. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je dejal, da ZRJ čaka črna prihodnost, če ne bo sprejela zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Poudaril je, da pričakuje sprejem zakona, in da bodo koalicijske partnerice o njem razpravljale v ponedeljek. Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP), ki je koalicijski partner vladajoče jugoslovanske koalicije DOS, se bo namreč do zakonskega predloga, ki predvideva izročitev jugoslovanskih državljanov v Haag, opredelila najkasneje v treh dneh. Če zakona ne bodo sprejeli, bo po 195144inđićevem mnenju prišlo do krize v ZRJ in zvezni vladi. Prepričan je, da se mora SNP odločiti, če si resnično prizadeva za "Jugoslavijo v Evropi" ali pa svoje politične nastope izrablja le za nabiranje točk na notranjepolitičnem prizorišču. SNP je kljub temu znova poudarila svoje nasprotovanje izročanju jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču.

Milošević še ne gre v Haag

18. 05. 2001 00.00

Slobodana Miloševića Beograd pred koncem junija ne bo predal haaškemu sodišču, čeprav se bo 29. junija začela konferenca o gospodarski pomoči Zvezni republiki Jugoslaviji. Kot je znano Združene države Amerike finančno podporo pogojujejo z Miloševićevo izročitvijo.

Koštunica za pogovore

18. 05. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je dejal, da se je o prihodnosti federacije pripravljen pogovarjati z vsemi političnimi dejavniki v Srbiji in Črni gori. Izrazil je prepričanje, da se pogovora o rešitvi tega resnega političnega vprašanja ne sme več prelagati, tako iz političnih kot gospodarskih razlogov. "Pripravljen sem priti v Črno goro in se odprto pogovoriti s predsednikom Milom Djukanovičem, v upanju, da bi tak pogovor pomagal doseči skupen in za vse sprejemljiv kompromis," je poudaril Koštunica. Spomnil je še, da je od volitev v Črni gori minil skoraj mesec dni, vendar tako iz Črne gore kot federacije še ni prišel noben znak za začetek dialoga o prihodnosti ZRJ.

ZDA pritiskajo na Koštunico

10. 05. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, ki mu poznavalci očitajo, da v mnogih pogledih, najbolj pa glede Kosova, niti ni toliko drugačen od svojega predhodnika, je znan po nasprotovanju izročitvi Miloševića sodišču v Haagu. Pa vendar je sinoči v New Yorku prejel nagrado državnik leta 2000. Ugledni inštitut, ki proučuje odnose med Vzhodom in Zahodom, mu jo je podelil zaradi zaslug pri končanju Miloševićevega režima.

Milošević ostaja v priporu

08. 05. 2001 00.00

Vrhovno sodišče Srbije je zavrnilo pritožbo odvetnika nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića na odločitev, s katero so Miloševiću, ki ga je srbska policija aretirala 1. aprila, podaljšali pripor. Odvetnik Toma Fila je 3. maja vložil pritožbo na odločitev okrožnega sodišča v Beogradu, s katero so Miloševiću 30. aprila podaljšali pripor še za dva meseca.

Okoljski vrh obdonavskih držav

29. 04. 2001 00.00

V Bukarešti se bo končal srednje in vzhodnoevropski vrh o okolju, ki se ga udeležuje 16 držav Srednje in Vzhodne Evrope. V okviru konference je predstavnik ZN za okolje povedal, da je zveza Nato med vojaškimi akcijami na Balkanu porabila devet ton osiromašenega urana, največ bomb pa so zavezniki odvrgli na Kosovo.

195144ukanović in 195144inđić na sestanku

27. 04. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović se je sinoči s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem sestal na tajnem sestanku v Beogradu, je danes poročalo več beograjskih medijev. 195144ukanovič in 195144inđič naj bi govorila o novi ureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro v jugoslovanski zvezni državi.

Koštunica za nove pogovore s Črno goro

26. 04. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes napovedal pobudo za začetek pogajanj med srbskimi in črnogorskimi oblastmi o prihodnosti jugoslovanske federacije. Cilj pobude je narediti Jugoslavijo sprejemljivo federacijo tako za zvezne enote kot tudi za prebivalstvo, ki živi v državi.

Miloševič noče v Haag

14. 04. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je izjavil, da "ne želi oditi v Haag", kjer je sedež Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu, piše danes grški časnik Eleftheros Typos, ki se sklicuje na enega od Miloševićevih odvetnikov Toma Fila. Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica pa je za današnjo izdajo beograjskega časnika Glas javnosti zanikal, da bi Miloševiću kdajkoli zagotovil, da ga ne bodo izročili haaškemu sodišču.

Polovica Črnogorcev za odcepitev

13. 04. 2001 00.00

Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

DOS ostaja enotna

09. 04. 2001 00.00

Na včerajšnjem sestanku predsedstva Demokratske opozicije Srbije (DOS) so poleg ostalih vprašanj govorili tudi o odnosih v federaciji. Po besedah vodje reformistov Vojvodine Mileta Isakova na srečanju ni prišlo do nesoglasij. Predvsem so se pogovarjali o redefiniranju stališč DOS-a glede na odnose med Srbijo in Črno goro. Ta vprašanja so bila nujna, glede na bližnje izredne parlamentarne volitve v Črni gori in glede na manipulacije, ki jih je bilo slišati iz Črne gore, je dejal Isakov. Po njegovih besedah DOS potrjuje svojo odločitev o ohranitvi skupne države Srbije in Črne gore ter tako demantirajo vse govorice, da DOS spreminja stališča.

Razlike v DOS so normalne

09. 04. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za osrednji dnevnik državne Televizije Srbija danes povedal, da je popolnoma normalno, da obstajajo razlike ne le med strankami, ki so združene v vladajoči Demokratični opoziciji Srbije (DOS), ampak tudi znotraj posameznih strank, članic te vladajoče koalicije.

Haag za takojšnjo izročitev Miloševića

05. 04. 2001 00.00

Svetovalec glavne tožilke mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, Jean-Jacques Joris, je izjavil, da haaško sodišče zahteva takojšnjo izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Joris je dejal, da je Miloševičeva izročitev mednarodna obveza, o kateri se ne bodo pogajali.

Milošević zavrača aretacijo

31. 03. 2001 00.00

Skupščina Srbije in vlada poudarjata, da Miloševiću želita soditi v Jugoslaviji: v ovadbi ga obtožujeta zlorabe položaja, korupcije in gospodarskega kriminala. Predsednik Vojislav Koštunica je po sestanku z vojaškim ter zveznim in republiškim policijskim in političnim vrhom povedal, da so se vsi udeleženci srečanja strinjali, da po lanskem 5. oktobru, ko po prevzemu oblasti ni bilo prelivanja krvi, "ne bodo dopustili odpiranja državne krize zaradi posameznika, ne glede na to, kdo je to". Poudaril je, da nihče ne sme biti nedotakljiv in da se mora tisti, ki je poklican na sodišče, na poziv odzvati. Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković pa je zatrdil, da bodo Miloševića še danes aretirali.

Koštunica svet pozval k potrpežljivosti

30. 03. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je na letnem zasedanju Komisije Združenih narodov za človekove pravice v Ženevi danes mednarodno skupnost pozval, naj bo strpna spričo vzpostavljanja pravne države v ZRJ, saj je ta naloga novih oblasti v Beogradu po 56 letih paralize, posledice komunističnega režima, zelo zahtevna. Koštunica je obenem potrdil pripravljenost za "oblikovanje države, ki bo temeljila na sodobnih ustavnih načelih". "Toda vprašanje je, kje začeti, saj čas ni naš zaveznik, nasprotno, danes je celo naša šibka točka," je poudaril Koštunica.

Del Pontejeva z novimi obtožnicami

26. 03. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, je danes v Sarajevu napovedala izročitev novih obtožnic za vojne zločine proti Srbom, pa tudi Muslimanom in drugim domnevnim zločincem. Del Pontejeva je po srečanju s predsednikom Federacije BiH Karlom Filipovićem dejala, da je prvič doživela tako odprto podporo haaškemu sodišču. "Zdaj čakam na konkretne rezultate in prepričana sem, da bodo prišli," je dejala.

Rupel v Beogradu

23. 03. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in ZR Jugoslavije sta v Beogradu podpisala sporazum o trgovinskem in gospodarskem ter kulturnem in znanstvenem sodelovanju. Minister Rupel je v prvem obisku v Beogradu po desetih letih povedal, da bodo kmalu sprejeli tudi sporazum o svobodni trgovini med državama. Slovenija in ZR Jugoslavija sta bili včasih skupni državi, sedaj sta prijateljski državi, njuni odnosi pa postajajo vse boljši, je dejal slovenski zunanji minister po pogovoru z vodjo jugoslovanske diplomacije Goranom Svilanovićem. Ministra sta se pogovarjala tudi o razmerah na Kosovu in v Makedoniji ter nasledstvo nekdanje SFRJ.

Srbija brez tretjega operaterja

15. 03. 2001 00.00

Predstavniki sindikata srbskega Telekoma in PTT naj bi na sredinem sestanku s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem in ministrico za telekomunikacije Marijo Rašeta-Vukosavljević med drugim dosegli dogovor, da v Srbiji do leta 2005 ne bo tretjega operaterja mobilne telefonije. Zvezni minister za telekomunikacije Boris Tadić je že zanikal, da bi premier 195144inđić redstavnikom sindikatov dal takšno obljubo. Kot je znano, je zanimanje za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije izrazil tudi slovenski Mobitel.

Koštunica in Djukanović proti moratoriju

09. 03. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo Djukanović je v sinočnjem pogovoru za Radio Beograd povedal, da ne vidi veliko argumentov v prid zamisli o moratoriju na napovedani referendum o državnem statusu Črne gore. Zamisel o moratoriju je kot "povsem zgrešeno" zavrnil tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica.