ZAHTEVA

Vložena zahteva po preskusu sklepa MOL
05. 01. 2001 00.00
Pobudnica zahteve za razpis referenduma o odloku Mestne občine Ljubljana (MOL) o cestnoprometni ureditvi v slovenski prestolnici Mateja Klarič je včeraj na upravno sodišče vložila zahtevo po preskusu sklepa MOL, ki je njeno pobudo zavrnila. Izvajanje odloka bo tako zadržano najmanj do končnega razpleta na upravnem sodišču, ki ima 30 dni časa, da izda sodbo. Odlok, ki ga je ljubljanski mestni svet sprejel konec novembra lani, predvideva ponovno uvedbo "lisic", s katerimi bi priklepali nepravilno parkirane avtomobile.

Novi publikaciji pri založbi ZRC
05. 01. 2001 00.00
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je pri založbi ZRC izdal monografijo Samodejno tvorjenje govora iz besedil avtorice Jerneje Gros. Delo je predelana doktorska disertacija, ki so jo uvrstili v zbirko Linguistica et Philologica. Etimolog, leksikolog in frazeolog Janez Keber je na tiskovni konferenci predstavil še šesto številko glasila omenjenega inštituta Jezikoslovni zapiski 6.

NATO vojaki se bojijo raka
04. 01. 2001 00.00
NATO bo Italiji pomagal raziskati razloge za smrt šestih italijanskih vojakov, ki so sodelovali v operacijah na Balkanu. Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi in premier Giuliano Amato sta od zavezništva zahtevala pojasnila in izrazila zaskrbljenost zaradi uporabe streliva z osiromašenim uranom, po tem ko je za levkemijo umrl že šesti Italijan, ki je služil na Balkanu. Visoki vojaški predstavnik poveljstva sil zveze NATO v Evropi, nameščenih v Monsu, je sicer kot zanemarljivo označil nevarnost, ki naj bi jo imelo za zdravje vdihavanje delcev osiromašenega urana v orožju, ki ga zavezništvo uporablja na Balkanu. Makedonski zavod za zdravstveno zaščito je zaradi novic o osiromašenem uranu napovedal okrepitev raziskav navzočnosti urana in torija v prsti, hrani in ozračju, posebej na območju blizu Kosovu.

Zaustavitev trgovanja z delnicami CE1N
03. 01. 2001 00.00
Uprava Ljubljanske borze d.d. je sprejela odločbo, da se z jutrišnjim dnem zaradi varstva interesov investitorjev začasno zaustavi trgovanje z rednimi delnicami z oznako CE1N, izdajatelja CERTIUS I., Pooblaščena investicijska družba, d.d., Ljubljana, na prostem trgu borze.

Živahno leto za slovensko trgovino
03. 01. 2001 00.00
Pred slovensko trgovino je po besedah sekretarja zborničnega Združenja za trgovino Jožeta Kovača živahno leto. Tudi v letu 2001 se bodo namreč trgovci borili za kupce, nadaljevali s procesi združevanja, gradili samostojne ali kombinirane trgovske centre ter posodabljali svoje trgovine. Po Kovačevem mnenju, ki med največje lanske dosežke slovenske trgovine uvršča njeno odprtost in dvig na evropsko raven, bodo morali vlagati predvsem v računalniško opremljenost svojih prodajnih mest, k čimer jih silijo tudi nekateri sprejeti pravilniki in zakoni. Trgovcem pa naj bi v novem letu težave povzročal tudi aprila lani spremenjen pravilnik o obratovalnem času prodajaln.

VIR obsoja vladno pogojevanje
03. 01. 2001 00.00
Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti VIR obsoja vladno pogojevanje nadaljevanja pogajanj o spremembah in dopolnitvah kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Nesprejemljiv in izsiljevalski je po mnenju izvršnega odbora sindikata vladni sklep, da se lahko pogajanja nadaljujejo le pod pogojem, da pred tem reprezentativni sindikati vzgoje in izobraževanja pristopijo k dogovoru o načinu usklajevanja plač v javnem sektorju v letu 2001. Ker spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe niso povezane z načinom usklajevanja plač v javnem sektorju, temveč se z njimi odpravlja nesorazmerja z ostalimi dejavnostmi negospodarstva, izvršni odbor sindikata VIR proti tovrstnemu vladnemu pogojevanju in izsiljevanju ostro protestira ter zahteva takojšnjo in brezpogojno nadaljevanje pogajanj.

O rešitvi krize na češki televiziji
02. 01. 2001 00.00
K političnemu kompromisu za rešitev spora na češki javni televiziji, ki je izbruhnil zaradi imenovanja Jirija Hodaca za novega generalnega direktorja, je danes pozval tudi predsednik češke poslanske zbornice Vaclav Klaus. Klaus je po srečanju z voditelji treh poslanskih skupin predstavil načrt v osmih točkah, s katerim naj bi spet zagotovili normalno delovanje televizije.

Živahno leto za slovensko trgovino
02. 01. 2001 00.00
Pred slovensko trgovino je po besedah sekretarja zborničnega Združenja za trgovino Jožeta Kovača živahno leto. Tudi v letu 2001 se bodo namreč trgovci borili za kupce, nadaljevali s procesi združevanja, gradili samostojne ali kombinirane trgovske centre ter posodabljali svoje trgovine. Po Kovačevem mnenju, ki med največje lanske dosežke slovenske trgovine uvršča njeno odprtost in dvig na evropsko raven, bodo morali vlagati predvsem v računalniško opremljenost svojih prodajnih mest, k čimer jih silijo tudi nekateri sprejeti pravilniki in zakoni. Trgovcem pa naj bi v novem letu težave povzročal tudi aprila lani spremenjen pravilnik o obratovalnem času prodajaln.

Srečanje Arafata in Clintona
02. 01. 2001 00.00
Popoldne je v Washington prispel palestinski vodja Jaser Arafat, ki se bo drevi srečal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, od katerega bo zahteval dodatna pojasnila glede predloga za rešitev bližnjevzhodne krize. Clinton, ki je novoletne praznike preživel z družino v Camp Davidu, se je s helikopterjem že vrnil v Washington. Arafat ob prihodu na vojaško letališče blizu Washingtona ni dal izjave.

Kdaj novi potni listi?
02. 01. 2001 00.00
Čeprav je notranje ministrstvo sprva načrtovalo, da bi že v začetku letošnjega januarja začeli izdajati nove potne listine, začetek izdaje novih listin še ni zakonsko določen. Veljavnost obstoječih se sicer izteče 5. avgusta 2002. Zaradi obsežnosti projekta in zahtevnosti postopkov izdelave, ki terjajo uporabo novih materialov in tehnologij ter želje po čim večji kakovosti so se na omenjenem ministrstvu odločili, da bodo nove potne listine začeli izdajati pozneje. Natančnega datuma še niso sporočili, so pa napovedali, da bo javnost o začetku izdaje novih potnih listin pravočasno obveščena.

Napredek v odnosih z ZRJ
02. 01. 2001 00.00
Konec leta 2000 je po dolgem času prinesel napredek tako v dvostranskih odnosih med Slovenijo in ZR Jugoslavijo kot v nasledstvenih pogajanjih. Tako sta deset let po razpadu nekdanje skupne države Slovenija in ZRJ 9. decembra vzpostavili polne diplomatske odnose, konec zadnjega lanskega meseca pa so naslednice nekdanje SFRJ na srečanju v Bruslju obnovile poldrugo leto zamrznjena pogajanja o nasledstvu. Vzrok za oboje pa tiči predvsem v političnih spremembah v ZRJ.

Letos boljši odnosi s Hrvaško
02. 01. 2001 00.00
Potem ko v minulem letu pri reševanju odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško ni prišlo do napredka kljub številnim izjavam politikov obeh držav o njihovi rešljivosti, naj bi po napovedih Ljubljane v odnosih med državama leta 2001 nastopili boljši časi. Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob izteku minulega leta ureditev odnosov s Hrvaško izpostavil kot eno od prednostnih nalog vlade in menil, da je odprta vprašanja moč rešiti v nekaj mesecih. Napovedano je srečanje notranjih ministrov, vendar o datumu še ni govora.

Kučanova novoletna poslanica
31. 12. 2000 00.00
Časi so zahtevni, so tudi trdi, za marsikoga negotovi, a tudi vzpodbudni. Z znanjem, marljivostjo, vztrajnostjo ter dobro voljo je mogoče uspeti, naj gre za šolo, delo, dostojen dohodek in zadovoljno družino, a malo sreče je pri tem dobrodošlo. Praznični večer namenjamo sebi, svojim prijateljem in znancem ter tudi vsem tistim, ki jim je bilo to leto naklonjeno manj, kot so pričakovali, je v novoletni poslanici državljankam in državljanom med drugim zapisal predsednik države Milan Kučan.

Pričakovan porast spletnih Webcast klicev
29. 12. 2000 00.00
Uredba o pošteni predstavitvi podatkov (Fair Disclosure), ki jo je predpisala zvezna komisija za obveznice in delnice (Securities and Exchange Commission), naj bi povečala promet podjetij, ki omogočajo neposredne prenose preko spleta. Uredba zahteva, da morajo podjetja, ki so v preteklosti svoje poslovne rezultate zaupala le izbranim analitikom, sedaj te podatke posredovati tudi širši javnosti. Veliko podjetij je takoj prepoznalo možnost posredovanja tovrstnih podatkov preko spleta, čeprav predstavniki spletnih podjetij, ki ponujajo storitve Webcast, menijo, da bo uporaba njihovih storitev še naraščala. Glavni porast v prometu je bilo opaziti nekaj dni pred poročilom o četrtletnih dobičkih, v prihodnjem letu pa naj bi Webcast postal še bolj priljubljen med uporabniki.

Šolniki nezadovoljni s predlogom
29. 12. 2000 00.00
Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) je od vladne pogajalske skupine prejel pisni protipredlog, ki naj bi vseboval možne rešitve na zahteve omenjenega sindikata. Glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj je protipredlog ocenil kot neustrezen in podcenjujoč. Z njim vlada po njegovem mnenju na "nek način" prekinja pogajanja, saj zahteva, da SVIZ najprej podpiše dogovor o politiki plač, torej pred nadaljevanjem pogajanj o spremembah panožne kolektivne pogodbe. V sredo, 3. januarja, se bo zato, pred napovedanimi pogajanji z vladno pogajalsko skupino, sešel tudi izvršilni odbor sindikata, ki se bo opredelil do vladnega predloga.

Kitajska s povezavo s Tajvanom
29. 12. 2000 00.00
Peking je vendarle pristal na predlog Taipeja, da z novim letom med celino in "upornim" otokom na dveh točkah vzpostavi neposredno povezavo. Iz kitajskega Xiamena bo tako že 2. januarja proti otočku Kinmen odplula skupina izseljencev, ki je tajvansko ozemlje zapustila leta 1949, s tajvanskega otoka Matsu pa bo isti dan prispela skupina vernikov in obiskala tempelj v Fuzhouvu.

Tožilci za spremembo zakona
28. 12. 2000 00.00
Po izobraževalnih dnevih, ki so pred časom potekali na Bledu je danes na težave, s katerimi se srečujejo tožilci, opozorila še predsednica društva državnih tožilcev Vlasta Nussdorfer. Kot smo izvedeli, se bodo v novem letu tožilci ukvarjali predvsem s spremembami zakona o kazenskem postopku. Na pravosodnem ministrstvu že deluje skupina, ki zbira predloge za spremembo zakona o kazenskem postopku iz leta 1995. Morda tudi pod pritiskom javnosti zaradi pobegov nekaterih večjih kriminalcev iz hišnih priporov, se že oblikujejo novi predlogi tudi za inštitut pripora. Tožilci bodo skušali doseči ponovno uvedbo obligatornega pripora. To pomeni, da mora vsak, ki mu je izrečena višja zaporna kazen, denimo nad 5 let zapora, kot je nekdaj že bilo, obvezno v pripor. Smiselna pa se jim zdi tudi ponovna uvedba pripornega razloga vznemirjenosti javnosti. Zlasti pri zelo hudih kaznivih dejanjih, ko drugi predlogi ne pridejo v poštev.

Streljanje na meji med Kosovom in Srbijo
28. 12. 2000 00.00
Na območju administrativne meje med Srbijo in Kosovom so albanski uporniki pozno sinoči in danes zgodaj zjutraj obstreljevali srbsko policijo. Uporniki so proti policiji iz vasi 195144urđevac, ki leži znotraj varnostnega območja kakih 10 kilometrov severno od Bujanovca, izstrelili šest granat, je sporočil predstavnik policije. Streljanje je bilo slišati v Bujanovcu, je še povedal predstavnik policije in dodal, da v napadih ni bil nihče ranjen.

Deklaracija o položaju na jugu Srbije <BR>
27. 12. 2000 00.00
Zgornji dom jugoslovanske skupščine je danes sprejel vladni predlog deklaracije o položaju na administrativni meji s Kosovom, v kateri ZRJ od Varnostnega sveta ZN zahteva, naj čimprej sprejme ukrepe za takojšen umik albanskih upornikov z območja na jugu Srbije, kjer so Albanci večinsko prebivalstvo. Deklaracijo obravnava tudi spodnji dom jugoslovanske skupščine, ki naj bi jo sprejel jutri.

Večja pooblastila EU v boju proti BSE
27. 12. 2000 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler se je v pogovoru za današnjo izdajo nemškega dnevnika Die Welt zavzel za "večji manevrski prostor" Evropske unije pri nadzoru ukrepov v boju proti bolezni norih krav (BSE). "Nadzor EU mora biti omogočen neposredno na terenu in ne bi smel biti pogojevan s sporazumom med državami članicami," je menil Fischler, ki je obenem zavrnil možnost, da bi nadzor opravljala izključno EU.

Kučan o slovenski prihodnosti
26. 12. 2000 00.00
Vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO sta za Slovenijo najboljša možna izbira pri odločanju o prihodnosti države, meni predsednik republike Milan Kučan. Kar zadeva odnose s sosednjimi državami, je predsednik v prednovoletnem pogovoru za STA, v katerem je odgovarjal tudi na vprašanja o slovenski zunanji politiki, izrazil željo, "da ne bi delali državne politike na umetnih incidentih", politične spremembe v Srbiji pa lahko po njegovem mnenju pripomorejo tudi k hitrejšemu reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, BiH in Makedonijo.

Ženske se lahko pritožijo tudi pri ZN
26. 12. 2000 00.00
Ženske se lahko poslej neposredno pritožijo pri Združenih narodih zaradi diskriminacije, spolne zlorabe in drugih kršitev Konvencije o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk iz leta 1981, je izjavil tiskovni predstavnik ZN Fred Eckhard. Konvencija o odpravi diskriminacije žensk prepoveduje vse oblike zlorabe žensk in zanje zahteva enake pravice v političnem in javnem življenju kot za moške. Konvencija doslej ni omogočala, da bi se ženske neposredno obrnile na ZN, če niso uspele doseči pravice v svojih državah. Minuli petek pa je v veljavo stopil protokol, ki ženskam omogoča, da kot posameznice ali v skupini vložijo tožbe zaradi kršenja njihovih pravic. Na podlagi določil protokola se lahko ženske izognejo pravosodnim organom v svoji državi in tožbe vložijo neposredno pri ZN, vendar pa države niso obvezane, da sporočijo ZN podatke o posameznih primerih. Protokol je že ratificiralo 13 držav - Avstrija, Bangladeš, Bolivija, Danska, Francija, Irska, Italija, Mali, Namibija, Nova Zelandija, Senegal, Slovaška in Tajska - medtem ko ga je podpisalo 62 držav. ZDA so edina industrializirana država, ki omenjene konvencije ni ratificirala.

SVIZ zavrača predloge vlade
22. 12. 2000 00.00
Tretji krog pogajanj med reprezentativnimi sindikati v vzgoji in izobraževanju ter vladno pogajalsko skupino se je včeraj končal neuspešno. Vlada je namreč sprejela sklep, ki vladni pogajalski skupini ne dopušča pogajanj za dodatna povišanja plač v prihodnjem letu, temveč šele v letu 2002, kar so sindikati zavrnili, so sporočili iz Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ).

Proti eksternemu preverjanju znanja
21. 12. 2000 00.00
Darja Piciga, predsednica strateškega sveta za vzgojo in izobraževanje pod prejšnjim ministrom za šolstvo in šport Lovrom Šturmom, se je odzvala na uvedbo novega točkovnega sistema za prehod iz osnovne v srednjo šolo. "Otroci imajo enake težave pri prebijanju skozi pretirano storilnostno in selektivno šolo, zato omogočite ohranitev tistega, kar je bilo v korist vseh ali vsaj večine otrok in staršev doseženo ob ministrovanju Lovra Šturma," piše Piciga v pismu, naslovljenem na predsednika vlade Janeza Drnovška.

Sankcije proti afganistanskim talibanom
20. 12. 2000 00.00
Varnostni svet Združenih narodov je kljub nasprotovanju generalnega sekretarja organizacije Kofija Annana potrdil ameriški in ruski osnutek resolucije s katerim so proti afganistanskim talibanom uvedli embargo na trgovino z orožjem ter razširili obstoječo prepoved potovanja talibanskih voditeljev, če ti ne bodo izročili Savdijca Osamo bin Ladna, ki ga Američani sumijo organizacije nekaterih terorističnih napadov. Resolucija med drugim še zahteva zaprtje vseh talibanskih uradov v tujini, kakor tudi prepoved izvoza snovi, ki se uporabljajo za proizvodnjo heroina, ki je eden glavnih virov dohodkov za talibane. Za resolucijo so glasovali predstavniki 13 držav članic VS, Kitajska in Malezija pa sta se vzdržali, ker menita, da bodo sankcije samo še bolj prizadele nedolžno afganistansko prebivalstvo.

Palestinska resolucija pogorela v Varnostnem svetu
19. 12. 2000 00.00
Palestinska zahteva, da Združeni narodi čimprej pošljejo vsaj neoborožene mednarodne opazovalce na krizna območja v Izraelu, v Varnostnem svetu ZN ni dobila pozitivnega odziva. Čeprav je za resolucijo o napotitvi 2000 opazovalcev v Izrael glasovalo osem članic 15-članskega VS, pa to ni bilo dovolj, saj bi bil potreben vsaj še en glas.

Peticija o odpravi smrtne kazni
19. 12. 2000 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je na sedežu organizacije v New Yorku sprejel peticijo o odpravi smrtne kazni, ki jo je podpisalo 3,2 milijona ljudi. Annanu, ki je pobudo podprl, so peticijo predali znana aktivistka in borka za odpravo smrtne kazni Helen Prejean, predstavniki mednarodne nevladne organizacije za zaščito človekovih pravic Amnesty International ter skupine Sant Egidio s sedežem v Rimu. Pred palačo ZN pa so pripravili tudi shod v podporo prizadevanjem za ukinitev smrtne kazni.

Koštunica bi Kosovo očistil teroristov
19. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je zavzel za spremembo mirovnega sporazuma o Kosovu tako, da bi enotam ZRJ omogočili delovanje bližje administrativni meji s Kosovom. Predlagal je, da bi demilitarizirano območje s sedanjih pet zožili na enega do dva kilometra. To bi po njegovem mnenju omogočilo ponovno vzpostavitev stabilnosti na območju. Štiri dni pred parlamentarnimi volitvami v Srbiji je Koštunica dejal, da je meja s Kosovom eno od najbolj perečih vprašanj, s katerimi se trenutno ukvarja njegova administracija. Poudaril je, da je njegov cilj očistiti Kosovo teroristov. Poudaril je, da se je pokazalo, da sile KFOR niso sposobne ustaviti nasilja na Kosovu, in pristavil, da če jim ni uspelo v pokrajini, potem je zaman pričakovati, da jim bo uspelo v dolini Preševa.

Zahteva po preživnini za otroke
19. 12. 2000 00.00
Barbara Becker, žena znanega nemškega tenisača Borisa, je na sodišču v Miamiju vložila zahtevo za preživnino za otroke, ne pa tudi ločitev od moža. Barbara trdi, da jo je trikratni zmagovalec svetovnega teniškega pokala v Wimbeldonu prejšnji mesec zapustil skupaj z obema otrokoma. Beckerjeva žena zahteva skrbništvo nad sinovoma, šestletnim Noahom in enoletnim Eliasom, in ekskluzivno pravico prebivanja v hiši na Miamiju, ki je vredna 3,1 milijona ameriških dolarjev.

SVIZ zahteva povečanje dodatkov
19. 12. 2000 00.00
Izvršni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ), ki se je sestal danes, od vlade zahteva, da se pogajanja o spremembah kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje zaključijo s podpisom sprememb kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Na pogajanjih, ki so se na zahtevo sindikata začela včeraj, nadaljevala pa se bodo jutri, zahtevajo povečanje dodatkov k plačam vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju, primerljivo glede na druga zadnja povečanja plač v javnem sektorju. Podpis kolektivne pogodbe je pogoj, da sindikat pristopi k podpisu aneksa k dogovoru o politiki plač za 1999-2001, so sporočili iz SVIZ.