ZDA; predsednik

Annan napovedal morebitno vrnitev predstavnikov ZN v Irak
28. 01. 1999 15.15
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes po srečanju s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem v Bruslju izjavil, da Varnostni svet intenzivno preučuje možnosti za reševanje iraškega vprašanja, vključno z ''morebitno vrnitvijo'' predstavnikov ZN v to državo in s ''popuščanjem mednarodnih sankcij''.

Volvo potrdil povezovanje s Fordom
28. 01. 1999 15.06
Kupec dela švedskega Volva bo postal Ford, so danes dokončno sklenili na upravi Volva. Volvo je že dalj časa iskal kupca za svoj oddelek osebnih avtomobilov, glavna interesenta pa sta bila Fiat in Ford. V Volvu so po besedah njegovih predstavnikov natančno proučili obe ponudbi in sklenili, da je Fordova ponudba tako v interesu delničarjev kot tudi Volvo Cars. Posel morajo zdaj potrditi še delničarji.

Papež je odpotoval na obisk v Mehiko
22. 01. 1999 11.03
Papež Janez Pavel II. je danes odpotoval na štiridnevni obisk v Mehiko, od koder bo prihodnji torek odpotoval v ZDA.

Bill Clinton za pogodbo o prepovedi jedrskih snovi
21. 01. 1999 14.15
Ameriški predsednik Bill Clinton se je na današnji konferenci Združenih narodov o razorožitvi zavzel za čimprejšnjo sklenitev pogodbe o prepovedi fisijskih surovin za izdelavo jedrskega orožja.

Clinton pisal Jelcinu o protiraketni obrambi
21. 01. 1999 11.45
Ameriški predsednik Bill Clinton je v pismu ruskemu kolegu Borisu Jelcinu predstavil ameriške načrte za razvoj in testiranje nacionalnega sistema protiraketne obrambe.

Japonski izvoz jekla v ZDA na ravni izvoza v letu 1997
20. 01. 1999 12.54
Japonski izvoz jekla v ZDA v tem letu naj bi po napovedih Japonske železarske in jeklarske federacije padel na nivo iz leta 1997. Bela hiša je v začetku januarja letos v svojem poročilu kongresu objavila, da se Japonska strinja z zmanjšanjem izvoza. Predsednik Japonske jeklarske organizacije pa je danes to potrdil. Lani je japonski izvoz znašal okoli 7 milijonov ton, leta 1997 pa le 2.7 milijona ton jekla.

Clinton podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA
20. 01. 1999 09.24
Ameriški predsednik Bill Clinton je v senci impeachmenta podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA in z njim pridobil nekaj političnih točk, ki bodo nasprotnikom otežile prizadevanja za njegovo odstavitev. Clinton je v začetku po pričakovanju poudaril trdno ameriško gospodarstvo in nadaljeval z uspehi svoje vlade, niti enkrat pa ni z besedico omenil impeachmenta. S predsednikovim govorom se je morebiti zgodilo tisto, česar so se njegovi republikanski nasprotniki najbolj bali. To je prikaz Billa Clintona kot uspešnega voditelja države, ki ga ne kaže odstaviti zaradi malenkosti, kot je afera z Monico Lewinsky. Bill Clinton je omenil prav vsako dobro stvar, ki se je zgodila v času njegovega predsednikovanja, politično modro pa ni pozabil pohvaliti kongresa za vsak izglasovan zakon, ki se je skladal z njegovo politiko. Omenil je trdno gospodarstvo ZDA in poudaril, da je položaj države trden. Clinton je poudaril, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za odstranitev iraškega predsednika Sadama Huseina, ter napovedal nadaljevanje prizadevanj za ustavitev srbskega nasilja na Kosovu, ki je pred kratkim ponovno izbruhnilo v obliki pokola več kot 40 albanskih civilistov. Ameriški predsednik je na kratko omenil zavezanost vlade k nadaljnji širitvi zveze NATO in ameriškem sodelovanju pri evropski varnosti.

Clinton: Verska svoboda v središču ameriške zunanje politike
15. 01. 1999 11.48
Zaščita verske svobode v svetu bo po besedah ameriškega predsednika Billa Clintona ostala ''osrednji element'' zunanje politike ZDA. Kot je v četrtek še dejal Clinton, je svoboda veroizpovedi temeljna človekova pravica, ki jo morajo podpirati vse države in zagotavljati vse vlade.

Masljukov: Rusija spoštuje sporazume o neširjenju orožja
13. 01. 1999 11.28
Rusija izvaja strog nadzor nad izvozom svoje tehnologije in ''v celoti spoštuje vse mednarodne sporazume o neširjenju'' jedrskega in drugega orožja, je v pogovoru za današnjo izdajo Nezavisimaje Gazete zatrdil prvi podpredsednik ruske vlade Jurij Masljukov.

Cohen: ZDA so ''pripravljene odgovoriti'' Iraku
11. 01. 1999 11.02
Združene države Amerike so ''pripravljene odgovoriti'', če bo Irak grozil svojim sosedam ali Kurdom na severu države, je danes v Tokiu, kamor je v nedeljo prispel na tridnevni obisk, zatrdil ameriški obrambni minister William Cohen.

ZDA podaljšale gospodarske sankcije proti ZRJ
06. 01. 1999 09.02
Ameriški predsednik Bill Clinton je v rednem poročilu včeraj kongres seznanil, da je Washington podaljšal gospodarske sankcije proti Zvezni republiki Jugoslaviji, ki jih je zaradi razmer na Kosovu uvedel junija lani. ''Razmere na Kosovu ostajajo krhke in brez rešitve, še posebej pomembno pa je preprečiti, da bi razvoj dogodkov na Kosovu oviral napredek uresničevanja Daytonskih sporazumov v Bosni in Hercegovini,'' je dejal Clinton v poročilu.

Clinton želi povečati proračun za vojaške namene
02. 01. 1999 12.00
Ameriški predsednik Bill Clinton namerava od kongresa zahtevati povečanje proračunskih sredstev za področje obrambe za skupno sto milijard dolarjev v prihodnjih šestih letih, piše v današnji številki ameriški New York Times.

Predsednik Clinton optimistično v novo leto
01. 01. 1999 14.06
Ameriški predsednik Bill Clinton je v počivališču na otoku Hilton Head, kjer je z družino pričakal novo leto, v pogovoru z mladimi in njihovimi starši v odgovorih na vprašanja dejal, da kljub političnim krizam v preteklem letu ostaja optimist. Clintonova sta se ob polnoči poljubila in z ostalimi gosti zapela tradicionalno anglosaksonsko novoletno pesem.

Hakim zavrnil sodelovanje z Washingtonom in Londonom za strmoglavljenje vladajočega režima v Bagdadu
26. 12. 1998 09.51
Vodja iraške šiitske opozicije ajatolah Mohamed Hakim je odločno zavrnil sodelovanje z Washingtonom in Londonom za strmoglavljenje vladajočega režima v Bagdadu, češ da lahko to stori le iraško ljudstvo. Kot je predsednik vrhovne skupščine islamske revolucije ASRI s sedežem v Iranu dejal v petkovem pogovoru za uradno iransko agencijo IRNA, največje opozicijsko gibanje nikdar ni privolilo v sodelovanje z ZDA niti z Veliko Britanijo. ASRI se z rednimi oboroženimi napadi iz Teherana na režim in vojsko v šiitskih pokrajinah na jugu Iraka bori za vzpostavitev islamske republike v Iraku.

O Clintonovi usodi bo odločal senat
20. 12. 1998 10.00
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v soboto glasoval za postopek o odstavitvi predsednika države Billa Clintona zaradi laganja pod prisego in oviranja sodstva v okviru zadeve Lewinsky. Predstavniški dom je odobril prvi in tretji ter zavrnil drugi in četrti člen obtožnice. Glasovanje je odprlo postopek v senatu, ki naj bi se začel januarja prihodnje leto. Clinton je tretji ameriški predsednik v zgodovini ZDA, proti kateremu kongres razpravlja o postopku za odstavitev.

Napadi na Irak se bodo nadaljevali, dokler se Clinton ne odloči drugače
20. 12. 1998 09.52
Ameriški obrambni minister William Cohen je v pogovoru za novinarji zatrdil, da se zračni napadi na Irak pod geslom Puščavska lisica nadaljujejo in se bodo nadaljevali, dokler se predsednik Bill Clinton ne odloči drugače.

Odmevi na napad ZDA in VB na Irak
17. 12. 1998 09.27
Ruski predsednik Boris Jelcin je ostro obsodil letalske napade na Irak in zahteval takojšnjo ustavitev nasilja. V sporočilu za javnost, ki ga je danes objavil Kremelj, je Jelcin poudaril, da sta Washington in London z napadi ''grobo kršila'' Listino Združenin narodov ter načela mednarodnega prava. Letalske napade na Irak je obsodila tudi Kitajska, ki je prav tako zahtevala takojšnjo ustavitev vojaške akcije. Kitajski veleposlanik Qin Huasun pri Združenih narodih v New Yorku je izjavil, da ''ni opravičila za uporabo nasilja proti Iraku''.

Clinton začel tridnevni obisk na Bližnjem vzhodu
13. 12. 1998 09.58
Ameriški predsednik Bill Clinton je s prihodom v Izrael sinoči začel tridnevni obisk na Bližnjem vzhodu. Clintona na obisku spremlja družina in približno 1500-članska delegacija, med njimi tudi zunanja ministrica Madeleine Albright. Ameriškega predsednika, ki se v Izraelu mudi že četrtič, so na letališču pozdravili njegov izraelski kolega Ezer Weizman, premier Benjamin Netanjahu in več ministrov. Ameriški predsednik je nato v spremstvu Weizmana odpotoval v Jeruzalem. Clinton je obisk začel s pozivom Izraelcem in Palestincem k miru. Vnovič je poudaril, da je treba uresničevati sporazum iz Wye Plantationa, ki je bil 23. oktobra podpisan v Washingtonu. Svojim gostiteljem je obenem zagotovil ''neomajno povezavo'' ZDA z Izraelom ter ''neomajno zavezanost ZDA za varnost Izraela''. Ameriški predsednik se je z Netanjahujem sešel ob zajtrku, temu pa naj bi sledilo delovno srečanje obeh politikov v Netanjahujevem uradu. Danes naj bi obiskal še grob umorjenega izraelskega premiera Jicaka Rabina, predvideno pa je tudi ponovno srečanje z Weizmanom.

Iran razvija biološko orožje?
11. 12. 1998 12.23
Nekdanji iranski predsednik Akbar Hašemi Rafsandžani je danes zavrnil obtožbe ZDA, da ta bližnjevzhodna država razvija biološko orožje. Po njegovih besedah skušajo Američani onemogočati razvoj iranske tehnologije s tem pa kažejo svoje neodobravanje do iranske revolucije in neodvisnosti.

Ameriški cariniki zasegli kos Lune
10. 12. 1998 08.55
Carinikom v Miamiju je pred dnevi prišel v roke kos Lune. Neki moški, ki je ta neobičajni predmet hotel prodati, je padel v roke kriminalistom, je sporočila carina v Miamiju, v ameriški zvezni državi Florida. Posest ali prodaja kosov Lune je v ZDA sicer zakonita, vendar pa je moški svoj kos Lune v državo pretihotapil nezakonito. Astronavti z vesoljskega plovila Apollo 17 so kamen na Zemljo prinesli leta 1972. Nekdanji ameriški predsednik Richard Nixon je kos Lune podaril vladi v Hondurasu. Tam pa so ga med političnimi nemiri očitno ukradli in ga pretihotapili nazaj v ZDA. Moški je svoj kos Lune več let hranil v bančnem sefu. Šele ko je prebral oglas, v katerem so iskali kose Lune, je svojo nenavadno lastnino potegnil na plano. Takrat pa se je ujel v past. Oglas so objavili preiskovalci, ki so hoteli priti na sled prodajalcem ponarejenih kosov Lune. ''Sploh nismo pričakovali, da bomo prišli do pravega kamna,'' je povedal Randy Cook, predstavnik carine v Miamiju.

Deutsche Bank vztraja pri prevzemu
10. 12. 1998 08.07
Deutsche Bank kljub nasprotovanjem iz ZDA, povezanim z ravnanjem te nemške banke v času holokavsta, vztraja pri prevzemu ameriškega Bankers Trusta. Finančni upravnik države New York Alan Hevesi je zaradi tožb, ki so proti Deutsche Bank vložene zaradi njene vloge v času nacističnega režima, zahteval preložitev združitve obeh bančnih ustanov, k razjasnitvi njenega ravnanja pa je pozval tudi predsednik Judovskega svetovnega kongresa Edgar Bronfman. Vodstvo Deutsche Bank pa je v zvezi s tem poudarilo, da nemške banke iščejo rešitev za omenjene tožbe. Soglasje k prevzemu Bankers Trusta morata posredovati še ameriška centralna banka in newyorški nadzorni organ.

Kolumbija in Mehika za boljše sodelovanje v boju proti mamilom
08. 12. 1998 10.25
Kolumbijski predsednik Andres Pastarana je včeraj odšel na dvodnevni obisk v Mehiko. Izboljšal naj bi odnose med državama, posebej pa bi se osredotočil na izboljšanje kontrole nad trgovanjem z drogo. Predsednika Pastarana in Zedillo naj bi danes podpisala vrsto dogovorov o medsebojnem sodelovanju.

V ZDA nižja stopnja brezposelnosti
06. 12. 1998 09.46
Ameriško ministrstvo za delo je objavilo spodbuden podatek, da je novembra letna stopnja brezposelnosti v ZDA znašala 4,4 odstotka.

ZDA omilile sankcije proti Indiji in Pakistanu
02. 12. 1998 09.04
ZDA so omilile svoje sankcije proti Indiji in Pakistanu, ki so jih uvedle po jedrskih poskusih maja letos. Iz Bele hiše so sporočili, da je ameriški predsednik Bill Clinton v torek že izdal ustrezno navodilo. Med drugim naj bi ameriške banke sedaj lahko ponovno odobrile kredite Indiji in Pakistanu. Sicer pa naj bi se ameriški predsednik Bill Clinton danes v Washingtonu srečal s pakistanskim ministrskim predsednikom Navazom Šarifom.

Šef UNSCOM-a Butler ni za takojšnje napade na Irak
23. 11. 1998 09.30
Izvršni direktor Posebne komisije OZN za nadzor nad razoroževanjem Iraka (UNSCOM) Avstralec Richard Butler je v nedeljo za televizijsko postajo CNN dejal, da za zdaj še ni napočil trenutek za napad na Irak, ker tamkajšnja vlada ni predala zahtevanih dokumentov. UNSCOM od Iraka zahteva predajo dokumentov o orožju za množično uničevanje, vendar iraške oblasti zatrjujejo, da ti več ne obstajajo, ali da so jih že predali.

Clinton pozval Pjongjang, naj spoštuje jedrski sporazum iz leta 1994
22. 11. 1998 12.22
Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se mudi na obisku v Južni Koreji, je danes pozval Severno Korejo, naj spoštuje sporazum o jedrski varnosti, ki ga je leta 1994 podpisala z Združenimi državami.

Starr na 12-urnem zaslišanju ponovil obtožbe proti Clintonu
20. 11. 1998 09.48
Neodvisni svetnik Kenneth Starr, ki že nekaj let skuša dokazati kršitve zakona s strani predsednika ZDA Billa Clintona, je v četrtek več kot 12 ur odgovarjal na vprašanja članov pravosodnega odbora predstavniškega doma ameriškega kongresa ter Clintonovega odvetnika.

ZDA pripravljene za napad na Irak
18. 11. 1998 09.27
Na otoku Diego Garcia v Indijskem oceanu naj bi ostalo enajst ameriških bombnikov, ki bodo v pripravljenosti za morebiten napad na Irak. Tako bodo Združene države pripravljene na takojšen vojaški napad, če bi iraški predsednik Sadam Husein spet oviral inšpekcije Združenih narodov, je sinoči v Washingtonu povedal tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva.

Japonski premier v Moskvi; Moskva v prizadevanjih za znebitev zalog kemičnega orožja
12. 11. 1998 09.24
Japonski premier Keizo Obuči, ki je včeraj prispel na tridnevni uradni obisk v Rusijo, se bo danes v Kremlju srečal z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom. Pogovarjala se bosta predvsem o nerešenem vprašanju Kurilskih otokov, ki jih je v začetku druge svetovne vojne zavzela takratna Rdeča armada. Obuči se bo v petek srečal tudi z ruskim premierom Jevgenijem Primakovom. Gre za prvi obisk kakega japonskega premiera v Rusiji v zadnjih 25 letih.

Zaostritev v trgovinskem sporu med EU in ZDA
11. 11. 1998 16.56
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je ameriškega predsednika Billa Clintona v pismu opozoril, da bi enostranska ameriška uvedba ''kazenskih'' dajatev za uvoz nekaterih izdelkov iz Evropske unije zaradi spora glede unijinega režima uvoza banan ogrozila odnose med stranema. Če bodo ZDA nadaljevale v tej smeri, bo EU ukrepala pri WTO, je poudaril Santer.