ZDA; predsednik

Jelcin in Clinton sklenila prvi krog pogovorov

01. 09. 1998 16.52

V Kremlju se je končal prvi krog pogovorov med ruskim predsednikom Borisom Jelcinom in ameriškim predsednikom Billom Clintonom, ki je danes prispel na tridnevni obisk v Moskvo.

Brez sprememb v ruski zunanji politiki

24. 08. 1998 16.27

Ruski predsednik Boris Jelcin po zamenjavi predsednika vlade ne načrtuje nobenih sprememb v zunanji politiki, je povedal glavni kremeljski tiskovni predstavnik.

Preiskava o četrtkovem napadu ZDA na tovarno zdravil v Sudanu

24. 08. 1998 12.40

Petnajst članic Varnostnega sveta ZN se bo na zahtevo Sudana danes sestalo za zaprtimi vrati, da bi preučile njegovo zahtevo po sprožitvi preiskave o četrtkovem napadu Združenih držav na tovarno zdravil v sudanski prestolnici Kartum, za katero Washington trdi, da je proizvajala kemično orožje. Sudanski zunanji minister Mustafa Osman Ismail je sinoči potrdil, da je Sudan pripravljen sprejeti ameriško preiskovalno komisijo, ki bi preiskala tovarno. Sudanski premier Omar El-Bešir pa je sinoči potrdil, da Sudan pričakuje nove ameriške napade in dejal, da bo Kartum dokazal, da je ameriški predsednik Bill Clinton lagal, da bi opravičil ameriški napad na tovarno zdravil. Uradna sudanska tiskovna agencija je poročala, da Sudan razmišlja o tem, da bi spor o naravi proizvodnje omenjene tovarne predali pred mednarodno sodišče v Haagu. Ameriški tednik Newsweek pa je v današnji izdaji poročal, da imajo ameriške obveščevalne službe vzorce proizvodov te tovarne, med drugim tudi kemični agent, ki je del živčnega plina XV.

Odzivi na ameriški napad v Sudanu in Afganistanu

21. 08. 1998 11.07

V prvih odzivih na nocojšnji ameriški letalski napad na teroristična oporišča v Sudanu in Afganistanu večina držav izraža podporo ZDA; Moskva, ki sicer razmere še preučuje, pa je po poročanju ruske agencije Interfax poudarila, da ostro nasprotuje vsakršnemu vmešavanju v afganistanski konflikt.

ZDA vračajo udarec

21. 08. 1998 10.36

Združene države Amerike so sinoči izvedele zračne napade na šest krajev ''najpomembnejšega središča za usposabljanje'' islamskih teroristov v Afganistanu, 120 kilometrov južno od prestolnice Kabul blizu meje s Pakistanom, in na farmacevtsko tovarno v sudanski prestolnici Kartum, v kateri naj bi izdelovali kemično orožje.

ZDA so izvedle letalski napad na oporišča teroristov v Sudanu in Afganistanu

20. 08. 1998 10.09

Ameriški predsednik Bill Clinton je sporočil, da so Združene države Amerike kot povračilni ukrep zaradi atentatov na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji 7. avgusta danes izvedle letalski napad na oporišča teroristov v Sudanu in Afganistanu. V Afganistanu so ameriška letala zadela teroristično oporišče, v Sudanu pa skladišče kemičnega orožja.

Japonski jen ogrožen brez odločnejšega ukrepanja v Tokyju

14. 08. 1998 14.41

Mednarodni denarni sklad (IMF) je v četrtek posvaril Japonsko in druge Azijske dežele da jim preti resna nevarnost v primeru nadaljne oslabitve jena, ki pa je videti neizogibna, če Tokyjo ne bo sprejel odločnejših ukrepov za oživitev umirajočega gospodarstva in ureditev bančnega sistema.

Jugoslovani četrtič svetovni prvaki

10. 08. 1998 12.27

Moštvo Jugoslavije je še četrtič osvojilo naslov svetovnega prvaka v košarki, potem ko je v napetem finalnem srečanju premagalo reprezentanco Rusije z izidom 64:62 (30:35).

Najmanj 149 mrtvih v petkovem bombnem napadu v Nairobiju

09. 08. 1998 09.23

Po petkovem bombnem napadu na ameriško veleposlaništvo v kenijski prestolnici Nairobi so reševalci do danes odkrili 149 smrtnih žrtev, se je izvedelo iz bolnišnic in policijskih krogov v Nairobiju. V napadu je bilo ranjenih skoraj 4300 ljudi. Televizija je poročala, da so reševalci sinoči izpod ruševin potegnili dva preživela. V reševalni akciji sodeluje tudi 180 izraelskih strokovnjakov, Francija je v Kenijo poslala zdravniško ekipo ter tono živil, nemški Rdeči križ pa bo na kraj nesreče danes poslal krvno plazmo in druge medicinske pripomočke. Ameriška veleposlanica v Nairobiju Prudence Bushnell je povedala, da bo vzroke napada preučilo več kot 500 preiskovalcev in varnostnih uslužbencev. Ameriški predsednik Bill Clinton pa je sinoči v Washingtonu poudaril, da bodo ZDA nadaljevale boj proti terorizmu in storile vse, da najdejo osebe, odgovorne za napad.

Clinton močno zaskrbljen zaradi napadov na veleposlaništva; v Nairobiju aretirali osumljenca

07. 08. 1998 15.50

Ameriški predsednik Bill Clinton je močno zaskrbljen zaradi bombnih eksplozij pred ameriškima veleposlaništvoma v Keniji in Tanzaniji, so davi sporočili iz Bele hiše.

Inšpektorji komisije ZN za razorožitev Iraka nadaljujejo delo

07. 08. 1998 11.10

Dve skupini inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom) danes nadaljujejo delo, poroča francoska tiskovna agencija. Sicer po poročanju ZN Bagdad tudi včeraj ni onemogočal dela inšpektorjev komisije Unscom.

Začela so se športne igre homoseksualcev v Amsterdamu

03. 08. 1998 08.15

V nizozemskem glavnem mestu so se v soboto začele športne igre homoseksualcev. Organizatorji pričakujejo več kot 15.000 športnikov iz 66 držav, največ jih prihaja iz Nemčije, ZDA in Nizozemske, tekmovanja pa naj bi si ogledalo več kot 200.000 gledalcev. Igre, ki so bile prvič na sporedu leta 1982, so bile doslej vedno v ZDA. Nizozemska kraljica Beatrix se ni udeležila otvoritve iger, čeprav je to ena največjih športnih prireditev, ki jih je Nizozemska kdajkoli gostila. Nadomeščal jo je ministrski predsednik Wim Kok.

Napadalec ubil dva varnostnika v kongresu

25. 07. 1998 09.52

Russel Weston, star 42 let, je iz doslej še neznanih razlogov skušal s pištolo vdreti v zgradbo ameriškega kongresa na Capitol Hillu, pri čemer je ubil dva varnostnika ter ranil eno turistko. Varnostna služba v kongresu je napadalca hitro onesposobila in ga ranjenega prepeljala v bolnišnico.

Gelbard: Milošević mora v Haag

24. 07. 1998 10.24

ZDA podpirajo prizadevanja, da bi Slobodana Miloševića obtožili pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine v Haagu, je pred enim od odborov predstavniškega doma v Washingtonu sinoči povedal posebni ameriški odposlanec za Balkan Robert Gelbard.

Vaclav Havel v bolnišnici

23. 07. 1998 17.46

Češki predsednik Vaclav Havel je danes popoldne prišel v praško vojaško bolnišnico Stresovice, kjer ga bodo v nedeljo vnovič operirali.

Kenneth Starr na zatožni klopi

23. 07. 1998 10.07

Afera o domnevnem spolnem razmerju med predsednikom ZDA Billom Clintonom in nekdanjo pripravnico v Beli hiši Monico Lewinsky postaja vse bolj zanimiva. Predsednik Clinton namreč ni več edini ''krivec'', ampak se mu je na zatožni klopi pridružil tudi mož, ki vodi preiskavo o domnevnih nečednostih ameriškega voditelja - Kenneth Starr.

Clinton pozdravil vsesplošni napredek Romunije

17. 07. 1998 10.22

Ameriški predsednik Bill Clinton je na včerajšnjem srečanju z romunskim kolegom Emilom Constantinescujem, ki se mudi na uradnem obisku v ZDA, pozdravil vsesplošni napredek Romunije.

Slovenski pihalni orkestri in strokovnjaki v Avstriji

16. 07. 1998 15.38

Od 15. do 19. julija v Schlasdmingu v Avstriji poteka prva mednarodna konferenca simfoničnih pihalnih orkestrov in pihalnih ansamblov. Gre za največjo in prvo tovrstno konferenco v Evropi, ki vključuje vojaške in civilne orkestre. Na njej poleg domačinov sodelujejo še strokovnjaki in orkestri iz Slovenije, Bolgarije, Francije, Izraela, z Japonske, Madžarske, iz Nemčije, Švice, Združenih držav in Velike Britanije.

Constantinescu zaprosil za članstvo Romunije v zvezo NATO

15. 07. 1998 18.11

Romunski predsednik Emil Constantinescu, ki se mudi na uradnem obisku v ZDA, je v nastopu pred ameriškim kongresom izrazil željo Romunije po vstopu v zvezo NATO, zavzel pa se je tudi za večjo podporo ZDA omenjenim prizadevanjem njegove države.

Japonska in ZDA bosta kljub Hašimotovem odstopu nadaljevali z dialogom

14. 07. 1998 10.21

Japonski premier v odstopu Rjutaro Hašimoto in ameriški predsednik Bill Clinton sta se danes dogovorila, da bosta nadaljevala z dialogom o dvostranskih političnih, varnostnih in gospodarskih vprašanjih, so sporočili japonski predstavniki.

Blatter zadovoljen

10. 07. 1998 14.52

Predsednik Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Sepp Blatter je prvič po izvolitvi komentiral delo sodnikov. Izjavil je, da je bilo sojenje na letošnjem SP na splošno zelo dobro, kljub temu pa je delilce pravice pozval, naj se pogosteje kot doslej udeležujejo seminarjev in izpopolnjevanj. Predsednik mednarodnega sodniškega združenja David Will in predsednik disciplinske komisije FIFE Pablo Porta Bussoms sta se strinjala s to oceno in sta ocenila, da je bilo sodniško delo v Franciji veliko boljše, kot v ZDA.

Generalni sekretar imenoval skupino za Alžirijo

03. 07. 1998 09.18

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je imenoval skupino uglednih osebnosti, ki bo na željo alžirske vlade obiskala severnoafriško državo. Omenjena skupina uglednih osebnosti bo v Alžiriji zbrala podatke o položaju v državi in sestavila poročilo za generalnega sekretarja, ki bo dostopno širši javnosti.

Clintonov apel k večji svobodi

29. 06. 1998 08.54

Ameriški predsednik Bill Clinton je študente univerze v Pekingu pozval k večji politični svobodi na Kitajskem. "Gospodarska varnost je pomemben element svobode," je dejal Clinton. "Vendar mora svoboda pomeniti več kot gospodarske priložnosti. V Ameriki verjamemo, da je svoboda v sebi nedeljiva." V zvezi s kitajsko bojaznijo pred nestabilnostjo je ameriški predsednik poudaril: "Prepričani smo, in naše izkušnje kažejo, da svoboda krepi stabilnost." Zagotovil je, da ZDA Kitajski nočejo narekovati svojih nazorov. "A prepričani smo, da so določene pravice univerzalne." Clinton je dejal še, da hoče s Kitajsko zgraditi "nov odnos za novo stoletje".

Dan državnosti Slovenije tudi v palači OZN in v Washingtonu

27. 06. 1998 11.18

Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu ZN dr. Danilo Tuerk je v petek, 26. junija, na sedežu OZN v New Yorku, priredil slovesen sprejem ob Dnevu državnosti Republike Slovenije. Sprejema se je udeležilo približno 300 povabljencev. Med številnimi gosti, diplomati, gospodarstveniki in novinarji je bil tudi vodja inšpektorjev UNSCOM-a Richard Butler.

Clinton prispel v Peking

26. 06. 1998 16.37

Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru obiska na Kitajskem danes prispel v Peking, kjer mu bodo jutri na Trgu nebeškega miru pripravili slovesen sprejem, srečal pa se bo tudi s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom.

Tiskovna konferenca slovenskega Microsofta

26. 06. 1998 14.25

Direktor slovenskega Microsofta g. Aaron Marko je na tiskovni konferenci predstavil novi Microsoftov operacijski sistem Windows 98, ki je uradno po vsem svetu izšel včeraj. Ob tej priložnosti je g. Marko predstavil tudi poslovanje slovenskega Microsofta za fiskalno leto 1998, novinarje pa je seznanil tudi z nekaterimi aktualnimi dogodki, med njimi s pomembno Microsoftovo zmago v pravdi proti ameriškim oblastem, dobljeno sodno poravnavo za Microsoft v Sloveniji in Microsoftovo dobrodelno akcijo v Posočju. Slednja je nadomestila Microsoftove reklamne dejavnosti ob izidu Windows 98.

Ameriška politika se ne bo spremenila

26. 06. 1998 13.45

Ameriški predsednik Bill Clinton je v pogovoru z novinarji drugi dan obiska na Kitajskem dejal, da se ameriška politika do Tajvana ne bo spremenila "ne v eno ne v drugo smer". Pojasnil je, da je ameriško stališče do tajvanskega vprašanja zapisano v treh dokumentih, ki sta jih Kitajska in ZDA že podpisali. V teh dokumentih Washington med drugim uradno priznava le enotno Kitajsko ter se obvezuje za postopno zmanjšanje prodaje orožja Tajvanu, s katerim ima sicer še vedno tesne stike. Clinton je izrazil zaskrbljenost, ker so kitajske oblasti pred njegovim obiskom v mestu Xi zaslišale nekaj tamkajšnjih oporečnikov, obenem pa zatrdil, da dogodek ne bo vplival na njegovo politiko dialoga s Pekingom. Uradni Peking je zanikal aretacijo oporečnikov in zavrnil "vsakršno tuje vmešavanje v kitajske notranje zadeve pod pretvezo zaščite človekovih pravic". Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je dejal, da ta odgovor ni zadovoljiv, saj "ljudje niso odpadki, ki jih počistimo za obiske".

Sankcije še ne bodo odpravljene

24. 06. 1998 12.14

Ameriški predsednik Bill Clinton je v torek izjavil, da sankcije proti Iraku ne bodo umaknjene tako dolgo, dokler Bagdad ne bo izpolnil zahtev iz resolucij ZN. Tako je Clinton komentiral navedbe ameriškega tiska, ki trdi, da so ameriški strokovnjaki v Iraku našli sledi kemičnega orožja, za katerega pa Bagdad trdi, da ga nima. Kot meni Clinton, morajo strokovnjaki ZN nadaljevati z nadzorovanjem razorožitve Iraka ter dodal, da bo, v primeru, da so poročila o tem, da Irak razpolaga s kemičnim orožjem, oziroma živčnim plinom VX resnične, to hkrati potrditev pravilne politike Washingtona, ki je vztrajal pri pregledu in nadzoru orožja v Iraku zaradi "varnosti ZDA in celega sveta". Sicer pa naj bi Varnostni svet ZN danes na za javnost zaprtem zasedanju razpravljal o najnovejšem poročilu posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja v Iraku.

Slavje v Teheranu in Bejrutu

22. 06. 1998 10.49

Zmaga iranske reprezentance na nogometnem SP v Franciji nad ZDA (2:1) je v Teheranu povzročila val navdušenja. Neposredno po zadnjem sodniškem žvižgu so bile ulice v iranski prestolnici polne in slavje se je sprevrglo v pravi karneval s plesom in glasbo za oba spola. Policisti so kršitev strogih islamskih načel le nemočno pospremili s pogledi.

Srečanje načelnikov generalštabov držav jugovzhodne Evrope

22. 06. 1998 08.58

Na Bledu se bo danes začelo tridnevno srečanje načelnikov generalštabov držav jugovzhodne Evrope, na katerem bodo razpravljali o civilno vojaških razmerjih in nadzoru nad oboroženimi silami, o regionalnem povezovanju in sodelovanju v mirovnih operacijah, o vključevanju in povezovanju v evropske varnostne strukture, izmenjali pa bodo tudi stališča do varnostno političnih razmer na območju jugovzhodne Evrope.