ZPS

V aplikaciji VešKajJeš po novem tudi podatki o sladilih

10. 11. 2021 14.03

Proizvajalci hrane in pijač v vse več živil dodajajo sladila v zadnjih letih, predvsem v brezalkoholne pijače, je pokazal rezultat raziskave, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko v Sloveniji. Strokovnjaki so si enotni: sladila kljub zmanjšani energijski vrednosti niso optimalna izbira. Raziskovalci pa so v nekaterih pijačah odkrili kar pet različnih sladil. Da bi potrošniki na čim bolj enostaven način izvedeli, ali so dodana hrani in pijači, so ustvarjalci VešKajJeš aplikacijo posodobili tako, da se prehranski semafor pri živilih s sladili obarva sivo.

V Ljubljani še vedno težave z dostavo pošiljk, pošta zamenjala podizvajalca

04. 11. 2021 17.46

Težave z nedostavljenimi pošiljkami na območju Ljubljane se nadaljujejo, kljub temu da so na Pošti Slovenije konec oktobra trdili, da so ustrezno ukrepali in prekinili sodelovanje s pogodbenikom – zaplete naj bi povzročal eden od njegovih zaposlenih. Prav tako naj bi šlo le za nekaj posameznih reklamacij. Na pošti sedaj priznavajo, da se je število reklamacij v prejšnjem tednu povečalo. Na območju pa medtem dostavo pošiljk izvaja drugi podizvajalec.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov

29. 10. 2021 08.00

Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

Ste doma, a vam poštni dostavljavec pošiljke ne dostavi?

25. 10. 2021 11.35

Ali ste v zadnjem času prejeli SMS-sporočilo "Nismo vam mogli dostaviti pošiljke"? Niste edini. Težava je, da so ga dobili tudi ljudje, ki so bili na dan dostave doma in bi pošiljko lahko prevzeli. Kje in zakaj se zaplete? Zakaj zunanji izvajalci poštnih storitev Pošte Slovenije ne vročajo pošiljk naslovniku, ampak jih vrnejo pošti? In kaj lahko pri tem naredi potrošnik?

Hrana, gradnja, elektronika ... Astronomske podražitve: preden bo bolje, bo še slabše

29. 08. 2021 07.16

Da je življenje vse dražje, da so podražitve na vsakem koraku, ni več prav nobena skrivnost. Večje vprašanje pa je, kdaj bo trend dosegel vrhunec ali se obrnil, saj si analitiki glede tega nikakor niso enotni. Medtem ko nekateri menijo, da bo trend rasti cen trajal nekaj mesecev, so drugi mnenja, da bo tako še vsaj kakšno leto ali dve. Še najbolj so si enotni glede tega, da se bo za potrošnika, ki ima vse bolj občutek, da ima povsem prazne žepe, situacija še poslabšala – preden se bo izboljšala.

Sprememba davčne zakonodaje: papirnati račun le kupcu, ki ga bo izrecno zahteval

19. 08. 2021 11.40

Potem ko je prejšnjemu na julijski seji DZ zmanjkal le glas podpore, je vlada določila besedilo novega predloga novele zakona o davku na dodano vrednost. V njem med drugim ostaja sprememba, da bo račun kupcu v papirnati obliki izročen le na njegovo zahtevo. A Zveza potrošnikov Slovenije je že maja opozorila, da le izdani račun dokazuje, kdaj in kje ste kupili izdelek, ki je podlaga za uveljavljanje reklamacije, za zamenjavo ali vračilo denarja.

Zapleti pri dobavi in reklamaciji izdelkov in storitev – kaj storiti?

08. 08. 2021 18.46

Med covidno epidemijo se je marsikdo odločil za obnovo ali prenovo svojega doma, saj je zaradi omejitve gibanja in dela od doma ostalo več časa za druga opravila. Na nas se je obrnilo nekaj bralcev, ki so pri tem doživljali pravi stres, saj so se soočili z zapleti in zamudami pri dobavi, montaži in reklamaciji izdelkov. Kakšne pravice ima potrošnik, ko naroči in plača proizvod ali storitev? Kaj lahko naredi, če ima z izdelovalci ali dobavitelji težave?

Zaradi uporabe etilenoksida v aditivu iz prodaje odpoklicali številna živila

04. 08. 2021 19.30

Več trgovskih podjetij in proizvajalcev umika oz. odpoklicuje živila zaradi uporabe aditiva E410 gumi iz zrn rožičevca, v katerem je bila ugotovljena prisotnost etilenoksida. Zaradi razširjene uporabe tega aditiva v živilski industriji je Evropska komisija v vseh državah članicah odredila odpoklic izdelkov, ki ga vsebujejo.

Volkswagen bo moral v Italiji plačati za 200 milijonov evrov odškodnin

09. 07. 2021 11.13

Nemški avtomobilski velikan Volkswagen je v okviru t. i. afere dieselgate doživel nov udarec, tokrat v Italiji. Sodišče mu je naložilo, da vsakemu od več kot 63.000 italijanskih potrošnikov, ki so se pridružili skupinski tožbi, izplača 3300 evrov odškodnine in obresti, skupaj 200 milijonov evrov. To z optimizmom navdaja tudi slovenske potrošnike.

Kako nas pred soncem varujejo kreme za sončenje?

04. 07. 2021 17.33

V poletnih mesecih več časa preživljamo na prostem. Čeprav ima sonce tudi dobre učinke – greje nas in nam pomaga tvoriti D-vitamin – se zaradi tega ni treba namerno sončiti, opozarjajo strokovnjaki. Sonce namreč povzroča poškodbe kože, ki se lahko razvijejo v kožnega raka. Zato se mu, če je le mogoče, izogibajmo med 10. in 17. uro. V vsakem primeru pa se zaščitimo s sredstvom za sončenje. Kako nas pravzaprav varujejo tovrstne kreme in kako jih je najbolje uporabljati?

Ob kritikah iz opozicije zelena luč predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih

30. 06. 2021 20.01

Odbor DZ za zdravstvo je sprejel predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero želi vlada uresničiti odločbo ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne. V razpravi je bilo iz opozicije slišati kritike o preširokih pooblastilih vlade pri omejevanju pravic oz. sprejemanju ukrepov.

ZPS: Pršila za zaščito pred soncem so se na testiranju slabo izkazala

28. 06. 2021 15.19

V poletnih mesecih je primerna zaščita pred sončnimi žarki še posebej pomembna. Na trgu obstajajo številni izdelki, ki obljubljajo visoko stopnjo zaščite, a vsi niso enako učinkoviti. Na letošnjem testu izdelkov za zaščito pred soncem Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) so se slabo izkazali izdelki v obliki pršil, so sporočili z ZPS.

MVK pri Židanu ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij

17. 06. 2021 13.35

Mandatno-volilna komisija DZ je ugotovila, da poslanec SD Gregor Židan ni izpolnil dolžnosti obveščanja DZ o opravljanju dopolnilne dejavnosti. Hkrati pa ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij, saj je ocenila, da delo, ki ga je opravljal za nogometno zvezo, sodi med dopustne izjeme od splošne prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti.

Zorčič ne bo sklical parlamentarne seje o domnevni neustavnosti stranke Levica

08. 06. 2021 11.07

Stranki SDS in NSi sta prepričani, da opozicijska stranka Levica in njen program rušita parlamentarno demokracijo in ustavni red. Zato sta zahtevali sklic izredne seje Državnega zbora. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je o dopustnosti zahteve za mnenje zaprosil parlamentarne pravnike in sporočil, da izredne seje ne bo sklical. Odločitev je pojasnil: "Ker ustavni, zakonski in poslovniški pogoji za obravnavo predlaganega akta niso izpolnjeni."

Dan varne hrane: res znamo ravnati z živili?

07. 06. 2021 10.21

7. junija obeležujemo mednarodni dan varne hrane. Zanjo morajo skrbeti vsi v prehranski verigi, od pridelovalcev in predelovalcev do potrošnikov. Žal pa se prav pri zadnjem členu rado "zalomi". Ali veste, kako shranjevati hrano v hladilniku, na kaj moramo biti pozorni pri pogrevanju in kakšno temperaturo morajo živila doseči, da lahko z gotovostjo trdimo, da so kuhana?

MVK čaka na mnenje zakonodajno-pravne službe o dodatnem delu poslanca Židana

13. 05. 2021 13.28

Mandatno-volilna komisija (MVK) bo zaprosila za pisno mnenje zakonodajno-pravne službe (ZPS) o dodatnem delu poslanca SD Gregorja Židana in kršitvah zakona o poslancih. Do pridobitve mnenja je MVK to točko dnevnega reda prekinila. Poslanske skupine lahko do vključno torka komisiji pošljejo vprašanja za ZPS v zvezi s tem primerom.

Analizirali, katero vozilo je cenovno najugodnejša izbira

11. 05. 2021 12.39

Električni avtomobili bodo kmalu cenovno najugodnejša izbira, pri čemer srednje velik električni avtomobil že danes predstavlja najcenejšo možnost za številne potrošnike, kažejo izsledki analize, ki jo je predstavila Zveza potrošnikov Slovenije. Pri tem pomembno vlogo igrajo – in bodo še igrale – države s različnimi spodbudami.

V porciji kakavovih kosmičev za kar pet kock sladkorja

05. 05. 2021 10.16

Primerjalni test kakavovih kosmičev, ki ga je Zveza potrošnikov Slovenije izvedla v okviru mednarodnega projekta Food PRO, je pokazal razmeroma velike razlike med izdelki ter eno skupno lastnost – previsoko vsebnost sladkorja. Otroci in najstniki tako že za zajtrk s kosmiči zaužijejo celo več kot polovico dnevne varne količine sladkorja. Večina kosmičev je tako prej sladica kot pa živilo za zajtrk.

Jajca na slovenskih trgovskih policah po okusu brez napak, razlike v maščobah

01. 04. 2021 13.05

Velika noč in z njo tudi pirhi so tik pred vrati. Prodaja in uživanje jajc se zato v tem času povečata. V Sloveniji na trgovskih policah prevladujejo jajca talne oziroma hlevske reje, ZPS pa je tokrat pod drobnogled vzel 24 pakiranj, ki jih najdemo na policah večjih trgovin. In kakšno živilo pravzaprav so jajca, kje jih je najbolje hraniti in kako varno ravnati z njimi?

Pravice potrošnikov med epidemijo na preizkušnji: odpovedi potovanj, nedostavljeni paketi ...

15. 03. 2021 07.44

Obeležujemo svetovni dan pravic potrošnikov. Spoštovanje teh je med globalno pandemijo covida-19 večkrat na preizkušnji. Potrošniki zlasti poročajo o težavah, povezanih s spletnim nakupovanjem in odpovedmi potovanj. Pandemija je prispevala tudi k nastajanju več plastičnih odpadkov, boj proti tem pa je letošnja osrednja tema dneva.

Razredov A+, A++ in A+++ ne bo več, v razredu A pa ne bo izdelkov

27. 02. 2021 12.30

Označevanje energijske varčnosti izdelkov se s ponedeljkom spreminja. Po novem bodo lestvico sestavljale črke od A do G, pri čemer bo najvišji razred prazen, kar pušča manevrski prostor za razvoj še varčnejših izdelkov. Plusov ne bo več, primerjava stare in nove opreme pa tudi ni mogoča. "Pomivalni stroj iz do zdaj najvišjega energijskega razreda A+++ lahko po novem spada v razred B, C ali celo D," pravijo pri ZPS.

Številni očitki za družbeno omrežje, priljubljeno med otroki in najstniki

17. 02. 2021 17.06

Evropska potrošniška organizacija BEUC, katere članica je tudi Zveza potrošnikov Slovenije, je pri Evropski komisiji in mreži nadzornih organov za varstvo potrošnikov vložila prijavo zoper družbeno omrežje TikTok. Na ZPS so na vloženo prijavo in sporne prakse družbenega omrežja TikTok opozorili Tržni inšpektorat in Informacijska pooblaščenca, saj se kršitve raztezajo tako na zakonodajo varstva potrošnikov kot varstva osebnih podatkov.

ZPS: Pri spletnih nakupih velja upoštevati zlato pravilo

17. 01. 2021 20.23

Ob občutni rasti spletnega nakupovanja v koronski krizi, ki je povsem razumljiva, saj je nakup po spletu pogosto edina možnost, so pri ZPS pripravili nekaj nasvetov za potrošnike, da bi bil nakup kar se da brezskrben. Zlato pravilo je: če je nekaj predobro, da bi bilo res, potem verjetno ni res.

Glavne spremembe za potrošnike in turiste po brexitu

12. 01. 2021 16.19

Zaradi izstopa iz EU je Velika Britanija s 1. januarjem 2021 postala tretja država. Unija in VB sta sklenili sporazum, ki določa tudi pravila glede potovanj in izmenjave blaga in storitev. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so predstavili glavne spremembe, ki jih je dobro poznati ob spletnem nakupovanju od prodajalcev iz VB ali pri potovanjih.

Smo o umiku zdravju škodljivih živil dobro obveščeni?

29. 12. 2020 17.43

S trgovskih polic v EU še naprej umikajo izdelke, ki vsebujejo indijski sezam, v katerem so odkrili etilen oksid. Gre za rakotvorno snov, ki je v EU za pridelavo in predelavo hrane prepovedana, v Indiji, od koder je sporni sezam, pa jo uporabljajo za razkuževanje. Pri nas so proizvajalci in trgovci do zdaj odpoklicali 33 izdelkov.

S 1. januarjem novost pri spletnih plačilih. Vas je banka že obvestila?

20. 12. 2020 17.33

1. januarja se obeta novost pri plačevanju na spletu. Zaradi strožjih varnostnih zahtev bo obvezna uporaba dveh od treh varnostnih elementov. Preverili smo, kako se banke pripravljajo in kako obveščajo komitente. Pri ZPS novost pozdravljajo, a hkrati opozarjajo, da bo postopek pri marsikateri banki temeljil le na uporabi pametnih telefonov, kar pomeni omejeno možnost izbire.

Aditive najdemo skoraj povsod, tudi tam, kjer niso nujno potrebni

29. 11. 2020 16.00

Večina predpakiranih prehranskih izdelkov vsebuje aditive, saj jih najdemo tako v kruhu kot francoskih solatah. A dejstvo je, da lahko potrošniki s svojo izbiro vedno vplivamo na ponudbo. Kaj sploh so aditivi, kakšno vlogo imajo in zakaj jih proizvajalci sploh dodajajo v izdelke?

Cene vseh pogonskih goriv sproščene, trgovci jih določajo sami

01. 10. 2020 06.35

Od polnoči so v državi sproščene cene vseh pogonskih goriv - trgovci jih lahko odslej določajo sami. Ob tem pa se pojavljajo številni pomisleki in vprašanja, ali bo račun na bencinskih servisih za potrošnika zdaj višji. Po popolni liberalizaciji cene sicer zaenkrat vztrajajo ob izhodišču. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek medtem zagotavlja, da bo v primeru neustrezne korekcije cen navzgor država lahko ukrepala.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Čakajo nas podražitve, razlike v cenah tudi med črpalkami istega trgovca

24. 09. 2020 18.33

Vlada cen goriva ne bo več regulirala, s tem pa lahko pričakujemo, da bo račun na bencinskih servisih po novem višji, pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Naftni trgovci bodo lahko od prvega oktobra cene določali sami, te pa se bodo lahko spreminjale tudi dnevno. Za zdaj omejitve, kolikokrat na dan se cena goriva lahko spremeni, še ni. V istem kraju se vam bo lahko zgodilo tudi, da se bodo cene goriva razlikovale celo od črpalke do črpalke, pa čeprav gre za istega trgovca.