Zalog

Nemčija z rekordnim obsegom zunanje trgovine
11. 01. 2000 18.20
Obseg nemškega izvoza in uvoza je v novembru lani dosegel rekordno visoko raven, saj je po podatkih zveznega statističnega urada Nemčija novembra 1999 izvozila blago v skupni vrednosti 94,8 milijarde mark in uvozila za 79,2 milijarde mark blaga. Rast izvoza tako glede na enak mesec predlani znaša 14,5 odstotka, uvoz pa se je v letni primerjavi povečal za 16,8 odstotka.

OZN za priprave zalog
27. 11. 1999 11.47
OZN je svojemu osebju po vsem svetu priporočila, naj si ob prehodu v leto 2000 pripravi dovolj hrane, zdravil, denarja in baterij oziroma žepnih svetilk. Sporočila je tudi, da bodo dobili plače prej kot običajno. Ta priporočila so podobna priporočilom Združenih narodov v primeru predvidenih katastrof. Zaposleni v Združenih narodih naj bi si priskrbeli dovolj hrane in pijače za več dni pa tudi dovolj zdravil, ki jih morajo redno jemati. Poleg tega je priporočljivo, da bi imeli tudi nekaj več denarja, v primeru da bankomati ne bi delovali, je zapisano v okrožnici OZN. Tisti, ki živijo na severu, bi morali imeti tudi dodatne odeje in peči za ogrevanje, zaradi možnih izpadov električne energije pa bi si morali nabaviti tudi baterije. Vse tiste, ki nameravajo oditi na pot pred ali po novem letu, pa opozarjajo na morebitne zamude v transportu.

Gospodarska rast v ZDA še vedno visoka
25. 11. 1999 10.55
Ameriško ministrstvo za trgovino (Commerce Department) je sporočilo, da je gospodarska rast v ZDA v tretjem četrtletju letos dosegla 5,5 odstotka. Visoka gospodarska rast in upadanje nezaposlenosti pri ameriških gospodarskih analitikih vzbujata prepričanje, da bo osrednja finančna ustanova Zvezne rezerve najkasneje v začetku naslednjega leta vnovič dvignila obrestne mere, da bi preventivno obrzdala inflacijo.

Italijanski črpalkarji začeli stavko
17. 11. 1999 08.25
V Italiji se je po poročanju državne televizije nocoj začela stavka črpalkarjev. K stavki so pozvali sindikati, ki nasprotujejo odloku vlade o liberalizaciji trga goriva, saj bo to po njihovih trditvah posledično pomenilo zmanjšanje delovnih mest. Vlada medtem trdi, da bo večja konkurenca privedla do nižjih cen. Po načrtih naj bi bile bencinske črpalke zaprte do sobote zjutraj.

V Iranu odkrili nahajališče nafte
29. 09. 1999 10.51
Iran je včeraj objavil odkritje ogromnega nahajališča nafte na jugovzhodu države, najpomembnejšega v zadnjih 35 letih.

Ruske sile nadaljujejo napade
20. 09. 1999 13.53
Ruska vojska je v noči na ponedeljek v Čečeniji ob meji z Dagestanom nadaljevala napade na položaje muslimanskih upornikov, je sporočil štab ruske vojske. V napadih sta bili ubiti dve osebi.

Moskva okrepila položaje v Dagestanu
13. 09. 1999 16.41
Ruske sile danes natančno preiskujejo osrednji Dagestan, kjer so utrdile svoje položaje v dveh strateško pomembnih oporiščih islamskih upornikov, vaseh Karamaki in Čabanmaki, ki so ju zavzeli včeraj, je danes sporočila ruska vojska.

Reke beguncev iz V v Z Timor
09. 09. 1999 10.02
Na tisoče beguncev, ki bežijo iz Vzhodnega v Zahotni Timor trpi drastično pomanjkanje hrane, zatočišč in zalog zdravil.

Putin o jedrskem orožju
31. 08. 1999 07.48
Ruski premier Vladimir Putin je ob včerajšnji obletnici prvega sovjetskega jedrskega poskusa, 29. avgusta leta 1949, poudaril, da je razvoj in izpopolnitev jedrskega orožja ena glavnih nalog, s katerimi se mora soočiti Rusija.

Našli ameriškega (avan)turista
23. 08. 1999 20.28
Avstralska policija je danes našla ameriškega turista, za katerega je že bila prepričana, da je mrtev. 33-letni Američan se je pred dobrim mesecem dni brez zalog hrane in vode odpravil v neposeljeno avstralsko divjino. Od takrat zanj ni nihče več slišal.

Merkur vložil vlogo za odkup delnic Kovinotehne
16. 08. 1999 19.07
V skladu z zakonom o prevzemih je delniška družba Merkur v petek, 13. avgusta, na Agencijo za trg vrednostnih papirjev vložila vlogo za izdajo dovoljenja za ponudbo za odkup delnic Kovinotehne, so sporočili iz Merkurja. Istočasno je Merkur vlogo za pridobitev soglasja oz. dovoljenja vložil tudi na Uradu za varstvo konkurence in pri vladi.

Belgija ''po svoje''
28. 07. 1999 09.19
Belgija bo uničila le del zalog svinjskega mesa, okuženega z dioksinom, ne pa vseh izdelkov na belgijskem in svetovnem trgu, kot je zahtevala Evropska komisija, je sinoči sporočila belgijska vlada. Belgijska vlada je sprejela odlok, po katerem naj bi v Belgiji in na tujem uničili samo izdelke iz svinjskega mesa z več kot 20 odstotki maščobe, ne pa tudi tistih, ki vsebujejo od dva do 20 odstotkov maščobe.

Pregled posledic uvedbe DDV
14. 07. 1999 19.58
Na ministrstvu za finance so po dveh tednih uveljavljanja davka na dodano vrednost (DDV) pripravili prvi podrobnejši pregled posledic in postopkov pri obračunavanja novega davka.

KC ne more prevzeti bremena DDV
12. 07. 1999 14.44
Klinični center (KC) ne bo mogel sam prevzeti celotnega bremena davka na dodano vrednost (DDV), zato bo skušal doseči dogovor z dobavitelji, verjetno pa bo morala nekoliko pomagati tudi država, je na novinarski konferenci dejal generalni direktor KC Primož Rode.

Kovinotehna posluje z izgubo
29. 06. 1999 11.07
Uprava Kovinotehne je objavila revidirane letne nekonsolidirane in konsolidirane računovodske izkaze, ki izkazujejo za 456 milijonov tolarjev večjo izgubo, kot je bila ugotovljena z nerevidiranimi letnimi nekonsolidiranimi in konsolidiranimi računovodskimi izkazi.

Rast hrvaškega gospodarstva v letu 1998 za 2,7 odstotka
19. 06. 1999 20.04
Prve ocene realne stopnje rasti hrvaškega gospodarstva v letu 1998 se gibljejo okrog 2,7 odstotka, medtem ko je v obdobju od 1994 do 1997 povprečna letna rast hrvaškega gospodarstva znašala nad šest odstotkov. To so podatki iz poročila o gospodarskem in socialnem stanju, ki ga je hrvaškemu saboru predstavila hrvaška vlada.

Vse težji položaj hrvaških proizvajalcev vina
04. 06. 1999 14.19
Prodaja vina na Hrvaškem je zaradi vse težjega gospodarskega položaja in padca kupne moči prebivalstva vse manjša, zaloge pri proizvajalcih pa se povečujejo, kar jih vodi v brezizhoden položaj, je ocenilo gospodarsko interesno združenje proizvajalcev pijače Hrvaške.

Pogajalska izhodišča za štiri nova področja dobila zeleno luč
27. 05. 1999 11.13
Odbor državnega zbora za mednarodne odnose je danes obravnaval pogajalska izhodišča za štiri nova področja prevzemanja pravnega reda Evropske unije - gospodarska in denarna unija, socialna politika in zaposlovanje, prost pretok kapitala ter energetika, po pridobitvi dovoljšne podpore, ki je zaradi nesklepčnosti na seji še ni bilo, pa bo omogočil njihovo oddajo v Bruslju do konca meseca maja in kasneje pogajanja Slovenije z EU za ta področja. Podporo naj bi korespondenčno še danes dobil tudi predlagani umik prehodnega obdobja za področje kultura in avdiovizualna politika, o katerem se Slovenija z EU že pogaja. V najnovejših pogajalskih izhodiščih Slovenija na področju energetike zahteva prehodno obdobje treh let glede zalog nafte ter še eno potencialno prehodno obdobje, ki ga zahteva tudi na področju socialne politike in zaposlovanja. Z umikom zahteve po prehodnem obdobju pri kulturi glede zagotavljanja večinskega deleža evropskih del v televizijskih programih Slovenija v pogajalskih izhodiščih za 19 področij, od tega je 15 že oddanih, zaenkrat jasno zahteva tri prehodna obdobja in eno trajno izjemo. To se utegne tudi spremeniti, saj več zadev samo v najnovejših izhodiščih, ki jih bo Slovenija oddala predvidoma v ponedeljek, ostaja odprtih, je komisiji danes pojasnil vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik.

Otvoritev Svetovne skupščine o zdravju
17. 05. 1999 16.34
V Ženevi so danes začeli z zasedanjem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), na katerem bodo ocenili prednostne načrte in reforme, ki jih je predlagala generalna direktorica organizacije Gro Harlem Brundtland.

Sprejeta pogajalska izhodišča za štiri nova poglavja
15. 05. 1999 11.57
Vlada je sprejela pogajalska izhodišča Slovenije z EU za štiri nova poglavja: gospodarska in denarna unija, prost pretok kapitala, socialna politika in zaposlovanje ter energetika. Kot je povedal vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik, bo Slovenija v izhodiščih, ki jih bo po potrditvi v parlamentu v Bruslju oddala konec maja, zahtevala prehodno obdobje treh let glede zahtevanih zalog nafte (energetika) ter dve potencialni prehodni obdobji (socialna politika in zaposlovanje ter energetika), več zadev pa v teh izjemno zahtevnih izhodiščih ostaja odprtih. Potočnik je tudi napovedal, da bo Slovenija po maju naslednja izhodišča za nova štiri področja oddala julija in za šest novembra. Tako naj bi pred t.i. širitvenim vrhom EU v Helsinkih decembra oddali že vsa pogajalska izhodišča.

Vlada sprejela pogajalska izhodišča za še štiri področja
13. 05. 1999 18.33
Vlada je danes sprejela pogajalska izhodišča Slovenije z Evropsko unijo za štiri nova poglavja: gospodarska in denarna unija, prost pretok kapitala, socialna politika in zaposlovanje ter energetika. Kot je po seji vlade povedal vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik, bo Slovenija v izhodiščih, ki jih bo po potrditvi v parlamentu v Bruslju oddala konec maja, zahtevala prehodno obdobje treh let glede zahtevanih zalog nafte (energetika) ter dve potencialni prehodni obdobji (socialna politika in zaposlovanje ter energetika), več zadev pa v teh izjemno zahtevnih izhodiščih ostaja odprtih.

NATO naj bi uničil 20 odstotkov srbske težke oborožitve
06. 05. 1999 19.58
Tiskovni predstavnik zveze NATO nemški general Walter Jertz je na današnji novinarski konferenci izjavil, da so zavezniške sile od začetka operacije proti ZRJ uničile približno 20 odstotkov srbske težke oborožitve, tj. tankov in topništva, na Kosovu.

Pentagon: Pomanjkanje goriva v jugoslovanski vojski
01. 05. 1999 08.31
Jugoslovanska vojska se po podatkih Pentagona sooča s hudim pomanjkanjem goriva in ostalih zalog. Zaradi pomanjkanja bencina na Kosovu ni več sposobna opravljati nekaterih vojaških operacij proti Osvobodilni vojski Kosova, je povedal viceadmiral Thomas Wilson.

Ruske zaloge žita so se zmanjšale
26. 04. 1999 07.41
Ruske zaloge žita so se v primerjavi z lani zmanjšale za 51,4 odstotka. 1. aprila letos je imela Rusija po podatkih državnega statističnega urada 16,8 milijona ton zalog žita, kar pa naj bi skupaj z načrtovanim uvozom zadostovalo za domače povpraševanje do prihodnje žetve. Zaradi velikega povpraševanja se je cena žita na ruskem trgu od konca 1998 povečala za skoraj dvakrat. V nekaterih regijah, npr. na Kamčatki in Magadanu ter republikah Karelija in Komi, so rezerve skorajda že pošle. Zaradi skoraj dvakrat višje cene žita na svetovnem trgu pa Rusija velike količine žita tudi izvozi. Po neuradnih podatkih naj bi tako v preteklih mesecih samo iz črnomorskega pristanišča Novorosijsk iz Rusije odpeljali dva milijona ton žita. Rusija je lani požela 48,6 milijona ton žita, kar je bila najslabša letina v več kot 40 letih. Državi so človekoljubno pomoč obljubile ZDA in EU.

Gospodarska gibanja: Neugodni signali vse močnejši
23. 04. 1999 11.51
Skupno povpraševanje v prvih dveh mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani realno zaostaja za skoraj toliko kot industrijska proizvodnja, ki se je v omenjenem primerjalnem obdobju znižala za 6,5 odstotka. Razloga za takšna gibanja sta po mnenju strokovnjakov Ekonomskega inštituta pravne fakultete (EIPF) stagnacija domačega domačega povpraševanja in padec izvoza, ki je posledica zmanjšanja trgovanja z državami v razvoju. Kljub padcu obsega naročil in zalog, pa proizvajalci še naprej upajo na rast povpraševanja in proizvodnje v naslednjih mesecih.

Odbor DZ za zdravstvo: DZ naj predlog zakona o kemičnem orožju sprejme po hitrem postopku
23. 04. 1999 11.07
Parlamentarni odbor za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je na današnji izredni seji sklenil državnemu zboru predlagati, naj predlog zakona o kemikalijah po končani tretji obravnavi v celoti sprejme, predlog zakona o kemičnem orožju pa skupaj z amandmaji, ki jih odbor podpira, obravnava in sprejme po hitrem postopku.

Operacija NATA se nadaljuje; apachi prispeli v Albanijo
20. 04. 1999 19.44
Britanski premier Tony Blair je po srečanju z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano v Bruslju dejal, da je zveza NATO v napadih na ZRJ doslej uničila polovico jugoslovanskih bojnih letal vrste mig-29, četrtino letal vrste mig-21, tretjino vojaških letal super galeb ter četrtino zalog goriva. Zavezništvo je poškodovalo več vojaških letališč, omajalo poveljniški sistem in poškodovalo ceste, po katerih so jugoslovanske oblasti zagotavljale dobavo za sile na Kosovu, je dejal britanski premier. Poudaril je še, da NATO s predsednikom ZRJ Slobodanom Miloševićem ne bo sklepal kompromisov. Napade na cilje v ZRJ bo NATO nadaljeval, dokler Milošević ne bo izpolnil zahtev mednarodne skupnosti.

Hrvati po zdravila v Slovenijo in na Madžarsko
20. 04. 1999 11.08
V hrvaških lekarnah primanjkuje povprečno 75 odstotkov zdravil z liste Hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje (HZZO). Sicer pa je položaj od lekarne do lekarne drugačen. Najslabše so založene tiste lekarne, katerih promet je odvisen predvsem od receptov, saj HZZO, kot je za Večernji list povedal predsednik Hrvaške lekarniške zbornice Miroslav Volenec, lekarnam že šest mesecev ni plačal nič.

FAO opozarja na dolgoročne posledice krize na Kosovu
15. 04. 1999 09.04
Organizacija za prehrano in kmetijstvo Združenih narodov (FAO) opozarja, da bo imela kosovska kriza dolgoročne posledice za prehrambeni položaj v pokrajini. FAO opozarja, da je bojevanje uničilo kmetijsko in predelovalno industrijo, kar kaže tudi občuten padec zalog hrane na Kosovu.

NATO v treh tednih napadov uničil 70 odstotkov jugoslovanskih zalog goriva
13. 04. 1999 19.37
Poveljnik sil zveze NATO za Evropo, ameriški general Wesley Clark, je po treh tednih zavezniških napadov na cilje v ZR Jugoslaviji danes v Bruslju izjavil, da so letala Severnoatlantske zveze v dosedanjih akcijah uničila 70 odstotkov jugoslovanskih zalog goriva in močno poškodovala protiletalski obrambni sistem jugoslovanske vojske, ki sicer še vedno deluje.