Zavarovanje

Kako dobro so slovenske bolnišnice pripravljene na morebitne tožbe?
01. 12. 2022 19.30
Ob novici o zahtevku za rekordno odškodnino, ki jo od ortopedske bolnišnice Valdoltra zahteva družina 18-letnika, se postavlja vprašanje, zakaj so pri nas bolnišnice za primere zdravniških napak zavarovane za tako nizke vsote. Družina fanta, ki je po operaciji ostal hrom, bo, kot kaže, od zavarovalnice, s katero ima Valdoltra sklenjeno zavarovanje, lahko iztržila le 200 tisočakov. Preverili smo, kako je v nekaterih drugih slovenskih bolnišnicah. Zavarovalne vsote se gibljejo med 37 tisoč in 500 tisoč evrov. Pa je to dovolj v primerih, ko pacient zaradi zdravniške napake vse življenje nosi posledice?

Kralj kriptovalut: Nikogar nisem želel ogoljufati
01. 12. 2022 08.03
"Kralj kriptovalut", znan pod imenom Sam Bankman-Fried, nekdanji šef propadle borze kriptovalut FTX, zanika goljufijo. Tokrat je prvič javno nastopal po propadu borze FTX in pojasnil, da je odtlej imel zelo "slab mesec" in da mu je skoraj zmanjkalo denarja. Bankman-Fried je v Washingtonu znan kot politični donator, s svojimi ogromnimi donacijami naj bi podpiral izboljšano ureditev kriptovalut.

Najstnik po operaciji ostal hrom, starši zdaj zahtevajo rekordno odškodnino
30. 11. 2022 18.19
Bo Ortopedska bolnišnica Valdoltra plačala rekordno odškodnino v slovenskem zdravstvu? Družina 18-letnika, ki je po operaciji skolioze zaradi domnevne strokovne napake ostal hrom, zahteva milijon in dobrih 360 tisočakov z zamudnimi obrestmi. Zavarovalnica omenjene bolnišnice je zahtevek odklonila, češ da je šlo za redek, a možen operativni zaplet in ne strokovno napako, v odgovoru na zahtevek pa navedla, da znaša zavarovalna vsota bolnišnice v primeru poklicne odgovornosti samo 200 tisočakov.

Razkrivamo: kako do brezplačnih odvetniških storitev
30. 11. 2022 00.15
Informacije, povezane s službami innjihovim iskanjem, pravicami v delovnih razmerjih terz delomod doma,še nikoli niso bile tako relevantne, kot so danes.

Težave preiskovanja: oškodovanci se ne počutijo žrtve, zato goljufij ne prijavijo
29. 11. 2022 07.51
Po preiskavi korupcijskih kaznivih dejanj z najemanjem bančnih kreditov leta 2018 so policisti odkrili, da so osumljeni delovali v interesu širše združbe, ki se ukvarja predvsem z goljufijami. Združba deluje tako, da storilci ljudi povabijo na različne delavnice, že med tečajem pa jim ponujajo nadgradnje osebnostnega reprogramiranja, ki stanejo tudi do 5000 evrov. Nato udeležence z uporabo psiholoških metod prepričujejo, da vlagajo vedno nova sredstva, saj naj bi se le tako rešili finančnega strahu. Po vloženih sredstvih sledijo nova prepričevanja in tako se krog nadaljuje.

Srebrna nit: Od koalicije pričakujemo, da temeljito zaviha rokave
28. 11. 2022 06.28
Predsednica Društva Srebrna nit Biserka Marolt Meden po potrditvi novele zakona o dolgotrajni oskrbi na nedeljskem referendumu od vlade pričakuje, da bo zavihala rokave in poskrbela, da ljudje ne bodo ostali brez pravic. Prejšnji zakon namreč v veljavo stopa s 1. januarjem, novela pa naj bi veljala šele kasneje, ko bodo znani uradni rezultati. Na ZZZS medtem po potrditvi sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi pričakujejo vsebinsko prenovo zakona.

Našima Alenki Marovt in Neži Steiner nagrada za izstopajoči novinarski dosežek
25. 11. 2022 22.07
Novinarske nagrade Društva novinarjev Slovenije Čuvaj/Watchdog 2022 so nagrade, ki jih podeljuje novinarska skupnost. Med letošnjimi nagrajenci sta tudi naši novinarki Alenka Marovt in Neža Steiner, ki sta Čuvaja prejeli za izstopajoči novinarski dosežek, preiskovalno zgodbo Vzporedni zdravstveni sistem.

Zapuščen kovček povzročil preplah
25. 11. 2022 08.45
Pred trgovino v Sevnici so v nakupovalnem vozičku opazili zapuščen kovček in poklicali policiste. Slednji so kraj zavarovali, evakuirali stanovalce in zaprli del ceste. Ko so bombni tehniki kovček s pomočjo robota odprli, so videli, da je bil preplah zaman.

Sečoveljske soline že poplavilo, v Piranu pa se je zopet oglasila sirena
25. 11. 2022 08.27
Regijski center za obveščanje Koper je zaradi visokega plimovanja morja v Piranu minuto pred 8. uro sprožil sireno kot opozorilo na nevarnost, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje. Poplavilo je že Sečoveljske soline, voda iz Dragonje namreč priteka v predel Fontanigge, ker na meji s Hrvaško ni ustrezne protipoplavne zaščite.

Ali zavarovalnice krijejo škodo na avtomobilih, ki jih je zalilo morje?
23. 11. 2022 13.33
Visoka plima in kombinacija vetrovnih razmer je vplivala, da je morje poplavljalo in med drugim poškodovalo vozila na parkiriščih v Izoli in Piranu, ki jih lastniki niso pravočasno umaknili. Da bo morje prestopilo bregove obale, so opozarjale pristojne institucije, prav tako je denimo občina Piran na svoji spletni strani obvestila, naj lastniki odpeljejo avtomobile oz. naj jih ne parkirajo na parkiriščih ob morju. Zanimalo nas je, ali zavarovalnice krijejo škodo na ustrezno zavarovanih avtomobilih v primerih, ko pristojni opozorijo na nevarnost?

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih
23. 11. 2022 07.44
Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

Boštjančič nezadovoljen z višino predvidenega primanjkljaja za leto 2023
22. 11. 2022 06.31
DZ se je podrobneje seznanil s predlogom državnega proračuna za leto 2023 in 2024. Potem ko naj bi se prihodnje leto primanjkljaj z letošnjih nekaj manj kot dveh milijard evrov povzpel na 3,3 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti znižal. Vlada pričakuje, da takrat odstop od fiskalnega pravila ne bo več mogoč. V proračunu sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem, ki bo izplačan v juniju.

Golob: Vse bolnike smo že poklicali in uvrstili nazaj na seznam
21. 11. 2022 15.03
Premier Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje o izbrisanih terminih zdravstvenih storitev pojasnil, da so takoj pristopili k reševanju napake in da je pri popravljanju napake ključna hitrost. Zatrdil je, da so vse bolnike že poklicali in uvrstili nazaj na seznam. "Verjamem, da so celo bližje posegu, kot so bili prej," je ocenil. Predstavniki Ministrstva za zdravje, ZZZS in Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije pa so na Brdu pri Kranju izvajalcem zdravstvenih storitev predstavili novosti iz novih zakonov za stabilizacijo zdravstva. Med drugim so se dotaknili vprašanja dodatnega plačila za zaposlene s podjemnimi pogodbami.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01
V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

'Kriptovalute imajo težave. Zabave je konec'
18. 11. 2022 07.31
Sam Bankman-Fried se je prodajal kot rešitelj – a kaj, ko je sedel na vrhu praznega podjetja. Tako o "kripto princu, ki je čez noč padel s prestola", v analizi piše poznavalec področja in avtor knjige Attack of the 50 Foot Blockchain David Gerard, ki sicer kriptovalutam ne napoveduje veliko dobrega.

33. Liffe: Bo Kit Fraserju prinesel oskarja?
17. 11. 2022 20.01
Film Kit je Darren Aronofsky posnel po gledališki igri Samuela D. Hunterja. In če je režiser pred tem že poskrbel za reaktivacijo Mickeyja Rourka, potem lahko po ogledu Kita potrdimo, da mu je to več kot uspelo tudi v primeru Brendana Fraserja, nekdaj zelo uspešnega hollywoodskega žrebca.

Odbor zvišal mejo za strožjo obdavčitev normirancev, OZS svari pred delom na črno
16. 11. 2022 19.25
Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene letos spomladi. Opozicija, ki se ji številne rešitve zdijo sporne, je nekoliko omilila zaostritev davčne obravnave normirancev. Izredna seja DZ bo v četrtek. OZS pa ocenjuje, da bi predlagane spremembe obdavčitve normirancev prizadele zlasti izumirajoče obrtne poklice, povečalo se bo delo na črno, država pa bo posledično pobrala manj davkov, menijo.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča
12. 11. 2022 13.43
Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Pomanjkanje družinskih zdravnikov bi reševali s tujimi zdravniki
11. 11. 2022 19.00
Problematiko pomanjkanja družinskih zdravnikov bodo v Ljubljani skušali reševati tudi z zaposlovanjem tujih zdravnikov in štipendiranjem študentov medicine, so pojasnili na Mestni občini Ljubljana v odzivu na izjavo ljubljanskega SD. Tam so ljubljansko občino in Zdravstveni dom (ZD) Ljubljana pozvali k ureditvi problematike.

Vlada sprejela uredbo o višini dodatkov za več dela zdravstvenega kadra
10. 11. 2022 15.43
Vlada je na seji sprejela Uredbo o določitvi višine dodatka za povečan obseg dela za posebne obremenitve in dodatka za zaposlitev dodatnega zdravstvenega kadra, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje. Natančna merila in višine dodatkov bodo znani, ko bo uredba objavljena v Uradnem listu.

Triki Mihaela Karnerja: ponudil 'dragocen vpogled'
07. 11. 2022 20.58
Kopičenje slamnatih podjetij, fiktivne ločitve in zaznambe na nepremičninah – to je le nekaj poslovnih trikov za izogibanje davkom in zavarovanje premoženja, ki jih je na današnjem seminarju Poslovna forenzika predstavil Mihael Karner, znani ubežnik, ki ga iščejo ameriški preiskovalci. Organizatorji konference so z govorcem zadovoljni, saj jim je le-ta ponudil dragocen vpogled v optimiziranje poslovanja v skrajno sivi coni zakonsko dopustnega.

Zakon o fiskalnem pravilu ni v neskladju z ustavo
02. 11. 2022 16.45
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o fiskalnem pravilu ni v neskladju z ustavo. Državnemu svetu kot vlagatelju zahteve za oceno ustavnosti namreč ni uspelo dokazati, da izpodbijana določba zakona krni učinkovitost delovanja obveznega zdravstvenega zavarovanja ali celo veča možnost kriz financiranja iz omenjenega naslova, so navedli.

Poslovil se je Vinko Beznik
01. 11. 2022 11.29
Umrl je Vinko Beznik, ki je bil med pripravo za obrambo slovenske suverenosti poveljnik specialne enote. Vodil je več tajnih operacij, ki veljajo za ključne za kasnejši poraz jugoslovanske armade ter na koncu še odhod jugoslovanske vojske iz samostojne Slovenije. "V našem spominu bo ostal kot ena ključnih oseb slovenske osamosvojitvene vojne," je ob njegovi smrti dejal predsednik države Borut Pahor.

Mesec po težavah s seznamom upravičencev: leta 2023 sinhronizacija baz podatkov
31. 10. 2022 10.39
Potem ko je bil soočen z očitkom o nejasnostih glede seznama 113.000 upokojencev, ki bi bili lahko upravičeni do energetskega dodatka, je minister za delo Luka Mesec priznal, da imajo težave z dostopom do podatkov. Za leto 2023 je zato napovedal sinhronizacijo različnih baz.

Stanovanjski stroški so veliko breme za dobro petino Slovencev
31. 10. 2022 13.35
Najemnina, zavarovanje, stroški rednega vzdrževanja in popravil, obresti za stanovanjski ali hipotekarni kredit, stroški za vodo, kanalizacijo, odvoz odpadkov, elektriko, plin, ogrevanje, redno vzdrževanje, popravila ... so izdatki, ki jih upoštevamo, ko računamo, kolikšni del plače nam odškrtnejo stanovanjski stroški na leto. Lani je 22 odstotkov slovenskih gospodinjstev potožilo, da plačevanje stanovanjskih stroškov zanje predstavlja veliko breme, za 6 od 10 gospodinjstev so bili ti stroški srednje veliko breme. V slabih stanovanjskih razmerah je lani živelo 19 odstotkov Slovencev, 98 odstotkov pa jih je zatrdilo, da so lani lahko primerno ogrevali svoje domove, kažejo podatki Sursa.

Pokojnine z novembrom višje za 4,5 odstotka, zamejene tudi oskrbnine
27. 10. 2022 06.55
Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra. "Upokojenci bodo dobili že letos, torej ne februarja prihodnje leto, predčasno usklajeno pokojnino. Ta se bo povečala za štiri odstotke in pol, kar je točno toliko, kot so se povečale plače v javnem sektorju," je na novinarski konferenci pojansnil minister za delo Luka Mesec. Sredstva za predčasno uskladitev pokojnin iz proračuna, ne iz pokojninske blagajne. Tudi dvig oskrbnin je vlada omejil na 4,5 odstotka, domovom za starejše pa nameravajo pomagati tudi pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.

Banalnosti, zaradi katerih številni izgubljajo denarno socialno pomoč
25. 10. 2022 07.00
Mama mi je posodila denar za poplačilo stroškov, izplačan je bil regres ali vrnjena dohodnina, v nagradni igri je eden od družinskih članov zadel skiro, v službi je dobil jubilejno nagrado, vse to so razlogi, da so posamezniki ali družine ostali brez denarne socialne pomoči. Slednja je namenjena zadovoljevanju minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje, piše na spletni strani ministrstva za delo, kjer pravijo, da kdor se z odločbo CSD ne strinja, naj poda pritožbo. A številni ne vedo, da se lahko pritožijo, spet drugi se ne znajo, zato država 'privarčuje'.

Če bo zima postala predraga, bi podjetja delavce lahko poslala na čakanje
24. 10. 2022 18.54
Vlada bo v okviru ukrepov ob energetski krizi pripravila tudi začasno shemo čakanja na delo, je razkril minister za delo Luka Mesec. Shema bo na voljo med 1. januarjem in 1. aprilom, omogočala pa bo, da gredo zaposleni pod določenimi pogoji v času zime začasno na čakanje. Pogoji za njeno sprožitev pa bodo ostri, da ne bi prihajalo do neupravičenega preusmerjanja poslovnih stroškov na državo, je napovedal. Prvi pogoj bo odločitev države, da je treba zaradi energetskega varčevanja neko proizvodnjo začasno ustaviti. Drugi pogoj pa bo odločitev podjetja za ta korak, denimo zaradi upada naročil ali pa poslovno nevzdržnih stroškov elektrike in ogrevanja.

Na dolenjski avtocesti trčili vozili, tri poškodovance odpeljali v bolnišnico
23. 10. 2022 19.35
Na dolenjski avtocesti se je zgodila prometna nesreča, v kateri sta bili udeleženi dve vozili. V nesreči so bile poškodovane tri osebe. Zaradi nesreče je bila avtocesta pred Dobruško vasjo proti Obrežju nekaj ur zaprta, zato je nastal zastoj.

Homeopatija – res le sladkor in voda?
22. 10. 2022 08.00
Vse več ljudi prisega na homeopatsko zdravljenje, ki pa ga uradna akademska medicina pri nas kot del zdravniške prakse zavrača. V pravnih aktih glede homeopatije vlada precejšnja zmešnjava. Za nekatera homeopatska zdravila je na primer potreben recept, ki pa ga nihče ne more zakonito predpisati. V nekaterih državah pa homeopatijo celo pokriva zdravstveno zavarovanje. So homeopatska zdravila res zgolj sladkor in voda?