Zavarovanje

Zveza organizacij pacientov naj bi bolj prisluhnila glasu bolnikov
14. 06. 2022 17.00
Ker več kot 20 organizacij bolnikov meni, da bodo združene močnejše, so ustanovile Zvezo organizacij pacientov Slovenije. Za predsednico zveze so izbrale predsednico združenja Spominčica Štefanijo Lukič Zlobec. Namen zveze bo zagovarjati glas bolnikov, je izpostavila Lukič Zlobčeva. Po mnenju zveze je treba skrajšati čakalne vrste in povečati enakopravnost pacientov, ki bi morali biti bolj osveščeni in opolnomočeni glede svojih pravic in dolžnosti.

Mohorič bo petim otrokom s cerebralno paralizo podaril prilagojena kolesa
13. 06. 2022 09.53
Vrhunski slovenski kolesar Matej Mohorič bo v rodnem Kranju otrokom in mladostnikom s cerebralno paralizo in mišičnim obolenjem osebno predal pet prilagojenih sobnih koles in eno trokolo, ki jih je kupil v sodelovanju z Zdravstvenim domom Kranj. Za donacijo je 27-letni tekmovalec moštva Bahrain-Merida namenil 10.000 evrov.

V Kanadi bi na vsako cigareto zapisali: strup pri vsakem vdihu
11. 06. 2022 12.03
Zdravstvene oblasti v Kanadi so zaskrbljene, ker se je izkazalo, da še tako strašljive podobe na škatlicah cigaretov nimajo več pretiranega učinka na kadilce. Zdaj so predstavili idejo, da bi na vsako cigareto natisnili sporočilo, da je vsak poteg dima strup.

Bešič Loredan s predstavniki primarnega zdravstva in zdravstvene nege
08. 06. 2022 07.43
Na prvem od dveh napovedanih sestankov na ministrstvu za zdravje so za skupno mizo sedli predstavniki zdravstvene nege in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Na spoznavnem srečanju so govorili o aktualni problematiki, med drugim o pomanjkanju medicinskih sester. Minister je predstavil tudi napovedani novi direktorat za zdravstveno nego.

Nesterović: Skrbi nas neodzivnost Fibe v zvezi z Dragićem in Dončićem
07. 06. 2022 17.05
Na seznamu reprezentantov za junijsko-julijske kvalifikacije za SP sta tudi Luka Dončić in Goran Dragić, Košarkarska zveza Slovenije (KZS) pa od Fibe še čaka informacije, kako prijaviti oziroma zavarovati zvezdnike iz lige NBA ali evrolige. Generalni sekretar KZS Rašo Nesterović je izrazil skrb nad neodzivnostjo mednarodne zveze.

Vlomili v službeno vozilo in kopirali plačilno kartico
07. 06. 2022 15.45
Na Policijski upravi Koper so obravnavali prijavo zlorabe plačilne kartice, ki jo je prijavil lastnik podjetja. Do njegove kartice so prišli z vlomom v tovorno vozilo, kjer so pridobili podatke plačilne kartice ter jo kasneje uporabili v tujini. Zlorabe kartic se gibljejo tudi v višini več tisoč evrov.

Odpoved pogodbe o zaposlitvi: Kako si pomagajo nekateri Slovenci?
05. 06. 2022 00.15
Vsi se bomo vsaj enkrat v življenju srečali z zdravnikom in odvetnikom. A če na zdravstvena zavarovanja gledamo kot na povsem samoumevna, zdravje pa je le eno samo, kajne, se odnos in situacija na pravnem področju nekoliko spremenita. Finančni izdatki zdravstvenih in pravnih storitev so lahko izredno visoki, le da imamo na področju zdravja varovalo v obliki obveznega zdravstvenega zavarovanja. Čas je, da poskrbite tudi za svojo pravno varnost.

Določbe o koncesijah v primarnem zdravstvu niso v neskladju z ustavo
02. 06. 2022 16.44
Ustavno sodišče je v postopku, ki ga je začelo na zahtevo Mestne občine Ljubljana, preučilo določbe zakona o zdravstveni dejavnosti, ki urejajo koncesijo za opravljanje javne službe v zdravstveni dejavnosti na primarni ravni. Presodilo je, da te niso v neskladju z ustavo.

Kriza zaradi vojne v Ukrajini: tudi v Sloveniji obsežna odpuščanja in znižanja plač?
15. 05. 2022 00.15
Ko smo že videli luč na koncu tunela in korak k življenju, kot smo ga pred epidemijo koronavirusa poznali nekoč, so Evropo in svet pretresli novi izzivi. Rusko-ukrajinski konflikt je pretresel finančne trge in, kot poudarjajo številni ekonomisti, močno povečal negotovost, kar zadeva okrevanje svetovnega gospodarstva. Višje cene primarnih proizvodov povečujejo nevarnost dolgotrajne visoke inflacije. Kaj bosta za nas dolgoročno pomenili vojna in inflacija, kaj za podjetja in s tem za ljudi? Bodo obstoječe razmere v svetu vplivale tudi na številne spremembe na delovnopravnem področju?

Kako do pravne pomoči za ceno kosila?
08. 05. 2022 00.15
Informacije, povezane s službami in njihovim iskanjem, pravicami v delovnih razmerjih ter z delom od doma, še nikoli niso bile tako relevantne, kot so danes. Aktualne delovne situacije so bolj kot kadarkoli prej razgalile, kako pomembni so pravna varnost, pravni nasveti in pravna pomoč, ki je praviloma ne potrebujemo, razen takrat, ko jo. Ob pravdanju na sodišču v iskanju pravice praviloma spoznamo, da so stroških pravne pomoči zelo visoki.

Vznemirjanje zaradi hrupa: tako je sosed dosegel svoj mir
17. 04. 2022 00.15
IZOGNITE SE PLAČILU VISOKIH ODVETNIŠKIH IN SODNIH STROŠKOV, ZAVARUJTE SE ŽE DANES!

Zakaj ZZZS plača obisk zobozdravnika v tujini, ne pa doma pri zasebnikih?
01. 06. 2022 18.48
Če zdravstvene ali zobozdravstvene storitve z napotnico, ki vam jo izda vaš zdravnik, opravite v državah Evropske unije, vam bo Zavod za zdravstveno zavarovanje povrnil del stroškov. Če pa isto storitev opravite pri zasebniku brez koncesije v Sloveniji, lahko na povračilo pozabite. Odstopanja so milo rečeno absurdna in nelogična, menijo zasebni zobozdravniki, prikimava pa jim tudi zdravniška zbornica, ki je prepričana, da se s tem naše zobozdravnike v primerjavi z evropskimi postavlja v neenakovreden položaj. Težava ni v številu zobozdravnikov, dodaja doktor dentalne medicine Matej Praprotnik, saj je teh v Sloveniji dovolj, težava je v dostopnosti, ki jo omejujejo povračila za opravljene storitve. Če bi zavod stroške kril tudi pri zasebnikih, bi po ocenah pristojnih, čakalne dobe takoj padle pod nivo nedopustnega.

Pacienti ostanejo brez osebnega zdravnika, pa jih o tem nihče ne obvesti
31. 05. 2022 17.48
Pri uveljavljanju pravic iz zdravstvenega varstva ljudje opozarjajo tudi na zlorabe in kršitve zaradi neizvajanja zapisanega, ugotavljajo na uradu varuha človekovih pravic. Po mnenju varuha in zastopnikov pacientovih pravic, kjer izkoriščanje stisk ljudi obžalujejo, bi bilo treba sume tovrstnih zlorab predati inšpekciji in policiji.

Namesto za cigarete denar dajala na stran in po treh letih kupila avto
31. 05. 2022 07.34
Glede na najnovejše dostopne podatke v Sloveniji kadi vsak peti prebivalec, star med 25 in 74 let. Številni si želijo prenehati, a se vsakič znajdejo pred misijo nemogoče. Zdravje, neprijeten vonj, rumeni zobje in prsti ... Marsikateri kadilec zavije z očmi tudi takrat, ko posluša o tem, koliko bi lahko prihranil, če le ne bi kadil. A 52-letna Renata iz Medvod je dokaz, da si po treh letih nekajenja lahko privoščiš avto. Kaj je motiviralo ostale junake, ki jim je po več letih kajenja in številnih poskusih vendarle uspelo prenehati s kajenjem?

'Močan čustveni pretres ima na voznika podoben vpliv kot alkohol'
29. 05. 2022 20.27
Zakaj je vožnja z motorjem glede na število prevoženih kilometrov tudi do 100-krat nevarnejša od vožnje z avtomobilom? To je bilo ključno vprašanje posveta Anatomija motoristove vožnje. Med govorci je bila tudi Irma Žuman, psihologinja, psihoterapevtka in dolgoletna motoristka, ki je po pogovorih z motoristi po nesrečah potegnila rdečo nit, da je pomemben vzrok za nesrečo tudi čustveno stanje voznika. "Močan čustveni pretres ima na voznika podoben vpliv kot alkohol," je dejala.

Na humanitarne organizacije se po pomoč obrača tudi vse več zaposlenih
26. 05. 2022 09.52
Življenje postaja vse dražje. Višajo se cene hrane in ostalih življenjskih potrebščin, kar v vse večjo stisko potiska številne družine, ne le tiste, ki so že prej le s težavo preživele mesec, vse težje namreč postaja življenje tudi za številne zaposlene, ki jim plača ne omogoča več človeku dostojnega življenja. Družinam namreč veliko težavo predstavljajo tudi izredni stroški, ki so razporejeni tekom leta, kot so šolske potrebščine in kurjava, v času poletnih šolskih počitnic pa je družinski proračun mnogih družin zelo obremenjen tudi s stroški za nakup prehrane, saj otroci nimajo uravnoteženih obrokov v šoli, opažajo v Verigi dobrih ljudi.

Brez sankcij za kirurga, ki je čakalne vrste izkoristil za dodaten zaslužek
25. 05. 2022 13.39
Pacient, ki je čakal na operacijo hrbtenice v UKC Maribor, je po zaslugi njihovega nevrokirurga Matjaža Voršiča lani prišel na vrsto v zasebni kliniki na Hrvaškem. Kirurg je na tak način dolge čakalne vrste v javnem zdravstvu, v katerem je zaposlen, izkoristil za dodaten zaslužek v zasebnem. Čeprav je operacijo opravil brez vednosti mariborske bolnišnice, je večino stroškov pokrila javna zdravstvena blagajna. Opravljen je bil notranji nadzor, a zoper Voršiča niso uvedli nobenih ukrepov.

Čez noč postal ilegalec, ker se je zapletel v birokratsko zanko
24. 05. 2022 18.45
Mladi Afganistanec, ki se je pred devetimi leti preselil v Slovenijo, se naučil jezika, hodil v službo, bil je celo prevajalec na ministrstvu za notranje zadeve, potem pa je tako rekoč čez noč postal ilegalec. Do oktobra 2021 je v Sloveniji živel z dovoljenjem za začasno bivanje, nato pa je zaprosil za dovoljenje za stalno bivanje. A se je zapletel v birokratsko zanko in tako ostal brez obeh dovoljenj. Na upravni enoti, kjer ta dovoljenja izdajajo, so mu rekli, da zanj ni druge možnosti, kot da se vrne nazaj v domovino. A kot se je izkazalo, to ni bila edina rešitev.

Maldivi, Zanzibar, Karibi ... Slovenci se vse bolj odločajo tudi za oddaljene destinacije
24. 05. 2022 16.40
Bliža se poletje in posledično so mnogi z mislimi že ob morju, ali na kakšnem avanturističnem potovanju. Preverili smo, za katere destinacije je med slovenskimi turisti največ zanimanja. Sta vojna v Ukrajini in svetovna inflacija vplivali na ponudbo in cene aranžmajev? In kaj lahko turisti pričakujejo na samih destinacijah?

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00
Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Več kot pol življenja delata, a že pred koncem meseca je njuna denarnica prazna
24. 05. 2022 06.00
Kaj čaka tiste, ki se že tako komaj prebijajo iz meseca v mesec? Je dostop do interneta v 21. stoletju nuja ali luksuz? Kako mati samohranilka s tremi otroki sploh preživi z minimalno plačo? Takšnih vprašanj je veliko, odgovorov pa malo. Včasih je lahko vsak, ki je delal, preživljal družino, danes pa je, četudi si zaposlen, to včasih zelo težko. Epidemija je s seboj prinesla tudi veliko podražitev – od ogrevanja, elektrike in goriva pa vse do osnovnih življenjskih potrebščin, kot so nekatera živila in pripomočki za higieno. Prejšnji mesec so cene osnovnih življenjskih potrebščin močno poskočile; takega dviga cen v Sloveniji nismo doživeli vse od leta 1992, torej 30 let.

131.000 ljudi, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, brez osebnega zdravnika
21. 05. 2022 19.18
Po ocenah ZZZS bi trenutno potrebovali najmanj 200 osebnih zdravnikov, glede na povprečje EU pa celo 300. Številni zdravstveni domovi imajo vsak mesec objavljene razpise za družinske in urgentne zdravnike, vendar prijav ni, ker tega kadra preprosto nimamo. Največji zdravstveni dom v državi, Ljubljana, je imel nekaj sreče v tujini, zdaj se obračajo tudi na študente medicinske fakultete. Nujno potrebujejo najmanj deset zdravnikov, lahko bi jih vzeli celo do 50.

V Ljubljani več sto otrok ostalo brez ortodonta, čakalna doba več kot štiri leta
19. 05. 2022 19.57
V zadnjem času so trije ljubljanski ortodonti odšli iz zdravstvenega doma med koncesionarje oziroma zasebnike. Kaj bo z otroki, ki so že dobili zobni aparat in nujno potrebujejo kontrolne preglede? Vnukinja naše sogovornice bo morala obravnavo nadaljevati v eni od samoplačniških ambulant, kjer že prvi pregled stane 50 evrov. Povprečna čakalna doba na prvi pregled v javnem zdravstvu pa je že več kot štiri leta.

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'
13. 05. 2022 15.35
Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26
Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

V požaru umrlo pet oseb, še eden v bolnišnici. Vzrok verjetno človeška napaka
12. 05. 2022 08.55
Okoli pol devetih je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. "Pet pogrešanih oseb, ki smo jih imeli na listi, je verjetno preminilo, ker so bili pogoji eksplozije tako hudi, da ni bilo možnosti preživetja," je povedal direktor podjetja. Zvečer pa je za TV Slovenija dejal, da je umrl še eden od huje poškodovanih, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Med umrlimi so tako zunanji izvajalci kot en zaposleni v Melaminu. Gasilska intervencija je zaključena, vzrok bodo preiskovali kriminalisti. Za zdaj kaže, da je šlo za človeško napako. Prve analize pa so pokazale, da je bil vpliv na okolje minimalen.

Na Hrvaškem ne znajo opraviti feticida, zato na splav v Slovenijo
12. 05. 2022 15.59
Ko je hrvaški minister za zdravje Vili Beroš v sredo sporočil, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom splav vseeno lahko opravi v domovini, se je že zdelo, da se bo agonija 39-letnice vendarle končala. Toda v četrtek se je zgodil nov preobrat – v zagrebški porodnišnici so poseg vseeno zavrnili, zato naj bi bil ta zdaj opravljen v ljubljanskem kliničnem centru. V porodnišnici Petrova so ji ponudili umetno sprožitev poroda, vendar je sama želela druge vrste poseg. Stroške posega v Sloveniji bo vseeno kril hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje. Na shodu v znak solidarnosti z njeno zgodbo se je v Zagrebu zbralo več tisoč ljudi, na ulice pa so šli tudi v drugih hrvaških mestih.

Bešič Loredan: Posodobitev čakalnih seznamov bo treba narediti peš
12. 05. 2022 19.42
Pred desetletjem se je Danijel Bešič Loredan izpostavil kot borec proti nepravilnostim v zdravstvu, na shod za ohranitev javnega zdravstva je skupaj z Erikom Brecljem privabil več kot štiri tisoč ljudi. Bil je tihi kandidat za ministra v vladi Alenke Bratušek, pa se mu je funkcija izmuznila, ko je na dan prišla informacija, da je tudi sam deloval kot dvoživka, do katerih je bil sicer zelo kritičen. Pred štirimi leti je zbral več kot 10.500 podpisov za odstop takratne ministrice Milojke Kolar Celarc. Že takrat je dejal, da je pripravljen sprejeti odgovornost za reševanje težav v zdravstvu, na katere opozarja. Zdaj bo, kot kaže, za to dobil priložnost.

Znana večina kandidatov za ministre, za pet resorjev še usklajevanja
11. 05. 2022 07.38
Nova vlada bo imela 19 ministrstev z resorjem in enega brez resorja, to bo ministrstvo za zamejce in Slovence po svetu, pravi predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob. Koordinator Levice Luka Mesec je kandidat za ministra za solidarno prihodnost, Bojan Kumer za ministrstvo za podnebje in energija ter Igor Papič kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Kandidatka za ministrico za zunanje zadeve je predsednica SD Tanja Fajon, za notranje zadeve Tatjana Bobnar, za obrambo pa predsednik LMŠ Marjan Šarec. Finančno ministrstvo bo predvidoma prevzel Klemen Boštjančič.

Banka Slovenije rahlja nekatere omejitve na področju kreditiranja
04. 05. 2022 16.14
Banka Slovenije bo zaradi naraščajočega tveganja za finančno stabilnost, ki izhaja iz nepremičninskega trga, prilagodila makrobonitetno politiko. Bankam bo dala bolj proste roke pri presoji, komu bodo podelile kredit, bodo pa morale povečati kapitalski blažilnik.