Zavod za varstvo narave

Pri raziskovanju jame v Posočju odkrili kosti izumrlega jamskega medveda
01. 04. 2024 14.21
Jamarska sekcija PD Tolmin je pri raziskovanju še ne odkrite jame v okolici Kambreškega med Tolminom in Kanalom ob Soči naletela na izjemno odkritje. V jami, ki meri nekaj manj kot 300 metrov, so odkrili kosti in zobe jamskega medveda. Prve ugotovitve potrjujejo, da so kosti stare najmanj 27.000 let, njihovo natančno starost pa bodo ugotavljali z nadaljnjimi raziskavami. Kosti živali, ki je izumrla ob vrhuncu zadnje ledene dobe, so našli v vodnem kanalu, zato predvidevajo, da jih je po jami več tisoč let raznašala voda.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?
23. 03. 2024 18.41
Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?
01. 03. 2024 06.00
Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Na območju Podrožniške poti bodo zaradi varnosti odstranili še 21 dreves
20. 02. 2024 16.38
Ob Podrožniški poti v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v Ljubljani bodo zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev odstranili še 21 oslabljenih, nevarnih, bolnih in suhih dreves, je na novinarski konferenci pojasnil Jurij Kobe z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Mol. Dela bodo izvajali predvidoma od srede do začetka marca.

Nove elektrarne na Savi: okoljevarstveniki opozarjajo na pritiske
12. 02. 2024 20.54
Nevladne organizacije so znova izrazile nestrinjanje s predvidenimi načrti vlade glede gradnje verige hidroelektrarn na srednji Savi. Ob tem so opozorili na pritiske s strani politike ali investitorjev, s katerimi se ob podajanju okoljskih in drugih strokovnih mnenj srečujejo javne institucije.

Devet negativnih mnenj za vetrnice na Pohorju
20. 11. 2023 16.05
Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za gradnjo vetrnih elektrarn na Pohorju od mnenjedajalcev prejelo devet negativnih mnenj oziroma zahtev za dopolnitev dokumentacije. Kot so sporočili z ministrstva, so kot upravni organ v tem postopku vlogo investitorja dolžni sprejeti, postopek voditi v skladu z zakonodajo, na koncu pa o vlogi na podlagi ugotovitev tudi izdati pozitivno ali negativno odločbo.

Ministrstvo odobrilo odstrel dveh volkov v Brkinih
15. 11. 2023 16.45
Ministrstvo za naravne vire in prostor je izdalo dovoljenje za odstrel dveh volkov na območju Brkinov. Dovoljenje se nanaša na območja, kjer so volkovi letos večkrat povzročili škodo na rejnih živalih. Kot so sporočili, sta strokovni predlog za izdajo dovoljenja, ki velja štiri mesece, pripravila Zavod za gozdove Slovenije in Zavod RS za varstvo narave.

Ministrstvo ugodilo MOL glede sečnje na Rožniku, sekali bodo tudi na gradu
24. 10. 2023 13.26
Pristojno ministrstvo je ugodilo pritožbi Mestne občine Ljubljana na odločbo, s katero je inšpektorica za naravo in vode maja letos začasno ustavila sečnjo dreves na Rožniku, je povedal župan Zoran Janković. Občina po njegovih pojasnilih v prihodnjem letu načrtuje tudi izvedbo sečnje na območju ljubljanskega gradu.

Nov pokol ovac, tokrat na Pokljuki
26. 09. 2023 07.53
Volkovi so znova napadli. Konec minulega tedna so na območju Stare Pokljuke pobili tri in poškodovali dve ovci. Letos je napadov nekaj več kot v minulih dveh letih, kar gre na račun Primorske, kjer se je njihovo število od lani početverilo. Na Zavodu za gozdove Slovenije ob tem mirijo, da ne obstaja verodostojni podatek, da bi kadar koli in kjer koli v Sloveniji volk napadel človeka.

Objavljen program javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav
11. 09. 2023 10.57
Zavod RS za zaposlovanje bo objavil javno povabilo delodajalcem za izvedbo programa javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov. Program je namenjen prizadetim občinam, izvajal se bo do konca leta 2024, predvideva pa vključitev 220 brezposelnih. Na voljo je skupno 5,6 milijona evrov, zavod bo kril vse stroške.

V usklajevanju načrt upravljanja Tivolija, Rožnika in Šišenskega hriba
20. 06. 2023 17.03
Načrt upravljanja Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib je po predstavitvi osnutka in prejemu pripomb nanj v fazi usklajevanja, je na novinarski konferenci povedal vodja službe parka Andrej Verlič. Glede sečnje v parku je poudaril, da ob skladnosti z gozdnogospodarskim načrtom ne zahteva mnenja ali soglasja zavoda za varstvo narave.

Inšpekcija ustavila sečnjo dreves na Rožniku, občina se je pritožila
13. 06. 2023 09.22
Inšpektorica za naravo in vode je sredi maja Mestni občini Ljubljana izdala odločbo, s katero je ustavila posek dreves v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Občina bi morala namreč pred posekom pridobiti mnenje zavoda za varstvo narave. Občina se je na odločbo pritožila, je povedal župan Zoran Janković.

Kmetje in vlada skupaj v oblikovanje ukrepov: 'Dosegli smo korak naprej'
13. 06. 2023 11.10
Vladna stran je po najnovejšem krogu pogajanj po navedbah sindikata kmetov pristala na spremembo predloga uredbe o upravljanju območij Nature 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni. Sledilo bo skupno oblikovanje ukrepov, kar v sindikatu označujejo za korak naprej.

Do začasne ustavitve odstrela lovci iz narave odvzeli 180 medvedov
30. 05. 2023 15.35
Upravno sodišče je s 23. majem ustavilo izvajanje odločbe o odstrelu 235 medvedov v tem letu, ki jo je aprila izdalo ministrstvo za naravne vire in prostor, so sporočili iz nevladne organizacije Alpe Adria Green. Ta je namreč vložila tožbo na sodišče. Po njihovih pojasnilih so lovci navkljub vloženi tožbi odstrel medvedov že izvedli. V času do izdaje začasne odredbe je bilo iz narave z odstrelom že odvzetih 180 rjavih medvedov, so pojasnili na ministrstvu za naravne vire. Na Zavodu za gozdove Slovenije pa so v odzivu poudarili, da navedbe organizacije glede zaslužkov na račun lovskega turizma oz. poboji medvedov ne držijo.

Za obnovo 'speče lepotice' zagotovili evropska sredstva
30. 05. 2023 18.27
Vlada je iz evropskih sredstev zagotovila 4,9 milijona evrov za obnovo unikatne orientalske vile v Novi Gorici, ki že 20 let propada. Gre za vilo Rafut arhitekta Antona Laščaka. Novogoriški župan je zadovoljen, da so se stvari začele premikati. Kot je dejal, bi se obnova vile lahko začela v letu 2025.

Da bi jih ujela v objektiv, turista z jahto namerno zapeljala v jato delfinov
19. 05. 2023 15.55
V bližini nenaseljenega hrvaškega otočka Arkanđel je v igri uživala jata delfinov, ko je vanje zapeljala jahta. Tuj državljan je plovilo usmeril naravnost v jato, vse z namenom, da bi njegova partnerica posnela kar najboljše posnetke delfinov. Za nepremišljeno dejanje in potencialno ogrožanje živali pa mu zdaj grozi globa v višini do 5300 evrov.

Po srečanju Goloba in Brežana: odločba o odstrelu medvedov ostaja v veljavi
19. 04. 2023 14.47
Po tem, ko je predsednik vlade Robert Golob ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana pozval, naj zamrzne vse odločbe za odvzem divjih zveri iz narave, so iz ministrstva sporočili, da po srečanju ministra in Goloba odločba ostaja v veljavi. Maja pa bo ministrstvo organiziralo širši posvet o problematiki upravljanja z zvermi v prihodnje.

Golob pozval k zamrznitvi odločb za odstrel divjih zveri iz narave
18. 04. 2023 15.31
Predsednik vlade Robert Golob je ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana pozval, naj zamrzne vse odločbe za odvzem divjih zveri iz narave. Po njegovem je treba ponovno preučiti, ali je odvzem zveri, kot je predviden, dejansko najbolj ustrezen.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja
11. 04. 2023 06.12
Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

Kolesarska pot Bled–Bohinj: se uničuje narava?
06. 04. 2023 19.15
Že lansko leto se je začela gradnja nove kolesarske poti z Bleda do Bohinja. Sedaj pa so domačini izrazili skrb, da se del kolesarske proge gradi drugače, kot je bilo dogovorjeno, in da se zato uničuje neokrnjena narava Bohinjske Bistrice. En del nove kolesarske poti bo potekal tudi na območju Lepenc, tik ob desnem bregu Save. Za to območje je zavod za varovanje narave izdal mnenje, da se v samo strugo reke ne sme posegati. Kaj torej počnejo delovni stroji na posnetku, ki je zaokrožil po internetu?

V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji
11. 03. 2023 14.05
Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na različna mnenja, kar se tiče koristi, ki jo bo občina imela od elektrarne in okoljskega vpliva.

Blejski kmet z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja
30. 01. 2023 16.23
Kranjsko okrožno sodišče je blejskega kmeta in gradbinca spoznalo za krivega kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Obdolženi naj bi z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja na Koritnem, zato mu je sodišče izreklo pogojno obsodbo enega leta zapora s preizkusno dobo treh let. Sodba še ni pravnomočna.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53
Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi
12. 06. 2022 18.14
V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

V torek se na 96 voliščih začenja predčasno glasovanje
18. 04. 2022 08.25
Volivci, ki so bili nepredvideno sprejeti v bolnišnico oziroma v socialnovarstveni zavod ali pa jim je bila odvzeta prostost, lahko še danes zahtevajo glasovanje po pošti. Prav tako se lahko za glasovanje po pošti prijavijo volivci, ki so v izolaciji zaradi okužbe s koronavirusom. Že v torek pa se začenja predčasno glasovanje za volitve v državni zbor 2022. 96 volišč bo tako odprtih do vključno četrtka.

'Primer Inštituta Lutra je simbol vsega, kar je narobe z našo državo'
28. 03. 2022 12.14
V več nevladnih organizacijah so se odzvali na našo zgodbo o tem, da Inštitut Lutra še vedno čaka na podpis okoljskega ministra Andreja Vizjaka, čeprav bi ta moral biti zgolj formalnost, sredstva v višini 124.000 evrov za zaščito bobrov od države so jim bila namreč že obljubljena. Zdaj je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS, s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. V nevladnih organizacijah, ki so sklicale novinarsko konferenco, so prepričani, da gre zato za ministrovo osebno maščevanje.

Bo morala Lutra, ki ščiti bobre in vodo, zapreti svoja vrata, ker Vizjak ne da podpisa?
25. 03. 2022 09.23
Evropska komisija je za projekt slovenske naravovarstvene organizacije Lutra namenila 491.674 evrov, ob pogoju, da sami zagotovijo 124.000 evrov. Ta denar jim je obljubilo ministrstvo za okolje in prostor, pripravili so že pogodbo o sofinanciranju, ki so jo z ministrstvom uskladili že februarja 2021. A pogodba je, medtem ko je projekt že globoko v teku, ostala v predalu, čakajoč na ministrov podpis. Zato je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. Upajo, da ji bo uspelo 124.000 evrov, ki jih morajo zdaj zagotoviti s svojega žepa, od ministrstva iztržiti na sodišču, saj kot pravijo, lahko v nasprotnem primeru zaprejo svoja vrata.

Vrhniška kompostarna z onesnaženjem ogroža prebivalce? 'Voda zelo smrdi'
25. 03. 2022 09.29
Občan Vrhnike je pred nekaj tedni pristojne službe obvestil, da je v jarku ob Kompostarni Rosa "voda neobičajne barve in tudi zelo smrdi". Občina je skupaj z Medobčinskim inšpektoratom in redarstvom opravila ogled. "Ugotovili smo, da gre za večje onesnaženje, ki se je širilo proti potoku Podlipščica," so zdaj sporočili z občine. Prve hitre analize so sicer pokazale, da naj bi bila to "običajna gnojnica". Občina je vztrajala pri podrobnejših raziskavah, te pa dajejo povsem drugačno sliko.

V Triglavskem narodnem parku se je pojavil nov trop volkov, križancev med psom in volkom
10. 03. 2022 08.23
V Triglavskem narodnem parku so v preteklosti opažali le posamezne volkove, v zadnjih letih pa se je njihova prisotnost močno povečala. Trenutno so na območju že trije tropi volkov, eden od teh je trop križancev med psom in volkom. Povečevanje števila volkov povzroča vse več konfliktov s kmetijstvom in umikanje paše drobnice s planin ter s tem povezano opuščanje ovčjereje.

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00
Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?