Zavod za varstvo narave

Zelena luč rušenju hotela Zlatorog
24. 12. 2021 10.26
Bohinjski občinski svetniki so v drugem branju sprejeli občinski podrobni prostorski načrt za hotel Zlatorog v Ukancu, ki je osnova za rušitev propadajočega hotela in izgradnjo novega. Zadovoljni so, da so načrtovano investicijo hitro in uspešno umestili v občutljivo območje ob Bohinjskem jezeru.

TNP zaradi divjih petelinov omejuje dostope na Pokljuki
27. 11. 2021 08.16
Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v okviru projekta za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov septembra na gozdne ceste na Pokljuki postavil več zapornic za vzpostavitev mirnih območij za divjega petelina. Zapornice so presenetile obiskovalce, TNP pa obljublja okrepitev informiranja.

'Ko stopiš za vogal, za katerega ni pogledal še nihče, je občutek res svojevrsten'
19. 09. 2021 16.16
Člani Društva za raziskovanje jam Ljubljana že 111 let odkrivajo skrivnosti jam, jih dokumentirajo in se aktivno vključujemo v njihovo varovanje. Na leto opravijo čez 200 različnih jamarskih akcij, ki trajajo od nekaj minut do več kot teden dni. Septembra so se lotili dveh vidnejših spustov v zemeljske globine. Na Kaninskih podih v Breznu spečega dinozavra so presegli globino 1000 metrov in odkrito jamo dodali na seznam kot deseto več kot 1000 metrov globoko jamo v Sloveniji. Jeriševo jamo, ki je spominjala na smetišče, pa so razbremenili kupa odpadkov.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00
Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34
Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Za obnovitev mokrotnih habitatov ob Muri 2,3 milijona evrov sredstev EU
24. 11. 2020 10.36
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je v okviru operativnega programa za izvajanje kohezijske politike v obdobju 2014–2020 podpisal pogodbo za sofinanciranje projekta obnovitve mokrotnih habitatov ob Muri v vrednosti 2,3 milijona evrov. Projekt, ki se bo končal leta 2023, bo znotraj Nature 2000 prispeval k izboljšanju stanja habitatov in vrst.

Ministrica: Šola bo za vse učence prihodnji teden potekala na daljavo
05. 11. 2020 16.24
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je sporočila, da bo prihodnji teden pouk za vse učence potekal na daljavo. V vrtcih bodo opravljali le nujno varstvo otrok. Ukrep je začasne narave in ga bomo prihodnji teden ponovno preučili, je zagotovila. Kustečeva pravi, da se zaveda, da predstavljena rešitev ne more zadovoljiti želja in pričakovanj večine, a zagotavlja, da so jo v danem stanju razmer zmožni izpeljati in pri tem ohranjati zdravje vseh ter hkrati učno kondicijo naših šolark in šolarjev.

Zaprtje šol: zagotovljeno nujno varstvo otrok, pouk bo potekal na daljavo
13. 03. 2020 16.43
Zaradi zaprtja vseh izobraževalnih ustanov v državi bo pouk v naslednjih dneh potekal na daljavo. Ministrstvo za šolstvo je šolam že posredovalo navodila, kako naj organizirajo izobraževanje učencev. V tem času bo zagotovljeno tudi nujno varstvo otrok, in sicer tistih staršev, ki zaradi narave svojega dela ne morejo ostati doma.

'Meteoriti so naravna dostava vzorcev iz Osončja, zato jih je treba čim prej najti'
07. 03. 2020 10.56
Po vsej verjetnosti je prišel od zelo daleč. Iz asteroidnega pasu med Jupitrom in Marsom. Čez kozmos je drvel s hitrostjo od 10 do 70 kilometrov na sekundo. Zakaj ga je odneslo proti Zemlji, bomo težko izvedeli, a ko je 28. februarja letos vstopil v Zemljino atmosfero kot superbolid, zelo svetel meteor, je pritegnil pozornost številnih ljudi. Zahvaljujoč mnoštvu podatkov in posnetkov, ki so na voljo, pa so strokovnjaki uspeli določiti relativno natančno kritično območje padca meteoritov.

Se bo, poleg Kreativnega centra Poligon, morala seliti tudi Filozofska fakulteta?
23. 11. 2019 14.07
V začetku meseca je odjeknila novica: novi lastnik Tobačne na cesto meče Kreativni center Poligon. "V tem delu, kjer je kreativni center, želijo imeti svoje pisarne, zato se z nami niso hoteli niti pogovarjati," pravi soustanoviteljica. Kaj pa podaljšanje najemnih pogodb zgolj do konca leta pomeni za Filozofsko fakulteto in Upravno enoto Ljubljana?

Po 20 letih v Veliki steni spet guganje ogrožene velike uharice
02. 11. 2019 15.03
V desni del plezalne Velike stene v Ospu se je po 20 letih vrnila naša največja sova, velika uharica. Gre za občutljivo in ogroženo sovo, zato plezalce prosijo, naj v tistem delu stene ne plezajo.

Kmetje in vlada o upravljanju z zvermi: ukrepe bo določila delovna skupina
05. 09. 2019 06.36
Ukrepe za upravljanje z medvedom in volkom, s katerimi bi zagotovili tako ugodno stanje populacije zveri kot sobivanje s človekom, bo dorekla posebna delovna skupina, so sklenili na sestanku na kmetijskem ministrstvu. Med drugim bo ta odločila, ali bodo za ti dve zveri določili območja, kjer bosta lahko živeli.

'Napadov volkov je letos več, a ne toliko več, kot se govori v javnosti'
26. 08. 2019 11.52
Na Bovškem so zveri znova napadale drobnico. V petih napadih so poškodovale 14 živali. Ali je res šlo za volka, kot sumijo rejci, bodo pokazale DNK analize, ki jih bo naredil zavod za gozdove. V večini uspešno opravljenih analiz potrdijo, da je šlo za napad volka. Matija Stergar z zavoda pravi, da je napadov letos res več (skupaj 190), a še pogosteje kot ponavadi se o njih govori.

Po rednem postopku bi iz narave odvzeli 175 medvedov in sedem volkov
23. 08. 2019 10.01
Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo redni odlok, po katerem bi se iz narave odvzelo 175 rjavih medvedov in sedem volkov. Osnutek je še do konca meseca v javni razpravi, nato bo šel v medresorsko usklajevanje in v potrditev na vlado. Medtem lovci nadaljujejo s posegom v populaciji medveda in volka po interventnem zakonu.

'Glavne ovire so odpravljene, zdaj moramo dati lovcem čas, da se odstrel izvede'
13. 08. 2019 14.52
Predstavniki ključnih deležnikov so na sestanku z okoljskim ministrom Simonom Zajcem, do katerega je prišlo v luči glasnih kritik in protestov v kmetijskih vrstah zaradi neučinkovitega odstrela volka po interventnem zakonu, dorekli nekatere spremembe, ki naj bi povečale njegovo učinkovitost.

Minister Zajc kmetom odgovarja: Ne bom odstopil
10. 08. 2019 07.36
Nekaj sto kmetov je na protestnem shodu v Velikih Laščah vlado in druge pristojne opozorilo, da jih je zaradi vse pogostejših napadov zveri na rejne živali "že zdavnaj minilo potrpljenje". Do uresničitve njihovih zahtev, med njimi je tudi takojšen odstop okoljskega ministra Zajca, so napovedali stopnjevanje pritiska z novimi protesti. Minister odgovarja, da je poziv k odstopu neutemeljen in ga v celoti zavrača.

Lovcem pri odvzemu volkov v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove
07. 08. 2019 14.43
Pri odvzemu volkov iz narave bo lokalnim lovskim družinam odslej v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove, so se dogovorili na usklajevalnem sestanku na temo aktualne problematike škod zaradi napadov volka. Kmetijsko ministrstvo je medtem že začelo s postopkom spremembe uredbe za povečanje deleža sofinanciranja zaščitnih ukrepov.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?
05. 08. 2019 08.50
Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.

Na pašniku v Loški dolini odstrelili volkuljo, nov napad na Kočevskem
23. 07. 2019 11.57
Na pašniku v okolici Ige vasi so v občini Loška dolina odstrelili volkuljo. Odstrel še ne sodi v kvoto, ki jo predvideva interventni zakon o odvzemu medveda in volka iz narave. Lovci in gozdarji bodo spremljali, kako bo vplival na dinamiko škod na tem območju, medtem pa iz Ložin pri Kočevju poročajo o novem pokolu ovac. Civilna iniciativa Aktivna Kočevska je zato ministrstvu poslala protest.

Kmetje nezadovoljni z izvajanjem interventnega odstrela zveri
20. 07. 2019 10.32
Kmetje so nezadovoljni z izvajanjem interventnega zakona o odstrelu medvedov in volkov. Ta se izvaja prepočasi, napadi in škode pa se še vedno pojavljajo. O tem je ta teden govorila delovna skupina za pripravo protesta, ki so ga kmetje napovedali pred sprejetjem zakona. Avgusta bodo stanje znova preverili in odločili o nadaljnjih korakih.

Inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti, nezakonito zemljino odstranili
05. 07. 2019 06.00
Po razkritju, da gradbeno podjetje iz okolice Kranja v neposredni bližini vodovarstvenega območja na Mežakli zasipava odpadke, je gradbeno podjetje po ugotovitvah inšpekcije nezakonito zemljino odstranilo, a kontrolni pregled na terenu še ni bil opravljen, saj postopek še poteka. Ministrstvo pripravlja tudi razširitev vodovarstvenega območja.

V Sloveniji dve tretjini habitatov v slabem ali zelo slabem stanju
29. 06. 2019 07.00
"V nekih normalnih geoloških dobah, brez ekstremnih naravnih pojavov, brez nekih katastrof iz okolja, je evolucijsko izumiranje ocenjeno na 10 vrst na leto, danes smo pri 26.000 vrstah!" tako nazorno nam problem izumiranja živalskih in rastlinskih vrst predstavi dr. Tom Turk z Biotehniške fakultete v Ljubljani.

Koalicija podpira Šabedrovo strategijo krajšanja čakalnih dob
11. 06. 2019 16.28
Napoved ministra za zdravje Aleša Šabedra, da bo za krajšanje akutnih čakalnih dob verjetno treba izkoristiti vse vire na trgu, je med strankami doživela različne odzive. Medtem ko v koaliciji, kot kaže, v tem ne vidijo težav, če bo ukrep začasne narave, pa v Levici svarijo pred privatizacijo. Šabeder bo ukrepe predstavil tudi opoziciji.

Po 30 letih se jezero počasi vrača, načrti z njim pa so zelo ambiciozni
22. 03. 2019 07.39
Ob svetovnem dnevu voda je prav, da se posvetimo tudi našim rekam. Tokrat predstavljamo pregrado Vonarje na reki Sotli, ki končno doživlja svojo prenovo. S tem naj bi znova oživeli nekoč eno večjih slovenskih jezer – Vonarsko jezero. To mejno jezero poleg poplavne zaščite prinaša tudi nove možnosti za razvoj turizma v dveh občinah, Podčetrtku in Rogaški Slatini. A do gradnje eko naselij je še dolga in strma pot.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22
Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

'Vsak gre lahko tja, kjer je težava, in rešuje življenja živali'
25. 02. 2019 13.48
Začenja se čas množičnih selitev dvoživk, saj se ozračje in zemlja ogrevata, dvoživke pa se iz prezimovališč na kopnem selijo do voda, kjer odložijo mrest. V tem času bodo zato po vsej državi dvoživkam pri prehodu čez cesto v akcijah pomagali številni prostovoljci. V društvu Žverca ob tem opozarjajo na potrebo po sistemskih rešitvah.

Krivolovca na Koroškem pobila ogroženo veliko uharico
23. 01. 2019 08.42
Lovca sta dan pred božičem ubila zavarovano sovo veliko uharico, zaradi česar je stekla tudi policijska preiskava. Gre namreč za kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena denarna kazen ali zapor do dveh let. Sovo sta ustrelila z zračno puško in jo nato pokončala s palico.

Neurje poškodovalo mater vseh slovenskih lip
02. 11. 2018 15.03
Ujma, ki je po državi pustošila v začetku tedna in jo je spremljal tudi močan veter, je poškodovala tudi najdebelejše drevo v državi, Najevsko lipo. Lipo, ki velja za naravno vrednoto državnega pomena, si bodo v ponedeljek ogledali predstavniki Zavoda RS za varstvo narave, nato bo stekla sanacija.