Zbor

Infos '99 zaprl vrata
29. 10. 1999 18.21
Letošnji Infos je obiskalo okrog 7500 obiskovalcev, kar je približno enaka številka kot lani in v okviru pričakovanj. Prireditelji si večjega obiska niti niso želeli, kot je povedal izvršilni direktor podjetja Infos in vodja projekta prireditve Andrej Jus, saj zato ni pravih infrastrukturnih možnosti. Na zaključni novinarski konferenci so tudi predstavili >>Odprto pismo<< Vladi in državnemu zboru RS v zvezi z zaostajanjem na področju uvajanja informacijskih tehnologij.

Danes v Državnem zboru
28. 10. 1999 15.48
Državni zbor je med dopoldanskim zasedanjem v okviru hitrega postopka opravil drugo obravnavo vladnega zakona o železniškem prometu in za tem na predlog matičnega odbora za infrastrukturo in okolje postopek začasno prekinil.

Novinarji RTV proti dopolnitvam zakona
26. 10. 1999 21.27
Dopolnitve zakona o RTV Slovenija so tudi v drugo dobile dovolj glasov poslancev. Državni zbor je zavrnil odložilni veto državnega sveta, kar pomeni, da bomo po novem RTV naročnino plačevali s položnicami za elektriko. Obenem zakon odvzema pravico novinarjem RTV, da dajejo soglasje k imenovanju odgovornih urednikov.

Interpelacija zoper ministra Gasparija
26. 10. 1999 21.11
Izvršilni odbor Socialdemokratske stranke Slovenije je sklenil, da bo stranka vložila interpelacijo zoper ministra za finance Mitjo Gasparija.

DZ danes
22. 10. 1999 15.42
Državni zbor je po končani splošni razpravi in pred odločanjem o vloženih dopolnilih prekinil včeraj začeto obravnavo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, v nadaljevanju seje pa začel in prekinil tudi obravnavo vladnega predloga za noveliranje zakona o društvih iz leta 1995. V njem naj bi sledeč napotkom ustavnega sodišča med drugim spremenil določbe v zvezi z včlanjevanjem mladoletnikov in pravicami tujcev na tem področju. Z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo je po skrajšanem postopku vložil poslanec LDS Roman Jakič, naj bi uredili položaj zdravstvenih tehnikov in medicinskih sester pripravnic in pripravnikov z višje- in visokošolsko izobrazbo, ki morajo za razliko od pripravnikov zdravnikov pripravniški staž opravljati volontersko brez plačila. V nadaljevanju zasedanja je DZ prešel na zadnjo obravnavo predloga Mirana Potrča (ZLSD) za noveliranje poslovnika DZ.

Novi direktor dunajske Državne opere
22. 10. 1999 15.34
Nemškega skladatelja Tomasa Hengelbrocka so imenovali za glasbenega direktorja dunajske Državne opere. Hengelbrock je leta 1985 ustanovil Freiburški baročni orkester, leta 1991 pa Zbor Balthasar-Neumann. Leta 1994 je postal vodja nemške Filharmonične zbornice, pogosto pa je gostoval tudi v Avstriji.

Zaskrbljeno Društvo novinarjev
21. 10. 1999 11.07
Izvršni odbor Društva novinarjev Slovenije (IO DNS) ugotavlja, da poskušata izvršna in zakonodajna oblast načeti avtonomnost novinarskega poklica, kar ji zaradi moči, s katero razpolaga, in neodzivnosti javnosti, vse bolj uspeva. S spreminjanjem zakona o RTV je ukinjen še zadnji prostor, v katerem je bila oblast dolžna upoštevati mnenje novinarske stroke, saj je prejšnje soglasje zaposlenih pri imenovanju odgovornih urednikov zamenjalo samo neobvezujoče mnenje pri imenovanjih, je zapisano v izjavi IO DNS.

Sprejet zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov
20. 10. 1999 18.21
Državni zbor je po domala dvodnevni obravnavi kljub nasprotovanju SLS, SKD in SDS sprejel zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lastnini. Novi zakon ureja lastništvo tovrstnih spomenikov potem, ko je dosedanji zakon, ki je to urejal, ustavno sodišče v začetku tega leta razveljavilo in zakonodajalcu naložilo ureditev tega vprašanja v roku osmih mesecev. Ta rok se je iztekel 14. oktobra.

Mladinski pevski zbor iz Argentine
18. 10. 1999 17.59
Po Sloveniji in bližnjem zamejstvu v drugi polovici oktobra gostuje mladinski pevski zbor San Justo iz Aregentine. Doslej so se mladi pevci slovenskih prednikov že predstavili v Domžalah, Kranju, Ljubljani in Logatcu, ta torek bodo peli na Opčinah pri Trstu, nato pa jih bo pot nesla še k Slovencem na avstrijsko Koroško ter v Maribor. V ponedeljek, 25. oktobra, se bodo v štajerski prestolnici srečali z mariborskim škofom Francem Krambergerjem, dan kasneje pa v slovenski prestolnici še z ljubljanskim nadškofom Francom Rodetom.

Sprejeli spremembo zakona o RTV
15. 10. 1999 20.58
Državni zbor je po dnevu in pol razprav sprejel spremembo zakona o RTV, skupaj z določbo o novem sistemu pobiranja naročnine za javno radiotelevizijo. Doslej so naročnino plačevali lastniki televizijskih ali radijskih aparatov, po novem pa bodo zavezanci za plačilo lastniki električnih priključkov.

Sharping v Sloveniji
15. 10. 1999 12.34
Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo bo v ponedeljek, 18. oktobra, prispel nemški minister za obrambo Rudolf Scharping. Gosta bo na letališču Brnik z vojaškimi častmi sprejel slovenski minister za obrambo Franci Demšar, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Predlog proračuna pripravljen za obravnavo v DZ
13. 10. 1999 16.25
Vlada je imela pri usklajevanju državnega proračuna za leto 2000 zelo ozek manevrski prostor. Potem ko ji je pozno ponoči predlog le uspelo uskladiti, je bilo med ministri opaziti nekaj razočaranja, vendar pa je prevladalo prepričanje, da ima celovitost državnih financ prednost pred željenimi individualnimi programi, je na novinarski konferenci povedal minister za finance Mitja Gaspari. Predlog proračuna za prihodnje leto predvideva prihodke v višini 1020,8 milijarde tolarjev, poraba pa naj bi znašala 1059,9 milijarde tolarjev. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal 39,1 milijarde tolarjev oz. 0,99 odstotka bruto domačega proizvoda.

Vladi uspelo uskladiti proračun
13. 10. 1999 10.57
Vlada je pozno ponoči sprejela predlog državnega proračuna za leto 2000 in ga bo poslala v obravnavo v državni zbor. Po vladnem predlogu naj bi se prihodnje leto v državno blagajno nateklo 1020,8 milijarde tolarjev, poraba pa naj bi znašala 1059,9 milijarde tolarjev. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal 39,1 milijarde tolarjev oziroma 0,99 odstotka bruto domačega proizvoda.

Ministri znova o proračunu za prihodnje leto
12. 10. 1999 18.57
Vlada se je popoldne sestala na Brdu pri Kranju, kjer nadaljuje usklajevanje državnega proračuna za leto 2000. Potem ko so se ministri prejšnji teden seznanili s predlogom proračuna in predstavili svoje zahteve, naj bi jim danes ministrstvo za finance predstavilo novo različico proračunskih številk in morda že tudi predlog linearnega znižanja razdelitve denarja po resorjih.

Krst novega glasbenega dela Štefana Maurija
12. 10. 1999 18.35
V cerkvi Marije Snežne v Nadavčah pri Kanalu bodo v nedeljo, 17. oktobra, krstili novo glasbeno delo skladatelja Štefana Maurija, naslovljeno Slovenska maša nadavški Mariji Snežni. Prvo izvedbo pripravljajo Mešani pevski zbor Ipavska pod vodstvom Matjaža Ščeka, organist Dimitrij Rejc in flavtistka Alenka Zupan. Na sporedu koncerta, ki se bo začel ob 16. uri, bodo tudi zborovske skladbe in samospevi Štefana Maurija.

Je aktivnosti in volje za vstop v EU dovolj?
06. 10. 1999 13.38
Parlamentarna komisija za evropske zadeve bo razpravo o deklaraciji o slovenski zunanji politiki, ki naj bi jo državni zbor sprejel na predlog zunanjega ministrstva, nadaljevala tudi prihodnji teden, saj danes do zaključkov zaradi polemičnih razprav o tem strateškem dokumentu ter omejenega časa predstavnikov vlade še ni prišla. Ključni pomislek, ki ga je imela večina razpravljalcev sicer le iz opozicijskih vrst, pa je bil, ali je za dosego prednostnege naloge slovenske zunanje politike, polnopravnega članstva v Evropski uniji, storjeno dovolj.

Pelejevemu sinu bodo sodili zaradi umora
05. 10. 1999 11.13
Sedemindvajsetletni Edson Cholbi do Nascimento, sin nekdanjega brazilskega nogometnega zvezdnika Peleja, in njegov tri leta mlajši prijatelj Marcilio Jose Marinho de Melo se bosta morala na sodišču zagovarjati zaradi umora.

Odprtje nove sezone Slovenske filharmonije
30. 09. 1999 18.56
Novo sezono v svoji hiši bo Slovenska filharmonija (SF) začela drevi, ko bodo Orkester SF pod vodstvom Marka Letonje in eminentna solistka, mezzosopranistka Marjana Lipovšek, v veliki dvorani Cankarjevega doma nastopili z deli Lipovška, Berlioza, Debussyja, Faureja in Bizeta. Isti umetniki bodo v soboto s koncertom v Mariboru odprli tudi tamkajšnjo filharmonično sezono. Orkester SF z dirigentom Letonjo se ta čas pripravlja na turnejo po Angliji, kjer bo od 13. do 17. oktobra sodeloval na dveh festivalih oz. izvedel skupno pet koncertov z dvema renomiranima tujima solistoma, pianistom Stephenom Kovacevichem in violinistom Matthewom Truslerjem.

APZ Tone Tomšič v Argentini in Čilu
29. 09. 1999 21.21
Akademski pevski zbor Tone Tomšič Študentske organizacije Univerze v Ljubljani pod vodstvom dirigenta Stojana Kureta se na povabilo argentinskega sklada Coppolla in argentinskega ministrstva za kulturo 4. oktobra odpravlja na enomesečno koncertno turnejo po Argentini in Čilu. Udeležil se bo tudi največjega zborovskega festivala obeh Amerik Cantapueblo, La fiesta coral de America 1999, so sporočili iz APZ Tone Tomšič.

DS za spremembe zakona o DDV
29. 09. 1999 18.53
Državni svet (DS) je obravnavo poročila varuha človekovih pravic pospremil z nekaterimi kritičnimi ocenami na račun delovanja države ter poleg tega soglasno sklenil, da bo v zakonodajni postopek na pobudo državnega svetnika Jožeta Ilca vložil predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku na dodano vrednost; z omenjeno zakonsko novelo naj bi med drugim dosedanjo stopnjo DDV za veterinarske storitve znižali z 18 na 8 odstotkov.

Burna razprava v DZ
23. 09. 1999 20.59
Državni zbor je danes ves dan obravnaval nov zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Najbolj žgoča razprava se je vnela okoli vprašanja: zakaj ne uvajamo drugega stebra pokojninskega zavarovanja, ki je sicer bil v prvotnem predlogu reformu, vendar so mu nasprotovali sindikati. Razpravo pa je od pokojninske reforme zaneslo na vprašanja privilegijev, medvojnih in povojnih obračunavanj in upravičenosti posebnih pravic borcev NOB-ja.

DZ ratificiral 9 mednarodnih sporazumov
22. 09. 1999 15.26
Državni zbor je ratificiral devet mednarodnih sporazumov oziroma pogodb in začel drugo branje zakona o zavarovalnicah. Med pomembnejše sodijo Rotterdamska konvencija o postopku soglasja po predhodnem obveščanju za določene nevarne kemikalije in pesticide v mednarodni trgovini, sporazum o prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo, Evropska konvencija o medsebojni pravni pomoči v kazenskih zadevah in dodatni protokol k evropski konvenciji o medsebojni pravni pomoči v kazenskih zadevah ter sporazum med slovensko in hrvaško vlado o sodelovanju pri varstvu pred naravnimi in civilizacijskimi nesrečami. Namen Rotterdamske konvencije je povečati nadzor nad svetovnim prometom z najbolj nevarnimi kemikalijami, vključno s pesticidi ter izmenjava informacij o nevarnostih le-teh med posameznimi državami. Na seznamu konvencije je 27 kemikalij, od tega 22 pesticidov. Z ratifikacijo sporazuma o prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo, ki je bil podpisan v Skopju julija 1996 sta se pogodbenici zavezali, da bosta v prehodnem obdobju, ki se bo končalo najkasneje 1. januarja 2000, postopoma vzpostavili območje proste trgovine.

Zasedanje državnega zbora
21. 09. 1999 20.24
V državnem zboru je bila prvič po počitnicah na dnevnem redu točka vprašanja in pobude. To pomeni, da so poslanci lahko članom vlade postavljali bolj ali manj neprijetna vprašanja. Na nekaj vprašanj so odgovore tudi dobili.

Janša predlaga spremembo zakona
19. 09. 1999 20.17
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je za v obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku vložil predlog za noveliranje zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Predčasne parlamentarne volitve?
17. 09. 1999 20.50
Po finačnem škandalu v Slovenski ljudski stranki (SLS), napovedani združitvi Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in SLS ter zdravstvenih težavah predsednika vlade se v političnih kuloarjih vse več govori o predčasnih volitvah. Redne parlamentarne volitve so sicer predvidene novembra ali decembra leta 2000, predčasne pa bi bile v prvi polovici leta.

Slovenska vlada na današnji seji
16. 09. 1999 19.15
Slovenska vlada je na današnji seji osrednjo pozornost namenila obravnavi problematike v zvezi s plačami direktorjev javnih zavodov, javnih podjetij, agencij, skladov in gospodarskih družb v večinski lasti države. Po besedah podpredsednika vlade Marjana Podobnika so te po zadnjih podatkih ministrstev usklajene z vladnimi zahtevami, bodisi po kriteriju, da plače vodilnih ne smejo presegati 90 odstotkov plače resornega ministra, bodisi po kriterijih, sprejetih julija 1998, ki v določenih izjemah dovoljujejo tudi višje plače. S tem so se želeli izogniti uravnavi plač in negativni kadrovski selekciji. Marjan Podobnik je še dejal, da bo vlada vztrajala pri zamenjavi članov nadzornih svetov, ki so glasovali v nasprotju z napotki vlade.

DZ začel prvo popočitniško sejo
16. 09. 1999 15.03
Državni zbor (DZ) je sprejel dnevni red prvega jesenskega zasedanja, na katerem bo obravnaval osem zadev, saj je parlamentarna večina na pobudo predsednika DZ Janeza Podobnika s potekajoče izredne seje umaknila obravnavo vladne informacije o sodelovanju Slovenije v paktu stabilnosti za jugovzhodno Evropo; z dnevnega reda je DZ od prvotno predvidenih desetih točk umaknil tudi zakon o železniškem prometu, o katerem naj bi poslanci odločali po hitrem postopku.

Lojze Spacal v sarajevski galeriji Collegium Artisticum
16. 09. 1999 14.27
V največji sarajevski galeriji Collegium Artisticum so sinoči v navzočnosti več kot 300 povabljencev in avtorja, slovenskega slikarja Lojzeta Spacala odprli veliko pregledno razstavo njegovih del. Spacalovo razstavo sta pod pokroviteljstvom veleposlaništva Republike Slovenije v Sarajevu pripravila Goriški muzej in galerija gostiteljica.

Petrovič ne bo več poslanec
15. 09. 1999 17.43
Mandatno-imunitetna komisija državnega zbora je na današnji seji sprejela ugotovitveni sklep o prenehanju poslanskega mandata Petru Petroviču, poslancu iz vrst vladne Liberalne demokracije Slovenije. Z omenjenim sklepom se bo na jutrišnji seji predvidoma seznanil tudi državni zbor.

30 let sodelovanja med Marburgom in Mariborom
11. 09. 1999 17.53
V viteški dvorani mariborskega gradu je bila danes osrednja slovesnost ob 30-letnici partnerstva in prijateljskega sodelovanja med Mariborom in Marburgom iz Nemčije, na kateri so se zbrali številni predstavniki kulturnega, gospodarskega in političnega življenja v Mariboru, uradna delegacija iz Marburga, nemška veleposlanica v Sloveniji Heike Zenker in drugi gosti. O pomenu izmenjave izkušenj in sodelovanja med obemi mesti sta na slovesnosti spregovorila mariborski župan Boris Sovič in nadžupan iz Marburga Dietrich Moller, ki sta podpisala tudi listino o nadaljnjem medmestnem prijateljskem sodelovanju.