Zbor

Otroški dodatek odslej v povprečju višji za 38 odstotkov

31. 03. 1999 18.36

Državni zbor je s sprejetjem novele o družinskih prejemkih določil nove osnove za izračun otroškega dodatka, ki bo odslej v povprečju višji za 38 odstotkov, število upravičencev pa se bo zmanjšalo za 20.000. Kot je za STA pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Helena Kamnar, bo morala država za izvajanje danes sprejetih obveznosti iz proračuna zagotoviti 5,5 milijarde tolarjev. To pa bo mogoče zgolj z rebalansom proračuna, ki letos v ta namen predvideva le 2,7 milijarde tolarjev.

DZ sprejel novelo zakona o družinskih prejemkih

31. 03. 1999 10.43

Državni zbor (DZ) je s 60 glasovi proti trem sprejel novelo zakona o družinskih prejemkih, ki pravzaprav ohranja univerzalni otroški dodatek, nato pa so poslanke in poslanci po ponovni preložitvi obravnave zakona o odpisu odloženih davkov in prispevkov začeli razpravo o programu dela Dars d.d. za leto 1999.

Mock izrazil podporo pri uspešnemu vključevanju Slovenije v EU

30. 03. 1999 19.28

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se je danes srečal z nekdanjim zunanjim ministrom Avstrije Aloisom Mockom, ki se mudi na štiridnevnem zasebnem obisku v Sloveniji. Podobnik se je Mocku zahvalil za vso podporo, ki jo je Avstrija v času njegovega vodenja zunanjega ministrstva nudila Sloveniji med najobčutljivejšim obdobjem in poudaril, da je podpora temeljila tudi na dobrem poznavanju širšega ozadja takratnega dogajanja v regiji.

Sindikati ''grozijo'' z referendumom

29. 03. 1999 16.16

Predstavniki šestih sindikatov, ki so konec februarja sodelovali na protestnem shodu pred parlamentom, so danes predstavili svoja stališča do zapletov v zvezi s sprejemanjem predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Slovenija tudi formalno sprejela evropske socialne standarde

28. 03. 1999 10.10

Evropska socialna listina (spremenjena), ki jo je državni zbor ratificiral 11. marca, je večstranska mednarodna pogodba, ki določa sistem ekonomskih in socialnih pravic. Slednje skupaj s političnimi in državljanskimi pravicami predstavljajo celoto človekovih pravic. Minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop je v pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo ocenil, da je ta listina pomemben dokument, zlasti v luči vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, pa tudi zato, ker se bodo socialni partnerji odslej lahko nanjo neposredno sklicevali.

DZ včeraj

17. 03. 1999 07.48

Državni zbor je skozi prvo obravnavo pospremil predlog Rudolfa Mogeta (LDS) in Ede Okretič-Salmič (DeSUS) za noveliranje zakona o visokem šolstvu ter zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami, ki bo, sledeč sodobnejšim pristopom s čim večjo integracijo takšnih otrok in mladostnikov v redne šole, dopolnil t.i. šolsko zakonodajo iz leta 1996. Z vnešenimi spremembami v zakon o visokem šolstvu želita vladna poslanca s posegi v sestavo in organizacijo univerzitetnih organov predvsem omogočiti visokošolskim učiteljem in študentom večji vpliv pri odločanju na univerzi. Sicer pa je zasedanje potekalo v znamenju prekinitev oziroma zavrnitev.

Drnovšek: Vladna koalicija uspešno razrešuje vsebinska vprašanja

12. 03. 1999 14.01

Slovenska vlada se je v tem mandatu, in sicer na včerajšnji seji sestala že na svoji stoti seji. To je častitljiva številka, ki kaže na to, da ima ta koalicija neko trdnost in trajanje, je na redni petkovi novinarski konferenci poudaril ministrski predsednik Janez Drnovšek.

DZ včeraj

11. 03. 1999 07.34

Državni zbor (DZ) je skozi drugo obravnavo pospremil zakon o deviznem poslovanju, skozi prvo obravnavo zakon trgu vrednostnih papirjev in zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja, s sprejemom usmerjevalnih stališč za nadaljnje oblikovanje pa je v uvodnem delu seje sklenil tudi dan pred tem prekinjeno prvo branje zakona o delovnih razmerjih. Poleg tega so poslanci ratificirali 14 mednarodnih oziroma meddržavnih sporazumov, po krajši polemični razpravi pa so na pobudo SDS začasno odložili odločanje o potrditvi Evropske socialne listine. Z novim zakonom o trgu vrednostnih papirjev, ki bo nadomestil veljavno zakonodajo iz leta 1994, bo zakonodajalec odpravil določene pomanjkljivosti na področju t.i. nematerializiranih vrednostnih papirjev ter zagotovil združljivost slovenske zakonodaje z EU. Podobno tudi zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja sodi v okvir zakonskega ''trojčka'', s katerim naj bi v slovensko zakonodajo na področju kazenskega prava prenesli rešitve iz evropskega pravnega reda. Povezovanje z EU pa je sprožilo tudi krajšo polemiko o tem, kdo bo smel v času do polnopravnega članstva v EU nastopati na tujih kapitalskih trgih. Po sprejetih rešitvah bodo lahko banke, hranilnice in borznoposredniške družbe v svojem imenu in za svoj račun v tujini neomejeno kupovale vrednostne papirje, za ostale rezidente pa zakon predpisuje bolj ali manj ostre pogoje.

DZ včeraj

10. 03. 1999 07.56

Državni zbor je v nadaljevanju rednega zasedanja skozi drugo obravnavo pospremil zakon o varnosti in zdravju pri delu. Doslej sprejete zakonske rešitve prinašajo delitev odgovornosti za varno in zdravo delo med delodajalca in delavca. Z zakonom naj bi ustanovili urad za varnost in zdravje pri delu, ki bo osrednja strokovna ustanova na področju tehničnega in zdravstvenega varstva, med predlaganimi novostmi pa je tudi ustanovitev vladnega posvetovalnega organa za to področje - Sveta za varnost in zdravje pri delu. Sicer so poslanci večino časa namenili prvi obravnavi zakona o delovnih razmerjih, ki so jo zaradi izteka časa prekinili med odločanjem o številnih usmerjevalnih stališčih za nadaljnjo pripravo zakonske vsebine. Zakon naj bi med drugim določil minimalne pravice, obveznosti in odgovornosti za delojemalce in delodajalce v vseh dejavnostih in področje uskladil z usmeritvami EU.

Slovenske partizanske in pesmi narodov sveta

08. 03. 1999 16.13

Pri založbi Helidon so na klasičnem in sodobnem zvočnem nosilcu oz. na zgoščenki izdali zbirki slovenskih partizanskih pesmi in tovrstnih pesmi narodov sveta. Prvi zgoščenki, naslovljeni Hej brigade, po enem najbolj znanih napevov Mateja Bora, ki prinaša 16 pesmi, je spremno besedo napisal sociolog Gregor Tomc, ki med drugim poudarja, da ''resnična umetnost preživi marsikaj; tudi politično zlorabo ali mladostni prezir''. Tomc dodaja, da ga kot ''okorelega rockerja'' ta glasba danes sicer ''estetsko še vedno pretirano ne gane'', vendar pa je v tej ''pravi glasbi upora, ki je bila punk tistega časa'', mogoče začutiti iskreno življenjsko izkušnjo.

''Minister ni storil, kar mu nalaga zakon''

06. 03. 1999 14.05

Vršilec dolžnosti generalnega državnega tožilca Jože Friedl, ki je vložil ugovor na sklep vlade, da predlaga državnemu zboru kot kandidatko za generalnega državnega tožilca Zdenko Cerar, svoj ugovor utemeljuje z določbami zakona o državnem tožilcu.

Predsednik Kučan bo podprl prizadevanja slovenskih policistov

05. 03. 1999 09.44

Predsednik republike Milan Kučan se je odzval na povabilo udeležencev kongresa Policijskega sindikata Slovenije in bo tako danes popoldne nagovoril zbor policistk in policistov. Predsednik Kučan bo v svojem nagovoru med drugim izrecno podprl zahteve policistov in policistk, da jih država zavaruje pred poskusi politizacije policije, spregovoril pa bo tudi o aferah Holmec in Vič ter izrazil podporo policistkam in policistom v njihovih prizadevanjih za dosledno uveljavljanje strokovnosti, poklicne etike, vladavine prava in človekovih pravic ter s tem prizadevanjem za varno in mirno Slovenijo, so danes sporočili iz predsednikovega urada.

Policijski sindikat zoper žalitev državnega zbora

24. 02. 1999 17.15

V Policijskem sindikatu Slovenije so zgroženi in ogorčeni zaradi žalitev pripadnikov policije na zadnji izredni seji državnega zbora.

Stavke voznikov LPP ne bo - zamrznjena za šest mesecev

24. 02. 1999 12.08

Stavke voznikov podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP), napovedane za petek, 26. februarja, ne bo. Sindikat voznikov se je z vodstvom LPP dogovoril, da bodo vse posebnosti delovnega mesta voznika urejene posebej, v prilogi h kolektivni pogodbi. Kot je povedal sekretar sindikata voznikov Davorin Počkar, je zbor delavcev nato sprejel odločitev, da se stavka zamrzne za obdobje šestih mesecev.

DZ najprej o odložilnem vetu - potem znova o spremembah volilnega sistema

24. 02. 1999 10.33

Državni zbor (DZ) je v nadaljevanju rednega zasedanja prešel na ponovno odločanje o noveli zakona o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), na katero je državni svet (DS) nedavno izglasoval odložilni veto zaradi zadržkov do vnovičnega podaljšanja roka za zagotovitev državnega premoženja za pokritje privatizacijskega primanjkljaja.

DZ prihodnji teden

20. 02. 1999 14.19

Državni zbor (DZ) bo v torek popoldne nadaljeval redno zasedanje s prekinjeno obravnavo predloga za noveliranje zakona o volitvah v DZ, pri katerem naj bi poslanke in poslanci predlagane spremembe volilnega sistema sledeč mnenju matičnega odbora za notranjo politiko in pravosodje vrnili iz druge v prvo zakonodajno obravnavo.Med tednom se bo sestalo tudi nekaj parlamentarnih delovih teles.

DZ pričel novo redno zasedanje

18. 02. 1999 10.42

Državni zbor (DZ) je začel 11. redno sejo, na kateri je po predloženem dnevnem redu kar 39 zadev, od tega sicer 16 predlogov za ratificiranje mednarodnih pogodb. Osrednjo pozornost pa naj bi poslanci na tej redni seji namenili spreminjanju volilne zakonodaje; na dnevni red naj bi uvrstili predlog skupine poslancev za obnovo postopka ob odločbi ustavnega sodišča glede referenduma o volilnih sistemih iz leta 1996 ter drugo obravnavo novele zakona o volitvah v državni zbor.

Kako bomo volili leta 2000?

13. 02. 1999 10.13

Da pri uresničevanju lani oktobra sprejete odločbe ustavnega sodišča, s katero je med drugim ugotovilo, da je na referendumu o volilnih sistemih leta 1996 zmagal predlog SDS za dvokrožni večinski sistem, ne bo šlo povsem brez težav, je bilo moč razbrati že ob tožbi skupine državljanov na čelu z dr. Miranom Mihelčičem na upravnem sodišču ter ob istočasno vloženi pritožbi zoper omenjeno odločbo na ustavnem sodišču. Nekajkrat napovedani boj zoper omenjeno odločbo je skupina 46 poslancev z vloženo pobudo za obnovo postopka ob odločbi ustavnega sodišča tako tudi formalno začela. Podpisniki z omenjeno pobudo želijo ustavno sodišče - še pred odločanjem o zakonu o volitvah v državni zbor - zaprositi naj znova presodi, ali so bile storjene procesne kršitve. Tistim, ki jim očitajo, da ne spoštujejo odločbe vrhovnega varuha ustave in zakonitosti, vlagatelji pobude pojasnjujejo, da se v njej ne ukvarjajo z vsebino odločbe temveč opozarjajo na procesne spodrsljaje, ki naj bi se zgodile ob presojanju ustavnega sodišča.

Poslanci nadaljujejo razpravo o interpelaciji zoper ministra Bandlja

12. 02. 1999 10.22

Državni zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno obravnavo interpelacije o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Mirka Bandlja, ki jo je med drugim zaradi domnevnega oviranja parlamentarnega nadzora nad delovanjem represivnih organov države in drugih domnevnih nepravilnosti novembra lani vložila Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS).

APZ Tone Tomšič bo gostoval na Hrvaškem

10. 02. 1999 11.19

Akademski pevski zbor Tone Tomšič Študentske organizacije Univerze v Ljubljani se konec tedna odpravlja na Hrvaško, kjer bodo nastopili v Splitu in Šibeniku. Koncert 12. februarja bo priložnost, ko bodo Slovenci v Splitu proslavili slovenski kulturni praznik - slavnostna govornica na prireditvi bo državna sekretarka v ministrstvu za kulturo Majda Širca. Dan kasneje bo zbor nastopil še v Šibeniku.

Ratifikacija slovensko-hrvaškega maloobmejnega sporazuma preložena

09. 02. 1999 17.55

Državni zbor (DZ) je na predlog vlade po polemični razpravi preložil obravnavo predloga za ratifikacijo slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju na eno od prihodnjih sej.

Politični teden bo pester

08. 02. 1999 17.24

V prihodnjem tednu bo Državni zbor (DZ) nadaljeval izredno zasedanje, na katerem naj bi med drugim obravnaval interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Mirka Bandlja.

Balatsch novi umetniški vodja Dunajskih dečkov

08. 02. 1999 15.16

Novi umetniški vodja Dunajskih dečkov je Norbert Balatsch, je danes poročal dunajski časnik Kurier.

Prihodnji teden v državnem zboru

06. 02. 1999 13.48

Prihodnji teden bo državni zbor (DZ) nadaljeval dvakrat prekinjeno izredno zasedanje, na katerem naj bi med drugim obravnaval interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Mirka Bandlja ter sprejel sklep o ustanovitvi parlamentarne preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala sum o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem.

Zakon o bančništvu bo začel veljati 20. februarja

06. 02. 1999 12.29

Zakon o bančništvu, ki ureja pogoje za ustanovitev, poslovanje, nadzor in prenehanje bank in hranilnic ter je v celoti usklajen z evropskimi bančnimi direktivami, bo začel veljati 20. februarja.

Vlada sprejela več zakonskih predlogov

04. 02. 1999 16.36

Vlada je danes sprejela tudi sveženj zakonskih predlogov, ki jih pošilja v različne obravnave v državni zbor: novelo carinskega zakona v drugo branje, novelo zakona o davčni službi in zakon o splošni varnosti proizvodov pa v hitri zakonodajni postopek.

Zaradi novembrske odsotnosti naj bi znižali plače skoraj polovici poslancev

04. 02. 1999 14.19

Komisija državnega zbora (DZ) za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (kviaz) je sprejela poročilo o znižanju plač poslancev zaradi odsotnosti s sej DZ in njegovih delovnih teles, v skladu s katerim naj bi bila zaradi odsotnosti v lanskem novembru kaznovana skoraj polovica poslancev.

Najpozneje marca odprti telefon DZ

03. 02. 1999 13.23

Državni zbor (DZ) bo najpozneje marca državljankam in državljanom dal možnost, da prek odprtega telefona predvidoma dve uri postavljajo vprašanja neposredno predsedniku in podpredsednikom DZ. Odprti telefon naj bi deloval enkrat mesečno, najverjetneje ob ponedeljkih, njegov namen pa je doseči večjo odprtost parlamenta javnosti.

V Ljubljani od danes tri nove likovne razstave

02. 02. 1999 12.27

V treh ljubljanskih galerijah bodo nocoj odprli nove razstave: v prostorih stalne zbirke Mestne galerije bodo do 28. februarja na ogled dela akademskega slikarja Leona Zakrajška pod naslovom 36 pogledov na Fuji, v Mali galeriji na Slovenski cesti bo do 16. marca razstava slik, tabel in globusov hrvaškega umetnika in teoretika Dimitrija Bašičevića Mangelosa (1921-1987), galerija Commerce pa bo do 26. februarja gostila Alenko Kham Pičman z njenimi slikami in grafikami na Prešernovo temo.

Koncert ob 85-letnici Jožeta Gregorca

29. 01. 1999 17.52

Moški pevski zbor Slava Klavora bo drevi v Unionski dvorani pripravil slavnostni koncert ob 85-letnici profesorja Jožeta Gregorca. Ob tej priložnosti bo mariborski župan Boris Sovič profesorju Gregorcu podelil mestni pečat Maribora za dolgoletno pedagoško delo na področju glasbene dejavnosti, umetniško dognano vodenje pevskih zborov ter njihove vrhunske dosežke doma in na tujem, so sporočili iz kabineta mariborskega župana.