Zda

Kirijenko meni, da Zahod gospodarsko diskriminira Rusijo

24. 07. 1998 15.35

Ruski premier Sergej Kirijenko je ob začetku pogovorov z ameriškim podpredsednikom Alom Gorom danes v Moskvi Zahodu očital, da v gospodarskih odnosih z Rusijo uporablja diskriminacijske ukrepe. To, da se Rusijo uvršča med netržna gospodarstva, ne ustreza več realnosti, je dejal Kirijenko na delovnem srečanju rusko-ameriške komisije za gospodarsko in tehnološko sodelovanje.

Zadnje priprave na volitve v Kambodži

24. 07. 1998 12.09

Zadnji dan volilne kampanje v Kambodži poteka v znamenju prizadevanj politikov za zadnje glasove volivcev na nedeljskih državnih volitvah. Kljub poročanju Amnesty International o številnih volinih kršitvah in zastrahovanjih, pa ZDA vztrajajo pri izpeljavi volitev.

Gelbard: Milošević mora v Haag

24. 07. 1998 10.24

ZDA podpirajo prizadevanja, da bi Slobodana Miloševića obtožili pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine v Haagu, je pred enim od odborov predstavniškega doma v Washingtonu sinoči povedal posebni ameriški odposlanec za Balkan Robert Gelbard.

Vaclav Havel v bolnišnici

23. 07. 1998 17.46

Češki predsednik Vaclav Havel je danes popoldne prišel v praško vojaško bolnišnico Stresovice, kjer ga bodo v nedeljo vnovič operirali.

Gore svari pred jedrsko vojno med Indijo in Pakistanom

23. 07. 1998 17.34

Ameriški podpredsednik Al Gore, ki se od včeraj mudi na dvodnevnem obisku v Ukrajini, je danes pozval Indijo in Pakistan, naj se pridružita sporazumu o prepovedi izvajanja jedrskih poskusov.

Pomoč ZDA za zaprtje jedrske elektrarne Černobil do leta 2000

23. 07. 1998 14.06

Ameriški podpredsednik Al Gore je ukrajinskim voditeljem v Kijevu obljubil pomoč ZDA za zaprtje jedrske elektrarne Černobil do leta 2000. Drugi dan delovnega obiska v Kijevu je Al Gore obiskal četrti reaktor, ki so ga uničili leta 1986, in 30-kilometrsko zaščiteno območje okrog nuklearke. Ukrajina in ZDA bosta sodelovali tudi pri znanstvenih raziskavah na opustošenem območju, je dodal Al Gore.

ZDA bo pomagala zapreti Černobil

23. 07. 1998 11.52

Ameriški podpredsednik Al Gore je ukrajinskim voditeljem v Kijevu danes obljubil pomoč ZDA za zaprtje jedrske elektrarne Černobil do leta 2000.

Rekordno segrevanje ozračja zahteva takojšnje ukrepe vlad

23. 07. 1998 10.56

Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN Fred Eckhart je novinarje opozoril na visoko temperaturo v New Yorku ter na znanstvena poročila Programa OZN za okolje (UNEP), ki pravijo, da bo letošnje leto najbolj vroče v zgodovini. UNEP zato nujno zaproša vlade po svetu, da začnejo zmanjševati emisijo ogljikovega dioksida in drugih plinov, ki povzročajo učinek tople grede.

Kenneth Starr na zatožni klopi

23. 07. 1998 10.07

Afera o domnevnem spolnem razmerju med predsednikom ZDA Billom Clintonom in nekdanjo pripravnico v Beli hiši Monico Lewinsky postaja vse bolj zanimiva. Predsednik Clinton namreč ni več edini ''krivec'', ampak se mu je na zatožni klopi pridružil tudi mož, ki vodi preiskavo o domnevnih nečednostih ameriškega voditelja - Kenneth Starr.

Granić: Hrvaška bo ta teden predstavila prvi predlog načrta obnove

23. 07. 1998 09.54

Hrvaški zunanji minister Mate Granić je po včerajšnjih pogovorih z ameriško državno sekretarko Madeleine Albright in posebnim odposlancem za nekdanjo Jugoslavijo Robertom Gelbradeom v Washingtonu dejal, da bo hrvaška vlada ta teden predstavila prvi predlog v načrtu obnove. Sprejetje načrta je za Hrvaško eden od pogojev za sodelovanje na oktobrski donatorski konferenci za obnovo.

Sporazum o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča podpisalo 26 držav

22. 07. 1998 13.22

Združeni narodi so sporočili, da je sporazum o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča podpisalo 26 držav, med njimi tudi Francija, Italija in Španija, in sicer kmalu potem, ko so v Rimu na mednarodni diplomatski konferenci o ustanovitvi sodišča v petek sprejeli njegov statut. Za ustanovitev sodišča je v Rimu glasovalo približno 120 držav. ZDA, ki se bojijo sodnih procesov proti svojim vojakom v različnih delih sveta, so bile tudi ena od sedmih držav, ki so glasovale proti ustanovitvi sodišča, ki bo sodilo storilcem najhujših zločinov. Do dejanske ustanovitve sodišče pa bo preteklo še kar nekaj časa, saj mora konvencijo s statutom sodišča najprej podpisati 60 držav, nato pa jo morajo ratificirati še njihovi parlamenti.

Relikvija neprecenljive vrednosti ponovno v Peruju

21. 07. 1998 14.47

Kakih 2000 let staro zlato relikvijo neprecenljive vrednosti, ki so jo minulo leto ukradli na arheološkem najdišču na severu Peruja in nato pretihotapili v ZDA, so te dni na slovesnosti v Philadelphiji vrnili predstavnikom perujske vlade.

Srbske bombe padajo tudi v Albanijo

21. 07. 1998 11.45

ZDA so Srbijo včeraj opozorile, naj preneha z bombardiranjem na ozemlju Albanije, ker bi to lahko še bolj poglobilo kosovsko krizo. Opozorilo ZDA je sledilo po poročanjih albanskih medijev, da so v soboto po hudih spopadih med Srbi in kosovskimi Albanci blizu albanske meje, tri srbske bombe padle 500 metrov na albansko ozemlje. Srbske oborožene enote so to vest odločno zanikale.

Vročinski val v ZDA ne pojenjuje

21. 07. 1998 09.27

Hud vročinski val, ki po nekaterih zveznih državah ZDA pustoši že 15. dan, ne kaže znakov popuščanja. Doslej je zaradi vročine umrlo 117 ljudi, od tega največ v Teksasu, kjer so našteli 81 mrtvih. Vročina se je iz južnih in zahodnih držav včeraj preselila tudi na severovzhod, tako da so zdaj prizadete celotne ZDA. Temperature se gibljejo v povprečju okoli 35 stopinj celzija.

Kirgizistansko-kazahstanska poroka leta

21. 07. 1998 08.28

Ajdar, najstarejši sin predsednika Kirgizistana Askarja Akajeva, in Alija, najmlajša hčerka kazahstanskega predsednika Nursultana Nazarbajeva, sta se minuli konec tedna poročila ob gorskem jezeru Isik-Kul v Kirgizistanu. Dogodek predstavlja obnovitev regionalne tradicije kronanja političnih vezi z družinskimi. Poroko ocenjujejo za dogodek leta v srednji Aziji, medtem ko jo lokalno časopisje označuje za zgodovinski dogodek brez presedana. Tudi politiki menijo, da je združitev mladega para velikega pomena za sosednji srednjeazijski državi in da bo tudi psihološko zelo pozitivno vplivala na oba naroda.

Pogovori med Indijo in ZDA o jedrskem vprašanju

20. 07. 1998 14.44

Visoki uradniki Indije in ZDA so se danes sestali na konstruktivnih pogovorih o jedrskem razoroževanju. Pogajanja se bodo nadaljevala v četrtem krogu, v drugi polovici avgusta. Kot je povedal odposlanec ameriškega državnega sekretariata Strobe Talbott, so pogovori zajemali varnostne ukrepe in nadzor nad orožjem, pa tudi regionalni in mednarodni razvoj. Talbott, ki je že opravil nekaj predhodnih ločenih razgovorov o jedrskem vprašanju z pakistanskimi in indijskimi predstavniki, bo jutri obiskal tudi Islamabad, kjer se bo srečal z visokimi pakistanskimi uradniki ter premierom Navazom Sharifom.

Slava Minnie Driver spremenila življenje

20. 07. 1998 09.18

Britanska filmska igralka na delu v ZDA Minnie Driver je v pogovoru za časnik Cosmopolitan dejala, da se je njeno življenje, odkar je postala zvezda, popolnoma spremenilo. Po nekaj dobro ocenjenih vlogah v filmih, kot so Krog prijateljev in Sleepers, Minnie zdaj postaja znana še kot spremljevalka Matta Damona v filmu z naslovom Dobri Will Hunting, v katerem je bila tudi nominirana za oskarja.

Huda vročina v ZDA zahtevala že 108 življenj

19. 07. 1998 10.08

Huda vročina, ki že dva tedna pustoši po nekaterih delih ZDA, je po doslej zbranih podatkih zahtevala najmanj 108 življenj.

Mednarodno kazensko sodišče (MKS) je ustanovljeno

18. 07. 1998 09.47

V Rimu so v noči s petka na soboto uro pred polnočnim uradnim koncem pettedenske konference diplomatske konference za ustanovitev MKS udeleženci sprejeli statut prvega stalnega mednarodnega sodišča za kaznovanje najhujših zločinov. Sodišče s sedežem v Haagu bo imelo splošno pristojnost za sojenje zaradi genocida, vojnih zločinov in zločinov zoper človeštvo - sprožilo bo lahko postopek zoper vsakogar, tudi državljane držav, ki ne bodo sprejele in ratificirale statuta sodišča. Pravnomočno bo postalo, ko bo statut ratificiralo 60 držav. Za ustanovitev MKS je glasovala velika večina udeleženk - 120 držav -, med njimi Slovenija, sedem jih je glasovalo proti, med njimi ZDA in Izrael, 21 se jih je vzdržalo. Dvanajst držav se ni udeležilo glasovanja.

Ameriški senatorji: Milošević je vojni zločinec

17. 07. 1998 10.39

Skupina 14 ameriških republikanskih in demokratskih senatorjev je včeraj v posebni resoluciji zahtevala, da se Slobodana Miloševića obtoži ''gnusnih vojnih zločinov'', od Bele hiše pa, da naj dokaze proti jugoslovanskemu predsedniku preda haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji.

Clinton pozdravil vsesplošni napredek Romunije

17. 07. 1998 10.22

Ameriški predsednik Bill Clinton je na včerajšnjem srečanju z romunskim kolegom Emilom Constantinescujem, ki se mudi na uradnem obisku v ZDA, pozdravil vsesplošni napredek Romunije.

Nov program hrvaške vlade o brezpogojnem vračanju beguncev

17. 07. 1998 10.18

Mednarodna skupnost je sinoči izrazila zadovoljstvo z novim programom hrvaške vlade o brezpogojnem vračanju beguncev, vendar svojo udeležbo na donatorski konferenci pogojila z njegovim ''hitrim in učinkovitim'' uresničevanjem. To je sporočila komisija člena 11, v kateri so predstavniki držav zahodnih organizacij, ki so povezane z rešitvijo problema beguncev, tudi EU, OVSE, ZDA in Nemčija. Donatorska konferenca, ki naj bi omogočila obnovo v vojni porušenih območij na Hrvaškem, naj bi bila oktobra.

Brigita Bukovec 2. v Nici

17. 07. 1998 09.11

Edina slovenska atletinja na mitingu IAAF 1. kategorije v Nici Brigita Bukovec je znova razveselila svojega trenerja Jureta Kastelica in številne navijače. V teku na 100 metrov z ovirami je s časom 12,87 zasedla 2. mesto, osem stotink sekunde za Američanko Melisso Morrison in dve pred Kanadčanko Katurah Anderson.

Slovenski pihalni orkestri in strokovnjaki v Avstriji

16. 07. 1998 15.38

Od 15. do 19. julija v Schlasdmingu v Avstriji poteka prva mednarodna konferenca simfoničnih pihalnih orkestrov in pihalnih ansamblov. Gre za največjo in prvo tovrstno konferenco v Evropi, ki vključuje vojaške in civilne orkestre. Na njej poleg domačinov sodelujejo še strokovnjaki in orkestri iz Slovenije, Bolgarije, Francije, Izraela, z Japonske, Madžarske, iz Nemčije, Švice, Združenih držav in Velike Britanije.

Johnson & Johnson zabeležil povečanje zaslužka

16. 07. 1998 08.52

Johnson & Johnson je z uspešno prodajo antipsihotika Risperdal v drugem četrtletju letos zabeležil 10,6-odstotno rast zaslužka. Novoustanovljeni obrat za proizvodnjo zdravil in potrošniških proizvodov v New Brunswicku je nedavno objavil vest o miljardnem dobičku v drugem četrtletju, v primerjavi z 909 milijoni dolarjev z enakem obdobju lani. Vrednost prodaje je v tem obdobju znašala 5,8 milijarde dolarjev in je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem v ZDA narasla za 4,2 odstotka, medtem ko je mednarodna prodaja kot posledica močnega dolarja padla za 1,3 odstotka.

Evropsko avtomobilsko tržišče velikega pomena za Toyotin Prius

15. 07. 1998 19.32

Japonski največji proizvajalec avtomobilov Toyota Motor Corp. bo začel z izvozom svojega bencinsko-električnega križanca Priusa v ZDA in Evropo konec leta 2000. Na sedežu Toyote v Tokiu so izrazili željo, da bi se letno na mednarodnem tržišču prodalo 20.000 avtomobilov te vrste, a se nekateri njihovi svetovalci bojijo, da bo ta številka dosežena le v primeru, če bo večina teh avtomobilov prodana v Evropi.

Constantinescu zaprosil za članstvo Romunije v zvezo NATO

15. 07. 1998 18.11

Romunski predsednik Emil Constantinescu, ki se mudi na uradnem obisku v ZDA, je v nastopu pred ameriškim kongresom izrazil željo Romunije po vstopu v zvezo NATO, zavzel pa se je tudi za večjo podporo ZDA omenjenim prizadevanjem njegove države.

Zaradi hude vročine v ZDA umrlo najmanj 50 ljudi

15. 07. 1998 17.15

V hudi vročini na jugu Združenih držav Amerike, ki je občasno celo presegla 44 stopinj Celzija, je doslej umrlo najmanj 50 ljudi. V milijonskem teksaškem mestu Dallas so oblasti razglasile izredne razmere.

Ekipa ZDA še neznanka

15. 07. 1998 13.50

Košarkarska reprezentanca ZDA, ki bo od 29. julija do 9. avgusta nastopila na svetovnem prvenstvu v Grčiji, se je preselila na priprave v Monte Carlo, kjer bo ostala do 23. julija, ko bo tudi znana dvanajsterica igralcev.

Po treh letih končno do sperme

15. 07. 1998 08.02

Lezbijki iz Velike Britanije, ki si nadvse želita imeti otroka, sta si prek interneta naročili zamrznjeno spermo. Te možnosti sta se domislili potem, ko sta v treh letih izčrpali že vse ostale načine. Za spermo, ki sta jo prejeli iz ZDA in s katero bodo opravili umetno oploditev, sta plačali 280 funtov. ''Obrnili sva se na prijatelje homoseksualce in jih zaprosili, naj nama podarijo spermo, vendar je večina hotela imeti neko določeno vlogo pri vzgoji najinega otroka, na to pa nisva pristali,'' je povedala 32-letna Sara, po poklicu odvetnica. Njena prijateljica, 27-letna učiteljica Jane, ki bo nosila otroka, je dodala, da ''nobena od njiju ne misli, da bi bilo to kaj nemoralnega ali napačnega''. Ženski, ki sta skupaj že šest let, sta si za biološkega očeta svojega otroka izbrali visokega, rjavolasega, čednega 30-letnega Američana.