Zda

Francija ostaja najpomembnejša partnerica Nemčije
12. 05. 1998 07.49
Francija je lani ostala najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Nemčije. Kot je sporočil državni urad za statistiko, so lani Nemci v Francijo prodali za 94,5 milijarde mark blaga, kar je za 8,4 odstotka več kot leta 1996. Sledijo ji ZDA, Velika Britanija in Italija. Tudi na področju uvoza je dežela galskih petelinov na prvem mestu, in sicer je vrednost uvoza znašala 81,1 milijarde mark. Za njo so se uvrstile Nizozemska, Italija in ZDA.

Intel odprl najsodobnejšo tovarno čipov
12. 05. 1998 07.49
Ameriški proizvajalec čipov Intel je v Leixlipu, 20 kilometrov vzhodno od Dublina, odprl najmodernejšo tovarno čipov na svetu. Odprtja sta se udeležila predsednik uprave Intela Craig Barrett ter irski ministrski predsednik Bertie Ahern. Tovarna v Leixlipu, ki so jo gradili dve leti, je največji Intelov obrat izven ZDA, v njem pa bodo izdelovali procesorje pentium II.

Washington utegne proti Indiji uvesti sankcije
11. 05. 1998 18.22
Washington utegne uvesti obsežne sankcije proti Indiji zaradi treh jedrskih poskusov, ki jih je ta država izvedla danes, je sporočil predstavnik State Departmenta.

Holbrooke in Gelbard prispela v Beograd
11. 05. 1998 15.37
Ameriška odposlanca Richard Holbrooke in Robert Gelbard sta danes iz Tirane prispela na pogovore v Beograd, kjer naj bi se znova sestala z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem, so sporočili ameriški diplomatski viri.

Shod računalniških podjetij v podporo Microsoftu
11. 05. 1998 11.54
V New Yorku se je 5. maja zbralo več kot 50 vodilnih podjetij s področja informacijske tehnologije, ki so javnosti sporočili, zakaj se jim zdi pomembno, da Windows 98 izide po načrtu - torej 25. junija. Voditeljem podjetij se je na tiskovni konferenci pridružil tudi Microsoftov predsednik Bill Gates.

Brezposelnost v ZDA padla na 4,3 odstotka
11. 05. 1998 07.52
Brezposelnost v ZDA se je s 4,7 odstotka, kolikor je znašala marca, aprila zmanjšala na 4,3 odstotka. Gre za najnižjo stopnjo brezposelnosti v Združenih državah po letu 1970. Vzpostavljenih je bilo tudi več novih delovnih mest kot mesec poprej. Cena delovne ure se je povišala za 0,3 odstotka, so povedali pri ameriškem ministrstvu za delo.

Netanjahu naj bi iskal pomoč pri Blairu
10. 05. 1998 12.41
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po poročanju izraelskega časnika Maariv britanskega premiera Tonyja Blaira zaprosil za posredovanje na Bližnjem vzhodu.

Gostovanje SMG na festivalu FIAT '98 v Podgorici
09. 05. 1998 10.15
Slovensko mladinsko gledališče (SMG) bo na mednarodnem gledališkem festivalu FIAT '98 (Mednarodni festival alternativnih gledališč), ki se je v Podgorici začel včeraj, nastopilo s tremi predstavami; v nedeljo, 10. maja, bo najprej na sporedu Freyeva Tirza v režiji Matjaža Pograjca, nato pa Zvonar Ivana Peternelja, v torek, 12. maja, bo premierno uprizorjen novi projekt Nicka Upperja V samoti bombažnih polj Bernard-Marie Koltesa. Festival v Podgorici se bo končal 15. maja.

ZDA: Najmanjša brezposelnost v zadnjih 28-tih letih
09. 05. 1998 09.59
V Združenih državah Amerike so v aprilu zabeležili 4,3-odstotno stopnjo brezposelnosti, kar je najmanjša stopnja brezposelnosti v 28-tih letih. V marcu 1998 je bila stopnja brezposelnosti še 4,7-odstotna, sporočajo predstavniki ameriškega statističnega urada.

Rast nemških investicij v tujini
08. 05. 1998 08.18
Nemško gospodarstvo je lani po predhodnih podatkih v tujini neposredno investiralo 51,5 milijarde mark, kar je za približno 21 odstotkov več kot leta 1996. Po podatkih zveznega ministrstva za gospodarstvo je bilo največ neposrednih naložb namenjenih ZDA, sledijo pa jim Velika Britanija, Francija, Švica in Luksemburg. Izvoz kapitala nemških investitorjev v države tretjega sveta se je povzpel na rekordnih 7,5 milijarde mark. Zaradi finančne krize v Aziji pa so se za skoraj 40 odstotkov zmanjšale naložbe na tem območju, ki so znašale le 3,1 milijarde mark. Kot navaja ministrstvo za gospodarstvo, pa je porasel tudi obseg tujih neposrednih naložb v Nemčiji. Z borih 1,9 milijarde mark predlani se je njihov obseg v letu 1997 povzpel na 4,2 milijarde mark. Po mnenju ministra za gospodarstvo Guenterja Rexrodta so se naložbe v Nemčiji povečale predvsem zaradi strukturnih reform na področju davkov in drugih dajatev.

Švicarji ujeli zadnji vlak - z golom v zadnji minuti
07. 05. 1998 15.45
Na svetovnem prvenstvu v hokeju skupine A v Švici so zadnji dan predtekmovanj na svoj račun prišli predvsem domači ljubitelji hokeja. Le malokdo je pričakoval, da se bo Švica v predtekmovalni skupini C ob močnih nasprotnikih, Švedski in ZDA, uvrstila v nadaljnje tekmovanje. Toda zgodilo se je prav to. Švici je drugo mesto v skupini za nepremagljivo Švedsko zagotovil Marcel Jenni, ki je 14 sekund pred koncem zadel prazno mrežo francoske reprezentance. Švica je zmagala s 5:1 - ravno dovolj za uvrstitev v nadaljnje tekmovanje, iz katerega so izpadli Američani.

Združitev nemškega Daimler-Benza in ameriškega Chryslerja?
07. 05. 1998 09.54
Tretji največji proizvajalec avtomobilov v ZDA Chrysler in nemški koncern Daimler-Benz sta se, kot navajajo viri blizu pogajalskim krogom, sinoči dogovorila o združitvi. Odločitev naj bi uradno objavili dopoldne v Londonu.

Vzpostavljen rdeči telefon med Kitajsko in Rusijo
05. 05. 1998 14.59
Med kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom in njegovim ruskim kolegom Borisom Jelcinom so uradno vzpostavili vročo telefonsko povezavo. Tiskovni predstavnik pekinškega zunanjega ministrstva Zhu Bangzao je danes dejal, da gre za prvo neposredno telefonsko povezavo med kitajskim državnim poglavarjem in vodjo kakšne druge države. Minuli teden sta tudi ZDA in Kitajska dosegli dogovor o vzpostavitvi rdečega telefona, ki naj bi predvidoma začel poskusno delovati konec junija.

Velika Britanija bo zaradi kosovske krize poslala svoje vojake v Makedonijo
04. 05. 1998 18.12
Britansko obrambno ministrstvo je danes naznanilo, da bo letos poslalo britanske enote v Makedonijo na mejo s Kosovom. Več sto britanskih vojakov naj bi v okviru večnacionalnih sil, v katerih sodelujejo tudi ZDA, ustvarilo "zaščitni zid" na jugu Kosova, katerega naloga bo preprečiti morebitno širitev spopadov iz ZRJ v Makedonijo.

Sampras slavil v Duluthu
04. 05. 1998 09.03
Zmagovalec teniškega turnirja v Duluthu v ZDA - nagradni sklad je bil 315.000 ameriških dolarjev - je prvi nosilec in igralec sveta domačin Pete Sampras. Po ogorčenem dvoboju je v finalu s 6:7 (2:7) 6:3 7:6 (7:4) premagal Avstralca Jasona Stoltenberga, sicer drugega nosilca. V konkurenci parov sta slavila Južnoafričana Ellis Ferreira in Brent Haygarth. V finalu sta s 6:3 0:6 6:2 premagala prva nosilca, domačina Alexa OBriena in Richeyja Reneberga. "Tukaj očitno zmagam vsake tri leta. Bil je naporen teden, poleg tega pa je bila tokrat prava vojna v finalu. Tekma je bila solidna, pravzaprav mi ni poklonil niti ene same žoge, tako da bi zlahka lahko zmagal tudi Jason," je po zmagi povedal Sampras.

V Leku prodali marca za 4,2 milijarde tolarjev
01. 05. 1998 09.49
V farmacevtski družbi Lek so marca v farmaciji prodali za 3,6 milijarde tolarjev zdravil, učinkovin in izdelkov OTC. V kozmetiki so prodali za 241 milijonov tolarjev, v veterini za 158 milijonov tolarjev in v medicinskih pripomočkih za 160 milijonov tolarjev, so zapisali v aprilski številki lekovega glasila Kolektiv. Po prodaji po državah je na prvem mestu Slovenija, sledijo pa Rusija in Belorusija, Poljska, Hrvaška in ZDA. Skupna vrednost prodaje je bila marca 4,2 milijarde tolarjev.

ABB dobil posel v Mehiki
01. 05. 1998 09.46
Švicarsko-švedski koncern ABB bo v mehiškem Monterreyju sodeloval pri gradnji plinske elektrarne, vrednost posla pa znaša 250 milijonov dolarjev. Naročnik gradnje nove elektratrne, ki naj bi jo v omrežje priključili januarja 2000, je mehiška državna družba za preskrbo z električno energijo Comision Federal de Electricidad. Pogodba predvideva, da bo ABB med drugim dostavil dve plinski turbini, pripadajoča parna generatorja in dve parni turbini. Podobna naročila je ABB dobil tudi iz Tajvana, Velike Britanije in ZDA.

Predsednik Jelcin nasprotuje velikemu pritisku na Beograd
30. 04. 1998 14.57
Ruski predsednik Boris Jelcin se je v današnjem telefonskem pogovoru z italijanskim premierom Romanom Prodijem izrekel proti vsakemu ukrepu proti Beogradu, ki bi temeljil na izvajanju velikega pritiska, so povedali v Kremlju. Rusija se včeraj v Rimu ni pridružila ostalim članicam kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo, Nemčiji, ZDA, Franciji, Veliki Britaniji in Italiji, pri napovedi novih sankcij proti ZRJ in Srbiji.

Kitajska ZDA pozvala k ukinitvi sankcij
30. 04. 1998 10.12
Kitajska je Združene države pozvala, naj ukine vse sankcije, uvedene proti njej po krvavi zadušitvi demokratičnega gibanja leta 1989 v Pekingu. Sankcije so v nasprotju z razvojem odnosov, je danes po pogovorih ameriške državne sekretarke Madeleine Albright z državnim in partijskim voditeljem Jiang Zeminom v Pekingu povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Albrightova se je pred tem sestala s premierom Zhu Rongjijem, s katerim sta načela predvsem gospodarska vprašanja, kot je na primer kriza v Aziji.

Varnostni svet: Sankcije proti Iraku ostajajo
28. 04. 1998 19.19
Gospodarske sankcije proti Iraku, ki jih je Varnostni svet ZN uvedel leta 1990, ostajajo nespremenjene, je po enodnevnem zasedanju v New Yorku povedal predsedujoči VS ZN, Japonec Hisaši Ovada. "V Varnostnem svetu ni bilo konsenza za spreminjanje sankcij," je povedal Ovada v ponedeljek po krajevnem času, potem ko je VS preučil poročili komisije ZN za razorožitev Unscom in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku
28. 04. 1998 09.36
Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Družba Shell bo sodelovala pri naftnem projektu v Iranu
28. 04. 1998 08.21
Britansko-nizozemska družba Shell se je nedavno odločila sodelovati pri velikem naftnem projektu, v okviru katerega naj bi izkoriščali nova nahajališča nafte v Iranu, proizvodnjo pa bodo namenili Pakistanu. Revija Middle East Econmic Survey v ponedeljkovi številki ne navaja, kolikšna sredstva namerava v projekt vložiti družba Shell. ZDA namreč grozijo s sankcijami vsaki tuji družbi, ki bo v Iran vložila več kot 20 milijard dolarjev. Začetne stroške načrta, v okviru katerega naj bi letno proizvedli 12,4 milijarde kubičnih metrov nafte, ocenjujejo na 2,5 milijarde dolarjev.

Vsak šesti mlad Američan ima poškodovan sluh
28. 04. 1998 07.33
Vsak šesti Američan med šestim in devetnajstim letom ne sliši dobro. Razlogi za to so med drugim izpostavljanje sluha hrupu v mladosti, jemanje določenih zdravil in nekatere bolezni, so ugotovili preiskovalci Centra za nadzor in preprečevanje bolezni v Atlanti na podlagi ankete, opravljene pri 6166 otrocih in mladostnikih v ZDA. Večina anketiranih otrok in mladostnikov zaradi izpostavljenosti trušču ne sliši visokih frekvenc, kot je zvonjenje telefona. Kar sedem odstotkov otrok ima težave pri zaznavanju srednjevisokih in nizkih frekvenc, kar pomeni, da ne razumejo izgovorjene besede.

ZDA razmišljajo o dodatnih ukrepih proti ZRJ
25. 04. 1998 09.40
Tiskovni predstavnik ameriškega State departmenta James Rubin je novinarjem sinoči dejal, da ZDA razmišljajo o uvedbi novih kazenskih ukrepov proti režimu Slobodana Miloševića zaradi poglabljanja krize na Kosovu.

Ameriški senat o Natu prihodnji teden
25. 04. 1998 09.40
Ameriški senat se bo prihodnji teden odločal o širitvi zveze Nato na Poljsko, Madžarsko in Češko. Za sprejem novih članic je potrebno zbrati dve tretjini glasov senatorjev, kar pomeni 67 glasov za. Poznavalci menijo, da bo sprejem novih članic potrjen kljub ofenzivi nasprotnikov širitve v zadnjih dneh.

Chang še naprej uspešen na turnirju
24. 04. 1998 17.38
V drugem krogu moškega teniškega turnirja v Orlandu z nagradnim skladom 264.250 dolarjev je prvi nosilec Američan Michael Chang s 7:6 in 6:4 premagal Argentinca Franca Squillarija. Manj uspešen je bil sedmi nosilec Južnoafričan Grant Stafford, ki je moral priznati premoč Brazilca Marcia Carlssona.

Hoechst ne bo več proizvajal poliestrskih vlaken
23. 04. 1998 08.04
Nemško farmacevtsko podjetje Hoechst namerava v prihodnje prodati svojo proizvodnjo poliestrskih vlaken, napovedujejo v podjetju, kjer predvidevajo, da bi omenjeno proizvodnjo odkupila ameriški koncern Kosa in mehiška družba Xtra.

ZDA spet prekršile Dunajsko konvencijo
22. 04. 1998 09.46
ZDA bodo v sredo, 22. aprila, zjutraj po ameriškem času ponovno prekršile Dunajsko konvencijo o konzularnih odnosih. V zvezni državi Arizona bodo namreč usmrtili 46-letnega državljana Hondurasa Jose Roberta Villafuerteja. Villafuerte je bil leta 1983 obsojen na smrt zaradi umora neke ženske, prav tako kot 14. aprila usmrčenega Paragvajca Angela Francisca Brearda pa tudi njega niso seznanili s pravico do navzočnosti konzularnega predstavnika.

Chang z nekaj težavami v drugi krog
22. 04. 1998 08.48
Na moškem teniškem turnirju na Floridi v ZDA - nagradni sklad je 264.250 ameriških dolarjev - so bili nosilci v prvem krogu bolj ali manj uspešni: za četrtega nosilca, domačina Vinca Spadeo, je bil premočan Avstralec Andrew Ilie, tretji in prvi postavljeni igralec, domačin Jim Courier in Michael Chang, pa sta odpravila Američana Geoffa Granta oz. Paragvajca Ramona Delgada.

Čilenec Clintonu podaril Kama Sutro
21. 04. 1998 09.40
Po poziranju za skupinsko fotografijo udeležencev vrha voditeljev 34 ameriških držav v Santiagu de Chile se je predsednik ZDA Bill Clinton odpravil še poklepetat z novinarji in množico, ko mu je domiselni žurnalist izročil izvod Kama Sutre, najstarejšega traktata o ljubljenju, napisanega v Indiji pred 1500 leti, poročajo agencije. Bill Clinton se je za hip ustavil, ošinil platnice knjige z ilustracijo objetega para in jo takoj vrnil darovalcu. Nekaj korakov naprej mu je nekdo ponudil saksofon. Bill Clinton očitno ni hotel načeti slovesa dobrega saksofonista, zaigral je le nekaj osnovnih tonov in ga vrnil. Šaljivca sta voditelja satirične zabavne oddaje na argentinski televiziji in redno prirejajo tovrstna presenečenja pred kamero politikom.