Zda

V Davisovem pokalu že znanih šest četrtfinalistov

06. 04. 1998 12.11

Teniške reprezentance v svetovni skupini so se pretekli konec tedna merile v prvem krogu Davisovega pokala. Šest od osmih tekem je že končanih, ZDA proti Rusiji vodijo z 2:1, v Bruslju je izid med Belgijo in Nizozemsko izenačen 2:2, v zadnjem dvoboju pa je Belgijec Christophe Van Garsse vodil proti Sjengu Schalknu s 6:4, 6:4, 3:6, preden je bila tekma prekinjena zaradi teme.

Deset milijonov Američanov pesti lakota

05. 04. 1998 12.20

Združene države Amerike imajo morda močno gospodarstvo, vendar najnovejša raziskava kaže, da je v ZDA lačnih kar deset milijonov ljudi, med njimi štiri milijone otrok. Raziskava Univerze Cornell in Nacionalnega centra za zdravstveno statistiko ugotavlja, da lakota pesti šest odstotkov ameriških otrok in 14 odstotkov revnega odraslega prebivalstva.

Clinton: Martin Luther King eden največjih ameriških junakov

05. 04. 1998 10.59

V ZDA so včeraj potekale spominske slovesnosti ob 30-letnici umora borca za državljanske pravice Martina Luthra Kinga. Osrednji slovesnosti sta bili v Kingovem rojstnem mestu Atlanti in v Memphisu, kjer je bil umorjen. Ameriški predsednik Bill Clinton se je poklonil velikemu borcu za pravice temnopoltih Američanov kot "enemu največjih ameriških junakov".

Priprave na oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid

04. 04. 1998 12.38

Predstavniki več kot stotih držav so se včeraj v New Yorku udeležili zadnjega pripravljalnega sestanka za oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid, zločine proti človeštvu in vojne zločine.

Svetovni dan zdravja posvečen materinstvu

04. 04. 1998 10.11

Letošnji Svetovni dan zdravja (7. aprila) bo potekal v znamenju varnega materinstva. Svetovna zdravstvena organizacija, Sklad ZN za pomoč otrokom, Sklad ZN za pomoč prebivalstvu in druge organizacije bodo aktivnosti ob dnevu zdravja posvetile letu 1998, ki je razglašeno za Dan varnega materinstva.

Ameriški in ruski odposlanec o ciprskem vprašanju

03. 04. 1998 10.54

Ciprsko prestolnico sta v četrtek obiskala posebni ruski odposlanec za Ciper Vladimir Čijov ter koordinator za Ciper ameriškega zunanjega ministrstva Thomas Miller, ki sta se z voditeljem turške skupnosti na Cipru Raufom Denktašem na ločenih pogovorih pogovarjala o razmerah na razdeljenem otoku. Medtem ko je po pogovorih Čijov izjavil, da v zvezi z Denktaševimi zahtevami o priznanju samooklicane turške republike Ciper "ni optimist", pa je Miller razmere ocenil kot "zelo resne".

Mali Bill srečal velikega soimenjaka

03. 04. 1998 10.31

6-letnemu Senegalcu Billu Clintonu so se uresničile sanje: spoznal je svojega slavnega soimenjaka, ameriškega predsednika, ki se je moral močno skloniti, da je dečku lahko stisnil roko. Bill Clinton Jr. Diack - to je dečkovo polno ime - se je rodil v neki vasici na severu Senegala 28. oktobra 1992, krstili pa so ga prav na dan, ko je bil Bill Clinton izvoljen za predsednika ZDA. Fantičkov oče, goreč privrženec demokratskega kandidata, se je odločil, da sina poimenuje po njem.

Titanik še vedno na vrhu, kljub Briljantini

03. 04. 1998 10.19

Epski spektakel Titanik petnajst tednov po premieri še vedno podira blagajniške rekorde in vztraja na vrhu lestvice najuspešnejših filmov v ZDA. Z vrha ga ni sklatila niti najnovejša različica Briljantine (Grease) z Johnom Travolto in Olivio Newton-John v glavnih vlogah, ki so jo konec tedna začel predvajati v 2.000 kinematografih po ZDA in Kanadi.

Na teniškem turnirju izpadli Sanchezova in Majolijeva

02. 04. 1998 18.17

Na ženskem teniškem turnirju v ZDA - nagradni sklad je 926.250 ameriških dolarjev - sta si med nosilkami, podobno kot Davenportova, napredovanje v tretji krog zagotovili tudi Čehinja Jana Novotna in Američanka Monica Seleš, sicer drugo in tretje postavljeni igralki. Manj sreče pa sta imeli Španka Arantxa Sanchez (7) in Hrvatica Iva Majoli (6), ki sta se že morali posloviti.

Vietnamski premier v Parizu

01. 04. 1998 07.33

Vietnamski premier Pham Van Khai je z Dunaja davi prispel na enodnevni obisk v Pariz. Prvi obisk kakega predsednika vietnamske vlade v Franciji po letu 1993 bo posvečen predvsem krepitvi gospodarskih stikov.

Netanjahu zanika neuspeh ameriške diplomatske misije

31. 03. 1998 10.45

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes zanikal neuspeh najnovejše diplomatske misije ameriškega posredika Denisa Rossa, ki se je v ponedeljek končala brez kakršnegakoli napredka.

Predstavitev Slovenije v washingtonskem muzeju umetnosti Corcoran

31. 03. 1998 09.44

V Muzeju umetnosti Corcoran v Washingtonu bo jutri, 1. aprila, predstavitev Slovenije z naslovom Slovenija, dežela za vse letne čase in priložnosti (Slovenia - A Country for All Seasons and Reasons). Predstavitev je pripravilo slovensko veleposlaništvo v Washingtonu v sodelovanju z muzejem Corcoran.

Ross končal bližnjevzhodno posredniško misijo

30. 03. 1998 18.40

Ameriški posrednik za Bližnji vzhod Dennis Ross je danes končal štiridnevno potovanje na območju, kjer si je prizadeval za rešitev vprašanja umika izraelskih enot z Zahodnega brega.

Rekordni pridelek kave v Etiopiji

30. 03. 1998 12.31

Etiopija je v letih 1996/97 požela rekordni pridelek več kot 200.000 ton kave, piše tednik Reporter, sklicujoč se na redno dvoletno poročilo Etiopske ustanove za čaj in kavo. Do srede letošnjega marca so po podatkih zasebnih izvoznikov kave izvozili že 66.767 ton kave "arabica", največ v Nemčijo, Italijo, ZDA, na Japonsko in na Bližnji vzhod. Skupaj naj bi po besedah enega od izvoznikov izvozili 125.000 ton kave. Leta 1995 je Etiopija na tuje prodala 102.000 ton kave; 87 odstotkov so je pridelali zasebniki.

20. svetovni izvoznik je Rusija

30. 03. 1998 12.30

Rusija je šele 20. največji izvoznik blaga na svetu, po uvozu se uvršča na 24. mesto, medtem ko je glede na uvoz storitev na 19. mestu, navaja Svetovna trgovinska organizacija (WTO) v nedavnem poročilu o rezultatih za minulo in obetih za letošnje leto. Nobena nekdanja sovjetska republika se ni uvrstila med prvih trideset največjih trgovskih držav na svetu. Rusija je minulo leto ustvarila za 65,7 milijarde izvoza - pri tem je izključen izvoz v države Skupnosti neodvisnih držav in območja Baltika -, medtem ko je uvoz dosegel 48 milijard dolarjev. Ob vključitvi podatkov o trgovini z državami SND in baltskega območja se ruski izvoz in uvoz znatno povečata na 86,6 oziroma 65,7 milijarde dolarjev. Za primerjavo - ZDA so preteklo leto izvozile za 688,9 ter uvozile za 899,2 milijarde dolarjev. Po podatkih WTO je bil ruski uvoz v letu 1997 večji za 11 milijard dolarjev, obenem pa je bil izvoz manjši za pet milijard dolarjev.

Gelbard v Vukovraju

30. 03. 1998 07.58

Ameriški odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard se je v včeraj Vukovarju sešel s predstavniki državnega odbora za ponovno vzpostavitev zaupanja med Srbi in Hrvati v vzhodni Slavoniji ter predstavnikom srbske skupnosti na Hrvaškem Vojislavom Stanimirovićem. Gelbard je dejal, da ZDA in mednarodna skupnost podpirajo delo odbora; dejstvo pa je, da je bil odbor oblikovan pozno, zato ga sedaj čakajo izredno zahtevne naloge. Poudaril je še, da bi morala Hrvaška pospešiti dvosmerno vračanje Srbov na Hrvaško ter Hrvatov v Republiko srbsko.

ZDA pripravljajo srečanje svetovnih voditeljev z namenom pospešitve mirovnih procesov na Bližnjem vzhodu

30. 03. 1998 07.40

Palestinski vodja Jaser Arafat je včeraj v Gazi povedal, da nameravajo ZDA pripraviti srečanje svetovnih voditeljev, na katerem bi razpravljali o prizadevanjih za pospešitev mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu.

Clinton se je poklonil žrtvam apartheida

28. 03. 1998 13.11

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki je na obisku v Južni Afriki, je obiskal črnsko predmestje Johannesburga Soweto. Tam je položil venec k spomeniku Hectorja Petersona ter se tako poklonil žrtvam apartheida. V pogovoru z južnoafriškimi poslovenži pa je Clinton napovedal, da bodo ZDA odpisale del dolgov državam črne Afrike.

BDP v EU lani višji za 2,6-odstotka

28. 03. 1998 09.39

V državah Evropske unije je po podatkih Eurostata bruto domači proizvod (BDP) lani dosegel 2,6-odstotno rast, kar je za 0,1 odstotne točke manj, kot je v četrtkovem gospodarskem poročilu ocenila Evropska komisija. ZDA so lani beležile 3,8-odstotno rast BDP.

Mandela brani Gadafija in Castra

27. 03. 1998 17.47

Južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes pozitivno ocenil "prave instinkte" ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z mednarodnimi vprašanji, hkrati pa je dodal, da namerava še naprej ohranjati prijateljske vezi s Kubo, Libijo in Iranom. Kot je poudaril Mandela, voditelje omenjenih držav, ki so za ZDA sporni, podpira zato, ker gre za "moralno obveznost", saj meni, da "ne smemo zapustiti tistih, ki so nam pomagali v najtežjih trenutkih naše zgodovine." Fidel Castro in Moammar Gadafi sta namreč zvesto podpirala boj proti apartheidu v Južni Afriki. Mandela je prav tako kritiziral ameriško politiko do Iraka, svojemu sogovorniku pa je predlagal, naj ZDA svojim "nasprotnikom" predlagajo pogajanja, na katerih bi dosegli mirno rešitev spornih vprašanj, namesto da grozijo z vojaško silo. Kljub številnim nasprotjem v stališčih pa je južnoafriški voditelj izrazil "veliko spoštovanje" do Clintona. Ameriški predsednik je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izjavil, da je v ameriškem interesu, da podpirajo "pozitivne spremembe" v afriškem življenju. Kot je poudaril, so te spremembe najboj vidne prav v Južni Afriki.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia

27. 03. 1998 16.55

Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.

Clinton na prvem obisku v JAR

26. 03. 1998 18.56

Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

Kitajska zavrača ameriške kritike

26. 03. 1998 17.34

Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Mladi v ZDA čedalje bolj zasvojeni s televizijo

26. 03. 1998 09.50

Vsak četrti mladi Američan gleda televizijo najmanj štiri ure na dan. Dve tretjini mladih med 8. in 16. letom starosti pa presedi pred ekranom vsaj dve uri dnevno. Ker mladi vedno več časa preživijo pred televizijskimi ekrani, se ne gibljejo dovolj, zato se z odvečno težo ubadajo že v mladih letih, trdi ameriško zdravniško združenje v svojem časopisu JAMA. Zdravniki omenjenega združenja so izvedli šestletno raziskavo, v katero je bilo vključenih 4063 otrok, in ob tem ugotovili, da se kar 80 odstotkov otrok le trikrat tedensko ukvarja s športnimi dejavnostmi. Vsak peti šolar med 8. in 16. letom starosti pa je športno aktiven le dvakrat na teden. Kljub temu pa raziskava ni potrdila neposredne povezave med pogostim gledanjem televizije in odvečno telesno težo.

V ZDA le 16 filmov prislužilo več kot 100 milijonov dolarjev

25. 03. 1998 11.42

Med 16 filmi, ki so od 440. prikazanih v ameriških kinematografih, v lanskem letu dosegli blagajniški izkupiček nad sto milijonov dolarjev, je največ prislužil prav z 11 Oskarji nagrajeni Titanik. Samo na severnoameriškem trgu je namreč zaslužil 471 milijonov dolarjev, magično mejo 100 milijonov dolarjev pa je presegel v 12 dneh predvajanja. Nadaljevanje Spielbergovega Jurskega parka, Izgubljeni svet, je mejo presegel že v petih dneh, Možje v črnem pa v sedmih. Ostali so za prestop magične meje potrebovali več časa, presegli pa so jo tudi filmi Stik, Jutri nikoli ne umre, Vojna zvezd ter druga dva Oskarjeva nagrajenca, Good Will Hunting in Bolje ne bo nikoli. Podatke je objavilo ameriško podjetje ACNielson EDI, ki je omenjene filme tudi nagradilo.

Srečanje kontaktne skupine za bivšo Jugoslavijo

25. 03. 1998 08.33

V Bonnu bo danes srečanje kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo na ravni zunanjih ministrov. Posvečeno bo razmeram na Kosovu. Poleg tega sestanka bo v Bonnu tudi srečanje zunanjih ministrov Velike Britanije, Nemčije, Italije, Rusije in ZDA, Robina Cooka, Klausa Kinkla, Lamberta Dinija, Jevgenija Primakova in Madeleine Albright s predstavniki ZR Jugoslavije. Tega srečanja naj bi se udeležili tudi zunanji ministri več drugih držav, med njimi vodja slovenske diplomacije Boris Frlec. V Bonn naj bi po napovedih prišli še zunanji ministri Albanije, Bolgarije, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije, Madžarske, Luksemburga in Avstrije.

Kontaktna skupina o Kosovu

25. 03. 1998 08.12

V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Albrightova v Vatikanu predvsem o Kubi

24. 03. 1998 16.31

Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright se je dopoldne v Vatikanu pogovarjala o razmerah na Kubi po papeževem obisku in o načrtovanih človekoljubnih ukrepih, ki jih bodo ZDA sprejele v korist kubanskega ljudstva, so sporočili iz Vatikana. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Joaquin Navarro je dejal, da se je Albrightova v enournem pogovoru z državnim tajnikom Svetega sedeža kardinalom Angelom Sodanom in zunanjim ministrom Mgr Jean-Louisom Tauranom dotaknila tudi "zaskrbljujočih" razmer na Balkanu, predvsem na Kosovu.

Albrightova: Jelcin obvladuje razmere v državi

24. 03. 1998 16.08

Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright je danes v Rimu ocenila, da ruski predsednik Boris Jelcin po odstavitvi vlade obvladuje razmere v državi. Albrightova je na skupni novinarski konferenci z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem namreč dejala, da "ima Jelcin vse niti v rokah" in je kot demokratično izvoljeni predsednik imel pravico, da spremeni vlado. Povedala je tudi, da bodo ZDA tudi v prihodnje opazovale razmere v Rusiji in da bodo ohranile dobre stike z ruskim zunanjim ministrom Jevgenijem Primakovom, s katerim se bo sestala nocoj v Bonnu. Albrightova je v Rim prispela davi, popoldne pa bo že odpotovala v Bonn, kjer se bo jutri udeležila sestanka kontaktne skupine.

Trgovinski primanjkljaj največji v tem desetletju

24. 03. 1998 16.01

Oddelek za trgovino pri ameriški administraciji je sporočil, da je trgovinski primanjkljaj ZDA v januarju znašal 12 milijard dolarjev, kar je 1,1 milijarde več kot decembra 1997 in največ v tem desetletju. Glavni razlog za povečanje primanjkljaja je azijska finančna kriza, zaradi katere se je zmanjšalo popraševanje po ameriškem blagu v tem delu sveta. Ameriška administracija je zato ponovno pozvala japonsko vlado, naj poveča stimulacije domačemu gospodarstvu. Skupni japonski trgovinski presežek se je od februarja preteklega leta do letošnjega februarja povečal za 88,7 odstotkov in znaša skupaj 9,8 milijarde dolarjev. Presežek Japonske v trgovanju z ZDA pa je porasel za 32,9 odstotka in znaša 4,1 milijarde dolarjev.