Zdravstvo

Kdo podpira prodajo alkohola v šolah, ko tam ni pouka, in kdo ne?
14. 02. 2025 06.32
"Hinavec, kaj tebi ni jasno," in udrihanje po mizi. Ne v gostilni, v državnem zboru smo to videli in slišali. Po sredini seji odbora za zdravstvo, kjer so se poslanci zmerjali z lopovi in primitivci ter razpravljali o predlogu SDS, da bi bila na prireditvah in dogodkih v šolah v času, ko tam ni pouka ali obšolskih dejavnosti, omogočena prodaja alkohola, odmevajo številne izjave, zmerljivke in opazke. Zakaj je zavrelo? Bi spremembe zakona o omejevanju porabe alkohola res škodljivo vplivale na šolarje? SDS opozarja, da različna športna in kulturna društva v majhnih krajih, kjer je dvorana samo ena in to šolska, nimajo alternative, da bi prireditve, kjer se spije kozarček ali dva, organizirali kje drugje, denimo koncerte, veselice in proslave. Kako ostro so se odzvali koalicijski poslanci na predlog sprememb SDS, kaj bi to sploh prineslo in kako je v praksi sedaj?

NIJZ nasprotuje predlogu SDS o prodaji alkohola v šolah
13. 02. 2025 16.40
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) nasprotujejo predlogu SDS za spremembo zakona o omejevanju porabe alkohola, ki bi omogočil prodajo alkohola v šolskih prostorih, ko tam ni pouka. Kot so zapisali, so posledice pitja alkohola resen problem, prodaja alkoholnih pijač v šolskih prostorih pa bi še povečala število mest prodaje alkohola.

Burno razpravo o alkoholu v šolskih prostorih prekinili
12. 02. 2025 16.25
Poslanci odbora DZ za zdravstvo so na dopoldanski seji razpravljali o predlogu sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola. V SDS želijo s predlogom omogočiti prodajo alkohola na prireditvah in dogodkih v šolskih prostorih v času, ko tam ni pouka in obšolskih dejavnosti. Sejo so prekinili, nadaljevala se bo v petek.

Na spletu priznala, da sta v bolnišnici zavračala in ubila izraelske paciente
12. 02. 2025 15.15
V avstralski bolnišnici so sprožili intenzivno preiskavo dokumentacije pacientov, potem ko sta zdravstvena delavca na spletu priznala, da sta v bolnišnici ubila več Izraelcev ter jim onemogočala ustrezno zdravljenje. Avstralska politika se je poenotila in dogajanje najostreje obsodila.

Burno zaslišanje Roberta Kennedyja, razpravo prekinili protestniki
29. 01. 2025 21.53
Kandidat za ameriškega ministra za zdravje in socialo Robert Kennedy mlajši je v zveznem senatu prestal prvo od dveh zaslišanj pred glasovanjem. Datum glasovanja o njegovi potrditvi še ni določen. Kennedyjeva kandidatura je med najbolj spornimi od vseh kandidatov predsednika Donalda Trumpa za ministrske položaje v njegovi vladi.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00
Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Trump zamrznil zvezno pomoč Američanom
28. 01. 2025 20.11
Predsednik ZDA Donald Trump je odredil zamrznitev več kot 3000 milijard evrov različnih oblik pomoči Američanom iz zveznega proračuna, kar so demokrati ostro kritizirali kot kršitev ustave in zakonov.

V Sloveniji zaradi neustreznega zdravljenja vsako leto umre 1000 bolnikov
28. 01. 2025 18.55
Kako je z izplačevanjem odškodnin zaradi zdravniških napak? Koliko časa trajajo postopki in koliko svojcev se sploh odloči za to? Sodne obravnave trajajo tudi več desetletij, dokazovanje napak je pogosto zapleteno, izvedence odvetniki kličejo tudi iz tujine, kar povzroča dodatne stroške, dosojeni zneski pa so običajno bistveno nižji kot na tujem. Bi bilo ustrezneje, če bi država ustanovila odškodninski sklad? S tem bi zaščitili tako zdravnike kot morebitne žrtve napak.

Preobsežna odstranitev prostate: vzorca zamenjali med prestavljanjem
28. 01. 2025 16.50
Zdravniška zbornica Slovenija je v primeru preobsežne odstranitve prostate zaradi zamenjave vzorcev na inštitutu za patologijo v izrednem strokovnem nadzoru ugotovila, da je do zamenjave vzorcev prišlo v postopku prestavljanja vzorcev tkiva iz prejetih kaset v kasete z internimi identifikacijskimi številkami v laboratoriju inštituta.

Zdravniška zbornica proti skrajševanju postopkov za tujce
28. 01. 2025 12.49
V Zdravniški zbornici Slovenije so kritični do vladnega predloga zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bi skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom. Predlog zakona bi skrajšanje postopkov za tujce prinesel na račun opuščanja strokovnih varoval, so v sporočilu za javnost opozorili v zbornici.

Hčerki pokojne pacientke zahtevata umik koncesije in dovoljenj Medicorju
27. 01. 2025 20.12
Izredni nadzor, ki ga je v medicinskem centru Medicor po smrti 80-letne bolnice opravila zbornica zdravstvene in babiške nege, je razkril številne nepravilnosti. Zaposleni brez licenc, nepopolna dokumentacija, skrb vzbujajoča razhajanja v poročilih – tudi do 60-minutna odstopanja v postopkih. V Medicorju nepravilnosti označujejo le kot administrativne pomanjkljivosti, ministrstvo za zdravje medtem izvaja še sistemski nadzor, zdravniška zbornica pa molči.

V Kočevju zaposlili 11 zdravnikov z območja nekdanje Jugoslavije
24. 01. 2025 19.15
Da v Sloveniji primanjkuje zdravnikov in zobozdravnikov, ni novi podatek, kot tudi ne, da si pomagamo primanjkljaj nadomestiti z zdravniki iz držav nekdanje Jugoslavije. Lani je za priznanje poklicnih kvalifikacij zaprosilo 123 zdravnikov in zobozdravnikov ter 136 drugih zdravstvenih delavcev. Ker pa so bili postopki dolgotrajni, so marsikoga odvrnili od pridobivanja poklicne kvalifikacije. Sedaj naj bi bilo drugače, saj je vlada potrdila predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bo te postopke skrajšal. Odločitev pozdravljajo tudi v ZD Kočevje, kjer so iz držav nekdanje Jugoslavije pripeljali 11 zdravnikov, s katerimi so zelo zadovoljni.

2300 ljudi brez zdravnika, iščejo jih tudi preko Instagrama
24. 01. 2025 11.20
Zdravstveni dom Lenart se še vedno sooča s pomanjkanjem zdravnikov, trenutno je brez izbranega osebnega zdravnika okoli 2300 pacientov. Vršilka dolžnosti direktorice Klavdija Dvoršak je povedala, da intenzivno iščejo zdravnike različnih specializacij. Februarja pa nameravajo odpreti ambulanto za neopredeljene za 1000 pacientov.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09
Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Vlada sprejela nove zakone: Tuji zdravstveni delavci hitreje na trg dela
22. 01. 2025 17.23
Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o zdravilih, predlog zakona o medicinskih pripomočkih in predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Slednji bo skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom, je na novinarski konferenci povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti
21. 01. 2025 18.40
V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska
19. 01. 2025 13.46
Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

Predsednik nove stranke Fokus je Marko Lotrič
18. 01. 2025 12.00
Zbrani na ustanovnem kongresu stranke Fokus so vodenje stranke pričakovano podelili njenemu pobudniku Marko Lotriču. Stranka, ki po njegovih besedah ni nastala po naključju, ampak iz nuje po drugačni, učinkoviti politiki, v osrčje programskih prioritet postavlja močno gospodarstvo, nižanje davčnih bremen in regionalizacijo Slovenije.

Kaj bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?
17. 01. 2025 06.00
Bodo zdravniki, zaposleni v javnih zavodih, ker ne bodo smeli delati pri zasebnikih, zapuščali javno zdravstvo? Se bodo čakalne vrste podaljšale in ali se lahko posledično poslabša tudi zdravstveno stanje številnih bolnikov? Zdravniška zbornica in sindikat Fides sta kritična, da predlagana novela zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo rešila problemov zdravstva ter da bolnika ne bo postavila v središče. Kaj torej bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični
16. 01. 2025 12.08
Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Popolna prepoved dela javnih zdravstvenikov pri 'čistih zasebnikih'
15. 01. 2025 17.00
Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je v zadnji fazi usklajevanj, vlada ga bo predvidoma obravnavala v četrtek. Zadnji osnutek predvideva popolno prepoved dela zdravstvenih delavcev iz javnih ustanov pri tako imenovanih čistih zasebnikih. Bi bila pa v določenih primerih omogočena obratna pot.

Umik zakonskega predloga iniciative Glas ljudstva za jasno ločitev zdravstva
15. 01. 2025 15.10
Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta pred sejo odbora DZ za zdravstvo iz postopka obravnave umaknila predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ga morali obravnavati na seji, so objavili na spletni strani DZ. Predlog novele so pripravili v iniciativi Glas ljudstva, ki je sporočila, da je bil umik dogovorjen s koalicijskimi poslanci.

Fides: Enostransko sprejeti ukrepi niso pot reševanja javnega zdravstva
15. 01. 2025 06.15
Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Kot pravijo, so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, pa bolniki danes tako rekoč ne občutijo.

Poročilo: Debelost bi bilo treba na novo opredeliti
15. 01. 2025 11.27
Debelost bi bilo treba opredeliti na novo in jo diagnosticirati z natančnejšimi meritvami, pri čemer bi zdravniki morali upoštevati tudi zdravje pacientov, piše v poročilu, ki ga je sestavila 56-članska komisija zdravstvenih strokovnjakov. Glede na zdravje pacienta bi se debelost nato opredelilo kot klinično ali predklinično.

Zdravnik, ki je na voljo 24 ur dnevno
10. 01. 2025 18.56
Bi si želeli zdravnika, ki je na voljo 24 ur na dan? Prav to skušajo omogočiti na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so testno zagnali sistem umetne inteligence, imenovan HomeDOCtor oziroma domači zdravnik. Ta ponuja nasvete za blage do zmerne zdravstvene težave oziroma oceni, kdaj je priporočljiv obisk zdravnika. Kar bi, so prepričani, lahko nekoliko pomagalo zmanjšati število posvetov in pregledov v ambulantah. Poudarjajo pa, da to ni nadomestilo za strokovno zdravniško svetovanje.

Dodatno delo pri zasebnikih bo predvidoma mogoče le za nekatere zdravnike
10. 01. 2025 14.09
Vlada in socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta uskladili skoraj vse člene predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Se je pa spremenil člen, ki ureja omejitve dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. To bo predvidoma mogoče le za določene zdravnike, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo omejevanju dela javnih zdravnikov pri zasebnikih, je poudarila predsednica zbornice Bojana Beović.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00
Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Obremenjeni oddelki: pacienti nameščeni kar sredi urgence
07. 01. 2025 19.01
Ne le v Ljubljani in Murski Soboti, tudi v Mariboru je urgenca nabito polna. Prostih postelj na posameznih oddelkih skoraj ni več. Zato druge rešitve, kot da paciente, ki čakajo na hospitalizacijo, namestijo na začasne postelje kar sredi urgence, praktično nimajo. In veliko je takih, ki tam ostanejo čez noč. Predstojnik urgence pa se boji, da se bodo ure in dnevi čakanja zgolj še daljšali. Z gnečo, predvsem na račun viroz in gripe, pa se srečujejo tudi v ambulantah družinske medicine.

Bo obvezni zdravstveni prispevek z marcem višji?
07. 01. 2025 09.30
V okviru celovite prenove financiranja zdravstvenega sistema naj bi, kot so obljubljali v koaliciji, uvedli tudi socialno pravičnejši obvezni zdravstveni prispevek. A ker obljubljenih sprememb še ni, naj bi s 1. marcem prispevek zgolj uskladili z rastjo lanske povprečne bruto plače. Neuradno naj bi tako vsi mesečno plačevali približno tri evre več.

Kakšne so novoletne želje zaposlenih v zdravstvu?
28. 12. 2024 20.45
Za slovenskim zdravstvom je zelo turbulentno leto. Zdravniki si ga bodo zapomnili po rekordno dolgi stavki, občutku neslišanosti in nemoči, pravijo, pa tudi po timskem duhu, predanosti, požrtvovalnosti in mnogih zgodbah s srečnim koncem. V prihajajočem letu si želijo pravih rešitev, boljših pogojev dela, boljše opreme, več sodelavcev in več časa za bolnike, da bi lahko zanje še bolj kakovostno in varno poskrbeli. Kaj pa so v adventnem projektu Zdravniške zbornice zaželeli pacientom?