Zdravstvo

Dodatno delo pri zasebnikih bo predvidoma mogoče le za nekatere zdravnike
10. 01. 2025 14.09
Vlada in socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta uskladili skoraj vse člene predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Se je pa spremenil člen, ki ureja omejitve dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. To bo predvidoma mogoče le za določene zdravnike, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo omejevanju dela javnih zdravnikov pri zasebnikih, je poudarila predsednica zbornice Bojana Beović.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00
Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Obremenjeni oddelki: pacienti nameščeni kar sredi urgence
07. 01. 2025 19.01
Ne le v Ljubljani in Murski Soboti, tudi v Mariboru je urgenca nabito polna. Prostih postelj na posameznih oddelkih skoraj ni več. Zato druge rešitve, kot da paciente, ki čakajo na hospitalizacijo, namestijo na začasne postelje kar sredi urgence, praktično nimajo. In veliko je takih, ki tam ostanejo čez noč. Predstojnik urgence pa se boji, da se bodo ure in dnevi čakanja zgolj še daljšali. Z gnečo, predvsem na račun viroz in gripe, pa se srečujejo tudi v ambulantah družinske medicine.

Bo obvezni zdravstveni prispevek z marcem višji?
07. 01. 2025 09.30
V okviru celovite prenove financiranja zdravstvenega sistema naj bi, kot so obljubljali v koaliciji, uvedli tudi socialno pravičnejši obvezni zdravstveni prispevek. A ker obljubljenih sprememb še ni, naj bi s 1. marcem prispevek zgolj uskladili z rastjo lanske povprečne bruto plače. Neuradno naj bi tako vsi mesečno plačevali približno tri evre več.

Kakšne so novoletne želje zaposlenih v zdravstvu?
28. 12. 2024 20.45
Za slovenskim zdravstvom je zelo turbulentno leto. Zdravniki si ga bodo zapomnili po rekordno dolgi stavki, občutku neslišanosti in nemoči, pravijo, pa tudi po timskem duhu, predanosti, požrtvovalnosti in mnogih zgodbah s srečnim koncem. V prihajajočem letu si želijo pravih rešitev, boljših pogojev dela, boljše opreme, več sodelavcev in več časa za bolnike, da bi lahko zanje še bolj kakovostno in varno poskrbeli. Kaj pa so v adventnem projektu Zdravniške zbornice zaželeli pacientom?

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo
28. 12. 2024 08.04
Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Migrantski centri prazni, policisti v hotelu: 'Plačani smo, da smo turisti'
24. 12. 2024 10.33
Medtem ko vlada v Rimu in italijanski sodniki še naprej 'bijejo bitko' zaradi nameščanja prosilcev za azil v sprejemnih centrih v Albaniji, ti samevajo. Albanski novinarji pod krinko so italijanske policiste, zaposlene v centru, ujeli v hotelu s petimi zvezdicami. Plačani smo, da smo turisti, vse je brezplačno, so povedali. Italijanska opozicija je zaradi neuspešnega projekta kritična do Melonijeve vlade. Centri nas bodo stali milijardo evrov, zdaj pa so zavetišče za pse, je razburjen vodja opozicijske stranke.

V šoku tudi mama 19-letnega morilca: Ne vem, zakaj je to storil
21. 12. 2024 08.42
Zaradi tragičnega napada na šoli v zagrebškem naselju Prečko, v katerem je umrl sedemletni otrok, so na Hrvaškem današnji dan razglasili za dan žalovanja. Zastave na državnih poslopjih so spuščene na pol droga, adventne prireditve v Zagrebu in po vsej Hrvaški ter predvolilni shodi predsedniških kandidatov so odpovedani. Vsi poškodovanci so po zadnjih informacijah izven smrtne nevarnosti. Izrazi sožalja prihajajo z vseh strani.

Golob: Spremembe na bolje niso lahke, a bomo pri njih vztrajali
20. 12. 2024 20.44
Premier Robert Golob je na državni proslavi pred dnevom samostojnosti in enotnosti spomnil na občutke ponosa in samozavesti ob odločitvi za samostojno državo. To je treba izkazovati tudi danes in enako kot pred desetletji odločno hoditi po poti sprememb na bolje, četudi niso lahke. Vlada bo pri teh vztrajala, je zatrdil.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine
19. 12. 2024 17.53
Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Konec ugovora vesti za farmacevte
19. 12. 2024 17.30
Poslanci državnega zbora so na izredni seji z 51 glasovi za in enim proti sprejeli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. Novela bo med drugim farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočila uveljavljanje ugovora vesti. Novelo so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, nasprotovali pa so ji v NSi. V SDS so sejo obstruirali.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov
18. 12. 2024 15.32
Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

Sindikat Fides leto po napovedi vztraja pri stavki zdravnikov
17. 12. 2024 14.55
V sredo bo minilo leto dni, odkar so v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides napovedali stavko, ki se je nato začela 15. januarja in še vedno poteka. Po besedah predsednika Fidesa Damjana Polha je stavka tako dolga, ker odločevalci niso naredili veliko za izboljšanje delovnih pogojev za zdravnike in ostale zdravstvene delavce.

Oktobra največ delovno aktivnih doslej
17. 12. 2024 09.43
Število delovno aktivnih oseb se je oktobra dvignilo na nekaj manj kot 947.800 in doseglo novo najvišjo vrednost, odkar statistični urad spremlja registrske podatke. V primerjavi s septembrom se je število povečalo za okoli 3200 ali za 0,3 odstotka, so danes sporočili državni statistiki.

'Informacije iz moje varnostne službe ne odtekajo nikamor'
16. 12. 2024 16.11
Na redni seji v DZ je premier Robert Golob odgovarjal na poslanska vprašanja, med drugim tudi o dogajanju v Policiji in Centru za varovanje in zaščito (CVZ). Premier meni, da Policija dela dobro "in to ravno zato, ker se politika ne vtika vanjo", je poudaril. "Verjamem, da je ena velikih bolečin marsikoga v tej državi to, da informacije iz moje varnostne službe ne odtekajo nikamor," je komentiral menjavo varnostne službe na začetku svojega mandata. Medtem na vrhovnem državnem tožilstvu ostro obsojajo vsakršne osebne napade in žaljiva poročanja o vseh vpletenih v zgodbi varovanja tožilke v zadevi Kavaški klan. Takšna ravnanja namreč ne prispevajo k reševanju nastale situacije, ampak je njihov cilj zgolj osebna diskreditacija, so navedli v pisnem odzivu.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35
Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Še nikoli tako zadovoljni in nezaupljivi hkrati
14. 12. 2024 19.41
Slovenci v zadnjih dvajsetih letih, odkar je Slovenija polnopravna članica EU, še nikoli nismo bili tako zadovoljni s svojim življenjem, a hkrati ne zaupamo nikomur. To je v zadnji raziskavi javnega mnenja pokazal Eurobarometer. Slovenci manj kot drugi državljani članic zaupamo evropski povezavi. A ne le razvoj dogodkov v EU, menimo tudi, da tudi dogodki doma ne gredo v pravo smer. Med največjimi izzivi za Slovenijo vidimo zdravstvo, za EU pa vojno v Ukrajini.

Poveličevanje morilca: tekmovali, kdo mu je bolj podoben
14. 12. 2024 09.42
Samo nekaj dni po tem, ko je bil generalni direktor UnitedHealthcare Brian Thompson umorjen na newyorškem pločniku, se je več moških postavilo v vrsto, da bi tekmovali v tem, kdo je bolj podoben morilcu, poveličevanje morilca pa je preplavilo tudi družbena omrežja. Vnela pa se je tudi razprava o delovanju celotnega sistema in v petek je glavni izvršni direktor starševskega podjetja UnitedHealth Group Andrew Witty za New York Times priznal, da sistem ne deluje dobro za ljudi.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20
Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'
13. 12. 2024 14.18
Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo
12. 12. 2024 07.22
Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50
Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Čeprav bi se že zdavnaj lahko upokojil, že 45 let vodi postojnsko porodnišnico
12. 12. 2024 18.53
Da pa se v zdravstvu tudi dobro dela, dokazujejo odličja, ki jih že 22 let najbolj zaslužnim podeljuje Zdravniška zbornica. V več kategorijah so nagradili 23 posameznikov, ki so, kot pravijo v zbornici, s svojim predanim delom pomembno prispevali k ugledu zdravništva ter razvoju zdravstvene stroke doma in v tujini. Najvišje priznanje so prejeli Zvonka Zupanič Slavec, ena največjih poznavalk zgodovine medicine v Sloveniji, ginekolog in direktor postojnske porodnišnice Aleksander Merlo ter ljubljanski kardiolog Marko Noč.

Finančni POPkast: naložbene priložnosti in tveganja v 2025
12. 12. 2024 07.06
Leto 2025 bo zaznamovano z izjemnim napredkom umetne inteligence in robotike, ki bosta temeljito preoblikovala tako industrijske panoge kot tudi vsakdanje življenje. Pomembno vlogo bi lahko imeli tudi Bitcoin in druga kriptosredstva, ki bodo ostala v trendu. Ključ do uspeha bo verjetno dobra diverzifikacija.

Državni svet potrdil zvišanje sejnin podpredsedniku in članom sveta
11. 12. 2024 21.04
Državni svet je sprejel spremembe sklepa o pogojih za izplačevanje plačil za opravljanje funkcije podpredsednika in članov DS. Sejnine so uskladili z inflacijo od leta 2013, in sicer v višini 27,9 odstotka. Od januarja bodo tako za delo z volilno bazo mesečno prejemali 117 evrov bruto več, za delo na sejah pa 51,48 evra bruto več.

Glas ljudstva napoveduje predlog za uvedbo proporcionalnega zdravstvenega prispevka
11. 12. 2024 15.18
Civilna iniciativa Glas ljudstva poziva vlado, naj izpelje zdravstveno reformo v smeri ločitve javnega in zasebnega zdravstva. Prav tako jo pozivajo, naj izpolni obljubo o proporcionalnem zdravstvenem prispevku, sicer bo takšen predlog pripravila civilna družba sama, v parlamentarno proceduro pa ga bosta vložila poslanca Mojca Šetinc Pašek in Miha Kordiš.

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?
08. 12. 2024 08.21
Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

Pomagajmo ognjenim borcem
07. 12. 2024 07.00
Nasmejana najstnica Taja Povšič iz Škofje Loke je že od rojstva prav posebno dekle, saj je rojena z ognjenim znamenjem. Gre za prirojeno žilno malformacijo, ki jo je treba že v zgodnjem otroštvu odstraniti, saj na dolgi rok postane še bolj vidna, koža se odebeli, to pa lahko prinese tudi druge zdravstvene težave, predvsem pa močno vpliva na samopodobo. Edina metoda zdravljenja je PDL laser, ki pa ga v Sloveniji v okviru javnega zdravstva nimamo, paciente napotujejo v tujino, kjer niso deležni optimalne obravnave, ali pa morajo to zdravljenje njihovi starši poiskati sami in zelo drago plačati pri zasebniku, večina pa si tega sploh ne more privoščiti.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju
06. 12. 2024 06.00
Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve
02. 12. 2024 14.17
Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.