Zgodovinski

Zgodovinski naval navijačev Hajduka na legendarni Westfalen

14. 03. 2023 16.10

V okviru četrtfinala mladinske Lige prvakov se bosta v sredo na Westfalenstadionu v Dortmundu pomerila domača Borussia in splitski Hajduk. Gostje bodo imeli v Porurju fantastično podporo, ki bo skoraj zagotovo presegla vse rekorde, ko je govora o mladinski Ligi prvakov. Na stadionu bo namreč vsaj tri tisoč gostujočih navijačev.

Kdo je pravi Rus?

14. 03. 2023 12.08

So Ukrajinci v resnici pravi Rusi in Rusi zgolj 'Moskoviti', ki so prvim 'ukradli identiteto'? Od ukrajinske zgodovinske teorije k zbiranju podpisov. Ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu so predočili peticijo o pozivu k preimenovanju Rusije v Moskovijo. Zelenski, ki se mu poziv zdi zanimiv, je dejal, da terja skrbno zgodovinsko in kulturološko analizo, ter predsedniku vlade naložil, naj zadevo preuči.

Žiga X Gombač: Otroška literatura se mi je vedno zdela nekaj najbolj intimnega

12. 03. 2023 07.00

Pred dnevi je izšla nova knjiga Žige X Gombača, pisatelja mladinske in otroške literature ter medijskega ustvarjalca, ki je bila povod za pogovor o pisateljevanju, stripih in seveda Cukrarni, katere zgodbo knjiga pripoveduje. Curkarna. Zgodba slovenske pesniške duše, kot je naslov stripa, je nastajala približno osem mesecev, nam je zaupal pisatelj, ki je združil moči z ilustratorjem Jako Vukotičem in založbo Škrateljc, pri kateri je strip tudi izšel. Zgodba govori o štirih pesniških dušah, ki so se v 19. stoletju zbrale v zgradbi Cukrarna v Ljubljani in nevede ustvarile novo umetniško smer, ki jo danes poznamo kot moderno.

Butara: Kemija v ekipi od začetka sezone ni bila prava, od tu startamo

10. 03. 2023 09.59

Zgodovinsko kratka klubska hokejska sezona brez dodatnih tekem v regionalnem prvenstvu lige ICE je po besedah vodilnih mož SŽ Olimpije hkrati tudi dobrodošla priložnost, da se ubrano, načrtno in preudarno pripravljajo za naslednjo. "Učimo se iz napak in nekaterih v prihodnje prav gotovo ne bomo ponavljali. Resda smo malce razočarani, da se je vse skupaj tako hitro končalo, je pa to hkrati tudi priložnost, da se temeljito pripravimo na naslednjo," med drugim sporoča prvi med enakimi pri hokejskih zmajih iz Tivolija predsednik Miha Butara.

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij

08. 03. 2023 12.14

Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?

08. 03. 2023 10.15

Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

V ZDA se bodo še naprej višale obrestne mere, je opozoril predsednik FED

07. 03. 2023 19.21

Predsednik ameriške centralne banke Federal Reserve Jerome Powell je na zaslišanju v senatu opozoril, da bodo morali politiko višanja obrestnih mer nadaljevati dlje, kot so sprva pričakovali. Lanskoletno umirjanje inflacije se je zdaj ustavilo, trg delovne sile ostaja trden, potrošniška poraba pa raste, določen napredek je le pri umirjanju cen stanovanj in hiš.

Višje sodišče potrdilo, da vrtovi pripadajo stanovalcem Fondovih blokov

06. 03. 2023 10.04

Višje sodišče je v postopku ugotovitve skupnega pripadajočega zemljišča, ki so ga prebivalci naselja Fond začeli jeseni 2009, zavrnilo pritožbe nasprotnih strani in potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, ki je tudi parcelo z vrtovi prisodilo naselju Fond, so sporočili prebivalci Fondovih blokov.

Pol stoletja od prvega, zgodovinskega klica z mobilnim telefonom

01. 03. 2023 14.14

Prvi klic z ročnim prenosnim telefonom je v New Yorku opravil njegov izumitelj Martin Marty Cooper. Telefon je bil velik kot opeka, tehtal je 1,1 kilograma. Zmogljivost baterije je bila 25 minut. Pionir mobilne telefonije je navdušen nad napredkom in ima še kopico idej, kako izboljšati mobilne telefone v korist človeka. Najbolj pa ga skrbi erozija zasebnosti uporabnikov.

Prvi igrani film o ilirskih plemenih nastajal deset let

28. 02. 2023 20.07

Američani imajo Brada Pitta v Troji, Avstralci Russella Crowa v Gladiatorju, Slovenci pa smo pravkar dobili Roberta Prebila v zgodovinski drami ILIRIKUM. Gre za sploh prvi igrani film o ilirskih plemenih, ki so živela tudi na slovenskih tleh, dokler jih niso pokorili Rimljani. Film, ki je nastajal kar deset let, je včeraj na slovenski premieri v Kinodvoru požel bučen aplavz.

Egipt – najboljši all inclusive oddih po noro ugodnih cenah!

27. 02. 2023 00.15

Se sprašujete, zakaj letošnje poletje preživeti v Egiptu? Ker si zaslužite kraljevsko all inclusive razvajanje po totalno ugodni ceni!

Zbrane v predsedniški palači nagovorila tudi Olena Zelenska

23. 02. 2023 17.01

Pred prvo obletnico ruske invazije na Ukrajino v predsedniški palači poteka osrednji dogodek v znak podpore Ukrajini in sočutja z njenimi prebivalkami in prebivalci. Zbrane je poleg predsednice republike Nataše Pirc Musar nagovorila tudi Olena Zelenska, žena ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Spregovoril pa je tudi ukrajinski veleposlanik Andrij Taran.

Putin: Rusija začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o jedrskem orožju

21. 02. 2023 10.07

Skoraj leto dni po napadu na Ukrajino je ruski predsednik Vladimir Putin sporočil, da Moskva začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o jedrskem orožju. Ob tem je v skoraj dvournem govoru poudaril, da je bila invazija nujna, da bi likvidirali neo-nacistično grožnjo in sovraštvo kijevskega režima. "Naj bo jasno, za zaostrovanje konflikta je kriv Zahod," je dejal. Besede, ki so v dvorani požele aplavz, svetovno pa številne kritike. "To je absurdno, nihče ne napada Rusije," so se odzvale ZDA. Pomočnik ukrajinskega predsednika Mikhailo Podoljak pa, da se je Rusija znašla v slepi ulici: "Povsod vidi naciste, marsovce in teorije zarote."

V Trbižu in Beljaku se spi ceneje: navijači odpovedujejo rezervacije?

20. 02. 2023 20.26

Samo še en dan nas loči do začetka Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici, ki ga bodo v Kranjski Gori slovesno odprli v torek, točno ob 20. uri in 23 minut. Čeprav si turistični delavci po napovedi organizatorjev, da naj bi dolino pod Poncami v prihodnjih dveh tednih obiskalo več kot 100.000 obiskovalcev, že manejo roke, nekateri hotelirji priznavajo, da je veliko gostov svoj obisk že odpovedalo. Kaj je razlog?

'Mislil je, da je Ukrajina šibka, Zahod razdeljen. Močno se je zmotil'

20. 02. 2023 15.29

Ameriški predsednik Joe Biden je nepričakovano obiskal ukrajinsko prestolnico Kijev, kjer se je srečal s predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Med njegovim obiskom so se oglasile sirene, ki opozarjajo pred zračnimi napadi, tudi sicer pa se vojna vihra ne umirja. Ameriški državni sekretar Anthony Blinken medtem svari pred možnimi dobavami orožja s Kitajske v Rusijo, čečenski voditelj Ramzan Kadirov pa še naprej hvali Wagnerjeve plačance zaradi njihovih "impresivnih uspehov".

Zapuščena železniška postaja Canfranc ponovno oživela v podobi razkošnega hotela

19. 02. 2023 14.36

Globoko v Aragonski dolini leži mogočna, čudovita zgradba. V njenem ozadju se bohotijo zasneženi Pireneji, iz njenih zidov pa še vedno odmeva zgodovina. Nekoč zapuščena železniška postaja Canfranc je danes prerojena. V njej je namreč zrasel razkošen luksuzni hotel, ki pa ni izbrisal zgodovinske vrednosti mogočne stavbe, skozi katero so nekoč potovali vohuni, bežali Judje, Nemci pa so nadzirali promet zlata.

V Španiji potrdili zakon o bolniški ob boleči menstruaciji in samoodločanju o spolu

16. 02. 2023 16.08

Španski parlament je dokončno potrdil zakon, ki omogoča plačano bolniško odsotnost ženskam, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. Dokončno je potrdil tudi zakon, ki transspolnim osebam, starejšim od 16 let, omogoča spremembo spola v osebnih dokumentih samo na podlagi izjave.

Po 37 letih objavili prve posnetke potopljenega Titanika

15. 02. 2023 16.09

Javnosti je prvič v zgodovini na voljo ogled posnetkov potopljenega Titanika, ki so jih britanski raziskovalci posneli pred 37 leti. A hkrati je zgodovinski posnetek nastal ob še eni pomembni prelomnici: prvem človeškem obisku svetu najbolj znane potopljene ladje.

Prva od priredb skupine Il Divji posvečena slavnemu Oliverju Dragojeviću

15. 02. 2023 13.57

Slovenska glasbena skupin Il Divji, ki jo sestavlja pet moških, prepoznavnih po svojem vokalu, predstavlja prvo od svojih osmih priredb. Za napoved priredb so izbrali pesem Tko sam ja, da ti sudim slovitega dalmatinskega pevca Oliverja Dragojevića. Kot so povedali fantje iz skupine, ima vsak od nas pesem, ki nam nekaj pomeni. Tiste, ki so si jih fantje izbrali za priredbe, bodo dobile tudi video podobo.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246

14. 02. 2023 14.39

17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

Lavrov: Tisti, ki želijo uničiti Rusijo, sledijo usodi Napoleona in Hitlerja

10. 02. 2023 17.27

Tisti, ki želijo uničiti Rusijo, sledijo usodi Napoleona in Hitlerja, je ob dnevu diplomatov sporočil ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Kot je dejal, so pozivi k razkosanju Rusije vse glasnejši, pri čemer pa ni neposredno navedel, kdo daje takšne pozive.

Koliko denarja država nameni kulturi?

08. 02. 2023 14.18

8. februar je praznik slovenske kulture od leta 1945, leto pozneje je postal državni praznik, leta 1991 pa še dela prost dan. Na Prešernov dan je statistični urad pripravil nekaj zanimivih podatkov o kulturi. Država je v 2021 za kulturo namenila skoraj 514 milijonov evrov, kar je znašalo en odstotek BDP. Kulturni delavci so v povprečju prejeli 1.477 evrov neto mesečne plače. V kinematografih smo so lahko ogledali 320 filmov, v muzejih in galerijah 955 občasnih in 137 stalnih razstav, skoraj 400.000 članov knjižnic pa si je izposodilo 18,7 milijona enot knjižničnega gradiva.

Družinski zakonik v veljavi. Pirc Musarjeva: Človekove pravice niso ne leve ne desne

31. 01. 2023 06.27

Spremembe družinskega zakonika, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki omogočajo posvojitev otroka tudi istospolnemu paru, so začele veljati. V skladu s spremembami zakonska zveza ni več življenjska skupnost moža in žene, ampak življenjska skupnost dveh oseb. Tudi zunajzakonska skupnost je po pojasnilu ministrstva za delo dalj časa trajajoča življenjska skupnost dveh oseb, ne pa več moškega in ženske. Človekove pravice niso ne leve ne desne, so univerzalne in jih imamo vsi, je poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Muzej slovenske osamosvojitve: 'Del osamosvojiteljev skuša mitizirati preteklost'

29. 01. 2023 07.00

Vihar, ki ga je sprožila združitev Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije, ne pojenja. V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve grozijo z akcijskim načrtom za obrambo osamosvojitvenega muzeja, ki ima več elementov, ne zgolj kakšnega zborovanja. Prvak SDS Janez Janša govori o izdajalski potezi vlade, v NSi se pripravljajo na interpelacijo zoper kulturno ministrico. Asta Vrečko, ki je medtem že imenovala vršilko dolžnosti direktorice novega muzeja, pa vztraja: Zgodovina mora ostati stvar zgodovinarjev, ne pa politike. Kdo si torej želi prisvojiti osamosvojitev? Zakaj nas osamosvojitev razdvaja, namesto da bi nas združevala?

Dan po dogovoru o dobavi tankov: večurni raketni napadi, umrlo 11 Ukrajincev

26. 01. 2023 07.37

Ukrajino je čez dan zadel nov večurni raketni napad, izstrelki so leteli tudi nad Kijevom. Pri tem je v državi umrlo vsaj 11 oseb, še 11 je ranjenih, so sporočili iz Ukrajine. Nov napad je prišel le dan po tem, ko sta Nemčija in ZDA Ukrajini obljubili novo pošiljko tankov leopard in abrams. Kmalu po obljubi Nemcev in Američanov, da bodo Ukrajini zagotovili dodane tanke, pa je Volodimir Zelenski Zahod prosil za dodatne pošiljke orožja.

Evropski voditelji, tudi Golob, pozdravili nemško odločitev o dobavi tankov

25. 01. 2023 08.02

Premišljevanja je konec. Nemčija bo v Ukrajino poslala 14 glavnih bojnih tankov Leopard 2A6, so sporočili iz vlade. Kijev meni, da bodo pripomogli pri napredovanju njihovih čet na fronti. Ob tem so pri dobavi "popustili" tudi v Beli hiši. ZDA bodo v Ukrajino poslale 31 tankov M1 Abrams. Odločitev vlade v Berlinu so pozdravile tudi evropske zaveznice. Robert Golob je odločitev pozdravil, a dodal, da ne verjame, da bo to imelo odločilen vojaški vpliv, odločitev vidi predvsem kot zelo močno simbolno sporočilo. Nasprotnega mnenja so v Rusiji. Njihov veleposlanik v Nemčiji Sergej Nečajev je odločitev označil za izjemno nevarno, s čimer konflikt v Ukrajini prestavljajo na novo raven konfrontacije.

Od predsednikovega svetovalca do izdajalca na 'seznamu za likvidacijo'

18. 01. 2023 17.56

Donedavni svetovalec ukrajinskega predsednika Aleksij Arestovič in eden njegovih najbližjih sodelavcev je čez noč postal eden najbolj osovraženih ljudi v državi. Žebelj v politično krsto si je zabil z izjavo, da je vzrok za uničenje stanovanjske zgradbe v Dnipru delovanje ukrajinske protiletalske obrambe, ki naj bi sestrelila rusko raketo, ta pa je nato strmoglavila in eksplodirala. Arestovič je podal odstopno izjavo, ki jo je Zelenski sprejel. Kmalu zatem se je ime nekdanjega predsednikovega svetovalca znašlo na sporni spletni strani Mirotvorets, ki velja za nekakšno listo za odstrel.

'Uničenje' Rusije bi bilo nevarno, nevtralna Ukrajina pa ni več smiselna

18. 01. 2023 06.00

Legendarni – za nekatere tudi kontroverzni – nekdanji ameriški državni sekretar Henry Kissinger je eden zanimivejših gostov tokratnega Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu. Izkazalo se je, da si je premislil glede ukrajinskega članstva v Natu, ki ga zdaj podpira. Nasprotuje pa tudi prehudemu kaznovanju Rusije, saj meni, da bi bilo nevarno, ker gre za jedrsko velesilo.

Na Siciliji po 30 letih bega aretirali najbolj iskanega mafijskega šefa

16. 01. 2023 10.03

Po kar 30 letih bega so na Siciliji aretirali najbolj iskanega italijanskega mafijskega šefa Mattea Messino Denara. Med drugim je obtožen več umorov, mučenja in bombnih napadov. Premierka Giorgia Meloni pa je po aretaciji dejala, da je to velika zmaga za državo.

Film Duše otoka z največ nominacijami na 80. podelitvi zlatih globusov

10. 01. 2023 20.01

Združenje tujih dopisnikov Hollywooda bo v prenosu ameriške televizije NBC danes po krajevnem času osemdesetič po vrsti podelilo filmske in televizijske nagrade zlati globus. Z največ nominacijami na podelitev prihaja irska črna komedija Duše otoka, ki bi lahko prejela osem kipcev, s šestimi nominacijami ji sledi znanstvena fantastika Vse povsod naenkrat.