Zgodovinski

Poziv iz Zagreba: Rusija naj se umakne iz Ukrajine

25. 10. 2022 10.49

Udeleženci vrha prve parlamentarne Krimske platforme v Zagrebu so v skupni deklaraciji potrdili, da spoštujejo mednarodno priznane meje Ukrajine, obsodili so nezakonite aneksije in Rusiji poslali sporočilo, naj se umakne iz Ukrajine in konča vojno. Med 42 delegacijami iz 32 držav je tudi slovenska, ki jo zastopa predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je poudarila, da morajo evropski državljani spoznati, da Ukrajina krvavi tudi za Evropo in vsako drugo demokratično državo. Udeležence konference sta med drugim nagovorila predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je sporočil, da potrebuje le tri stvari: finančno in vojaško pomoč ter sankcije Rusiji.

Ministrica Vrečko: Muzej slovenske osamosvojitve se združuje in ne ukinja

24. 10. 2022 17.31

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Poslanska skupina opozicijske Slovenske demokratske stranke je medtem že vložila zahtevo za sklic nujne seje. "Osamosvojitev zasluži samostojen muzej, ne pa nek priključek v kleti," je dejal predsednik Združenja za vrednote Slovenske osamosvojitve Lojze Peterle. Prvak SDS Janez Janša pa je poudaril, da je bila institucija ustanovljena z vladnimi akti in ne z aktom ministrstva.

'Steber razumemo kot lupino brez vsebine, ne vemo, kaj vsebuje'

19. 10. 2022 19.03

Lupina brez vsebine. Tako idejo o posebnem plačnem stebru komentirajo sindikati drugih zaposlenih v zdravstvu. Tudi sami so se udeležili pogajanj na Ministrstvu za zdravje, na katerem naj bi jih seznanili s podrobnostmi dogovora med Fidesom in vlado. Zaposleni v zdravstvu so jasni – če ta plačni steber pomeni nov zakon o plačah v zdravstvu, kjer je izključeno kolektivno pogajanje, bomo ostro proti. Razburja jih tudi dejstvo, da so se o tako pomembni sistemski spremembi dogovarjali le z eno skupino. Bodo novi plačni stebri zdaj nastajali še v šolstvu ali sodstvu, se sprašujejo sindikati.

Kuštrin: To je prvi premik k razgradnji enotnega plačnega sistema

19. 10. 2022 15.12

V vladni palači so se znova sestali predstavniki vlade in Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides in podpisali sporazum o zamrznitvi zdravniške stavke. V njem se je vlada zavezala, da bo oblikovala ločen plačni zdravstveni steber v okviru plačnega sistema za javni sektor, iz katerega zdravniki torej kljub drugačnim zahtevam ne bodo izstopili. "V tej fazi smo se morali strinjati, da izstop v pravem pomenu ni možen niti teoretično," je dejal vodja pogajalske skupine Fidesa Gregor Zemljič.

Ši ob odprtju kongresa posvaril pred 'nevarnimi nevihtami'

16. 10. 2022 10.30

Prihajajo težki časi, moramo se prilagoditi in pripraviti na boj z "močnimi vetrovi, nemirnimi vodami in celo nevarnimi nevihtami", je ob odprtju 20. kongresa komunistične partije posvaril kitajski predsednik Ši Džinping. Kot je opozoril, je potencialnih nevarnosti veliko, možni so tudi "najslabši scenariji", prihodnjih pet let bo kritičnih.

Pero Lovšin: Slovenci v svoji srži nismo šentflorjanci

16. 10. 2022 08.00

Pankrti so nedvomno nosilci domače pank spomenice, hkrati pa veljajo za pionirje panka na Balkanu. Po bučni 40-letnici v Stožicah bodo letos obeležili 45-letnico, ki je tudi 40-letnica drugega albuma Državni ljubimci. Pred velikim koncertom se je frontman Pero Lovšin z nami zazrl v preteklost in skozi sedanjost pokukal v prihodnost.

V škatli za kocke skrivala 15.000 mavrično obarvanih tablet fentanila

13. 10. 2022 14.27

Pretekli mesec so ameriški zvezni uradniki zasegli 15.000 mavrično obarvanih tablet, ki jih je v škatli za kocke skrivala 48-letna Latesha Bush. To je veljalo za največji zaseg fentanila v New Yorku, dokler niso 7. oktobra v Bronxu zasegli še večjo količino te zasvajajoče snovi. V dveh omarah so našli približno 300.000 tablet fentanila in več kot 22 kilogramov droge.

Golob: BiH si zasluži evropsko perspektivo

12. 10. 2022 13.49

Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev o podelitvi statusa kandidatke bo sprejel Evropski svet, v katerem sodelujejo voditelji držav članic EU, vse skupaj pa bi se lahko zgodilo decembra. Odločitev je pozdravil tudi predsednik vlade Robert Golob in omenil, da je slovenska diplomacija trdo delala, da bi prišlo do tega.

V septembru in oktobru kar 105 zastrupitev z gobami

12. 10. 2022 12.23

V septembru in oktobru so v centru za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana obravnavali 105 zastrupitev z gobami. Ker v zadnjem času opažajo povečano zanimanje za gobe, strokovnjaki svetujejo previdnost. Ljudje naj nabirajo le gobe, ki jih dobro poznajo, v primeru kakršnih koli težav po zaužitju pa naj nemudoma poiščejo zdravniško pomoč.

Zgodovinski sporazum Izraela in Libanona o morski meji

11. 10. 2022 15.48

Libanon in Izrael sta dosegla "zgodovinski" dogovor glede dolgotrajnega spora o morski meji v Sredozemskem morju, bogatem s plinom. Pogajalci pravijo, da je bil dosežen dogovor, ki bo zadovoljil obe državi, uradni podpis pa pričakujejo kmalu. Dogovor bo rešil le ozemeljski spor v vzhodnem delu Sredozemskega morja, ne pa tudi njunih kopenskih meja, ki jih je treba še urediti. Končni osnutek sporazuma bo predložen izraelski začasni vladi v odobritev ta teden pred volitvami 1. novembra, ko gre država na volišča že petič v manj kot štirih letih.

Ukradena Chagallova slika na dražbi v New Yorku

10. 10. 2022 15.27

Slika belorusko-francoskega slikarja Marca Chagalla z naslovom Oče, ki je bila med 15 deli v času nacizma ukradena in jih je Francija nazadnje vrnila dedičem oškodovanih družin, bo naslednji mesec na prodaj na dražbi v New Yorku, je sporočila avkcijska hiša Phillips. Olje na platnu iz leta 1911 bo na dražbi 15. novembra.

ZDA z novimi omejitvami izvoza čipov na Kitajsko

08. 10. 2022 15.37

ZDA so napovedale nove omejitve izvoza čipov na Kitajsko. Omejitve veljajo za čipe in za dele čipov za proizvodnjo čipov, ki bi lahko bili uporabljeni v vojaški opremi. S tem želijo ustaviti prizadevanja Pekinga za razvoj lastne industrije čipov in razvoj napredne vojaške tehnologije.

'Posodobljena lestvica EHF je naše trdo delo potrdila kot kakovostno'

03. 10. 2022 08.03

Rokometašicam Krima Mercatorja se je odprla lepa priložnost, da zgodovinski niz zaporednih nastopov med evropsko elito podaljšajo z vrhunskimi rezultati v domačem prvenstvu. Mesto v EHF ligi prvakinj za sezono 2023/24 bi si Ljubljančanke neposredno zagotovile z ubranitvijo državnega naslova.

Biden: Ian bi lahko bil najsmrtonosnejši orkan v zgodovini Floride

29. 09. 2022 06.24

Orkan Ian, ena najmočnejših neviht v ZDA v zadnjih letih, je v sredo z vso močjo dosegel jugozahodno obalo Floride in ulice spremenil v reke, mesta pa v jezera. Nekateri so ostali ujeti v svojih poplavljenih domovih, saj niso upoštevali ukaza o evakuaciji. Na Floridi so doslej potrdili sedem žrtev zaradi orkana Ian, prave razsežnosti uničenja in škode pa ne bodo znane še nekaj časa. Brez elektrike je ostalo 2,5 milijona ljudi, uničeni so stolpi za mobilno telefonijo, tisti z zvezami pa so preplavili nujne številke s prošnjami za rešitev.

Na Webbovi prvi sliki odkrili kopice, ki segajo v čas nastanka vesolja

29. 09. 2022 14.26

Nasin teleskop Webb je na prvi javno objavljeni fotografiji v svoj objektiv ujel najstarejše zvezdne kopice, ki smo jih kadar koli videli, so ugotovili z znanstveno analizo posnetka. Kopica galaksij na fotografiji je prikazana, kot je bila videti pred 4,6 milijarde let.

Spomin na antifašističnega Tigra s priokusom zmage skrajne desnice v Italiji

27. 09. 2022 20.08

V novogoriškem gledališču so s slavnostno akademijo obeležili 95. obletnico tajne protifašistične organizacije TIGR, ki je bila leta 1927 ustanovljena na Nanosu. Udeleženci organizacije so se odločili za upor proti fašistom. Med njimi je bil tudi boj za slovenski jezik. TIGR v Italiji še danes velja za teroristično organizacijo, vendar pa potekajo prizadevanja za rehabilitacijo tigrovcev. A tudi ta prizadevanja so v luči zmage italijanske skrajne desnice ogrožena. "Zato mora biti glas nas Primorcev, ki smo bili žrtve italijanskega fašizma, še toliko glasnejši," je jasen predsednik Društva TIGR Primorske Gorazd Humar.

Stanovanjski sklad RS v Mariboru otvoril 400 novih javnih najemnih stanovanj

27. 09. 2022 16.55

Republiški stanovanjski sklad je ob navzočnosti ministrov Uroša Brežana in Luke Mesca v Mariboru slovesno odprl sosesko Pod Pekrsko gorco, v kateri je 400 novih najemnih stanovanj v velikosti od 35 do 85 kvadratnih metrov. Med stanovanji je 60 oskrbovanih stanovanj za starejše. Vrednost projekta je 51,1 milijona evrov (brez DDV).

Najbolj gledani kraljevi dogodki

25. 09. 2022 08.00

Pogreb kraljice Elizabete II. je bil v medijih razglašen kot najbolj gledan dogodek vseh časov, saj se ocenjuje, da bi si ga naj ogledalo kar štiri milijarde ljudi. V živo so ga prenašale televizijske postaje po vsem svetu, medtem ko so si ga na Otoku Britanci in drugi obiskovalci lahko ogledali tudi v kinematografih in na velikih zaslonih, ki so bili postavljeni v številnih britanskih mestih. Kateri pa so drugi kraljevi zgodovinski dogodki, ki so sprva pred televizije, kasneje pa pred številne druge naprave, zvabili milijone gledalcev?

Vpis na univerzo brez vpisnin bo veljaven od oktobra naprej

23. 09. 2022 19.41

V ljubljanski študentski organizaciji se sprašujejo, zakaj nekatere članice Univerze v Ljubljani kljub jasnim predpisom zakona vpisne stroške še vedno zaračunavajo. Z Univerze jim odgovarjajo, da pri implementaciji zaračunavanja vpisnin upoštevajo spremembo zakonodaje, ki določa, da članice ne smejo zaračunavati vpisnih stroškov šele od 1. oktobra dalje.

Rusi v luči referenduma: 'Smo en narod, ne bomo vas zapustili'

23. 09. 2022 18.57

Na ozemljih ukrajinskih regij Lugansk, Doneck, Herson in Zaporožje, ki so v celoti ali delno pod nadzorom ruskih sil, so se začeli referendumi o priključitvi k Rusiji. A zbiranje glasov vzbuja mešane občutke – Kijev in Zahod Rusijo obtožujeta nezakonitega prilaščanja ozemlja, pridružil se jima je tudi Peking. Medtem se nekateri Ukrajinci pridružitve Rusiji veselijo, drugi menijo, da je referendum že odločen, Rusi pa na organiziranih shodih svojim zahodnim sosedom sporočajo: "Smo en narod, ne bomo vas zapustili."

Eden najlepših kotičkov Hrvaške, idealen za jesenski vikend oddih

23. 09. 2022 00.15

Številni izviri zdravilne termalne vode, najdišča zdravilnega mineralnega blata, ohranjene zgodovinske zgradbe in prečudoviti krajinski parki, naravne lepote ter številne športno-rekreacijske, velnes, spa in medicinske vsebine so iz Daruvarskih toplic ustvarili popolno destinacijo za počitek, rehabilitacijo in ohranjanje dobrega telesnega počutja.

Uefa določila postopek žreba za Euro 2024, Rusije ne bo v bobnu

20. 09. 2022 17.25

Izvršni odbor Evropske nogometne zveze – Uefe se je danes sestal na Hvaru in v zgodovinski stavbi Arsenal, kjer je potrdil postopek za prihajajoči žreb kvalifikacij za Euro 2024, določil gostitelja evropskega prvenstva v futsalu do 19 let, ki bo potekalo prihodnje leto, in potrdil usodo Rusije in ruskih klubov.

Princesa Charlotte starejšega brata podučila o protokolu: Moraš se prikloniti

20. 09. 2022 10.01

Sedemletna princesa Charlotte je na pogrebu svoje prababice, pokojne kraljice Elizabete II., navdušila prisotne, občinstvo in gledalce, ki so zgodovinski dan spremljali preko televizijskih zaslonov. Še posebej pa je navdušila, ko je v javnost prišel simpatični video, v katerem je razvidno, da dve leti starejšega brata podučuje o kraljevem protokolu.

Pogreb kraljice Elizabete II.: kdo je bil na zgodovinskem dogodku?

19. 09. 2022 11.22

Pogreb kraljice Elizabete II. tudi s seznamom povabljenih gostov potrjuje, za kako zgodovinski dogodek gre. Od pokojne najdlje vladajoče angleške monarhinje se je namreč v živo poslovilo okoli 500 svetovnih voditeljev in drugih pomembnih posameznikov.

Zadnja pot kraljice Elizabete II.

19. 09. 2022 10.08

Prenos pogrebne slovesnosti lahko spremljate v živo na POP TV in na spletni strani 24ur.com ter na VOYO od 11.30 dalje.

Spolno nasilje kot družbeni problem

17. 09. 2022 14.48

V zgodovini spolnih zlorab se izmenjujejo obdobja molčanja in potlačevanja ter obdobja (bolj ali manj) odprtih razprav, ki smo jim priča tudi danes. Spolno nasilje ni zgolj osebni problem žrtev, temveč gre za širši družbeno-politični problem, ki ga nujno moramo nasloviti kot takega. Do spolnega nasilja bi namreč kot družba prav lahko imeli ničelno toleranco, a obstaja dober razlog, zakaj temu ni tako.

Jekaterina Vedenejeva s trakom do zgodovinske bronaste kolajne na SP

15. 09. 2022 21.52

Jekaterina Vedenejeva je na svetovnem prvenstvu v ritmični gimnastiki v Sofiji za Slovenijo dosegla zgodovinski uspeh. Novi mejnik za ta šport je Rusinja, ki od leta 2018 zastopa slovenske barve, dosegla v finalu s trakom, ko je z 29,900 točke osvojila bronasto kolajno, prvo na SP.

Princ Filip na kraljico 'čaka' v posebnem trezorju pod zemljo

15. 09. 2022 18.05

Kraljica Elizabeta II. in princ Filip bosta kmalu ponovno skupaj. Po smrti najdlje vladajoče angleške monarhinje bo namreč prinčeva krsta premaknjena v spominsko kapelico kralja Jurija VI., kjer bo ležala tik ob kraljičini. Princ Filip, ki je umrl preteklo leto, na premik za sedaj še 'čaka' v posebnem družinskem trezorju, ki se nahaja pod samo kapelo v gradu Windsor.

Slaughter: Po tekmi sem sam sebe vprašal: Se je to zares zgodilo?

15. 09. 2022 14.36

Sreda je bila dan, ki bi ga vsi košarkarski privrženci zagotovo najraje pozabili. Poljaki so v četrtfinalnem obračunu dobesedno obračunali s Slovenci in se veselili zgodovinske uvrstitve med najboljše štiri države tega evropskega prvenstva. V areni v Berlinu se je za Poljake zdel večer, kot bi bil iz sanj, slovenske sanje pa so na drugi strani postale nočna mora. Želja po ubranitvi evropskega naslova iz leta 2017, ko smo ga osvojili v Istanbulu, je bila tako pokopana. Poljaki so tako še ena izmed reprezentanc, ki je dokazala, da se s pravim pristopom lahko doseže vse.

Slovencem pošle moči, Poljaki z zgodovinsko zmago v polfinalu s Francijo

15. 09. 2022 00.33

Slovenska košarkarska izbrana vrsta je po katastrofalnem prvem polčasu, ki ga je izgubila z neverjetnih 39:58, v nadaljevanju četrtfinalnega dvoboja proti poljski reprezentanci zaigrala bistveno bolje in ob koncu tretje četrtine celo povedla. V zadnjem delu igre pa so evropskim prvakom pošle moči, Poljska se je vrnila v igro in tekmo dobila s 87:90 ter se tako uvrstila v zgodovinski polfinale, v katerem se bo v petek pomerila s Francijo.