a eu

Sirski begunec: Ob nezakonitem prehodu meje z Bolgarijo me je ustrelil policist
06. 12. 2022 06.00
Z bolgarsko-turške meje prihajajo obtožbe mladega Sirca, da ga je eden izmed bolgarskih policistov ob poskusu nelegalnega prestopa meje ustrelil. Dokazov, razen zvočnih, nima, preiskava je še v teku. So pa njegova zatrjevanja o prvem streljanju z živimi naboji s strani policistov države EU na migranta vzpodbudila debato o ravnanju z begunci iz tretjih držav. Bolgarski policisti se zagovarjajo, da nasilje in agresija večkrat prihajata z nasprotne strani, podpira jih tudi vlada.

Golob in Michel o energetski krizi, migracijah in Zahodnem Balkanu
05. 12. 2022 14.54
Robert Golob prvič gosti predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela. Medtem ko je premier po pogovorih ponovil trdno podporo Slovenije, da BiH še letos dobi status kandidatke za članstvo v EU, je Michel glede tega napovedal le razpravo pred in morda tudi na decembrskem vrhu EU. Osrednjo pozornost sta sicer namenila energetski krizi. Golob je ob robu srečanja sicer dejal še, da se je sestal z notranjo ministrico Tatjano Bobnar, s katero imata "v marsičem različne poglede".

Trgovec zavrača vračilo izdelka z napako: kaj storiti?
05. 12. 2022 00.15
Se je tudi vam že zgodilo, da ste v spletni trgovini kupili nekaj, karvam preprosto ne ustreza oziroma vam pravzaprav ni všeč? Ker toomogoča Zakon o varstvu potrošnikov,želite vrniti, a vam prodajalec ne želi vrniti kupnine oziroma zavrača vračilo denarja?

'Rusija ne bo sprejela omejitve cene nafte'
04. 12. 2022 17.58
Podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak je dejal, da Rusija ne bo sprejela omejitve cene 60 dolarjev za 159-litrski sod nafte, ki so jo zahodne države uvedle kot odgovor na rusko invazijo na Ukrajino. Zgornjo mejo je označil za delovanje proti trgu in dejal, da bo Rusija našla mehanizem za prepoved njene uvedbe.

Teden, ujet v fotografski objektiv
03. 12. 2022 16.53
Medtem ko so po katastrofalnem požaru na Krasu stekle prve pogozditvene akcije, je volivke in volivce čakala že četrta volilna nedelja, tokrat s kar tremi referendumi. T. i. referendumski trojček je minil v znamenju podpore vsem trem zakonom. Obilno deževje, ki je prizadelo italijanski otok Ischia, je sprožilo katastrofalne poplave in plazove, v katerih je umrlo deset oseb. Vojne razmere v Ukrajini ostajajo napete. Rusija še vedno napada ključne infrastrukturne objekte, mnogi prebivalci zato le s težavo ostajajo v svojih mrzlih domovih. Precej bolj vroče je v Katarju, kjer je znano, katere reprezentance so si zaslužile napredovanje. Marsikje pa se že začenjajo božična rajanja, ki so bila v času epidemije covida-19 močno okrnjena. Vabljeni k ogledu tokratnega izbora fotografij.

Po EU še G7: cena ruske nafte omejena na 60 dolarjev na sod
03. 12. 2022 08.34
Skupina G7 je v petek zvečer uradno sklenila, da postavi zgornjo mejo za ceno ruske nafte pri 60 dolarjih (56,94 evra) za 159-litrski sod. S tem je sledila ceni, za katero so se v petek dogovorile države članice EU. V skupni izjavi so države sporočile, da bo omejitev cene za rusko nafto začela veljati v ponedeljek ali "zelo hitro po tem". Cenovna kapica "bo uničila" rusko gospodarstvo, je prepričano ukrajinsko predsedstvo, ki si sicer želi, da bi bila meja postavljena pri 30 dolarjih. Rusija pa je bila medtem kritična do "preoblikovanja" osnovnih načel prostega trga.

Konec letalskega načina? EU bo dovolila uporabo telefonov med letom
02. 12. 2022 20.56
Letalske družbe bodo lahko s prihodnjim letom znotraj Evropske unije na svoja letala namestile najnovejšo tehnologijo 5G, kar bo potnikom omogočilo telefoniranje, pošiljanje SMS-sporočil in rabo mobilnih podatkov med letom. Letalski način, ki je zdaj obvezen, bo tako verjetno postal stvar preteklosti.

Po dveh sezonah zatišja sta se vrnila gripa in RSV
02. 12. 2022 19.03
V Sloveniji so prve primere gripe v letošnji sezoni že potrdili, a številke še niso visoke – doslej so potrdili 40 okužb. Število okužb bo po napovedih začelo rasti prihodnji mesec, kdaj bo vrh, pa je težko napovedati, zagotovo pa ne zelo hitro, je pojasnila epidemiologinja Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Golob in Orban slovesno zagnala daljnovod Cirkovce-Pince
02. 12. 2022 07.23
Predsednik vlade Robert Golob in madžarski premier Viktor Orban sta se po skupnem kosilu v Mariboru popoldne v Cirkovcah udeležila slovesnosti ob zaključku gradnje daljnovoda Cirkovce-Pince. Projekt 2x400 kilovoltnega daljnovoda je bil zaključen junija, stal je okoli 160 milijonov evrov, od tega je bilo na voljo 48 milijonov evropskega denarja.

Svetovalec Zelenskega: V vojni je umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov
02. 12. 2022 06.59
Od začetka vojne v Ukrajini je v spopadih umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov, je sporočil svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Obe državi sicer le redko navajata podatke o številu žrtev in tudi tokrat vojska podatkov še ni potrdila. Doslej se je v javnosti pojavilo že več različnih ocen o tem, koliko žrtev je vojna terjala na obeh straneh.

Nemčija mrzlično išče delavce, iz tujine jih potrebujejo 400.000 na leto
01. 12. 2022 19.22
"Potrebujemo vas!" To so besede, s katerimi nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck vabi kvalificirano delovno silo iz tujine v videu na spletni strani nemške vlade "Make it in Germany". Notranja ministrica Nancy Faeser ob tem poudarja, da je Nemčija raznolika priseljenska država.

Evropska komisija vztraja pri predlogu za zamrznitev evropskih sredstev Madžarski
30. 11. 2022 12.15
Evropska komisija je ocenila, da Madžarska ni ustrezno izpolnila 17 zavez, ki jih je podala v zameno za izplačilo 7,5 milijarde evrov kohezijskih sredstev. Zato komisija ohranja predlog Svetu EU, da se Madžarski ta sredstva zamrzne. Komisija je obenem pozitivno ocenila madžarski načrt za okrevanje, a je izplačilo sredstev pogojeno s 27 ukrepi.

Kako do visokih prihrankov pri ogrevanju?
25. 11. 2022 00.15
Energetska kriza je prodrla v vse pore in jasno je, da bo letošnjo zimo ogrevanje dražje kot v preteklih letih, zato vse več posameznikov išče učinkovite in cenovno ugodne načine ogrevanja svojih domov.

V Kijevu zaradi izpadov elektrike narašča število smrtnih prometnih nesreč
29. 11. 2022 17.55
Ukrajina se po številnih napadih še vedno sooča z daljšimi izpadi elektrike. A ti nevarnosti ne predstavljajo le zaradi ledenega mraza zime, ki se vse bolj zažira v ukrajinske domove. Nevarnost predstavljajo namreč tudi za varnost na cestah. Zaradi izpadov se namreč veča tudi število smrtnih nesreč na cestah, so sporočili ukrajinski uradniki. ZDA so medtem Ukrajini obljubile, da jim bodo z okoli 51 milijoni evrov pomagale pri nabavi opreme za elektroenergetsko omrežje. Nemški pravosodni minister Marco Buschmann pa je dejal, da je "sistematično uničevanje" infrastrukture za ogrevanje in oskrbo z električno energijo v Ukrajini tik pred najhladnejšimi meseci v letu "strašen vojni zločin".

Stoltenberg pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini
29. 11. 2022 06.12
Ministri za zunanje zadeve članic zveze Nato so v Romuniji začeli dvodnevno zasedanje, v ospredju katerega je nadaljnja podpora Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo. Nato bo še naprej podpiral Ukrajino, dokler bo to potrebno, je ponovil generalni sekretar zveze Jens Stoltenberg. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je obtožil, da želi zimo uporabiti kot orožje in zaveznice pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini.

Brezplačni emisijski kuponi: veliki onesnaževalci jih (pre)prodajo naprej
29. 11. 2022 18.17
Evropska Unija je v zadnjih devetih letih nekaterim velikim onesnaževalcem namenila na stotine brezplačnih emisijskih kuponov oziroma dovoljenj za ogljične izpuste v skupni vrednosti skoraj 100 milijard evrov. Nekatera podjetja brezplačnih pravic niso izkoristila, zato so jih prodala naprej in s tem celo zaslužila, tudi kaže poročilo Svetovnega sklada za naravo (WWF). Tako podeljene pravice pa so "v nasprotju z načeli varovanja narave," menijo avtorji.

Šarec, Črnčec in Glavaš v Ukrajini: 'Slovenija bo oskrbela ukrajinske ranjence'
28. 11. 2022 10.28
Na obisku v Kijevu se mudi obrambni minister Marjan Šarec, ki ga spremljata državni sekretar Damir Črnčec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Obiskali so mesto Irpin, ki je zaznamovano z vojnimi grozotami. "To ni vojna, ki bi poznala kakšen kodeks časti. To je vojna proti civilnemu prebivalstvu in to je vredno vseh obsodb," je ob obisku od vojen razdejanega mesta dejal Šarec. Kasneje je dejal, da sta se z ukrajinskim obrambnim ministrom pogovarjala tudi o tem, da bi Slovenija na svojem ozemlju oskrbela nekaj njihovih ranjencev, tudi civilnih.

Pahor v Zagrebu: Ni naključje, da sem za zadnji obisk izbral Hrvaško
28. 11. 2022 12.52
Prepričan sem, da bodo določila arbitražnega sporazuma prej ali slej veljala, ker ni nobene dobre ali boljše alternative, je po srečanju s hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem v Zagrebu sporočil predsednik republike Borut Pahor. Odnose med državama sta predsednika ocenila kot odlične in se strinjala, da sta k temu prispevala tudi sama.

Slovenski in češki javni mediji v boju za depolitizacijo medijev
27. 11. 2022 15.05
V zadnjih nekaj letih se je srednja Evropa izkazala kot regionalno žarišče v boju za prihodnost neodvisnih javnih medijev v EU. V tem sta tudi naša država in Češka. Na spletnem seminarju 'Grožnje neodvisnim javnim medijem v srednji Evropi' so govorci razpravljali o situaciji na javnem medijskem parketu v obeh državah in raziskovali vzporednice pri izzivih, s katerimi se soočajo. Češka nova vlada je namreč blizu sprejetja zakonodaje, namenjene omejevanju političnega vmešavanja in krepitvi institucionalne neodvisnosti izdajateljev televizijskega programa.

Po zgodovinskem sporazumu Biden omilil sankcije Venezueli
27. 11. 2022 09.26
Vlada Nicolasa Madura in opozicija sta se dogovorili o ustanovitvi humanitarnega sklada za pomoč pri lajšanju gospodarske in politične krize. Do 3 milijarde evrov, zamrznjenih v tujih bankah, bi lahko uporabili za plačilo hrane in zdravil. Biden pa je kot odgovor na poboljšanje odnosov omilil nekatere sankcije za nafto.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'
24. 11. 2022 06.31
Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Nove ugotovitve: onesnažen zrak v EU terjal 238.000 prezgodnjih smrti
24. 11. 2022 10.16
Zaradi izpostavljenosti nevarnim onesnaževalcem v zraku je v Evropski uniji v letu 2020 prezgodaj umrlo najmanj 238.000 ljudi, razkriva objavljeno poročilo Evropske agencije za okolje (EEA). Čeprav se kakovost zraka izboljšuje, ti onesnaževalci ostajajo največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi v Evropi, še posebej v urbanih središčih.

SDS: Vlada denar namesto starejšim daje migrantom. Dejstva kažejo drugače
24. 11. 2022 06.00
Na družbenih omrežjih stranka SDS in nekateri njeni vidnejši člani trdijo, da vlada jemlje sredstva dolgotrajni oskrbi starejših oseb in jih namenja za oskrbo in integracijo migrantov. Kaj kažejo dejstva?

'Primanjkljaj je tako visok, ker so prejšnje vlade vrtale luknjo v proračun'
24. 11. 2022 06.00
Koalicija Roberta Goloba je v parlamentu potrdila državna proračuna z najvišjo porabo doslej in največjim primanjkljajem, ki znaša 3,3 milijarde evrov. To pomeni, da so državljane zadolžili za dodatnih 1,3 milijarde evrov, za toliko se bo namreč zvišal primanjkljaj. Naslednje leto pa bo poraba države in njenih institucij rekordnih 16,69 milijarde evrov. Na vprašanja, kaj torej državljanom prinaša sprejeti proračun, sta odgovarjala finančni minister Klemen Boštjančič in vodja poslanske skupine Nove Slovenije Jožef Horvat.

Srbija in Kosovo dosegla dogovor za umiritev napetosti glede registrskih tablic
23. 11. 2022 23.09
Srbija in Kosovo sta se dogovorila o ukrepih za izognitev nadaljnjemu zaostrovanju napetosti, ki jih je povzročila zahteva Prištine po zamenjavi srbskih registrskih tablic s kosovskimi, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Kosovo bo prenehalo z aktivnostmi glede preregistracije, Srbija pa izdajati nevtralne tablice.

Nehammer: Podprli bomo Hrvaško v schengnu, kritični smo do Bolgarije in Romunije
23. 11. 2022 16.19
Avstrija bo na glasovanju o širitvi schengna glasovala posebej za Hrvaško ter posebej za Bolgarijo in Romunijo, je na svojem prvem uradnem obisku na Hrvaškem napovedal avstrijski kancler Karl Nehammer. Odzval pa se je tudi romunski premier in poudaril, da v Romuniji "ni nenadzorovanega pritoka migrantov in ga nikoli ni bilo".

Evropski parlament izglasoval: Denar za Srbijo le, če uvede sankcije proti Rusiji
23. 11. 2022 15.00
Evropski parlament je sprejel Resolucijo o širitvi EU, ki Evropski komisiji in državam članicam priporoča, naj napredovanje Srbije v EU pogojujejo z uvedbo sankcij proti Rusiji in vidnim napredkom pri reformah. Sprejet je bil tudi amandma, ki med drugim priporoča revizijo predpristopnih sredstev za Srbijo in iz njih financiranih projektov. Gre sicer za neobvezujočo resolucijo, ki pa nosi močno politično sporočilo.

Avstrija ne bo vložila veta na vstop Hrvaške v schengen
22. 11. 2022 20.23
Avstrijski kancler Karl Nehammer je pred obiskom v Zagrebu dejal, da njegova država ne bo vložila veta na vstop Hrvaške v schengensko območje, saj ta zgledno izpolnjuje zahteve glede varovanja meje. Po poročanju avstrijskega časnika Kleine Zeitung to pomeni, da je grožnja Dunaja z vetom namenjena Bolgariji in Romuniji.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09
Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Poročilo: Slovenija po zaupanju javnosti v cepljenje na repu EU
22. 11. 2022 09.55
Evropska komisija je objavila poročilo o stanju zaupanja v cepljenje v EU za leto 2022, ki kaže, da se je to na ravni Unije vrnilo na raven pred pandemijo. Slovenija na lestvici zaupanja splošne javnosti zaseda šele 23. mesto in je v primerjavi z letom 2020 nazadovala za tri mesta, medtem ko je bila še leta 2018 na 11. mestu.