a eu

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'

18. 10. 2022 11.51

Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

Jeseni porabili manj elektrike in zemeljskega plina

18. 10. 2022 09.45

Večina podjetij je septembra pričakovala zmanjšanje proizvodnje do konca leta. To se odraža tudi pri porabi elektrike, ki je bila prejšnji mesec precej nižja kot v enakem obdobju lani. V zadnjih mesecih je bila varčnejša tudi poraba zemeljskega plina, kar na Umarju tako kot pri elektriki povezujejo s podražitvami in manjšo rabo energentov.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?

17. 10. 2022 19.12

Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

'Hrvaška kot zmagovalka evropske energetske krize'

17. 10. 2022 21.25

Medtem ko je vojna v Ukrajini pokazala na odvisnost Evropske unije od ruskih fosilnih goriv, se je kot "rešitelj" na evropski strani pokazal Jadranski naftovod. Naftovod, ki je bil sprva zamišljen kot jugoslovanski konkurent sovjetski infrastrukturi, bi lahko Hrvaški pomagal, da iz evropske energetske krize 'izstopi kot zmagovalka', ocenjujejo analitiki Financial Timesa. V Zagrebu sicer načrtujejo podvojitev zmogljivosti naftovoda - ta naj bi po novem znašala dva milijona ton mesečno. Povečanje zmogljivosti naftovoda pa bi hkrati pomenilo tudi rešilno bilko za Madžarsko, Slovaško, Slovenijo, Srbijo in Bosno.

'Edina tradicija, v katero verjamem, je antifašistična tradicija'

17. 10. 2022 21.18

V tednu pred volitvami se nadaljujejo pogovori s predsedniškimi kandidati v oddaji Svet na Kanalu A. Tokrat je bil gost kandidat Levice Miha Kordiš. Med drugim je pogovor potekal o tem, ali bi znal biti predsednik vseh, ali obžaluje katero od svojih izjav in kakšen bi bil kot predsednik. Poudarja, da je v kampanjo vstopil z namenom, da bi predsedniški funkciji vrnil vsebinsko težo. Obljublja, da se bo kot predsednik postavil za ljudi in okolje.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'

15. 10. 2022 10.35

Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

Kadrovanje med strokovnostjo in sprejemljivostjo: kaj čaka Predsednika republike?

14. 10. 2022 06.00

Šest sodnikov Ustavnega sodišča, informacijski pooblaščenec, guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic, predsednik protikorupcijske komisije. Iskanje vodij teh najpomembnejših institucij v državi, ki jim poteče mandat v naslednjih petih letih, je v rokah novega predsednika ali predsednice republike - nekatere bo predlagal, druge imenoval. Pri tem pa: očitki o politični trgovini, zadovoljstvo zaradi "uravnoteženega'' seznama kandidatov in kar trije pravni strokovnjaki, ki jih je politika zavrnila v Državnem zboru - to so bile pasti pri lovljenju ravnotežja med strokovnostjo in politično sprejemljivostjo kandidatov.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto

14. 10. 2022 06.05

Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'

13. 10. 2022 19.58

Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

Slovenija z novo uredbo o energetski revščini: cilj je revščino zmanjšati

13. 10. 2022 14.18

Vlada je prejela uredbo o energetski revščini, na podlagi katere bodo opredelili energetsko revna gospodinjstva in pripravili triletni akcijski načrt z ukrepi za zmanjšanje energetske revščine. S tem je Slovenija postala ena od desetih držav EU, ki je sprejela tako uredbo. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je dejal, da gre za veliko zmago, saj je diskusija o sprejetju takšne uredbe potekala že dlje časa.

Tudi Srbija glasovala proti Rusiji: 'Želimo napredovati po evropski poti'

13. 10. 2022 10.25

Med državami, ki so na zasedanju Generalne skupščine ZN sprejele resolucijo, ki obsoja ruske lažne referendume in rusko aneksijo, je bila tudi Srbija. S sprejetjem resolucije se je Srbija prvikrat jasno odmaknila od Rusije. Na vlado predsednika Aleksandra Vučića je namreč v zadnjih mesecih letelo precej kritik, ker se ni želela pridružiti sankcijam proti Rusiji. Odločitev Srbije, da bo podprla resolucijo Generalne skupščine, lahko tako razumemo v luči spremenjene retorike srbskega predsednika Aleksandra Vučića in njegove želje po približevanju Evropski uniji.

'Napad na Natovo oskrbo z energijo bi izzval enoten in odločen odgovor'

12. 10. 2022 06.35

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg se je zavezal, da bo kot odziv na nastalo škodo na plinovodih Severni tok okrepil zaščito kritične infrastrukture. Ob tem pa je opozoril tudi, da bi namerni napad na oskrbo z energijo zavezništva izzval enoten in odločen odgovor. EU namreč meni, da sta bila plinovoda Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju prejšnji mesec tarča sabotaže. Zahodne zaveznice so pripravljene na dolgoročno obrambno podporo Ukrajine. Predstavniki več kot 50 zahodnih držav, ki sestavljajo kontaktno skupino za obrambo Ukrajine, so se sestali v Bruslju in izrazili pripravljenost za nadaljnjo krepitev najnujnejših in dolgoročnih obrambnih zmogljivosti te države.

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'

12. 10. 2022 19.36

Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Golob: BiH si zasluži evropsko perspektivo

12. 10. 2022 13.49

Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev o podelitvi statusa kandidatke bo sprejel Evropski svet, v katerem sodelujejo voditelji držav članic EU, vse skupaj pa bi se lahko zgodilo decembra. Odločitev je pozdravil tudi predsednik vlade Robert Golob in omenil, da je slovenska diplomacija trdo delala, da bi prišlo do tega.

Notranji ministri EU v petek o širitvi schengna s Hrvaško z januarjem

12. 10. 2022 13.38

Hrvaški se obeta, da bo januarja 2023 vstopila v schengensko območje, s čimer bo odpravljen nadzor na meji s Slovenijo, je v minulih dneh potrdilo več virov pri EU. Svet EU, ki bo širitev schengna obravnaval na petkovem zasedanju notranjih ministrov v Luksemburgu, sicer čaka na mnenje Evropskega parlamenta, ki bo po pričakovanjih pozitivno. Dokončno bo o vstopu Hrvaške v schengen z januarjem prihodnje leto odločal Svet EU, kar naj bi se zgodilo decembra.

Evropska komisija bo predstavila poročilo o širitvi na Zahodni Balkan

12. 10. 2022 06.22

Bruselj bo predstavil poročilo o napredku kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Širitveno poročilo bo obsegalo države Zahodnega Balkana in Turčijo, ne pa še Ukrajine in Moldavije. To bo prvo poročilo po začetku pristopnih pogajanj s Skopjem in Tirano, pomembno pa je tudi v luči podelitve statusa kandidatke Bosni in Hercegovini, za kar si prizadeva Slovenija.

Orban: Edino upanje za mir je Donald Trump

11. 10. 2022 19.31

Madžarski premier Viktor Orban se je v torek med bivanjem v Berlinu zavzel za pogajanja med Rusijo in ZDA o miru v Ukrajini, pri čemer je kot primernega pogajalca navedel nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. "Morda se bo to marsikomu zdelo brutalno, a upanje za mir se imenuje Donald Trump," je dejal Orban v pogovoru za nemško revijo Cicero, kjer je bilo govora o globalnih političnih razmerah.

Prebilič ta hip stavke zdravnikov ne bi podprl, prav tako ne članstva Ukrajine v Natu

11. 10. 2022 19.30

Čez slabih 14 dni nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji SVET NA KANALU A bodo v tem času gostili vseh sedem kandidatov za predsednika republike. Prvi v nizu pogovorov s kandidati za predsednika republike je bil Vladimir Prebilič. Kakšna so njegova stališča o aktualnih domačih temah, zakaj ta hip ne podpira članstva Ukrajine v Natu, kaj bi obdržal iz Pahorjevega predsedovanja in katerim temam bi se kot predsednik bolj posvečal?

Janković večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov ne pričakuje

11. 10. 2022 13.15

Ljubljanski župan Zoran Janković jeseni in pozimi ne pričakuje večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov v prestolnici. K temu bo po njegovem mnenju prispevala tudi napovedana evropska rešitev za omejitev cen plina in posredno elektrike. Na mestni občini se pripravljajo tudi na običajno decembrsko dogajanje.

Domžale brez lučk, Ljubljana okrašuje mesto

11. 10. 2022 12.25

Države članice EU so izbrale različne pristope za zmanjšanje porabe plina, v nekaterih državah se pripravljajo na redukcijo elektrike, ki bi bila sicer začasen in skrajen ukrep. Ker ni več dolgo do decembra, ki je povezan s praznično razsvetljavo, je v zraku vprašanje, ali naj vzdušje v mestih popestrijo bleščeče luči. Predstavniki Občine Domžale so sporočili, da se pridružujejo varčevanju z javno razsvetljavo, prav tako ne bodo novoletno okrasili mesta. V Ljubljani po drugi strani že postavljajo luči.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?

11. 10. 2022 06.00

Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

Po raketnih napadih na več mest Ukrajina začasno ustavila izvoz elektrike v EU

10. 10. 2022 07.35

Zgodaj zjutraj so v središču ukrajinske prestolnice odjeknile štiri eksplozije, sirene za zračni napad so odzvanjale več ur. O eksplozijah medtem poročajo še iz številnih drugih mest, prav tako pa so že več dni pod udarom tudi v Zaporožju. Ukrajina bo po ruskem obstreljevanju več mest, da bi stabilizirala lasten energetski sistem, začasno ustavila izvoz električne energije v EU. Hkrati Ukrajina obljublja, da se bo maščevala za ruske raketne napade, mednarodna skupnost pa je ruske napade ostro obsodila. Nemčija je medtem Ukrajini dostavila prvega od štirih sistemov zračne obrambe IRIS-T SLM.

Med pandemijo se je število ljudi z duševnimi težavami povečalo za četrtino

10. 10. 2022 15.41

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je že pred izbruhom pandemije covida-19 v letu 2019 kar eden od osmih ljudi živel z duševno motnjo. Napovedi strokovnjakov, da bo pandemiji covida-19 sledila porast duševnih motenj na globalni ravni, se žal že uresničujejo. Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja je mreža Evropske komisije Youth Wiki objavila poročilo o vplivu pandemije covida-19 na duševno zdravje mladih. V njem so opredeljeni glavni dejavniki, ki so med pandemijo vplivali na duševno zdravje mladih, vsebuje pa tudi pregled politik, pobud in programov, vzpostavljenih za njihovo obravnavo.

Pri omejevanju cen energentov za 'skupni evropski pristop'

07. 10. 2022 11.18

Voditelji Evropske unije so ob prihodu na neformalni vrh EU v Pragi poudarjali pomen enotnosti Unije pri odzivu na rusko invazijo v Ukrajini in na visoke cene energentov. Strinjali so se, da je pri nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo, vključno z omejevanjem cen plina, potreben evropski pristop. Komisija bo konkretne predloge predstavila do rednega vrha čez dva tedna.

'Še vedno lahko rešite Rusijo pred tragedijo in rusko vojsko pred ponižanjem'

07. 10. 2022 10.43

Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je ruske vojake pozval k predaji, za to pa jim je obljubil "življenje, varnost in pravico". Ministrov video, namenjen pripadnikom ruskih sil v Ukrajini, odraža spremenjene razmere na bojiščih, kjer ukrajinske sile beležijo niz uspehov na vzhodu in jugu države. Po informacijah britanskih varnostnih služb so sicer ukrajinske oborožene sile od začetka vojne v Ukrajini zajele okoli 440 ruskih glavnih bojnih tankov in še 650 drugih oklepnih vozil, kar naj bi po navedbah britanskega ministrstva kazalo na slabo pripravljenost in nizko moralo umikajočih se ruskih sil.

Vučić: Kdo je Hrvaška, da odloča, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?

07. 10. 2022 09.12

Po tem, ko je hrvaški premier Andrej Plenković srbskemu predsedniku dejal, da lahko Srbija nafto dobi prek Hrvaške, a da ta ne bo ruska, je Aleksandar Vučić pripravil oster odziv na njegove besede. "Kdo so oni, da lahko odločajo, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?" je vprašal. Ob tem pa je ostro dejal še: "Kako lahko v Evropi preživimo, če si pod noge neprestano mečemo polena?"

ZDA neuspešno lobirale, zdaj besne: 'Opec se je postavil na stran Rusije'

06. 10. 2022 16.26

Bela hiša je obtožila skupino Opec+, da se je postavila na stran Rusije, potem ko so se države članice dogovorile o znatnem zmanjšanju črpanja nafte. Bidnova administracija je v luči prihajajočih kongresnih volitev pred srečanjem dlje časa lobirala za povečanje črpanja in pritiskala na arabske države, a neuspešno.

V Hongkong priplula 530 milijonov evrov vredna jahta ruskega tajkuna

06. 10. 2022 14.53

140 metrov dolga in več kot pol milijarde evrov vredna jahta sankcioniranega ruskega tajkuna se je v sredo zvečer zasidrala v Hongkongu. Ker je bila že od konca marca "na varnem" v Vladivostoku, se zdaj postavlja vprašanje, kaj je razlog za potovanje.