a eu

Znova in v celoti: Nova Zelandija odpira svoje meje
31. 07. 2022 13.35
Nova Zelandija je znova v celoti odprla svoje meje. Država se tako odpira tudi za potnike, ki za prihod potrebujejo vizum, vključno s turisti, delavci in študenti, je sporočil novozelandski minister za turizem Stuart Nash. Avstralija se medtem približuje 12.000 smrtnim žrtvam zaradi covida-19. V vsaki 12. bolnišnični postelji leži covidni bolnik, a avstralski minister za zdravje Mark Butler poudarja, da je dejansko število okužb najverjetneje dvakrat večje od znanega.

Poljski premier: Poti Poljske in Madžarske so se razšle
30. 07. 2022 17.18
Poti Poljske in Madžarske so se razšle, je dejal poljski premier Mateusz Morawiecki. Tesno partnerstvo dveh višegrajskih držav je razpadlo zaradi različnih stališč do ruske vojne v Ukrajini. Vodje političnih skupin v Evropskem parlamentu so medtem ostro obsodile nedavne izjave madžarskega premierja Viktorja Orbana in jih ocenili kot rasistične.

Na Finsko se vračajo Rusi, a država razmišlja o ukinitvi turističnih vizumov
30. 07. 2022 12.15
Finska vlada se sooča z vse večjim javnim in političnim pritiskom, da odpravi vrzel v sankcijah Zahoda. Čeprav imajo namreč Rusi prepoved potovanja v Evropsko unijo, pa se lahko na Finsko čez mejo vseeno odpravijo z avtobusom ali avtomobilom. Sredi julija je Rusija omilila številne covidne ukrepe, ki so se nanašali tudi na prehajanje meja. S tem pa so v to sosednjo skandinavsko državo znova začeli prihajati ruski turisti, a njihov dotok bo morda ta skandinavska država že kmalu zaprla. Kremelj je ob tem opozoril, da odziv Moskve ne bo pozitiven, če bo ruskim turistom onemogočila vstop v državo.

V Sloveniji doslej potrdili 35 primerov okužbe z virusom opičjih koz
29. 07. 2022 12.33
V Sloveniji so doslej potrdili 35 primerov okužbe z virusom opičjih koz. Dobra tretjina primerov je bila vnesena iz tujine – iz Španije, Italije ter Bosne in Hercegovine. Dobra tretjina posameznikov se je okužila v Sloveniji, za ostale pa kraja okužbe niso mogli opredeliti, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Upravno sodišče do končne odločitve prepovedalo začetek gradnje HE Mokrice
29. 07. 2022 11.33
Upravno sodišče je pred dnevi odločilo, da se za projekt Hidroelektrarne (HE) Mokrice ne more izdati gradbenega dovoljenja, dokler ne bo dokončno odločilo o tožbi, ki jo je zoper projekt vložilo Društvo za preučevanje rib Slovenije, je sporočilo društvo. Kot so poudarili v društvu, gre za pomembno odločitev.

Na italijanskem Krasu nove evakuacije zaradi požara
28. 07. 2022 06.49
Zaradi ponovnega izbruha požara na Krasu so v več krajih na italijanski strani meje danes pričeli z evakuacijami. Samo iz vasi Vrh južno od Gorice so doslej na varno spravili 400 ljudi. Goriški župan Rodolfo Ziberna je medtem izrazil sum, da so bili nekateri požari namerno podtaknjeni. Pri gašenju požara vse bolj aktivno sodelujejo tudi slovenski gasilci. Trenutno gasijo pri Devetakih, na pomoč italijanskim kolegom pa prihaja še skoraj 50 gasilcev iz okoliških društev. Slovenska vlada je medtem Ministrstvu za obrambo odredila, da pripravi oceno škode požara na Krasu, in mu naložila, naj za finančno pomoč zaprosi Solidarnostni sklad Evropske unije.

Orban na Dunaju branil 'kulturni vidik' svojih izjav o rasi
28. 07. 2022 16.49
Madžarski premier Viktor Orban je ob obisku pri avstrijskem kolegu Karlu Nehammerju pričakovano branil svoje nedavne izjave o ustvarjanju "mešane rase" v Evropi. Kot je dejal, ga ljudje včasih narobe razumejo, a njegove izjave in stališča odražajo "kulturni in civilizacijski vidik".

Boštjančič: Računi za vse bodo manjši zaradi nižjega DDV
28. 07. 2022 09.18
Vlada je na seji sprejela nove ukrepe za pomoč gospodinjstvom zaradi visokih cen energentov. Kot je pojasnil minister za finance Klemen Boštjančič, bo vlada DDV na energente začasno znižala za vse uporabnike. Od 1. septembra do 31. maja naslednje leto bo DDV na energente tako znašal 9,5 odstotka. Sicer je pred tem že uvedla delno regulacijo cen pogonskih goriv ter omejila najvišje cene elektrike in zemeljskega plina.

S čigavim denarjem zakonca Šuštar gradita novo elitno vilo?
28. 07. 2022 06.00
Zakonca Šuštar, ki se ju slovenska javnost spomni po hudih obtožbah o suženjskih delovnih in neustreznih higienskih razmerah, kot so jih opisovali nekdanji zaposleni v podjetju Marinblu, gradita elitno vilo na elitni lokaciji. Sume, da sta za gradnjo porabila del evropskih sredstev, ki so bila namenjena izgradnji nove pakirnice, pa je Rosana Šuštar zavrnila.

Zaposlitev v Novi Gorici
28. 07. 2022 06.00
Iščeš zaposlitev v Novi Gorici, pa nimaš ideje, kaj bi počel in kje bi našel prosta dela? To ni problem. Nova Gorica je mlado mesto, ki predstavlja regionalno središče Goriške in ponuja številne priložnosti. Tvojo novo zaposlitev v tem ravno prav velikem mestu vam bomo pomagali poiskati mi!

Gazprom znova zmanjšuje dobavo plina prek Severnega toka
27. 07. 2022 06.48
Ruska družba Gazprom bo po napovedih dobavo plina prek plinovoda Severni tok ponovno zmanjšala. Potem ko je dobava že zdaj zmanjšana na 40 odstotkov, se bo ta zdaj še prepolovila – na 20 odstotkov polne zmogljivosti. Gazprom kot razlog za manjšo dobavo navaja popravilo plinskih turbin.

Oblačilo brez UV-zaščite je lahko enako učinkovito kot tisto z njo
26. 07. 2022 20.03
Nekatere spletne in športne trgovine imajo v svoji ponudbi tudi oblačila, ki naj bi ščitila pred UV-žarki. Zelo veliko ponudbo teh imajo na Finskem, država ima tudi eno izmed najvišjih števil obolelih za kožnim rakom. A tamkajšnji dermatologi ugotavljajo, da tkanine sploh niso enotno regulirane s strani EU in da industrija oblačil z UV-zaščito uporablja različne testne standarde, ki pa jih nihče ne preverja. Pred soncem tako lahko enako učinkovito ščitijo tudi obleke brez oznak.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji
26. 07. 2022 16.36
Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Pomemben uspeh hrvaških zdravnikov: bolniku presadili kar tri organe
25. 07. 2022 17.00
S sosednje Hrvaške poročajo o pomembnem medicinskem dosežku. Tamkajšnja bolnišnica je namreč izvedla presaditev treh organov, in sicer jeter, trebušne slinavke in tankega črevesa. S posegom se je tako uvrstila na sam vrh svetovne transplantacijske medicine. "Čestitam ekipi Klinične bolnišnice Merkur, ki je ponovno dokazala odličnost hrvaške medicine," je ob tem dejal minister za zdravje Vili Beroš.

Gazprom napovedal novo zmanjšanje dobav preko Severnega toka 1
25. 07. 2022 18.09
Ruski energetski velikan Gazprom bo zmogljivost dobave plina preko plinovoda Severni tok 1, ki teče v Nemčijo, v sredo znižal na 20 odstotkov. Kot razlog je navedel popravilo še ene turbine. Gazprom je že junija dobavo zmanjšal za 60 odstotkov, razlog pa prav tako pripisal pokvarjeni turbini.

Nakup rabljenega vozila: Veste, na kaj morate biti pozorni?
25. 07. 2022 06.08
Nakup rabljenega vozila je dandanes iz različnih razlogov privlačen za marsikaterega potrošnika. Eni iz principa ne kupijo novega vozila, druge privlači nizka cena, spet tretji želijo točno določen model, četrtim je to drugo, tretje vozilo. Nakup rabljenega vozila pa je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, katere pa kupci praviloma ne poznajo. Zato so na Tržnem inšpektoratu pripravili nekaj napotkov, kako opraviti nakup rabljenega vozila, da ne bo kasneje slabe volje zaradi napačne odločitve.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje
23. 07. 2022 07.15
Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe
23. 07. 2022 10.15
V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

EU kupuje 12 kanaderjev, nanje pa bo treba počakati še nekaj let
23. 07. 2022 07.48
Slovenija bo zaradi vse bolj obsežnih in pogostih požarov ter drugih naravnih nesreč v članicah Evropske unije podala pobudo za okrepitev zmogljivosti za gašenje iz zraka na evropski ravni. EU sicer načrtuje nakup 12 letal kanader, pri čemer pa Slovenija sicer ne sodeluje. Dokler EU ne bo imela svoje stalne flote, bo še naprej vsako leto vzpostavila začasno oziroma tranzicijsko. Za letos so Hrvaška, Francija, Grčija, Italija, Španija in Švedska zanjo zagotovile letala in helikopter za gašenje, ki so v izrednih razmerah na razpolago drugim državam članicam.

Ukrajina in Rusija podpisali sporazum o izvozu žita
22. 07. 2022 08.46
Rusija in Ukrajina sta danes v Istanbulu podpisali ločena, a enaka sporazuma o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. Skladno z dogovorom bo ladje pregledovala Turčija, ki bo tako zagotovila, da te ne prevažajo orožja. EU je medtem pozvala k čimprejšnjemu uresničevanju dogovora, poročajo tuje tiskovne agencije.

Svet ECB obrestne mere zvišal za 0,5 odstotne točke
21. 07. 2022 06.13
Svet Evropske centralne banke je skladno z napovedmi dvignil glavne obrestne mere za evrsko območje, in sicer kar za 0,5 odstotne točke. Gre za prvo zvišanje obrestne mere v 11 letih. Junija so sicer napovedali dvig za 0,25 odstotne točke. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je ob tem povedala, da "svet Evropske centralne banke z današnjimi sklepi odločno stopa na pot zaostrovanja oziroma normalizacije denarne politike".

Po plinovodu Severni tok 1 znova stekel ruski plin
21. 07. 2022 07.18
Dobava ruskega plina v Evropo po plinovodu Severni tok 1 je bila prekinjena zaradi 10-dnevnega načrtovanega vzdrževanja. A v tem času so se pojavili številni pomisleki, ali se bo Moskva po preteku tega obdobja Evropi tudi dejansko odločila vrniti plin. Plinovod trenutno deluje s približno 30-odstotno zmogljivostjo. Sosednjim državam se zaradi odprtja plinovoda obetajo večje pošiljke ruskega plina. Avstrija bo dobila približno polovico dogovorjene količine ruskega plina, večje pošiljke plina pa so obljubili tudi Italiji. Madžarska medtem želi od Moskve kupiti dodatne količine plina.

Predlog Evropske komisije: do pomladi znižanje porabe plina za 15 odstotkov
20. 07. 2022 07.37
Evropska komisija je predstavila evropski načrt ukrepanja v primeru dodatnega zmanjšanja oziroma ukinitve dobave plina iz Rusije prihodnjo jesen in zimo. Verjetno je, da Rusija povsem prekine dobavo plina Evropski uniji, je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zato komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta do konca marca 2023 za 15 odstotkov, je povedala.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo
19. 07. 2022 10.07
Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

Vučićev odgovor Hrvatom: Nočem k vam na morje, rad bi šel v Jasenovac
19. 07. 2022 10.38
Potem ko so hrvaške oblasti srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću preprečile zasebni obisk v nekdanjem koncentracijskem taborišču Jasenovac, je ta sporočil, da se je to zgodilo že drugič, a da je Jasenovac za Srbe očitno "prepovedano mesto". Spotoma se je obregnil še ob besede hrvaškega zunanjega ministra, da obisk Jasenovca ni izlet na morje, pač pa gre za obisk predsednika države, ki zahteva določene postopke. "Nočem na morje, hočem v Jasenovac," je poudaril in pikro pripomnil, da njega ni med tistimi, ki radi obiskujejo hrvaško obalo. Plenković medtem odgovarja: "Reakcija Beograda je histerična, mi smo "cool in easy!"

Po sporu zaradi zasebnega si Vučić želi uradnega obiska Jasenovca
18. 07. 2022 16.14
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je nekaj dni potem, ko so mu hrvaške oblasti preprečile zasebni obisk v nekdanjem koncentracijskem taborišču Jasenovac, izrazil željo, da bi taborišče obiskal v sklopu uradnega obiska, je razkril srbski zunanji minister Nikola Selaković v pogovoru za srbsko televizijo Pink TV.

Borrell: Ruska blokada ukrajinskega žita ogroža več deset tisoč življenj
18. 07. 2022 10.53
Ruska blokada izvoza žita iz Ukrajine ogroža življenja več tisoč oziroma več deset tisoč ljudi po svetu, je dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. "Gre za vprašanje življenja in smrti za številne ljudi," je poudaril in Rusijo pozval, naj odpravi blokado ukrajinskih pristanišč.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'
17. 07. 2022 11.39
Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'
17. 07. 2022 08.11
Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Pismo bodočemu zdravniku
16. 07. 2022 19.00
Dragi maturant, naj Ti čestitamo k uspešno opravljeni maturi in v času zasluženih počitnic utrgamo trenutek za popotnico tistim, ki ste se odločili, da stopite na našo poklicno pot. Da bi vedel, kaj točno te čaka, smo zbrali nekaj krepkih resnic o nas. Brez olepšav, obzirnosti in politične korektnosti. Tako kot je, ker je nekje treba potegniti črto in na koncu reči lopati lopata.