a eu

Stališče Slovenije v Bruslju: 'Menimo, da so ukrepi preveč mehki, da niso dovolj'
09. 09. 2022 06.12
Slovenija pozdravlja ukrepe za zamejitev visokih cen elektrike, ki jih je predstavila Evropska komisija, a ti niso dovolj, je ob prihodu na zasedanje energetskih ministrov povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Poudaril je predvsem pomen tega, da se hitreje uvede varovalke, s katerimi bi pri dolgoročnem trgovanju ustavili špekulante.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07
To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Težko obdobje za kraljico: izguba moža, koronavirus in težave s hrbtom
08. 09. 2022 18.10
Odkar je britanska kraljica Elizabeta II. oktobra lani nepričakovano pristala v bolnišnici, je v skladu z zdravniškimi navodili v veliki meri oklestila svoj urnik javnih dogodkov. Nadomeščali so jo drugi člani kraljeve družine. Po preboleli okužbi z novim koronavirusom jo je spremljala še velika utrujenost, pestile pa so jo tudi težave s hrbtom. Nazadnje se je v javnosti pojavila v torek, ko je na Škotskem sprejela odstop Johnsona in za novo premierko imenovala Liz Truss. Na fotografijah je bila nasmejana, se je pa opirala na palico. Danes so iz Buckinghamske palače sporočili, da je umrla.

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke
08. 09. 2022 10.37
Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin
07. 09. 2022 11.35
Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Usmanov, Avena in Rašnikov. Orban tri oligarhe rešuje pred EU
07. 09. 2022 07.10
Madžarska se je znova izkazala za oviro, ko gre za sankcije EU proti Rusiji – tokrat s pritiskom na črtanje treh ruskih oligarhov s seznama sankcij, poroča Politico, ki se sklicuje na več diplomatskih virov, ki pa ne želijo biti imenovani. EU ima do 15. septembra rok za obnovitev ukrepov proti posameznikom, ki so bili sankcionirani od izbruha ruske vojne v Ukrajini, sicer bodo ti ukrepi prenehali veljati. Znotraj bloka je bilo to podaljšanje obravnavano kot tehnična formalnost, a zdaj naj bi se zaradi Madžarske vse skupaj precej zapletalo.

V Slovenijo prispelo zdravilo paxlovid, v lekarnah prihodnji teden
07. 09. 2022 06.50
V UKC Ljubljana so že prejeli 10 škatel zdravila paxlovid, eden od covidnih bolnikov pa je že prejel prvi odmerek, je potrdila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. NIJZ bo zdravilo bolnišnicam in lekarnam sicer distribuiral prihodnji teden.

Delodajalci za oblikovanje kapice na cene energentov za gospodarstvo
06. 09. 2022 16.26
Delodajalci so ob robu današnjega posveta združenja delodajalcev obrti in podjetnikov ponovno pozvali k oblikovanju kapice na cene energentov za gospodarstvo. Menijo, da je nujna, če želi gospodarstvo prebroditi energetsko krizo. Skupaj z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom se strinjajo, da je glede regulacije na potezi zdaj Evropska komisija.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja
06. 09. 2022 10.14
Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen
06. 09. 2022 07.53
Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Rusiji v času vojne 158 milijard evrov za energente
06. 09. 2022 09.28
Ruski prihodki od izvoza fosilnih goriv odtehtajo izdatke za vojno v Ukrajini, trdi analiza, ki jo povzemajo avstrijski mediji. Medtem ko so stroški vojne v prvih šestih mesecih znašali okoli sto milijard evrov, se je na ruski račun iz naslova energentov v tem času steklo 158 milijard evrov. Analiza se opira na izvoz nafte, plina in premoga med 24. februarjem in 24. avgustom. Rusiji naj bi šle na roko predvsem visoke cene, saj se je na drugi strani izvoz količinsko zmanjšal.

'Slaba diplomatka' Liz Truss in njen odnos z Unijo
06. 09. 2022 08.59
Novoimenovano britansko vodjo konzervativcev in predsednico vlade čaka težka naloga. Čeprav je ob novih funkcijah prejela veliko čestitk, se v javnosti, pa tudi v njeni stranki, pojavlja vse več skepticizma – država je namreč pred največjim izzivom zadnjih 40 let. Kljub kriznim časom kaže, da Liz Truss skrhanega odnosa z Unijo ne želi popraviti – že kot zunanja ministrica je Unijo redko omenila, nekateri pa ji celo očitajo, da si konflikt s celino želi umetno ustvariti.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde
05. 09. 2022 06.10
Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'
05. 09. 2022 09.49
Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

'Rusija ni kršila naše ozemeljske celovitosti, Slovenija pa jo je'
03. 09. 2022 16.13
"Nihče nas še ni obvestil, da smo tik pred vstopom v Evropsko unijo. Tudi videti ni, da bi nas sploh nameravali obvestiti," je dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić po srečanju s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem. Ta je Vučiću namreč dejal, da si želi, da bi države, ki želijo vstopiti v Evropsko unijo, podprle sankcije unije Zahoda zoper Rusiji. Vučić je slovenskega predsednika ob srečanju medtem prosil, naj se znotraj EU zavzame, da bi Zahodni Balkan postal del finančne podpore uvoza elektrike ali pa bi v luči energetske krize prejel vsaj del podpore.

Bobnarjeva Hojsu očita nepravilnosti, on njej nepoznavanje postopkov
02. 09. 2022 06.00
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar ima zgolj en cilj, diskreditirati naše delo, pravi njen predhodnik Aleš Hojs. Po tem, ko je Janševa vlada načrtovala gradnjo predorov, ki naj bi povezali vladno stavbo na Gregorčičevi z Državnim zborom, je zdaj nova oblast projektu prižgala rdečo luč. Še več, notranja ministrica svojemu predhodniku celo očita nepravilnosti pri vodenju. Na ministrstvu naj bi namreč zaznali več sumov kaznivih dejanj, ki so jih predali Policiji in specializiranemu državnemu tožilstvu. Hojs naj bi za izgradnjo prehoda med DZ in podzemno garažo naročil povsem neuporabno dokumentacijo.

Dober posel: Kitajska Evropi (pre)prodaja nujno potreben (ruski) plin
31. 08. 2022 19.29
Zima se bliža, Evropa pa potrebuje plin. Tega je doslej v veliki meri dobavljala Rusija, a zaradi ruskega napada na Ukrajino so se odnosi med Rusijo in povezavo močno spremenili. Evropa tako računa na varčevanje, večanje deleža obnovljivih virov energije - kar pa je počasen proces - ter seveda na nove dobavitelje. Ob ZDA se v tem smislu kot princ na belem konju ponuja - Kitajska.

Zunanji ministri EU za otežitev izdajanja vizumov ruskim državljanom
31. 08. 2022 07.40
Zunanji ministri EU so na zasedanju v Pragi dosegli politično soglasje o tem, da se popolnoma zamrzne sporazum med EU in Rusijo o poenostavljenem izdajanju vizumov, je po zasedanju povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. To pomeni, da bo izdajanje schengenskih vizumov ruskim državljanom močno oteženo.

'Meja za priključitev je tako visoka, da bomo morali postati Švedska'
31. 08. 2022 17.15
Blejski strateški forum se je v torek s panelom o širitvi EU na Zahodni Balkan končal. Na njem so se politiki iz Nemčije, Francije, Velike Britanije, Srbije in Albanije pogovarjali o tem, kje tiči razlog za več kot deset let trajajoče postopke za sprejem v Unijo. Nekatere države balkanskega polotoka so bile že tik pred pogajanji, celo sprejemom, pa so jih nato zavrnili. Hrvaška se je za vstop pogajala 68 mesecev, Črna gora se o sprejemu pogovarja že skoraj 10 let. Upanje, da bodo nekatere države Zahodnega Balkana kdaj postale enakovredne članice, upada, nezadovoljstvo med njimi pa raste.

'Zaradi srbskega sveta ni umrl nihče, zaradi slovenske odcepitve pa'
31. 08. 2022 13.49
Srbski notranji minister Aleksandar Vulin je v odzivu na poziv slovenskega predsednika Boruta Pahorja na Blejskem strateškem forumu, naj Srbija opusti idejo t.i. srbskega sveta in se prične aktivneje približevati EU, dejal, da zaradi srbskega sveta ni umrl nihče, medtem ko se je zaradi slovenske "samoodločbe za odcepitev" začela državljanska vojna.

Skladišča plina v EU 80-odstotno napolnjena
31. 08. 2022 09.17
Skladišča plina v EU so po podatkih združenja sistemskih operaterjev plinske infrastrukture v EU napolnjena 80,2-odstotno. To pomeni, da je napolnjenost skladišč več kot dva meseca pred rokom presegla osnovni cilj uredbe EU o skladiščenju plina, ki so jo države potrdile konec junija, veljati pa je začela v začetku avgusta.

'Če bomo čez pet let še vedno reševali Balkan, ne bomo akterji'
31. 08. 2022 07.31
Da je širitev Evropske unije na Zahodni Balkan nujna in zaželena, še posebej v trenutni situaciji, ko spremembe v geopolitičnih odnosih narekujejo novo globalno politično arhitekturo, smo na letošnjem BSF slišali večkrat. A države tega dela Evrope, ki želijo v EU, že dolgo čakajo pred vrati, čeprav se – tudi v luči ruskega napada na Ukrajino – poudarja nujnost, da Evropa strne vrste, to pa brez držav Zahodnega Balkana ni mogoče. A na čigavi strani je žoga – na strani držav ali EU?

Ukrajina 'zlomila' rusko obrambo v Hersonu
30. 08. 2022 06.31
Ukrajinske enote so "zlomile" prvo linijo ruske obrambe v Hersonu. Slednje je namreč prvo večje ukrajinsko mesto, ki je padlo v ruske roke. V spopadu naj bi bilo ubitih okoli 80 ruskih vojakov in uničene veliko opreme. Obrambni ministri držav članic EU so se medtem na neformalnem zasedanju v Pragi strinjali, da se sproži potrebne priprave za vzpostavitev misije EU za urjenje ukrajinske vojske, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell.

Blair: Vojna v Ukrajini povezala Zahod, za soočanje z izzivi ključna enotnost
30. 08. 2022 13.12
Ruska agresija na Ukrajino je nesprejemljiva in šokantna, a je povezala Evropo, katere del je tudi Velika Britanija, je na Blejskem strateškem forumu dejal nekdanji britanski premier Blair. Pred Evropo so težki časi, v katerih bo enotnost Zahoda zelo pomembna, politični voditelji pa bodo morali ponuditi jasne odgovore.

Prihodnost EU: boljši politiki, poslušanje državljanov in širitev na Zahodni Balkan
30. 08. 2022 11.35
Drugi dan Blejskega strateškega foruma je potekal v luči razprav o prihodnosti(h), ki čakajo tako Evropsko unijo kot Evropo in svet. Politiki in akademiki so se osredotočili predvsem na tehtanje praks, ki bi jih bilo dobro vključiti v evropske politike. Med njimi so izstopale širitev in poglobitev Unije, opolnomočenje vrednot in večje vključevanje državljanov v politične odločitve. A kako bi do teh rešitev prišli?

'V boju za lastno življenje ne moreš biti utrujen'
29. 08. 2022 17.41
Ukrajinski predsenik Volodimir Zelenski je na panelu voditeljev v okviru letošnjega BSF izpostavil, da Rusija bije vojno proti življenju Ukrajincev in njihovi kulturi, ki jo Rusija želi popolnoma izbrisati. "Ruski propagandisti in uradniki sploh ne skrivajo, da želijo uničiti vse, kar je ukrajinskega," je poudaril. In opozoril, da se, če doseže zmago, Rusija ne bo nikoli ustavila.

Golob za čimprejšnji vstop Hrvaške v schengen, Plenković ga vabi na obisk
29. 08. 2022 16.59
Slovenski premier Robert Golob se je pred začetkom Blejskega strateškega foruma sestal s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem. Govorila sta o usklajevanju sporazuma za solidarnostno oskrbo s plinom, Golob pa se je tudi zahvalil Hrvaški za pomoč ob nedavnih požarih v Sloveniji, so sporočili iz premierjevega kabineta.

'Novo strateško razmišljanje' EU: konec ruskih fosilnih goriv, reforma trga elektrike
29. 08. 2022 15.58
Ukrajino bomo podpirali, dokler bo treba, je ob začetku Blejskega strateškega foruma zagotovila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "S tem bomo Rusiji in svetu dokazali, da je kršenje dogovorjenih mednarodnih pravil povezano z velikimi stroški," je poudarila. To pa pomeni novosti tudi na domačem parketu.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje
29. 08. 2022 13.50
Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.