a eu

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00
Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Lukašenko priznal morebitno pomoč migrantom pri vstopu na Poljsko
19. 11. 2021 07.41
Po tem, ko je Belorusija spraznila improvizirano migrantsko taborišče na meji s Poljsko in jih nastanila v začasnem sprejemnem centru, je na stotine migrantov znova poskušalo prečkati mejo med Poljsko in Belorusijo, so sporočili poljski uradniki. Ukrajina je opozorila migrante, naj ne poskušajo vstopiti na njeno ozemlje. Kiev grozi celo z uporabo strelnega orožja. Beloruski voditelj Aleksander Lukašenko pa je medtem v ekskluzivnem pogovoru za britanski BBC dejal, da je "popolnoma mogoče", da je beloruska vojska pomagala migrantom vstopiti na Poljsko.

'Zdaj so imenovani vsi delegirani tožilci'
19. 11. 2021 12.09
Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je čestitala Tanji Frank Eler in Mateju Oštirju za imenovanje na mesto delegiranih evropskih tožilcev. "S tem so imenovali vsi delegirani tožilci." Slovenska vlada je sicer na seji 18. novembra zapisala, da oba kandidata predlaga v imenovanje za čas, dokler ne bo zaključen nacionalni del postopka, pravni strokovnjaki pa pravijo, da pojma začasnosti zakon o državnem tožilstvu ne pozna. DTS pozdravlja odločitev vlade glede delegiranih tožilcev. Na pravosodnem ministrstvu pa pravijo, da je začasen predlog imenovanja delegiranih tožilcev možen po uredbi EU.

V Ukrajini bodo v naslednjih treh letih posadili milijardo dreves
19. 11. 2021 12.30
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je napovedal, da bodo v Ukrajini v naslednjih treh letih posadili milijardo dreves. To je eden izmed ciljev zelenega razvoja, v desetletju pa bi bilo v Ukrajini tako pogozdenih milijon hektarjev. Predsednik je prepričan, da so ukrajinski gozdni viri eden glavnih zaveznikov v boju proti podnebnim spremembam. 27 držav članic EU si je sicer zastavilo veliko skromnejši cilj, da bodo do leta 2030 posadile vsaj tri milijarde novih dreves.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče
18. 11. 2021 07.28
V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

Pozor, lažno sporočilo Pošte Slovenije, preko katerega želijo vaše podatke
18. 11. 2021 10.50
Številni so prejeli elektronsko sporočilo, v katerem domnevno Pošta Slovenije sporoča, da vas na carini čaka pošiljka, za katero pa še niste plačali carine. Gre za očiten poskus pridobivanja vaših podatkov, tako da sporočilo izbrišite.

V EU stekli pogovori o tem, da bi za 'polno cepljenje' veljal šele tretji odmerek
17. 11. 2021 13.31
Pri evropski komisiji naj bi pripravljali delegirani akt za uvedbo tretjega odmerka cepiv proti covidu-19 za evropsko digitalno potrdilo, poroča bruseljski spletni portal Euractiv, ki se sklicuje na neimenovan, a zanesljiv vir.

ECB opozarja na ozka grla v dobavnih verigah in višje cene energije
17. 11. 2021 12.49
Kratkoročna tveganja za finančno stabilnost na območju z evrom so se zmanjšala, a niso izginila v celoti, v mesečnem poročilu ugotavlja Evropska centralna banka (ECB). Med problematičnimi vidiki izpostavlja ozka grla v dobavnih verigah in zviševanje cen energije, ki bi lahko upočasnili gospodarsko okrevanje in poslabšali inflacijske obete.

Migranti na poljsko-beloruski meji noč preživeli v skladiščni hali
17. 11. 2021 11.41
Uradna Varšava se je kritično odzvala na poskuse posredovanja nemške kanclerke in francoskega predsednika glede migrantske krize na poljsko-beloruski meji, kjer je po navedbah beloruske strani približno tisoč migrantov noč namesto v gozdu preživelo v skladiščni hali, v kateri so jim uredili začasne prostore za spanje. Je pa namestnik poljskega notranjega ministra sporočil, da so beloruske oblasti začele prazniti migrantsko taborišče ob meji s Poljsko.

Poljske obmejne sile uporabile solzivec in vodne topove, huje ranjen policist
16. 11. 2021 10.48
Na meji med Poljsko in Belorusijo je prišlo do incidenta, v katerem je bil huje poškodovan policist. Poljska vojska je na meji uporabila solzivec, Rusija pa se je že ostro odzvala. Poljsko obrambno ministrstvo je sicer beloruske varnostne organe obtožilo, da so poškodovali ograjo na meji med državama in tako migrantom omogočili nezakonit prehod meje. Ob tem je na Twitterju objavilo tudi videoposnetek, na katerem je videti, kako na beloruski strani meje oseba v vojaški uniformi odstranjuje ograjo. Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je opozoril, da je treba za vsako ceno preprečiti morebitno nasilno konfrontacijo v migrantski krizi na belorusko-poljski meji.

V Avstriji prvo zaprtje za necepljene v Evropi, v Latviji jih lahko odpustijo
15. 11. 2021 05.53
Avstrija v boju proti četrtemu valu pandemije covida-19 kot prva v EU za necepljene uvaja zaprtje javnega življenja. To pomeni, da bodo lahko necepljeni svoj dom zapustili le za nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo ali v šolo. Delodajalci v Latviji pa lahko po novem odpustijo zaposlene, ki zavračajo cepljenje proti covidu-19. Tudi v Nemčiji se nadaljuje dramatično zaostrovanje četrtega vala pandemije covida-19. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je tam prvič doslej presegla 300.

Migrantska kriza: EU z novimi sankcijami proti Belorusiji
15. 11. 2021 09.21
Zunanji ministri EU so v Bruslju potrdili razširitev pravnega okvira za sankcije proti posameznikom in podjetjem, ki bo omogočila kaznovanje odgovornih v Belorusiji za hibridne napade in izkoriščanje migrantov v politične namene. V Belorusiji je po različnih ocenah od 8000 do 22.000 migrantov. Dogovora o konkretnih imenih še ni, pričakuje se v prihodnjih tednih, in sicer gre za od 30 do 40 oseb in družb. Poljska bo medtem decembra začela graditi pregrado na meji z Belorusijo.

Zunanja ministra ZDA in Francije in sekretar zveze Nato o 'skrb vzbujajočih premikih ruske vojske'
15. 11. 2021 09.18
Ameriški državni sekretar Antony Blinken in zunanji minister Francije Jean-Yves Le Drian sta govorila o "zaskrbljujočih" aktivnostih ruske vojske na ozemlju in v bližini Ukrajine, so sporočili z ameriškega State Departmenta. Obenem sta potrdila nadaljnjo neomajno zavezanost suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine. Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je danes Rusijo posvaril pred "kakršnimi koli nadaljnjimi provokacijami ali agresivnimi dejanji" glede Ukrajine.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35
V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

Skupina migrantov prebila ograjo na beloruski meji, sledile so aretacije
14. 11. 2021 12.14
Na poljsko-beloruski meji je skupina približno 50 migrantov v soboto zvečer prebila ograjo in vstopila na Poljsko, je sporočila poljska policija. Incident se je zgodil v vasi Dubicze Cerkiewne, kjer so policisti aretirali 22 Iračanov. Poljska, Litva in Latvija medtem razmišljajo o sklicu srečanja zveze Nato in aktiviranju člena, ki predvideva posvetovanje o vojaških zadevah, kadar je ogrožena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost katere koli države članice.

Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika želja po vključujoči družbi
14. 11. 2021 15.11
Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika si v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije želijo vključujoče družbe oz. dostopnost na vseh področjih življenja. Slovenski znakovni jezik trenutno obsega le okrog 21.000 kretenj, kar je premalo za vključenost gluhih v vse sfere družbe, so zapisali v sporočilu za javnost.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja
13. 11. 2021 12.43
Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

'Tveganje naključne vojne med Rusijo in Zahodom večje kot v času hladne vojne'
13. 11. 2021 19.19
Najvišji britanski vojaški častnik Nick Carter je dejal, da je tveganje naključne vojne med Rusijo in Zahodom večje kot kadar koli v času hladne vojne. "Mislim, da smo v veliko bolj konkurenčnem svetu, kot smo bili pred 10 ali 15 leti," je dejal ter pojasnil, da narava tekmovanja med državami in velikimi silami vodi v večje napetosti.

Na meji s Poljsko umrlo že najmanj deset ljudi, Lukašenko napovedal pomoč otrokom
13. 11. 2021 10.31
Na zunanji meji EU v Belorusiji je ob temperaturah blizu ledišča obtičalo na tisoče migrantov, zaradi nevzdržnih razmer je umrlo že najmanj deset ljudi. Nevladne humanitarne organizacije opozarjajo, da grozi humanitarna katastrofa. Beloruski diktator Aleksander Lukašenko, ki se sooča s kritikami, da je on tisti, ki je migrante spravil v sedanji položaj, je danes napovedal humanitarno pomoč, predvsem otrokom. Med drugim bodo uredili skupne šotore, v katerih bodo delili hrano.

Boris Sovič: Moja razrešitev je bila politično motivirana
12. 11. 2021 13.45
Menjave v energetiki se kar vrstijo. Po razrešitvi direktorja Elektra Ljubljana, Andreja Ribiča, in po tem, ko uprava GEN-I-ja z Robertom Golobom na čelu ni dobila novega mandata, so iz poslovnih razlogov razrešili tudi predsednika uprave Elektra Maribor, Borisa Soviča. Sovič je dejal, da razlogi nadzornikov za njegovo razrešitev niso resnični, razrešitev pa je politično motivirana, je dodal. A minister Vrtovec iz vrst NSi, od koder prihaja tudi Jože Hebar, ki bo začasno nadomestil Soviča, trdi, da s tem nima nič.

ECDC: Slovenija v pandemiji med deseterico najbolj skrb vzbujajočih
12. 11. 2021 17.43
Pandemija covida-19 se slabša po vsej Evropi, a še posebej deset držav članic EU se sooča s situacijo, ki je nadvse skrb vzbujajoča, opozarja Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni. Med deseterico je pričakovano Slovenija, kjer se okužbe z novim koronavirusom širijo najhitreje v EU in celo na svetu.

Izvajalci morajo obvezno izdati potrdilo o HAT, čez mejo brez PCT le otroci, mlajši od 12 let
12. 11. 2021 10.54
Vlada je izdala odlok, ki uveljavlja spremembe glede začasnih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb s koronavirusom. Odslej za uresničevanje individualne verske duhovne oskrbe ni treba izpolnjevati pogoja PCT, morajo pa odslej maske nositi tudi verski uslužbenci. Med drugim morajo izvajalci hitrega antigenskega testiranja pacientom obvezno izdati potrdila; mejo lahko brez pogoja PCT prehajajo le otroci, mlajši od 12 let; učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali, se bodo izobraževali od doma, sprejeli pa so tudi spremembe glede prezračevanja, kongresnih in sejemskih dejavnosti ter kulturnih prireditev.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?
12. 11. 2021 07.32
Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

Na meji med Poljsko in Belorusijo ostaja napeto
11. 11. 2021 13.28
Več tisoč migrantov na meji med Poljsko in Belorusijo je tudi minulo noč preživelo na prostem pri temperaturah okoli ledišča. Poljske oblasti poročajo, da je večja skupina migrantov ponoči vnovič skušala prečkati mejo. Medtem je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko zagrozil, da bo prekinil tranzit plina v Evropo, če bo Evropska unija razširila sankcije proti Minsku. Kot je dejal, se bo "odzval" na vse nove sankcije, ki bi jih EU uvedla proti Belorusiji zaradi migrantske krize na poljsko-beloruski meji.

Ema dala zeleno luč še dvema zdraviloma proti covidu-19
11. 11. 2021 17.44
Evropska agencija za zdravila (Ema) je dala zeleno luč še dvema novima zdraviloma proti covidu-19. Odobrili so terapijo s protitelesi Ronapreve švicarskega farmacevtskega giganta Roche in zdravilo Regkirona južnokorejskega proizvajalca Celltrion, so sporočili iz Eme.

Avstrija vse bližje zaprtju države za necepljene
11. 11. 2021 08.29
Ob širjenju okužb z novim koronavirusom v Avstriji poteka razprava o zaostrovanju ukrepov. Med njimi je na mizi tudi zaprtje javnega življenja za necepljene. Najstrožje ukrepe naj bi uvedli v Zgornji Avstriji in Salzburgu, kjer naj bi bil 'lockdown' tudi najbolj priporočljiv. V zadnjih 24 urah so v Nemčiji zabeležili 50.196 novih primerov okužbe s koronavirusom. To je znak velike moči tokratnega vala epidemije, so sporočili z Inštituta Roberta Kocha. Medtem pa je bolgarska vlada spričo izrednih razmer zaradi pandemije covida-19 Evropsko unijo oz. njene članice zaprosila za pomoč. Kot so v sredo pojasnili v Bruslju, je uradna Sofija aktivirala mehanizem EU za pomoč ob izrednih nesrečah. V Bolgariji potrebujejo predvsem medicinsko opremo, kot so kisikove maske, ventilatorji in postelje za intenzivno terapijo.

Pet najbolj inovativnih slovenskih podjetij potuje v Dubaj
11. 11. 2021 08.46
V mesecu digitalizacije so v Digitalnem središču Slovenije razglasili pet najbolj inovativnih slovenskih podjetij, ki bodo sodelovala na mednarodni razstavi Expo Dubaj 2020. Stičišče slovenskega razvoja in gospodarskega napredka je postalo bogatejše še za interaktivno talno projekcijo, s katero želijo temo meseca novembra – digitalizacijo – na igriv način približati najmlajšim oziroma družinam.

Na Hrvaškem zaradi suma goljufij v povezavi s sredstvi EU prijeli štiri osebe, tudi bivšo ministrico
10. 11. 2021 12.27
Na Hrvaškem so zaradi suma goljufij na ministrstvu za regionalni razvoj in sredstva EU v okviru preiskave evropskega javnega tožilstva prijeli štiri osebe, med katerimi je po poročanju hrvaških medijev tudi bivša ministrica Gabrijela Žalac. Prijete sumijo kaznivih dejanj v postopkih javnega naročanja za nakup informacijskega sistema.

Po pozivu na protest profesorico vabijo na delo na covidne oddelke
10. 11. 2021 15.03
Slovenska raziskovalka in profesorica Brigita Skela Savič, ki poziva k udeležbi na petkovem protestu, je sprožila plaz ogorčenja. Mnogi ji očitajo brezbrižnost do preobremenjenega zdravstvenega osebja in nezavedanje resnosti stanja v naši državi. A sama vztraja, da ne poziva h kršenju ukrepov, pač pa k protestu proti zgrešenim vladnim ukrepom. V strokovnem združenju medicinskih sester njen poziv na protest označujejo za neetičen ter jo namesto na protest pozivajo na delo na covidne oddelke.

Malta izdala enoletno dovolilnico za bivanje digitalnim nomadom
10. 11. 2021 13.47
Malta, ki se ponaša z eno najvišjih stopenj precepljenosti na svetu, zdaj varno sprejema tuje obiskovalce z denarnimi spodbudami in nedavno izdanim enoletnim dovoljenjem za bivanje digitalnim nomadom. Malta sicer že sprejema digitalne nomade iz EU, novo dovoljenje pa je namenjeno predvsem posameznikom iz tretjih držav, ki običajno potrebujejo vizum za potovanje na Malto.