a eu

Fajonova: Predsedovanje Svetu EU je v veliki meri zamujena priložnost
11. 12. 2021 07.00
Slovenija bi lahko med predsedovanjem Svetu EU pustila boljši vtis. Na tehnični ravni delo poteka dobro, a razklanost politike ter ravnanje vlade v primeru evropskih delegiranih tožilcev in STA mečeta slabo luč. Tako bi lahko na kratko povzeli mnenja evropskih poslancev Franca Bogoviča, Tanje Fajon in Ljudmile Novak v pogovoru EU ob kavi s poslanci.

Petnajst članic EU bo zagotovilo zaščito 40.000 Afganistancem, Slovenije ni med njimi
10. 12. 2021 17.41
Petnajst članic EU se je zavezalo, da bo zagotovilo zaščito skoraj 40.000 Afganistancem, je sporočila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Med njimi so Nemčija, Francija, Španija, Italija in Nizozemska. Slovenije ni med temi državami, so sporočili z notranjega ministrstva.

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06
Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Madžarsko ustavno sodišče zavrnilo zahtevo vlade za presojo sodbe Sodišča EU
10. 12. 2021 14.55
Madžarsko ustavno sodišče je zavrnilo zahtevo vlade premierja Viktorja Orbana za presojo sodbe Sodišča EU v zvezi z ukrepanjem proti migrantom na srbsko-madžarski meji. Odzivi na sodbo po eni strani izpostavljajo neuspeh Orbana, da bi postavil pod vprašaj primarnost prava EU, po drugi strani pa zadovoljstvo izraža tudi vlada.

'Dobrobit živali je moralna obveznost'
10. 12. 2021 11.13
Minister Podgoršek je na četrtkovi konferenci o dobrobiti živali v EU poudaril, da gre za eno pomembnejših tem, ki je tudi pomemben del strategije od vil do vilic in eden izmed ključnih elementov prehoda na trajnostne prehranske sisteme.

Bodo države EU prikimale devetmesečni veljavnosti covidnega potrdila?
09. 12. 2021 19.20
Bruselj naj bi od držav članic Evropske unije pričakoval, da se bodo strinjale s predlagano devetmesečno veljavnostjo covidnih potrdil. Ta so bila uvedena tudi z namenom olajšanja potovanj, zato številne države zdaj skrbi, da bi omejen rok trajanja potrdil predstavljal še dodatno oviro pri prehajanju med državami. Ob tem pa naj bi izvršni organ EU na internem srečanju v strahu pred novo različico omikron predlagal tudi obvezno PCR-testiranje za vse potnike, ki prihajajo izven evropske celine.

Notranji ministri EU: Hrvaška pripravljena na vstop v schengen
09. 12. 2021 18.37
Notranji ministri EU so sklenili, da je Hrvaška pripravljena na vstop v schengen. Sprejetje sklepov o tem je nujen korak na poti do končne odločitve o novi širitvi schengenskega prostora. Kdaj bo unija sprejela končno odločitev, za zdaj ni znano. Notranji minister Aleš Hojs verjame, da bodo naslednji koraki sledili razmeroma hitro.

Resen položaj na Cipru: 'Balkanske poti so še zelo žive'
09. 12. 2021 12.33
Migracijske razmere na meji EU z Belorusijo se umirjajo, a osredotočiti se je treba na druga žarišča, na primer zelo resen je položaj na Cipru, je v Bruslju dejal notranji minister Aleš Hojs. Notranji ministri EU danes med drugim razpravljajo o izkoriščanju migrantov v politične namene oziroma o migracijah kot orodju za hibridne napade. Minister Hojs je optimističen tudi glede tega, da bodo notranji ministri EU v Bruslju sprejeli sklepe glede pripravljenosti Hrvaške na vstop v schengen.

'Uspešnost boja proti korupciji bo odvisna od zaščite žvižgačev'
09. 12. 2021 11.26
Transparency International Slovenia ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji znova izpostavlja pomen žvižgačev za preprečevanje in odkrivanje korupcije. Ob tem opozarja na nujnost kakovostnega prenosa direktive EU o zaščiti žvižgačev v slovenski pravni red. "Uspešnost boja proti korupciji bo odvisna od zaščite žvižgačev," poudarja.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati
08. 12. 2021 07.45
Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

Obdobja Angele Merkel je konec, nemški parlament Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja
08. 12. 2021 06.31
Nemški parlament je socialdemokrata Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja. Zanj je glasovalo 395 poslancev. S tem se uradno končuje 16-letno obdobje kanclerke Angele Merkel, začenja pa se novo poglavje Nemčije pod vodstvom SPD, Zelenih in liberalcev. Scholz je ob predaji poslov z Merklovo ocenil, da to predstavlja možnost za dober začetek za Nemčijo.

Med najbolj iskanimi evropskimi ubežniki tudi Enis Kočan
08. 12. 2021 16.04
Nekateri najbolj iskani evropski kriminalci so dolgoletni ubežniki, ki so se več let izmikali prijetju. Nekaj jih sedaj morda celo živi dokaj običajno življenje, vendar imajo temno, kriminalno preteklost, ki si jo obupno želijo skriti. Med pobeglimi storilci je tudi slovenski državljan Enis Kočan. Iščejo ga zaradi kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje prepovedanih drog in prometa z njimi. Policija prosi za informacije.

Ema in ECDC podprli kombiniranje različnih cepiv proti covidu-19
07. 12. 2021 15.45
Kombiniranje vektorskega cepiva in cepiva mRNK pri cepljenju proti covidu-19 poskrbi za dobre ravni protiteles in boljši odziv celic T kot pri uporabi iste vrste cepiva, tako pri primarnem kot poživitvenem cepljenju, sta na podlagi izsledkov študij sporočili Evropska agencija za zdravila in Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni.

Kövesijeva na obisku v Sloveniji opozorila na pritiske na tožilstvo
06. 12. 2021 07.29
Evropska glavna tožilka Laura Kövesi je v Ljubljani poudarila, da nihče ne more odstaviti evropskih delegiranih tožilcev brez soglasja evropske glavne tožilke. Opozorila je še na pritiske na tožilstvo s spreminjanjem zakonodaje in pozvala slovenske tožilce: "Bodite pozorni, spregovorite, niste sami".

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov
06. 12. 2021 15.39
Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.

Večina Nemcev podpira obvezno cepljenje, na Otoku testiranje za vse potnike
05. 12. 2021 14.40
Rezultati javnomnenjske raziskave, ki jo je za nemško tiskovno agencijo dpa izvedla družba YouGov, so pokazali, da bi skoraj dve tretjini ljudi v Nemčiji podprlo uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19. Kar 63 odstotkov od 2067 anketiranih namreč podpira obvezno cepljenje, 30 odstotkov jih je bilo proti, sedem odstotkov pa jih ni odgovorilo. Ukrepe dodatno zaostruje tudi Velika Britanija, kjer bodo od torka morali ob vstopu v državi vsi potniki predložiti negativen test na koronavirus.

Hrvaško tožilstvo: Proti bivši ministrici bi lahko ukrepali že pred dvema letoma
03. 12. 2021 14.03
Hrvaško državno tožilstvo ter Urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu sta imela že pred dvema letoma dovolj dokazov za aretacijo bivše ministrice Gabrijele Žalac, ampak sta se odločila, da tega ne storita, kaže poročilo tožilstva. Žalčevo so nato sredi novembra prijeli na podlagi zahteve evropskega javnega tožilstva.

Dobrodošli v svet robotov
03. 12. 2021 08.49
Bi želeli robote videti in spoznati v živo? Lahko premagate robota podjetja Yaskawa v pikadu? Kako roboti delujejo in kako bodo spremenili naš vsakdan v prihodnosti, boste lahko spoznali v Digitalnem središču Slovenije, v BTC Cityju Ljubljana, kjer se v decembru začenja tudi mesec Industrije 4.0 in robotike.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00
Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Ministri EU razpravljali o rastočih cenah energije in dogajanju na veleprodajnih trgih
02. 12. 2021 20.58
Ministri EU, pristojni za energijo, so na današnjem zasedanju v Bruslju razpravljali o rastočih cenah energije in ukrepih za njihovo blažitev. Obravnavali so tudi preliminarno poročilo pristojne agencije EU o delovanju veleprodajnih trgov. Glavna ugotovitev je, da ni dokazov, da trgi ne delujejo, je povedal minister za infrastrukturo Vrtovec.

Ema svari: omikron bi lahko v nekaj mesecih predstavljal polovico okužb
02. 12. 2021 14.54
Omikron bi lahko v nekaj mesecih predstavljal polovico okužb, svari Ema. Nova različica koronavirusa se širi po svetu, število okužb v Afriki, med katerimi prevladujejo okužbe z novim sevom omikronom, pa strmo narašča. V Franciji so potrdili prva primera nove koronavirusne različice omikron na celini, in sicer pri moškem, ki se je pred kratkim vrnil iz Nigerije, so sporočile francoske oblasti. Prvi primer okužbe s to različico so odkrili tudi v Grčiji, je potrdil grški minister za zdravje Tanos Plevris. Zaradi nove koronavirusne različice in prihoda zime bodo v ZDA s prihodnjim tednom zaostrili pogoje vstopa v državo.

Sodišče EU za zavrnitev tožb Madžarske in Poljske proti pogojevanju z vladavino prava
02. 12. 2021 10.10
Generalni pravobranilec Sodišča EU Manuel Campos Sanchez-Bordona predlaga zavrnitev tožb Madžarske in Poljske proti ureditvi pogojevanja evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Ta ureditev je namreč po njegovi oceni sprejeta na ustrezni pravni podlagi in spoštuje načelo pravne varnosti, so sporočili na sodišču.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?
02. 12. 2021 06.00
Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki
02. 12. 2021 06.00
V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Slovenija uvaja večkratno testiranje potnikov iz držav na jugu Afrike
01. 12. 2021 15.29
Zaradi širjenja nove koronavirusne različice omikron je vlada na dopisni seji odločila, da morajo potniki, ki pridejo v Slovenijo iz sedmih držav na jugu Afrike, med desetdnevno karanteno opraviti tri PCR-teste. Obvezne karantene ne morejo predčasno prekiniti, traja torej polnih deset dni. Odlok bo začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'
01. 12. 2021 10.06
V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?
01. 12. 2021 06.00
Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam
29. 11. 2021 16.01
Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?
29. 11. 2021 14.36
Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.