a eu

Von der Leynova Rusijo svari pred 'hudimi posledicami', Orban bi bil mirovni posrednik

04. 02. 2022 06.50

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen opozarja, da bi napad na Ukrajino Rusiji prinesel "hude posledice" in "ogromne stroške". Po njenih besedah je EU že pripravila "zelo obsežen" sveženj sankcij proti Moskvi, če se bo uresničil najslabši scenarij. Madžarski premier Viktor Orban pa je po pogovoru z ruskim predsednikom Putinom Madžarsko oklical za "mirovno posrednico" med Rusijo in Zahodom. Oba sta se odzvala po tem, ko je tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby dejal, da imajo ZDA dokaze, da Rusija načrtuje napad na Ukrajino pod pretvezo. Moskva naj bi načrtovala objavo posnetkov lažnega napada ukrajinskih enot na Ruse.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

11.668 novih okužb: 'Epidemije še ni popolnoma konec, virus lahko preseneti'

04. 02. 2022 09.42

V četrtek smo v Sloveniji potrdili 11.668 novih okužb.Kot je povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager, je po svetu vedno več poročil o hitrem širjenju pod različice omikrona. Omikron sicer predstavlja že skoraj 90 odstotkov vseh primerov okužb. Kot je poudarila, omikron povzroča več blažjih oblik bolezni, a ugotovitev, ali povzroča težave po preboleli okužbi, še ni. Kot pravi, bo verjetno tovrstnih težav več, saj je delež obolelih izredno visok. Kot je še izpostavila, žarišča okužb težko določijo, saj večina oseb navede, da preprosto ne vedo, kje so se okužili.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Hojs proti predlogu možnosti finančne pomoči namesto sprejema migrantov

03. 02. 2022 20.41

Notranji ministri EU so na neformalnem zasedanju v Lillu podprli francoska predloga za vzpostavitev schengenskega sveta za okrepitev političnega vidika upravljanja tega območja in postopno sprejemanje migracijskega pakta. Ima pa načrt tudi svoje nasprotnike. Med njimi slovenskega notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je izrazil nasprotovanje, da bi članice EU, ki ne želijo sprejeti migrantov v okviru sistema premeščanja, prispevale finančno pomoč. Hojs namreč želi ovrednotenje pojma solidarnosti.

Na zemljevidu ECDC temno rdeča vsa Evropa

03. 02. 2022 16.53

Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni so temno rdeče vse evropske države. S tem tednom so se sicer spremenila merila, na podlagi katerih pripravljajo epidemiološki zemljevid. Po novem namreč upoštevajo tudi delež cepljenih v posamezni regiji.

'Sankcije za Moskvo bodo tokrat bistveno vseobsegajoče in težje'

03. 02. 2022 13.41

Slovenija in Latvija podpirata diplomatsko rešitev ukrajinske krize in si želita, da bi bila EU enotna v odzivu na varnostne grožnje, je po srečanju z latvijskim kolegom Edgarsom Rinkevičsem dejal zunanji minister Anže Logar. Ministra sta govorila tudi o krepitvi gospodarskega sodelovanja, k čemur naj bi pripomoglo odprtje veleposlaništva v Rigi.

Italija nekoliko omilila ukrepe, Nova Zelandija napovedala postopno odpiranje

03. 02. 2022 07.37

Italija je začela sproščati ukrepe, ki so jih sprejeli za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Vlada je v sredo med drugim sklenila, da za tujce za vstop v hotele in restavracije ne bo več nujno potrdilo o cepljenju ali prebolelosti, temveč bodo lahko predložili tudi potrdilo o negativnem testu na novi koronavirus. Vlada Nove Zelandije pa je dve leti po zaprtju meja napovedala postopno omilitev strogih predpisov o vstopu v državo

Šoltes: Demontažo vladavine prava moramo odločno preprečiti

02. 02. 2022 14.21

Predsednik strokovnega sveta Socialnih demokratov za pravosodje, Igor Šoltes, je opozoril na "stanje razgradnje temeljnih institucij države" pod aktualno vlado. Ocenil je, da se dogaja demontaža vladavine prava, čemur se je treba po njegovem mnenju odločno upreti. Obsodil je tudi napade na generalnega državnega tožilca Draga Šketo.

Bruselj vztraja pri opredelitvi jedrske energije in plina kot prehodno zelenih dejavnosti

02. 02. 2022 13.44

Evropska komisija je predstavila dopolnjen predlog glede obravnave jedrske energije in zemeljskega plina v procesu doseganja cilja podnebne nevtralnosti, v katerem kljub kritikam vztraja pri opredelitvi, da gre za prehodno zeleni dejavnosti. Ta opredelitev v okviru sistema taksonomije je pomemben vodnik za vlagatelje.

Lani največ primerov sladkorne bolezni pri slovenskih otrocih

02. 02. 2022 10.02

V lanskem letu so v Sloveniji pri mladoletnikih odkrili največ primerov sladkorne bolezni tipa ena doslej. Potrdili so jo pri 84 otrocih in mladostnikih, kar je po opozorilih otroškega diabetologa z UKC Ljubljana Tadeja Battelina deset več primerov kot kadar koli prej v enem letu. Ob tem so zasledili veliko več diabetičnih ketoacidoz ob začetku bolezni – to je hudo stanje, ki lahko brez zdravljenja vodi tudi v smrt. Starši namreč zaradi covidnih razmer odlašajo z obiskom izbranega pediatra, opozarja Battelino.

Putin: Zahod je prezrl ruske varnostne zahteve, Ukrajina s profesionalizacijo vojske

01. 02. 2022 08.59

Po navedbah ameriške vlade Rusija še naprej povečuje število vojakov na meji z Ukrajino, svojo vojaško aktivnost pa je povečala tudi v Sredozemlju in Atlantiku. Putin je dejal, da je Zahod prezrl ruske varnostne zahteve. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem napovedal okrepitev in profesionalizacijo ukrajinske vojske. Madžarska pa se namerava z Rusijo pogajati o povečanju količin dobave zemeljskega plina.

Koronske novosti: hitri testi za priznanje okužbe, maske v nekaterih primerih tudi zunaj

01. 02. 2022 06.46

Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo, po katerem bo za priznanje okužbe z novim koronavirusom dovolj pozitiven hitri antigenski test. Na brezplačno PCR-testiranje bo mogoče le še z napotilom zdravnika. Za zaščito bo treba uporabljati vsaj kirurške maske II ali IIR.

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO

31. 01. 2022 14.19

Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Veljavnost covidnega potrdila o cepljenju od torka omejena na 270 dni

31. 01. 2022 12.30

S 1. februarjem se poleg protokola testiranja spreminja tudi veljavnost evropskega digitalnega potrdila. Polno cepljenim prebivalcem bo odslej potrdilo veljalo 270 dni od zadnjega cepljenja. Neomejeno potrdilo imajo cepljeni s poživitvenim odmerkom in pod določenimi pogoji cepljeni prebolevniki.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike

31. 01. 2022 11.09

Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

V Društvu Viljem Julijan spodbudili k testiranju novorojenčkov na neozdravljivo MLD

30. 01. 2022 16.37

Društvo Viljem Julijan se je zavzelo in sprožilo kampanjo, da bi v nacionalni program testiranja novorojenčkov za prirojene bolezni dodali tudi hudo neozdravljivo bolezen metakromatsko levkodistrofijo, ki povzroča propadanje možganov in živčnega sistema po celotnem telesu ter zgodnjo smrt v otroštvu. Otrokom s to boleznijo bi na ta način lahko rešili življenje, saj je EU že konec leta 2020 odobrila novo gensko zdravilo Libmeldy za to bolezen, ki pa je učinkovito zgolj, če ga otrok prejme pred pojavom simptomov.

Vrtovec o ukrepih v energetiki: To niso predvolilni bonbončki, ampak bonboniere

30. 01. 2022 11.43

Vlada je v soboto sprejela predlog ukrepov za omilitev posledice visokih cen energentov za ljudi in gospodarstvo. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je do tako imenovanih energetskih vavčerjev v višini 150 evrov upravičenih kar 710.000 ljudi. Med njimi so tudi prejemniki otroškega dodatka od 1. do 6. dohodkovnega razreda, kar predstavlja 139.000 upravičencev, je izpostavil minister. Odgovoril pa je tudi na očitke, da vlada z ukrepi zgolj deli predvolilne bonbončke.

Biden: V Vzhodno Evropo bomo kmalu napotili dodatne vojake

29. 01. 2022 10.46

ZDA nameravajo v Vzhodno Evropo v bližnji prihodnosti napotiti dodatne vojake, je v petek povedal ameriški predsednik Joe Biden. Dodal je, da vojakov ne bo veliko, vendar točnega števila ni navedel. Medtem v Pentagonu menijo, da Moskva odločitve o napadu na Ukrajino še ni sprejela. "Če se Rusija odloči za invazijo, ta ne bo brez cene v smislu žrtev in drugih bistvenih posledic," pa meni načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA general Mark Milley, ki Putina poziva, naj se odloči za diplomatsko pot.

Nagrade kmetom in gozdarjem za shranjevanje ogljika v tleh

28. 01. 2022 15.23

Kmetijski minister Jože Podgoršek je na berlinski ministrski konferenci v okviru Globalnega foruma za hrano in kmetijstvo napovedal vzpostavljanje novega poslovnega modela, in sicer ogljičnega kmetovanja. Kmetje in gozdarji bodo dodatno nagrajeni za shranjevanje ogljika v tleh, je dejal.

Na zemljevidu ECDC največ temno rdeče doslej

27. 01. 2022 13.32

Evropa je povsem v primežu omikrona. Na novem tedenskem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni, na katerem z različnimi barvami prikazujejo širjenje okužb, je tako skoraj v celoti obarvana temnordeče, izjema so le trije rdeči "otoki" na Poljskem in v Romuniji. Slovenija je z barvo, ki označuje najslabšo epidemiološko sliko, obarvana že štiri mesece. Prihodnji teden se bodo merila za pripravo zemljevida spremenila.

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

Milanović napovedal umik hrvaških vojakov iz Natovih odzivnih sil in razburil Kijev

26. 01. 2022 11.26

Hrvaški predsednik in vrhovni poveljnik hrvaške vojske Zoran Milanović je v že tako napete odnose na mednarodnem političnem parketu vnesel še nekoliko nemira, ko je v torek izjavil, da bo, če bodo razmere v Ukrajini eskalirale, hrvaške vojake umaknil iz Natovih odzivnih sil (NRF). Po njegovih besedah "Hrvaška noče imeti nič s tem", da vojaška zveza zaradi stopnjevanja napetosti med Rusijo in Ukrajino nenehno povečuje svojo prisotnost v vzhodni Evropi.

MZZ: Odsvetujemo potovanja na obmejna območja Ukrajine

26. 01. 2022 10.41

Zunanje ministrstvo je v luči napetosti na ukrajinsko-ruski meji dopolnilo priporočila glede potovanj v Ukrajino. Zaradi nepredvidljivosti razmer odsvetujejo potovanja na območja Ukrajine ob mejah z Rusijo in Belorusijo.

Esej, zunanji sovražniki, zapletena zgodovina: kako smo končali na pragu vojne?

26. 01. 2022 06.00

Čeprav za zdaj še vsi vpleteni načeloma prisegajo na iskanje diplomatskih rešitev, napetostim na rusko-ukrajinski meji ni videti konca. Ruski predsednik Vladimir Putin pravi, da bo našel lastno "vojaško tehnično" rešitev, če Nato ne bo ustavil svoje "agresije", Zahod pa ga obtožuje, da išče konflikte, kjer jih ni, in napoveduje "boleče sankcije". Med obema velikima silama pa je Ukrajina. Država, utrujena od političnih preigravanj, ki jo ob tem hromijo še domača korupcija, šibko gospodarstvo in iskanje (nove) identitete med Vzhodom in Zahodom.

Energetska vojna med ministrstvom, upravniki in dobavitelji plina se nadaljuje

25. 01. 2022 19.40

Vsak dan prihajajo novi primeri vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. S Ptuja denimo poročajo, da so se cene ponekod podvojile. Drugod prihajajo položnice za sto, dvesto, tristo evrov samo za ogrevanje. In ne le gospodinjstva, tudi manjša podjetja s petkrat višjimi položnicami. Nadaljuje pa se tudi energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov. Ministrstvo s prstom kaže na upravnike. Upravniki pa udarjajo nazaj: "Ministrstvo očitno sploh ne razume vloge upravnika."

S covidnim potrdilom bi morali po EU potovati brez dodatnih omejitev

25. 01. 2022 16.42

Evropska komisija je članice EU pozvala, naj ne uveljavljajo več dodatnih omejitev potovanj, ki so jih uvedle zaradi koronavirusne različice omikron. Članice EU so danes sprejele novo priporočilo glede usklajevanja omejitev potovanj in ob tem so v komisiji izpostavili, da so članice potrdile, da mora veljavno digitalno covidno potrdilo načeloma zadostovati za potovanje po Uniji v pandemiji brez dodatnih ukrepov, kot so poživitveni odmerek, negativni test ali karantena. A ker vsaka članica uvaja svoje ukrepe, to povzroča veliko zmedo.

Zaradi kršitev glede brezpilotnih letalnikov izrečenih devet glob v vrednosti 10.900 evrov

25. 01. 2022 15.27

V lanskem letu je bila sprejeta nova evropska zakonodaja glede brezpilotnih letalnikov, v Sloveniji pa so za izvajanje nadzora določeni Javna agencija za civilno letalstvo RS, policija in občinska redarstva. Agencija in policija sta tako lani v 17 prekrškovnih postopkih izdali 11 odločb o prekršku in en plačilni nalog. V devetih primerih so bile izrečene globe v skupnem znesku 10.900 evrov, v treh opomin, v petih primerih pa opozorilo.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Poškodovani lovec: Najprej me je ugriznila v hrbet, nato pa začela vleči za nogo

24. 01. 2022 15.23

63-letni lovec, ki ga je v bližini Postojne napadla medvedka, je dejal, da ga je najprej ugriznila v hrbet, nato pa ga je še zagrabila za nogo in ga pričela vleči. V tistem trenutku jo je uspel brcniti v oko, medvedka je popustila in odšla. V Sloveniji imamo bistveno več zveri, kot si ta prostor lahko privošči, pa je dejal državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Anton Harej ob robu obiska Brkinov. Kot je poudaril, odločitev o odstrelu ni v pristojnosti ministrstva, osebno pa meni, da so izpolnjeni pogoji za interventni odvzem.