a eu

Zaradi kršitev glede brezpilotnih letalnikov izrečenih devet glob v vrednosti 10.900 evrov

25. 01. 2022 15.27

V lanskem letu je bila sprejeta nova evropska zakonodaja glede brezpilotnih letalnikov, v Sloveniji pa so za izvajanje nadzora določeni Javna agencija za civilno letalstvo RS, policija in občinska redarstva. Agencija in policija sta tako lani v 17 prekrškovnih postopkih izdali 11 odločb o prekršku in en plačilni nalog. V devetih primerih so bile izrečene globe v skupnem znesku 10.900 evrov, v treh opomin, v petih primerih pa opozorilo.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Poškodovani lovec: Najprej me je ugriznila v hrbet, nato pa začela vleči za nogo

24. 01. 2022 15.23

63-letni lovec, ki ga je v bližini Postojne napadla medvedka, je dejal, da ga je najprej ugriznila v hrbet, nato pa ga je še zagrabila za nogo in ga pričela vleči. V tistem trenutku jo je uspel brcniti v oko, medvedka je popustila in odšla. V Sloveniji imamo bistveno več zveri, kot si ta prostor lahko privošči, pa je dejal državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Anton Harej ob robu obiska Brkinov. Kot je poudaril, odločitev o odstrelu ni v pristojnosti ministrstva, osebno pa meni, da so izpolnjeni pogoji za interventni odvzem.

Zaradi napetosti na ukrajinski meji v pripravljenosti 8.500 ameriških vojakov

24. 01. 2022 14.27

Tiskovni predstavnik Pentagona, John Kirby, je sporočil, da je zaradi napetosti na ukrajinski meji v pripravljenosti okoli 8500 ameriških vojakov. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je medtem v Bruslju posvaril pred "živčnim zlomom" glede krize v Ukrajini, Pariz pa je napovedal, da bo v sredo gostil srečanje predstavnikov Rusije in Ukrajine.

Sredi januarja na zasilni oskrbi 1340 odjemalcev

24. 01. 2022 09.00

Letošnjo zimo so številni odjemalci električne energije pristali na zasilni oskrbi. Nekateri so zaradi visokih cen ogrevanja, ker jih dobavitelji obravnavajo kot poslovne in ne gospodinjske odjemalce, zavrnili cene ogrevanja in tako pristali na zasilni oskrbi, spet drugi pa so ostali brez dobavitelja električne energije in si niso pravi čas uspeli najti druge, ustrezne zamenjave.

Izobraževanje: za nekatere samoumevna, za druge nedosegljiva dobrina

23. 01. 2022 10.16

Pravica do izobraževanja je ena temeljnih človekovih pravic, a kljub temu še vedno več kot 258 milijonov otrok in mladostnikov po svetu ne obiskuje pouka. 617 milijonov jih ne more doseči minimalne ravni znanja matematike in branja, čeprav dve tretjini obiskujeta šolo. Na drugi strani je izobraževanje dostopnejše kot kadar koli prej. V lanskem šolskem letu je 96,2 odstotka otrok v Sloveniji po osnovni šoli nadaljevalo šolanje in skoraj polovica mladih med 19. in 24. letom se je odločila za študij, kažejo podatki statističnega urada.

Projekt Kuhnapato: Za odgovoren način prehranjevanja in obujanje slovenske tradicionalne kulinarike med mladimi

22. 01. 2022 00.15

Projekt Kuhnapato pod okriljem Nacionalnega programa Dober tek Slovenija, pokroviteljstvom podjetja Spar Slovenija in s sofinanciranjem Ministrstva za zdravje beleži že 11. leto delovanja ter 6. leto sodelovanja s pokroviteljem Spar Slovenija.

Stroka kritična do Janševih izjav glede Tajvana in Kitajske: 'Nestrateške in neprofesionalne'

21. 01. 2022 14.49

Profesorica katedre za mednarodne odnose na FDV in članica Centra za mednarodne odnose Ana Bojinović Fenko in nekdanja veleposlanica Marta Kos sta se kritično odzvali na nedavne izjave premierja Janeza Janše glede Tajvana in Kitajske. Kot je poudarila nekdanja veleposlanica, je Slovenija doslej zagovarjala politiko ene Kitajske, kar je tudi uradna politika EU, tako pa bi moralo biti po njenem mnenju tudi v prihodnosti. Zunanjepolitični odbor državnega zbora bo prihodnji petek med drugim razpravljal tudi o Janševih izjavah o Tajvanu.

V Bruslju vroča razprava o jedrski energiji in plinu

21. 01. 2022 06.46

Izteka se rok za odzive na predlog Evropske komisije glede obravnave jedrske energije in plina kot prehodno zelenih naložb. Članice bi morale po prvotnem načrtu odzive posredovati v začetku meseca, a so čas podaljšali. Predlog močno deli članice, Avstrija ga je pripravljena izpodbijati tudi na sodišču.

'Ne vemo, kakšna bo potreba Kitajske, da pokaže, da je takšno ravnanje nesprejemljivo'

21. 01. 2022 06.00

Kakšne bodo posledice izjav premierja Janše? Je z njimi dregnil v osje gnezdo občutljive svetovne velesile Kitajske, ki je takoj ne le zažugala, ampak tudi ukrepala. Slovenski gospodarstveniki že čutijo posledice, bodo posledice tudi politične? In kako naj pogasimo diplomatski in gospodarski požar?

Na zemljevidu ECDC ostaja skoraj vsa Evropa temnordeča

20. 01. 2022 15.43

Na danes posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) ostaja skoraj vsa Evropa obarvana temnordeče, tudi Slovenija. Z rdečo barvo, kar pomeni nekoliko boljše epidemiološke razmere, so obarvani samo še deli Romunije, Poljske in Madžarske.

Evropski parlament podprl Petroviča za člana Evropskega računskega sodišča

20. 01. 2022 10.28

Evropski parlament je v sredo podprl imenovanje Jorga Kristijana Petroviča za slovenskega člana Evropskega računskega sodišča. Petrovič, ki je trenutno član in prvi namestnik predsednika slovenskega računskega sodišča, bo na položaju zamenjal Sama Jereba, katerega mandat poteče 6. maja.

'Svet bi se moral združiti proti Putinu'

19. 01. 2022 11.06

To je ocena nekdanjega ukrajinskega predsednika Petra Porošenka za ameriški CNN. Prihaja po tem, ko Rusija še naprej kopiči svoje sile na ukrajinski meji in grozi z dejanji, kar nakazuje na invazijo, če se vsi ne bodo uklonili "njenim interesom". Čeprav je zgodovina odnosov med Rusijo in Ukrajino zapletena, pa je aktualna situacija v svojem bistvu preprosta – rožljanje z orožjem na meji samostojne države je nesprejemljivo. In države, ki v luči lastnih interesov razmišljajo o podpori Moskvi, bi morale najprej razmisliti o dolgoročnih posledicah za druga "potencialna žarišča", če rusko vedenje postane sprejemljivo.

Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB za izredno sejo DZ na temo energetske revščine

18. 01. 2022 17.15

Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica in SAB zahtevajo sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali njihov predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, ki predvideva uvedbo energetskega dobropisa oz. vavčerja v višini 150 evrov za socialno ogrožene. Predlog zakona bo v četrtek obravnaval odbor DZ za delo.

Roberta Metsola – najmlajša predsednica Evropskega parlamenta

18. 01. 2022 11.30

Roberta Metsola je bila izvoljena za novo predsednico Evropskega parlamenta. S tem je postala tretja ženska in najmlajša med predsedniki na čelu te institucije. Maltežanka, ki je bila doslej prva podpredsednica parlamenta, je prepričana Evropejka in zagovornica skupnih vrednot, a marsikomu se zdijo sporna njena stališča glede splava.

Roberta Metsola nova predsednica Evropskega parlamenta

18. 01. 2022 06.23

Roberto Metsolo iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) so v Strasbourgu izvolili za novo predsednico Evropskega parlamenta. Postala je tretja ženska na tem položaju in najmlajša predsednica parlamenta doslej.

Nebo nad Slovenijo se prazni, Wizz Air prekinja še povezavo z Londonom

17. 01. 2022 18.45

Čeprav so na ljubljanskem letališču lani našteli skoraj za polovico več potnikov kot leta 2020, vpliv pandemije na letalski promet še vedno ne pojenja. Wizz Air je že drugi prevoznik, ki prekinja polete z ljubljanskega letališča. Potem ko je ustavil povezavo z belgijskim Charleroijem, se je madžarski nizkocenovnik zdaj odločil, da s 4. februarjem začasno prekine tudi odhode na londonski Luton. Slovenija je ta mesec že ostala tudi brez Brussels Airlinesa, število poletov zmanjšujejo tudi drugi prevozniki. Vozni redi naj bi se sicer z začetkom poletne sezone spet okrepili, nizkocenovniki pa medtem opozarjajo, da evropskih pravil glede slotov ne bi smeli spreminjati za zaščito velikih uveljavljenih letalskih družb.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

Kosovska policija zasegla volilni material za srbski referendum o spremembah ustave

15. 01. 2022 15.31

Kosovska policija je v petek zvečer zasegla volilni material za referendum o spremembah srbske ustave, ki ga je srbska volilna komisija pred nedeljskim glasovanjem pripeljala na Kosovo. Pridržali so tudi koordinatorja volilne komisije in voznike, ki pa so jih danes izpustili, je sporočil direktor srbskega urada za Kosovo, Petar Petković.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

Mineva 30 let od mednarodnega priznanja Slovenije

15. 01. 2022 07.36

Mineva 30 let, odkar so države tedanje Evropske skupnosti, predhodnice EU, priznale neodvisno Slovenijo. Potem so se priznanja začela vrstiti in do avgusta 1992 je Slovenijo priznalo že 92 držav. Danes ima Slovenija diplomatske stike z več kot 180 državami po svetu in je članica večine mednarodnih organizacij.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

V Ukrajini obsežen kibernetski napad na vlado

14. 01. 2022 09.52

V Ukrajini se je zgodil obsežen kibernetski napad na spletne strani vlade, so sporočili z ministrstva za izobraževanje. Več spletnih strani še vedno ni dosegljivih, med njimi spletna stran zunanjega ministrstva in vlade. EU bo uporabila vse možnosti za pomoč Ukrajini po kibernetskem napadu, je poudaril visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell ob prihodu na drugi dan neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU v Brestu.

V Združenem kraljestvu skrajšali karanteno na pet dni, v Franciji stavkajo učitelji

13. 01. 2022 17.45

Britanska vlada je sporočila, da bo v svoji državi skrajšala minimalno obdobje samoizolacije za osebe s covidom-19 s sedem na pet dni, s čimer želi spodbuditi gospodarsko aktivnost. Potniki iz Velike Britanije pa bodo po novem lažje potovali v Francijo, saj je francoska vlada omilila stroge omejitve zanje, ki jih je v prizadevanjih za zajezitev okužb z novim koronavirusom uvedla minuli mesec. V Franciji medtem stavkajo učitelji zaradi pravil na šolah, povezanih z novim koronavirusom.

Na nebu na tisoče praznih letal, s tem želijo ponudniki obdržati svoje slote

13. 01. 2022 13.04

Številni letalski prevozniki so se, da bi na evropskih letališčih obdržali svoje slote, odločili, da bodo med destinacijami leteli s skoraj praznimi letali. Razlog za to je odločitev Evropske komisije, da morajo ponudniki porabiti 50 odstotkov dodeljenih slotov. Ta zahteva pa je v času mednarodnega ozaveščanja o podnebnih spremembah in porabi emisij ogljika sprožila številne polemike in jezo. Belgijski minister za mobilnost, Georges Gilkinet, je zahteve na primer označil za "okoljsko, gospodarsko in socialno neumnost".

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Banke proti temu, da mora potrošniku po poplačilu obveznosti ostati 76 odstotkov plače

12. 01. 2022 15.28

Slovenske banke so v odlični kondiciji in poslujejo zdravo ter stabilno, je bilo slišati na novinarski konferenci v organizaciji Združenja bank Slovenije. Ob rekordni likvidnosti so polno pripravljene naprej podpirati razvoj. Imajo pa pri tem pričakovanja do države, še naprej jih močno žulijo omejitve pri posojilih prebivalstvu. Makrobonitetni ukrep Banke Slovenije oziroma njen zavezujoči sklep na področju potrošniških posojil je namreč po besedah direktorice združenja Stanislave Zadravec Caprirolo nelogičen.

Na Hrvaškem kot dokaz covida-19 po novem zadostuje hitri test

12. 01. 2022 10.30

Na Hrvaškem kot dokaz za to, da je oseba obolela za covidom-19, ni več potreben pozitiven PCR-test, ampak zadostuje že hitri antigenski test. Na podlagi pozitivnega hitrega testa lahko na Hrvaškem odslej prebolevniki tudi pridobijo covidno potrdilo, ki pa velja le na Hrvaškem in ne drugod v EU.

Odbor DZ podprl predlog za regulacijo cen medicinskih pripomočkov

11. 01. 2022 18.28

Odbor DZ za notranje zadeve je podprl novelo zakona o javnem naročanju, s katero koalicija predlaga regulacijo cen nabav medicinskih pripomočkov in opreme. Predlog bo po oceni koalicijskih poslancev pripomogel k znižanju nabavnih cen v zdravstvu, v delu opozicije pa nasprotno menijo, da bo še dodatno odprl vrata korupcijskim tveganjem.

V Avstriji v veljavi novi ukrepi, maska FFP2 tudi na prostem

11. 01. 2022 10.00

Pohod močno nalezljive koronavirusne različice v Avstriji se nadaljuje. V minulih 24 urah so v severni sosedi potrdili 11.516 novih okužb, največji porast pa beležijo na Dunaju. Danes so v veljavo stopili tudi novi ukrepi. O vse slabših epidemioloških razmerah medtem poročajo tudi z juga Hrvaške. Najhuje je v Splošni bolnišnici Šibenik, kjer se po pripovedovanju tamkajšnjih zaposlenih stanje spreminja iz ure v uro.