afrike

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej

16. 01. 2022 07.00

Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec

11. 01. 2022 12.14

Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

Afriške nogometne zvezde od nedelje naprej v lov za laskavo lovoriko

07. 01. 2022 11.35

Kamerun bo od nedelje do 6. februarja gostil afriško prvenstvo v nogometu. To bi moralo biti že lani poleti, a so ga zaradi pandemije covida-19 preložili na nov termin. Tudi zdaj je svet še vedno v primežu covida-19, a Kameruncev to ne moti. Ti bodo lahko podpirali svojo ekipo na turnirju, na katerem bo naslov branila Alžirija.

Charlize Theron naredila izjemo in objavila fotografijo s hčerko

06. 01. 2022 13.13

Igralka Charlize Theron, ki je pred leti posvojila dva otroka, svojega zasebnega življenja ne izpostavlja preveč na družbenih omrežjih. A kot kaže, je bila skušnjava tokrat prevelika in je objavila fotografijo, na kateri ji družbo dela tudi hčerka August.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov

04. 01. 2022 09.54

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

Mineva 13 let, odkar je pomorščak Jure Šterk izginil v Indijskem oceanu

02. 01. 2022 10.11

Pomorščak Jure Šterk, prvi Slovenec, ki je sam objadral svet, je pred 13 leti izginil v Indijskem oceanu. Belokranjec se je po radijski zvezi s svoje jadrnice Lunatic zadnjič oglasil 1. januarja 2009. Šele 28. aprila 2009 je ameriška raziskovalna ladja Roger Revelle našla njegovo majhno jadrnico 1200 milj od zahodne obale Avstralije.

V Južni Afriki pokopali velikega borca zoper apartheid Desmonda Tutuja

01. 01. 2022 13.34

V katedrali svetega Jurija v Cape Townu je potekala pogrebna slovesnost za enega najbolj znanih borcev proti apartheidu, nadškofa Desmonda Tutuja, ki je umrl minulo nedeljo v starosti 90 let. Pogreb je bil skromen, kot si je tudi želel sam pokojnik. Čez teden so sicer po državi potekale številne slovesnosti njemu v spomin.

Katere zgodbe so zaznamovale letošnje leto?

31. 12. 2021 08.01

Če smo mislili, da bo samo leto 2020 tisto, ki nas bo zaznamovalo in pustilo brez besed, moramo priznati, da je tudi 2021 presenetilo. Bilo je kar nekaj zgodb, ki so nas pustile brez besed, druge so v nas vzbudile upanje, spet tretje so nas povezale kot narod. Katere so tiste zgodbe, ki so zaznamovale leto 2021?

WHO svari pred omikronom, v Franciji v enem dnevu potrdili več kot 208.000 okužb

29. 12. 2021 07.45

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v novem tedenskem poročilu opozarja, da nova različica koronavirusa omikron še vedno predstavlja zelo visoko tveganje za to, da bi naraščajoče okužbe preplavile zdravstvene sisteme. V Franciji in Italiji so jih v torek potrdili največ v enem dnevu doslej, v Franciji več kot 208.000. Trend padanja okužb se je ustavil tudi v Avstriji, kjer se je število v dveh dneh več kot podvojilo, porast pa so zabeležili tudi na Hrvaškem.

Zvezdnica telenovel Thalia po 25 letih o odmevnem prizoru: To je bilo pravo blato

29. 12. 2021 11.01

Thalia in Fernando Capatillo, zvezdnika velike uspešnice Marimar, ki smo jo pred več kot 20 leti lahko gledali tudi na POP TV, sta po 25 letih oboževalce na družbenih omrežjih presenetila z virtualnim srečanjem. Med pogovorom je mehiška igralka in pevka priznala, da je v legendarnem prizoru z usti pobrala zapestnico iz pravega blata in da ni šlo za čokolado, kot je bila večina prepričana vsa ta leta.

Posnetki po razdejanju vulkana na La Palmi: pri sanaciji pomagajo vojaki

27. 12. 2021 18.58

Več metrov debele plasti črnega pepela, ki pokriva ulice, hiše, šole, vrtce in kmetijske površine. To so prizori, ki so na La Palmi pričakali španske vojake. Ti so se tja napotili, da bi pomagali pri sanaciji opustošenega območja. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da bo čiščenje uničenih površin in odstranjevanje velikih količin pepela s stavb in cest trajalo več let.

Bomo v novo leto vstopili z rekordnimi temperaturami?

27. 12. 2021 07.00

Božič se je v večjem delu Slovenije uvrstil med deset najtoplejših v zgodovini meritev, ob vstopu v novo leto pa bomo marsikje izmerili še višje temperature. Nad večji del Evrope se bo namreč v drugi polovici tedna razširila zelo topla zračna masa, ki se bo ob spuščanju na južno stran Alp še dodatno ogrela. Možni so celo novi temperaturni rekordi.

Odzivi po smrti Tutuja: 'Velikan v boju proti apartheidu. Zelo te bomo pogrešali'

26. 12. 2021 15.52

Številni tuji voditelji so se poklonili pokojnemu južnoafriškemu nadškofu in Nobelovemu nagrajencu Desmondu Tutuju, ki je umrl star 90 let. Spomnili so se ga kot velikega borca proti apartheidu, pa tudi kot izjemnega človeka, moralno instanco, ki ga je krasil izjemen smisel za humor.

Poslovil se je Desmond Tutu: zamrl je glas tistih, ki so brez glasu

26. 12. 2021 08.27

V 90. letu starosti je umrl nadškof Desmond Tutu, prejemnik Nobelove nagrade za mir, ki je pomagal odpraviti apartheid v Južni Afriki.

Po več kot treh mesecih vulkan na La Palmi nehal bruhati

25. 12. 2021 16.40

Izbruh vulkana na španskem otoku La Palma, ki je uničil na stotine domov in veliko kmetijskih površin, je uradno končan. To so več kot tri mesece po začetku izbruha sporočile španske oblasti. Lava in pepel sta od 19. septembra na majhnem otoku uničila več kot 1000 domov, pa tudi šole, cerkve in zdravstvene centre.

Narkokralj Darko Šarić odhaja iz zapora. Premestili so ga v hišni pripor

24. 12. 2021 15.39

Balkanski narkokralj, ki mu v Beogradu sodijo zaradi tihotapljenja 5,7 tone kokaina iz Južne Amerike v Evropo, bo po skoraj sedmih letih pripora, ki jih je preživel v zaporu, premeščen v hišni pripor, poročajo srbski mediji. Tako se je odločilo vrhovno sodišče. Enako so se odločili tudi v primeru treh njegovih sodelavcev, ki so bili prav tako obsojeni.

Študiji kažeta na manjšo verjetnost hospitalizacije pri okužbi z omikronom

23. 12. 2021 07.19

Dve britanski študiji sta pokazali, da je pri okužbi s koronavirusno različico omikron verjetnost hospitalizacije manjša kot pri okužbi z doslej prevladujočo varianto delta. Raziskavi sta tako potrdili trend, ki so ga zaznali v Južni Afriki, kjer se je omikron najprej razširil. Tudi študija iz Južne Afrike namreč kaže, da je verjetnost hospitalizacije po okužbi z omikronom v primerjavi z drugimi sevi kar 80 odstotkov nižja.

Končno znano, zakaj so izpustili Balkanske bojevnike

21. 12. 2021 08.37

Konec novembra je Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo v primeru Balkanski bojevnik, zdaj pa je prišlo tudi uradno pojasnilo, zakaj. Kot so zapisali v sporočilo za javnost, je sodišče sodbi sodišč prve in druge stopnje v zadevi Balkanski bojevnik razveljavilo zaradi opiranja pravnomočne sodbe na dokaze, ki so bili pridobljeni s kršitvijo ustavno zagotovljenih človekovih pravic ter temeljnih svoboščin.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'

16. 12. 2021 06.00

Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

Moskva sankcije EU proti skupini Wagner označila za histerijo

14. 12. 2021 18.09

Potem ko je Evropska unija proti skupini ruskih plačancev Wagner uvedla sankcije, so v Moskvi potezo označili za histerijo Zahoda. Na ruskem zunanjem ministrstvu so dejali, da bi lahko na ta neprijateljski ukrep tudi odgovorili. Predsednik Vladimir Putin je medtem zahteval tudi takojšnje pogovore z ZDA in zvezo NATO o zagotovilih za varnost Rusije. Vse več evropskih poslancev namreč v luči ruske grožnje ob meji z Ukrajino poziva k odločnim ukrepom proti Rusiji, tudi z dodatnimi sankcijami. "Pričakujemo najboljše, pripravljamo se na najslabše," je dejal Borell.

Omikron potrdili tudi pri nas. Bi lahko to pomenilo nov val?

14. 12. 2021 09.53

V Sloveniji so potrdili okužbo z novo različico koronavirusa omikron. Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice, epidemiološka preiskava je v teku. Ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 v preteklosti že prebolela. Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil bojazen, da bi lahko to pomenilo nov val in pozval k cepljenju, tudi s poživitvenim odmerkom. Kot dodaja dr. Petrovec, je verjetno okužba razširjena bolj, kot so pričakovali, saj so bili vzorci odvzeti že med 29. novembrom in 6. decembrom, kar pomeni, da je od tedaj preteklo že kar nekaj časa. Ali so okužbe uvožene ali gre že za prenos znotraj države, še ni znano.

Nova Miss Universe postala 21-letna Indijka

13. 12. 2021 11.44

Pretekli vikend so v Izraelu okronali novo Miss Universe. Krono je letos domov odnesla 21-letna Indijka Harnaaz Sandhu, ki je v končnici tekmovanja premagala predstavnici Paragvaja in Južne Afrike ter tako nasledila mehiško zmagovalko iz preteklega leta. Zmagovalka se goreče zavzema za pravice žensk, pri poklicu igralke pa ji je v največji navdih bollywoodska in hollywoodska zvezdnica Priyanka Chopra

S koronavirusom okužen tudi predsednik Južne Afrike

13. 12. 2021 07.48

V Južni Afriki, odkoder se po svetu hitro širi nova različica koronavirusa, se je okužil tudi predsednik države. Cyril Ramaphosa, ki se je prejšnji teden mudil na obisku v več afriških državah, se je v nedeljo začel počutiti nekoliko slabše, zato je opravil test. Rezultat je bil pozitiven, ni pa še potrjeno, ali gre za različico omikron, ki je sicer tam že prevladujoča. Južnoafriški voditelj je sicer polno cepljen in ima le blage simptome, zato je v domači izolaciji. Ob tem znova poudarja pomen cepljenja, ki ščiti pred težjo obliko covida-19.

Zvišali stopnjo ogroženosti: hospitalizirani prvi bolniki z različico omikron

12. 12. 2021 16.29

V britanskih bolnišnicah so prvi covidni bolniki z različico omikron, je dejal tamkajšnji minister za izobraževanje Nadhim Zahawi. Okuženi z novo različico koronavirusa predstavljajo tretjino vseh primerov v Londonu, je dodal. Ob širjenju različice omikron so na Otoku zvišali stopnjo ogroženosti. Premier Boris Johnson je v nagovoru posvaril pred neizbežnim valom okužb z omikron različico.

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni

10. 12. 2021 06.00

Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.

Bodo države EU prikimale devetmesečni veljavnosti covidnega potrdila?

09. 12. 2021 19.20

Bruselj naj bi od držav članic Evropske unije pričakoval, da se bodo strinjale s predlagano devetmesečno veljavnostjo covidnih potrdil. Ta so bila uvedena tudi z namenom olajšanja potovanj, zato številne države zdaj skrbi, da bi omejen rok trajanja potrdil predstavljal še dodatno oviro pri prehajanju med državami. Ob tem pa naj bi izvršni organ EU na internem srečanju v strahu pred novo različico omikron predlagal tudi obvezno PCR-testiranje za vse potnike, ki prihajajo izven evropske celine.

Pfizerjevo cepivo po treh odmerkih učinkovito tudi proti omikronu

08. 12. 2021 06.55

Omikron ne povzroča hujših oblik bolezni, tako kot prejšnje različice, in "ni zelo verjetno", da bi popolnoma obšel zaščito, ki jo dajejo cepiva, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Podjetji Pfizer in BioNTech sta sporočili, da je njuno cepivo proti covidu-19 učinkovito tudi proti koronavirusni različici omikron, vendar pa so za zadostno učinkovitost potrebni trije odmerki cepiva.

'Računati na to, da bo omikron samo prehlad in se zato ni treba cepiti, je lahkomiselno'

07. 12. 2021 18.13

"Samo vprašanje časa je, kdaj bomo tudi pri nas potrdili različico omikron," opozarjajo slovenski strokovnjaki. O novem sevu koronavirusa, ki so ga v Južni Afriki odkrili pred kratkim, je doslej malo znanega. Jasno pa je že, da je omikron še bolj nalezljiv kot delta, zato pričakujejo, da bo hitro prevladal. Najpomembnejše vprašanje je, kakšen potek bolezni povzroča? Iz Afrike poročajo o povečanem številu hospitalizacij, v Evropi pa se omikron za zdaj kaže bolj v obliki prehlada. To nas ne sme zavesti, opozarja vodja svetovalne skupine Mateja Logar, saj je v Evropi z omikronom okužena večina mlajših, ki bolezen praviloma prebolevajo v blažji obliki. "Najučinkovitejši ukrep, da ne zbolimo, je tudi pri tej različici cepljenje," je enotna stroka.

Fauci: Omikron skoraj zagotovo ni hujši od delte

07. 12. 2021 17.21

Glavni svetovalec za boj s pandemijo v ZDA Anthony Fauci je dejal, da prve ugotovitve kažejo, da nova različica koronavirusa, ki vzbuja skrb v zadnjih tednih, skoraj zagotovo ni hujša od delte. Novo različico so sicer potrdili že v 17 državah v Evropski uniji.