afrike

Iz Sredozemskega morja rešili skoraj 300 migrantov
24. 10. 2021 17.39
Nevladna organizacija Zdravniki brez meja je v več akcijah rešila skoraj 300 migrantov iz osrednjega dela Sredozemskega morja. Medtem italijanski mediji poročajo, da ima Italija novo Lampeduso na jugu Kalabrije. Med rešenimi je bilo veliko žensk in otrok.

Posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti in donacija cepiva Janssen v Covax
21. 10. 2021 21.35
Vlada je sprejela posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti oseb v populaciji proti covidu-19. Za izvajanje projekta bodo zagotovljena sredstva iz državnega proračuna. Ob tem je odločila tudi, da bo cepivo Janssen darovala v instrument Covax. Predvidoma gre za več kot 600 tisoč odmerkov cepiva, ki bodo primarno namenjena Afriki. Vlada je sprejela tudi sklep o prenehanju sklepa o nabavi dodatnih 100.000 odmerkov cepiva Janssen.

Zaradi nenadzorovanega širjenja sterilizirali povodne konje Pabla Escobarja
16. 10. 2021 12.26
Kolumbijske oblasti so sporočile, da so sterilizirale 24 od 80 podvodnih konjev, prebivalcev zapuščenega posestva narkokralja Pabla Escobarja. Preden ga je policija leta 1993 ubila, je razvpiti Escobar nezakonito uvažal eksotične živali, med njimi tudi samca in samico povodnega konja.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Google z milijardo dolarjev za digitalizacijo Afrike
09. 10. 2021 09.58
Tehnološki velikan Google namerava v prihodnjih petih letih v digitalizacijo Afrike vložiti milijardo dolarjev. Z naložbo želi med drugim omogočiti hitrejši in cenovno dostopnejši internet ter s tem podpreti tudi podjetništvo v Afriki.

Charlize Theron se pri vzgoji hčera zanaša na pomoč temnopoltih žensk
09. 10. 2021 07.00
Zvezdnica Charlize Theron ima dve posvojeni hčerki, a pri njuni vzgoji očitno potrebuje pomoč. Nedavno je za revijo Essence dejala, da se je obdala s 'celo vasjo' ljudi, ki ji pomagajo pravilno vzgajati njeni hčeri. Igralka, ki prihaja iz Južne Afrike, je pred časom posvojila dve temnopolti deklici, s pomočjo temnopoltih pomočnikov pa išče prave vzgojne prijeme, ko ji njene lastne izkušnje niso v pomoč.

Vulkan na La Palmi spet aktiven: lava se nevarno približuje morju
28. 09. 2021 15.43
Lava, ki znova bruha iz vulkana na Kanarskih otokih, se pospešeno približuje morju. Od obale je oddaljena približno 800 metrov, so sporočili uradniki z otoka La Palma. O pomoči otoku razpravljajo tudi španske oblasti.

Po dveh urah zatišja vulkan na La Palmi ponovno bruha
27. 09. 2021 18.45
Vulkan na španskem otoku La Palma, ki je v prejšnjem tednu uničil več kot 500 zgradb, več kot 6000 ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove, je v ponedeljek po kratkem zatišju ponovno začel bruhati pepel, dim in lavo. Znanstveniki so že predhodno opozorili, da je še prezgodaj za razglasitev faze mirovanja vulkana, oblasti pa so prebivalcem ukazale, naj ostanejo v zaprtih prostorih, da se izognejo nezdravim in strupenim hlapom, ki bodo nastali ob stiku lave z morsko vodo.

Tudi Evropska komisija podprla Uefo proti Infantinovemu načrtu
23. 09. 2021 19.39
Čeprav Mednarodna nogometna zveza (Fifa), natančneje njen predsednik Gianni Infantino, v zadnjih tednih na vsak način želi vsiliti željo, da bi se svetovna nogometna prvenstva po novem igrala na vsaki dve leti, je po zadnji javni podpori podpredsednika Evropske komisije za promocijo evropskega življenjskega sloga Margaritisa Schinasa Evropski nogometni zvezi (Uefa) bolj ali manj jasno, da je Italijanov načrt obsojen na poraz.

Vrh ZN proti rasizmu potrdil zaveze izpred 20 let, Slovenija pri tem ni sodelovala
23. 09. 2021 09.11
Vrh svetovnih voditeljev ob 20. obletnici konference Združenih narodov proti rasizmu v južnoafriškem Durbanu je v sredo potrdil zaveze in pozval k okrepitvi boja proti rasizmu, vendar pa so ga tudi tokrat zaznamovale delitve. Nadaljevala se je tudi splošna razprava svetovnih voditeljev na začetku 76. Generalne skupščine ZN.

Začela se je koledarska jesen, a temperature v prihodnjih dneh bodo spet bolj poletne
23. 09. 2021 07.41
Tri tedne po meteorološki smo sinoči ob 21. uri in 20 minut vstopili še v koledarsko jesen. Vreme se v tem letnem času pogosto obnaša zelo nepredvidljivo, saj nas lahko tudi še oktobra ali celo novembra razvaja s skoraj povsem poletnimi temperaturami, le nekaj dni kasneje pa nam že prinese sneg in mraz, prav tako smo se v preteklosti jeseni pogosto soočali z obilnimi padavinami in poplavami. No, tako ekstremnega vremena na začetku letošnje jeseni na srečo ne bo, se bo pa po prehodni ohladitvi ozračje v prihodnjih dneh spet ogrevalo in ob koncu tedna bodo popoldanske temperature marsikje presegle 25 stopinj Celzija.

Predsednik ZDA napovedal dodatnih 500 milijonov odmerkov cepiva za svet
22. 09. 2021 21.33
Ameriški predsednik Joe Biden je v Washingtonu sklical virtualni vrh o novem koronavirusu, na katerem je napovedal, da bodo ZDA podvojile odkup cepiva podjetja Pfizer za še 500 milijonov odmerkov. Do leta 2020 bodo tako s svetom delile skupaj več kot milijardo odmerkov cepiva. Povečanje ameriških zavez sicer samo po sebi ne bo dovolj za cepljenje 70 odstotkov svetovnega prebivalstva do prihodnjega septembra.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza
11. 09. 2021 07.07
Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Messi po farsi v Sao Paulu: Tu v Braziliji smo že tri dni, zakaj to počnete prav zdaj, sredi tekme?
06. 09. 2021 08.38
Brazilska nogometna reprezentanca, ki je v južnoameriških kvalifikacijah za nastop na svetovnem prvenstvu v Katarju 2022 nanizala sedem zaporednih zmag, je tokrat ostala brez prestižnega dvoboja z Argentino. Razlog je kršenje protikoronskih pravil štirih članov argentinske reprezentance. Na sporedu so bile tako le štiri tekme osmega kroga. Težko pričakovan južnoameriški nogometni derbi se je v Sao Paulu sicer začel, nato je brazilska zdravstvena agencija (Anvisa) po šestih minutah prišla na teren stadiona Neo Quimica Arena in ga prekinila ter gostujoči ekipi očitala kršitev protikoronskih pravil.

Hrvaška policija obtožena kraje in nasilnega zavračanja afganistanskih beguncev
31. 08. 2021 18.31
Medtem ko so se zavezniške sile trudile evakuirati na tisoče beguncev iz Kabula, naj bi hrvaška policija domnevno okradla in v Bosno nezakonito vrnila več deset Afganistancev, ki so svojo državo zapustili zaradi strahu pred talibansko represijo.

Pred Lampeduso s prenapolnjene ribiške ladje rešili več kot 500 migrantov
29. 08. 2021 13.35
Italijanske oblasti so v soboto pred obalo otoka Lampedusa s prenapolnjene ribiške ladje rešile več kot 500 migrantov. Prepeljali so jih na otok. To je po besedah župana Totoja Martella eden najmnožičnejših prihodov migrantov na Lampeduso v zadnjem času. Evropska komisija medtem od držav članic EU do sredine septembra pričakuje konkretne predloge glede sprejema beguncev, tudi iz Afganistana.

Slovenci skupaj s slovensko Karitas pomagali že več kot 250.000 revnim v Afriki
23. 08. 2021 20.15
Slovenci smo že večkrat dokazali, da znamo stopiti skupaj, ko je treba. Z več kot 220 tisoč evri smo samo lani pomagali slovenski Karitas, s tem pa omogočili nove zdravstvene centre in porodnišnice v Ruandi in Burundiju, kot tudi šole in nove možnosti za delo domačinom, ki so zaradi epidemije ostali brez prihodka. Tudi v letošnjem letu sta pod okriljem Slovenske karitas stekli humanitarni akciji Za srce Afrike in Z delom do dostojnega življenja. Z zbranimi sredstvi bodo med drugim zgradili novo porodnišnico in več kot 1.450 družinam omogočili trajnostno oskrbo z vodo.

Slovenske rokometašice na SP proti Francozinjam in Črnogorkam
13. 08. 2021 08.37
Slovenska ženska rokometna reprezentanca je dobila tekmice v skupinskem delu svetovnega prvenstva v Španiji. Slovenija bo na zaključnem turnirju med 2. in 19. decembrom igrala v zahtevni skupini A, v kateri so še Francija, Črna gora in Angola.

Spet vremensko bolj pestro: neurja na Dolenjskem in Koroškem, klestila tudi toča
11. 08. 2021 10.21
Po dveh vremensko umirjenih dneh je bilo dogajanje v sredo spet bolj pestro, ponekod tudi nevarno. Nevihte so nastajale na jugu in jugovzhodu Slovenije – v Ribnici in Radovici je vsaj dve uri močno deževalo, naliv je bil v Semiču, v Turjaku in Predstrugah je padala tudi toča. Pridelek tam je v veliki meri uničen. O vremenskih nevšečnostih z neurjem in točo prav tako poročajo s Koroške – klestilo je na območju Vuzenice in Mute. V Metliki je poplavljala meteorna voda, iz Ljubljane in Medvod pa poročajo o vetrolomu.

Slovenija po Egiptu cepivo AstraZenece donirala še Zelenortskim otokom
04. 08. 2021 12.09
Vlada se je na dopisni seji odločila, da za namen humanitarne pomoči ob epidemiji Zelenortskim otokom brezplačno nameni 150.000 odmerkov cepiva proti covidu-19. To je že tretja večja donacija cepiva AstraZenece – Bosni in Hercegovini smo pred tem donirali skoraj 50.000 odmerkov, Egiptu pa 250.000. Slovenija sicer ob manjšem zanimanju za cepljenje razpolaga s presežnimi količinami cepiv, najmanj priljubljeno pa je ravno cepivo AstraZenece.

'Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij'
02. 08. 2021 19.21
Huda neurja in poplave, na Češkem celo tornado, pa obsežni požari v Turčiji, na Siciliji in v Sibiriji. So to že znaki za preplah, znanilec, da se nam obetajo podnebne spremembe, ki bodo za vedno spremenile svet, kot ga poznamo? "Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij v zgodovini meritev," pravi Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?
02. 08. 2021 07.30
V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

ANIMACIJA: Prihodnji dnevi bodo nevihtno pestri, vročina bo popustila
30. 07. 2021 07.30
Zadnje dneve zaznamuje vroče poletno vreme. Temperature so sicer še daleč od rekordov, a prenašanje vročine zaradi tega ni nič lažje, saj je v zraku veliko vlage. Konec tedna bo še vroč, nato pa nas bo v noči na ponedeljek prešla hladna fronta in od hujše vročine se bomo vsaj za kakšen teden poslovili. Še pred fronto bodo ozračje ob popoldnevih in večerih predvsem v severni polovici Slovenije osvežile krajevne plohe in nevihte. Nekatere med njimi bodo lahko prerasle v lokalna neurja z močnim vetrom in točo.

Odgovor Lukašenka na sankcije EU? V Litvo val prebežnikov iz Belorusije
29. 07. 2021 18.54
Litva se sooča z valom prebežnikov iz Afrike in Bližnjega vzhoda, ki nelegalno prečkajo mejo z Belorusijo. Oblasti opozarjajo, da se s tolikšnim prilivom migrantov le stežka spopadajo. K pomoči je pozvala tudi evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson.

Carissa Moore prva olimpijska prvakinja v deskanju na valovih
27. 07. 2021 11.08
Američanka Carissa Moore je postala prva olimpijska prvakinja v deskanju na valovih. V finalni preizkušnji discipline kratka deska je prejela 14,93 točke, medtem ko jih je Bianca Buitendag iz Južne Afrike 8,46.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val
25. 07. 2021 07.00
Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.

WhatsAppov šef svari: Če je ranljiv en telefon, so ranljivi vsi
24. 07. 2021 16.01
Glavni izvršni direktor WhatsAppa Will Cathcart vidi vzporednice med napadom na uporabnike aplikacije leta 2019 in afero Pegasus, katere razkritje je nedavno razburkalo svet. Mediji so namreč razkrili, kako naj bi najmanj 10 držav s pomočjo zlonamerne programske opreme vohunilo za novinarji, nevladniki in politiki. Trditvam izraelskega podjetja, ki razsežnosti afere označuje za pretiravanje, pa Cathcart ne verjame.

Začetek pasjih dni nam prinaša stopnjevanje vročine
22. 07. 2021 07.30
Po nekaj dneh zmernih temperatur se v prihodnjih dneh v naše kraje vrača vročina. Vrhunec vročinskega vala bo v nedeljo in ponedeljek, ko se bodo temperature po nižinah vzhodne Slovenije približale 35 stopinjam Celzija. Ker bo k nam dotekal vroč in suh zrak iznad severne Afrike, bo ob koncu tedna možnost za nastanek popoldanskih neviht tudi v hribih razmeroma majhna. Kljub temu pa razgled ne bo segal prav daleč, saj nas bo, tako kot je to v letošnjem poletju že stalnica, skupaj z višjimi temperaturami dosegla večja količina puščavskega peska.

ANIMACIJA: Konec tedna v znamenju neviht, za vzhod Slovenije oranžno opozorilo
16. 07. 2021 08.00
V noči na soboto bodo predvsem vzhodno polovico Slovenije zajele obilne padavine, ki se bodo s krajšimi prekinitvami nadaljevale do ponedeljkovega jutra. Ob nevihtah z močnejšimi nalivi bo lahko lokalno v le 48 urah padlo tudi več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter, kar je toliko, kot ga običajno pade v celem mesecu. Arso je za vzhodno in jugovzhodno Slovenijo razglasil oranžno opozorilo, opozarjajo tudi na morebitna razlivanja hudourniških vodotokov.

Močne nevihte z nalivi posledica stika dveh temperaturno različnih zračnih mas
16. 07. 2021 06.00
Katastrofalne poplave na zahodu Nemčije in v Belgiji so zahtevale več deset žrtev, mnoge prebivalce še vedno pogrešajo. Vreme se še ne bo povsem umirilo, meteorologi pa za petek ponovno napovedujejo obilnejše padavine. Za tako močne nevihte z nalivi, ki so jim v zadnjih dneh in tednih priča nad srednjo Evropo, je sicer značilno, da nastajajo v močno nestabilnem ozračju, ki ga povzroči stik dveh temperaturno zelo različnih zračnih mas, zelo pomemben dejavnik pa je tudi veter, ki z višino spreminja smer in hitrost.