ali

D-Day: Dan za dokumentarec v kinoteki

07. 05. 1998 08.37

V Slovenski Kinoteki bo 14. maja prvi večer iz cikla prireditev z naslovom D-Day: Dan za dokumentarec, ki bodo od maja do decembra v kinoteki potekali enkrat mesečno.

Clinton in Prodi o Kosovu, evru in bilaterali

06. 05. 1998 07.42

Na uradnem obisku v Washingtonu se mudi italijanski premier Romano Prodi v spremstvu zunanjega ministra Lamberta Dinija. Drevi ju bo v Beli hiši sprejel ameriški predsednik Bill Clinton.

MZZ o dogodku na Krfu

05. 05. 1998 17.12

Ministrstvo za zunanje zadeve se je v zvezi z domnevnim kaznivim dejanjem na grškem otoku Krfu, v katerega naj bi bil vpleteni slovenski dijaki in o katerem so v zadnjih dneh poročala nekatera slovenska sredstva javnega obveščanja, prek svojega veleposlaništva v Atenah povezalo s kriminalistično službo na Krfu. Kriminalistična služba je pojasnila, da so v noči na soboto, 2. maja letos, pri vlomu v trgovino z izdelki domače obrti prijeli tri slovenske državljane. Policija jih je pridržala do ponedeljka, ko jih je predala sodišču. Obsojeni so bili na mesec dni zapora ali na plačilo denarne kazni. Odločili so se za plačilo, zato jih je sodišče izpustilo in jim dovolilo odpotovati v domovino, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Bližnjevzhodna pogajanja v težavah

05. 05. 1998 16.44

Vse kaže, da se bližnjevzhodna pogajanja v Londonu ob posredovanju ameriške državne sekretarke Madeleine Albright danes brezuspešno nagibajo h koncu. Po podatkih iz palestinskih krogov naj bi palestinski vodja Jaser Arafat v kratkem govoril z britanskim premierom Tonyjem Blairom, po tem pogovoru pa naj bi dal zadnjo izjavo pred svojim odhodom. Po oceni opazovalcev to nakazuje na dejstvo, da razlik glede spornega vprašanja umika izraelskih enot z Zahodnega brega očitno ni bilo moč premostiti. Albrightova se je opoldne sicer vnovič pogovarjala z Arafatom, njuno srečanje pa je bilo le kratke narave. Po nepotrjenih podatkih je Albrightova želela ugotoviti, ali so Palestinci še pripravljeni popustiti. Tudi srečanje Albrightove z Netanjahujem, ki je potekalo pred tem, se je zelo hitro končalo.

BDP po prvi oceni lani znašal 9161 dolarjev na prebivalca

05. 05. 1998 15.00

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) je v lanskem letu po prvi oceni državnega urada za statistiko znašal 2907 milijard tolarjev, kar je nominalno za 13,9 odstotka več kot leta 1996. V tekočih cenah in po tekočem tečaju je lanski BDP dosegel 18,2 milijardi dolarjev oz. 9161 dolarjev na prebivalca. Višina lanskega BDP je zaradi relativne krepitve dolarja do drugih valut za 3,5 odstotka manjša kot leta 1996, na prebivalca pa je BDP manjši za 3,3 odstotka. Kot sporoča slovenski statistični urad, je lanski BDP preračunan v ekuje znašal 16,1 milijarde, kar je za sedem odstotkov več kot leta 1996, oziroma 8110 ekujev na prebivalca ali 7,2 odstotka več kot leta 1996.

Za Barkleyja je sezona že končana

03. 05. 1998 12.28

Ameriški košarkarski zvezdnik, sicer član Raket iz Houstona, Charles Barkley, ki so ga to sezoni kar naprej pestile poškodbe, bo moral zaradi še ene poškodbe, tokrat tricepsa, predčasno končati z letošnjo končnico v poklicni košarkarski ligi NBA. "Zanj je končnica že končana. Še enkrat bo moral na pregled, vendar lahko že v ponedeljek, 4. maja, pričakuje operacijo," je povedal predstavnik za stike z javnostmi pri Raketah Tim Frank. Barkleyjev nastop v končnici je bil tako ali tako vprašljiv, saj zaradi težav s kilo ni mogel stoodstotno igrati niti v rednem delu. Sezono mu je tako na petkovem srečanju "pomagal" končati član Utaha Greg Foster, ki se je vanj nesrečno zaletel.

Lani upadlo zadolževanje v tujini

03. 05. 1998 07.45

Lani je bilo v tujini sklenjenih za 1350 milijonov ameriških dolarjev novih kreditnih poslov, kar je za 16,3 odstotka manj kot v letu 1996. Kot navaja letno poročilo Banke Slovenije, se je tako prvič po letu 1991 obseg kreditnih poslov zmanjšal glede na preteklo leto.

Japonsko prizadel potres 5. stopnje

02. 05. 1998 12.07

Južni del Japonske je danes prizadel potres z močjo 5. stopnje po Richterjevi lestvici. Podatkov o morebitnih žrtvah ali gmotni škodi še ni. Žarišče potresa je bilo približno 180 kilometrov vzhodno od tajvanskega glavnega mesta Taipei in 2000 kilometrov jugozahodno od Tokia, približno 80 kilometrov pod morskim dnom Vzhodnokitajskega morja.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro

02. 05. 1998 10.23

Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Izrael ukinja devizne omejitve za fizične osebe

02. 05. 1998 10.22

Izrael namerava v prihodnjem tednu ukiniti vse omejitve pri deviznih nakupih ali prodajah svojih državljanov, vendar bo zadržal liberalizacijo predpisov za institucionalne vlagatelje in tuje osebe, ki bi želele trgovati na izraelskem terminskem trgu in trgu opcij. S temi ukrepi bodo izraelski državljani lahko prvič vlagali v tuje nepremičnine, lahko bodo odpirali račune v tujih bankah, posedovali bodo lahko tujo valuto v gotovini, poleg tega pa bodo lahko tudi poslovali s tujimi finančnimi institucijami.

Skoraj vsi avstrijski starši so zagovorniki klofut

02. 05. 1998 10.20

Približno 90 odstotkov avstrijskih staršev meni, da je zaušnica ali rahel tlesk pri otrocih "običajen pedagoški ukrep", je poročal avstrijski radio (ORF) na Dunaju, sklicujoč se na najnovejše izide javnomnenjskih raziskav. Skoraj tretjina starševa je celo prepričanih, da "od časa do časa" otrokom dobro dene "poštena porcija batin", deloma celo s predmeti. Glede na te podatke je moč sklepati, da 80 odstotkov otrok v Avstriji vzgajajo z nasiljem. Kot razlog za takšne metode vzgajanja navajajo psihično izčrpanost staršev, ob tem pa pritisk, ki sta mu oče in mati izpostavljena na delovnem mestu oziroma v premajhnem in utesnjenem stanovanju. Pogosto je nasilje mogoče pripisati tudi "naučenemu obnašanju" staršev, ki so morali fizično kazen kot običajno rešitev sporov občutiti na lastni koži.

Dogovor o predsedniku ECB dosežen?

02. 05. 1998 09.48

Evropska petnajsterica je očitno dosegla dogovor o predsedniku Evropske centralne banke (ECB), ki bo 1. julija nasledila Evropski denarni inštitut (EMI). Iz belgijskih virov se je izvedelo, da so se predsedniki vlad in držav danes v Bruslju sporazumeli, da bo na položaj z osemletnim mandatom imenovan sedanji predsednik EMI, Nizozemec Wim Duisenber. Duisenberg je ves čas užival podporo večine članic unije, razen Francije, ki je vseskozi vztrajala pri svojem kandidatu, predsedniku francoske centralne banke Jean-Claudeu Trichetu. Za zdaj še ni znano, ali je bil dogovor dosežen s tihim kompromisom, da bo Duisenberg po polovici mandata odstopil in položaj prepustil francoskemu kandidatu. Kot vztrajno ponavlja Evropska komisija, bi bila prepolovitev mandata kršenje pogodbe EU, vendar pa bi bil prostovoljen odstop kogarkoli pred iztekom mandata popolnoma legitimen.

Napoved 6

02. 05. 1998 09.45

Ob Jadranu bo danes pretežno jasno, drugod pa spremenljivo oblačno s posameznimi plohami ali nevihtami. Jutri čez dan se bo vreme od juga pričelo slabšati.

Začetek veljave novega zakona o varnosti cestnega prometa

01. 05. 1998 09.55

Danes je začel veljati zakon o varnosti cestnega prometa, s katerim bo bistveno poostren režim kaznovanja, pripomogel pa naj bi tudi k drugačnemu vedenju udeležencev v prometu ter večji uspešnosti policije pri preprečevanju neodgovornih ravnanj v cestnem prometu. Od 4. maja bo na vsa vprašanja o novem zakonu moč dobiti odgovore na telefonski številki 061/313-516, ki bo na voljo 24 ur na dan, pojasnila pa je mogoče dobiti tudi na telefonski številki policijskih postaj in operativno komunikacijskih centrov (113). Namen omenjenega zakona je izboljšati prometno varnost, umiriti promet, ustaviti najhujše kršitelje cestnoprometnih predpisov ter izboljšati prometno kulturo voznikov. Ob izteku meseca aprila so slovenske ceste namreč terjale 114 življenj, v enakem lanskem obdobju pa 99. Preventivni učinek naj bi ob siceršnjih zaostritvah doslej veljavnega kaznovalnega sistema v cestnem prometu nova zakonska ureditev s prek 240 členi dosegla predvsem z uvedbo sistema t.i. kazenskih točk, ki so predpisane le za hujše prekrške, zaradi katerih naj bi v večini primerov tudi prihajalo do prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. Po novi ureditvi bo moral namreč voznik, ki bo v dveh letih zbral 18 kazenskih točk ali storil izrazito težak prometni prekršek, ponovno opravljati vozniški izpit. Zakon podrobno predpisuje novo varnostno ureditev na področju cestnega prometa v poglavjih: o veljavnih pravilih v cestnem prometu, o posebnih obveznostih voznikov, o napravah za urejanje prometa, o psihofizičnem stanju udeležencev v prometu in prometnih nesrečah, o voznikih, o vozilih, o športnih in drugih prireditvah na cesti ter o posebnih varnostnih ukrepih in pooblastilih pristojnih organov na tem področju.

Iranski verniki bodo odslej lahko romali prek interneta

01. 05. 1998 09.44

Iranski verniki bodo lahko odslej romali kar doma, in sicer s pomočjo strani na internetu, ki jo je vzpostavila uradna iranska tiskovna agencija Irna. Verniki se bodo lahko virtualno napotili v romarski kraj Karbala v Iraku, kjer je bil leta 680 ubit tretji šiitski imam Husein, ali pa obiskali mavzolej Alija Ben Abija Taleba, bratranca preroka Mohameda v Najafu. Teheranske oblasti so v začetku aprila sporočile, da bodo lahko iranski državljani prvič po koncu iraško-iranske vojne leta 1988 romali v svete šiitske kraje v Iraku.

Srbi preprečujejo izročitev univerzitetnih poslopij kosovskim Albancem

30. 04. 1998 16.56

V središču Prištine se je zbralo na tisoče Srbov, da bi preprečili izročitev treh poslopij univerze kosovskim Albancem. Demonstranti so nosili srbske zastave in prepevali nacionalistične pesmi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Izročitev prostorov univerze je del albansko-srbskega sporazuma o šolstvu, za katerega sta se strani dogovorili pred dvema mesecema. Srbski rektor univerze Radivoje Papović je za beograjski radio B-92 povedal, da "srbske univerze ne bo nikoli prestopil noben Albanec". V okolici univerze so se zbrale posebne policijske enote, proti albanskim študentom pa so uperjeni vodni topovi, poroča radio B-92. Sicer pa so kosovski Albanci v Prištini znova izvedli miren protest. Demonstranti so se sprehodili brez transparentov ali vzlikanja gesel, po pol ure pa so se razšli.

Luka Koper še čaka na odgovor vlade

30. 04. 1998 14.58

Uresničevanje razvojnih projektov koprskega pristanišča, med katerimi je tudi namera do leta 2010 preseči mejo deset milijonov ton letnega pretovora, postaja vse bolj odvisno od pravočasne vzpostavitve dovolj zmogljivih in kakovostnih prometnih povezav Luke Koper z zalednimi tržišči. Najpomembnejša med temi je neposredna železniška povezava Slovenije z Madžarsko, ozko grlo pa bo za blagovne tokove proti vzhodnoevropskim državam v nekaj letih postal tudi sedanji enotirni 34 kilometrov dolg železniški odsek od Kopra do Divače. Luka je bila že pred leti glavni pobudnik izgradnje še drugega tira na tej progi, uprava pristaniške družbe pa je v začetku letošnjega leta prostojnim državnim organom poslala še finančno ponudbo, s katero naj bi pospešili uresničitev enega od sicer že dolgo načrtovanih cestnih ali železniških infrastrukturnih projektov.

Vlada sprejela uredbo o prepovedi prodaje orožja ZRJ

30. 04. 1998 14.51

Vlada je včeraj na korespondenčni seji sprejela uredbo o izvajanju resolucije Varnostnega sveta OZN, ki prepoveduje prodajo ali dobavljanje orožja in vojaške opreme ZR Jugosaviji, vključno s Kosovom. Varnostni svet OZN je to resolucijo, s katero želi ohraniti mir in stabilnost na Kosovu ter preprečiti oboroževanje in urjenje osebja za tamkajšnje teroristične dejavnosti, sprejel 31. marca letos, so danes sporočili iz urada vlade za informiranje. Republika Slovenija se z uredbo o izvajanju resolucije tudi zavezuje, da preko svojega ozemlja ne bo dopustila tranzita pošiljk z vojaško opremo na omenjena območja.

Dominik Hašek kot zid z malim okencem

30. 04. 1998 14.30

Češki vratar Dominik Hašek, sicer član sabelj iz Buffala, je tudi v končnici severnoameriške poklicne hokejske lige za mnoge napadalce še naprej nepremostljiva ovira. S 44 obrambami je tokrat doma ob pamet spravil napadalce in tudi branilce letalcev iz Philadelphije. Premagali so ga namreč le enkrat, medtem ko so domači igralci - Dixon Ward, Miroslav Šatan, Brian Holzinger in Matthew Barnaby - mrežo gostov zatresli kar štirikrat. Za napredovanje v drugi krog končnice sabljam manjka le še ena zmaga, saj je trenutni izid 3:1 v korist moštva iz Buffala. Mnogo bolj napeto bo še na dvoboju med Kanadčani iz Montreala in pingvini iz Pittsburgha. Na gostovanju v Quebecu so imeli pingvini tokrat v svojih vrstah boljšega posameznika, Čeha Jaromira Jagra, ki je uspel tehtnico prevesiti na njihovo stran. Z dvema zadetkoma in eno podajo je krepko pripomogel k zmagi s 6:3. Rezultat v zmagah je tako izenačen, 2:2, tako da še ni prav nič odločeno. Mnogo lažje, kot bo to uspelo pingvinom ali Kanadčanom, so si nastop v drugem krogu končnice zagotovili že hokejisti iz St. Louisa. Kralji iz Los Angelesa so doma podlegli še četrtič. Največ k zmagi, z zadetkoma, pa sta pri Blueserjih prispevala Pavol Dmitra in Craig Conroy. Kjub vsemu je za Kalifornijce uspeh že nastop v končnici, saj jim je to uspelo prvič v zadnjih petih letih.

V San Antoniu doživeli sončni mrk

30. 04. 1998 14.29

Podobno kot Ostroge so si končno zmago v prvem krogu zagotovili tudi biki iz Chicaga. Mrežice iz New Jerseyja so na njihovem parketu premagali s 116:101. "Mislim, da je v končnici potrebno zmagati zelo hitro, saj nam to pomaga tako fizično kot tudi psihično," pravi trener bikov Phil Jackson. Pri branilcih naslova prvaka NBA je bil zopet nezgrešljiv kdo drug kot Michael Jordan, saj je dosegal kar 38 točk, celotno moštvo pa je imelo iz igre 56-odstoten met. Uspešen je bil tudi Dennis "črv" Rodman; brez kakršnihkoli incidentov je namreč dosegel 17 skokov, medtem ko jih je celotno moštvo New Jerseyja le 21. Pri domačinih so bili najbolj razpoloženi Sherman Douglas (19), Keith Van Horn (18) in Chris Gatling (18), vendar so bili kljub temu še zelo daleč od, k novim zmagam dirjajočih bikov.

Deset minut pomaga proti mišji roki

30. 04. 1998 07.40

Dese minutni odmor zadostuje, da preprečimo nastanek t.i. mišje roke. Te mišje roke - v strokovnem jeziku gre za poškodbe, ki so posledica stalne obremenitve (repetitive strain injuries) - lahko nastanejo zaradi stalnega pritiskanja na miško računalnika ali drugih stalno ponavljajočih se kretenj. Zaradi enostranske obremenitve se poškodujejo določene kite, mišice ali sklepi, kar v najhujšem primeru pripelje do nezmožnosti za delo. Po mnenju nizozemske raziskovalne organizacije NIA-TNO lahko to preprečimo s kratkimi pavzami. Strokovnjaki svetujejo, da si poleg opoldanskega premora privoščimo še po dve desetminutni pavzi dopoldne in popoldne. Delodajalci se ne rabijo bati, da bi to škodilo produktivnosti podjetja. Raziskave so namreč tudi pokazale, da so po takih premorih zaposleni celo bolj učinkoviti, poleg tega imajo manj zdravstvenih težav in so redkeje bolni. Raziskava je zajela 60 oseb, zaposlenih za računalnikom in tekočim trakom. Po rednih pavzah so se delavci manj pritoževali nad odrevenelimi rokami in bolečimi prsti.

Mediji ne marajo Barbre

30. 04. 1998 07.38

Priljubljena ameriška pevka in igralka Barbra Streisand se pritožuje, da je mediji ne marajo. Za časopis "Mirabella" je izjavila, da želi vedeti, zakaj jo "mediji sovražijo". Kot primer je navedla, da jo je v neki državni bolnišnici, kjer se je pripravljala na snemanje filma "Nuts", nekdo vprašal: "Ali ste res tako zlobni kot pravijo?" "Tako ciničen tisk bo odgovoren za propad ameriške civilizacije. To me spominja na propad Rimskega cesarstva," je dejala Streisandova. Medijska predstava 56-letne vsestranske umetnice, ki se je nedavno zaročila z igralcem Jamesom Brolinom, ni ravno bleščeča. "O meni je bilo napisanih že toliko neresnic, da je to zastrašujoče," je dodala. Sicer pa pevka trdi, da z zaroko začenja na novo ter da se ob tem počuti, kot da ima znova 21 let.

V Wimbledonu povečali nagradni sklad

29. 04. 1998 16.36

Teniški turnir v Wimbledonu, eden od štirih za grand slam v sezoni, bo tudi v letošnjem letu povečal nagradni sklad. Na tem prestižnem tekmovanju, ki bo potekal od 22. junija do 5. julija, bodo letos razdelili 7,207 milijona funtov (11,963 ameriških dolarjev), kar je glede na lanskih 6,885 milijona funtov za 4,7 odstotka več, je sporočil predsednik All England Cuba John Curry.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU

29. 04. 1998 10.50

Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

V Šanghaju prepovedano točenje alkohola študentom

29. 04. 1998 07.35

Fakulteta za telesno kulturo v Šanghaju se je pridružila številnim kitajskim ustanovam, na katerih je prepovedano točenje in prodaja alkoholnih pijač študentom. Prepoved se nanaša na žgane pijače, vino in pivo, veljati pa bo začela 1. maja. Glede na to, da večina kitajskih študentov v času študija biva v študentskih domovih znotraj območja fakultete, v tamkajšnjh menzah, restavracijah in trgovinah alkoholnih pijač ne bodo mogli kupiti. Prepoved uživanja alkohola bo veljala za študente vseh štirih letnikov, med drugim tudi za tiste, ki bodo zaradi treningov ali udeležbe na športnih prireditvah izven območja fakultete. Kogar bodo trikrat zalotili pri kršenju tega določila, se bo moral posloviti od fakultete. Po pisanju časopisa Wenhui Bao takšno odločitev podpira 90 odstotkov študentov omenjene fakultete. Kar pa zadeva učitelje in zaposlene, ti ne bodo smeli uživati alkohola med delovnim časom in opoldanskim premorom za kosilo.

V Iraku množično proslavljajo rojstni dan Sadama Huseina

28. 04. 1998 17.31

Iračani množično proslavljajo 61. rojstni dan svojega predsednika Sadama Huseina.

Microsoftov center za pomoč pri problemu leta 2000

28. 04. 1998 16.57

Microsoft je objavil spletno mesto, namenjeno pomoči strankam pri reševanju tako imenovanega problema leta 2000 (starejša programska oprema ne podpira datumov po letu 1999). Spletno mesto, ki domuje na naslovu <a href=http://www.microsoft.com/year2000/ target="_blank">www.microsoft.com/year2000/</a>, vsebuje številne vire, med njimi vodnik po Microsoftovih izdelkih.

Microsoft povečal dohodek, stopnja rasti pa je manjša

28. 04. 1998 14.11

Microsoft je sporočil, da je v drugem četrtletju fiskalnega leta njegov dobiček znašal 1,34 milijarde USD. Zaslužek na delnico pa je bil 0,5 USD, kar je za 25 odstotkov več kot v istem obdobju lani. Skupni dohodek je bil 3,77 milijarde USD, kar je za 18% več kot v istem lanskem obdobju.

Obeti

28. 04. 1998 09.11

V četrtek in petek se bo nadaljevalo nestanovitno vreme s krajevnimi plohami ali posameznimi nevihtami.

Optimisti živijo dlje

28. 04. 1998 07.38

Pri črnogledih ljudeh je večje tveganje, da prej umrejo kot pri optimistih, je pokazala neka ameriška študija, ki so jo začeli izvajati že pred 70 leti. Še zlasti pri moških je pesimizem pomemben dejavnik tveganja za smrt v nesreči ali za samomor. Študija je kot pesimiste opredelila ljudi, ki pri napakah krivdo vedno iščejo le pri sebi, in ki so prepričani, da lahko le ena negativna izkušnja uniči vse življenje, od prihodnosti pa ne pričakujejo nič pozitivnega. Črnogledi ljudje imajo zato več možnosti, da se ob nepravem trenutku znajdejo na nepravem mestu, ugotavlja študija.