arhitekt

Nov nebotičnik blizu Times Squara

15. 12. 2001 00.00

New York bo kmalu krasil nov nebotičnik, ki naj bi ga v bližini Times Squara postavila družba New York Times. Nebotičnika bo imel 52 nadstropij, v njem pa bo New York Times imel tudi svoj sedež.

Danes prost vstop

03. 12. 2001 00.00

Seznam prireditev, ki bodo 3. decembra zaznamovale dan odprtih vrat v slovenski kulturi.

Čas je za nov stadion

02. 12. 2001 00.00

Črna pika zgodbe o uspehu slovenske nogometne reprezentance je dotrajani ljubljanski stadion za Bežigradom. Ko je nogomet tudi v Sloveniji postal fenomen, ki prebija meje športa, so očitno dozorele tudi okoliščine za gradnjo novega stadiona.

Napad na globalni kapital

12. 09. 2001 00.00

Prvi cilj terorističnega napada na Združene države Amerike je bil World Trade Center v New Yorku. Jasno je torej, da gre za napad na globalni kapital, na vrednoto torej, ki je Američanom, tako sveto.

Bernik prejel Herderjevo nagrado

09. 05. 2001 00.00

Na Dunaju je rektor tamkajšnje univerze Georg Winckler danes sedmerici umetnikov in znanstvenikov iz srednje in vzhodne Evrope izročil Herderjeve nagrade za leto 2001. Dobil jo je tudi slovenski slikar, grafik, kipar in pesnik Janez Bernik. Nagrade, poimenovane po pisatelju, filozofu in teologu Johannu Gottfriedu von Herderju, od leta 1963 podeljuje Univerza na Dunaju v sodelovanju s skladom Alfreda Toepferja iz Hamburga.

Podelili Plečnikovo nagrado

23. 04. 2001 00.00

Plečnikovo nagrado za leto 2001 so prejeli arhitekt Aleš Vodopivec, arhitektka Neni Grabrovec ter krajinska arhitekta Dušan Ogrin in Davorin Gazvoda, vsi za pokopališče Srebrniče pri Novem mestu. Plečnikovi medalji sta prejela arhitekt Andrej Kemer za paviljon Turistično-informativnega centra v Laškem in biro Sadar Vuga arhitekti za stavbo Arcadia v Ljubljani, študentsko Plečnikovo priznanje pa arhitektka Maša Živec za diplomsko nalogo Revitalizacija urbane strukture Vila Nova de Gaia, Porto. O nagradah je odločala skupščina Sklada arhitekta Jožeta Plečnika na predlog strokovne žirije, v kateri so bili arhitekti Nande Korpnik, Aleksander S. Ostan in Maruša Zorec. Nagrade so slavnostno podelili v prostorih Narodne galerije v Ljubljani. Dela Plečnikovih nagrajencev za leto 2001 so od ponedeljka razstavljena v galeriji DESSA na Židovski stezi 4.

Sedem kandidatov za direktorja RTVS

20. 04. 2001 00.00

Na ponovljeni razpis za delovno mesto generalnega direktorja RTV Slovenija se je prijavilo sedem kandidatov, in sicer odgovorni urednik informativnega programa na TVS Uroš Lipušček, urednik Naše Slovenije Ludvik Škoberne, svetovalec za stike z javnostjo pri DZS Matjaž Vizjak, direktor Sklada RS za kulturne dejavnosti in nekdanji predsednik sveta RTVS Vojko Stopar, gospodarski komentator na TVS Aleks Štakul, član sveta RTVS Franček Rudolf in arhitekt Bojko Jerman, sicer direktor podjetja e-Net. Kot je povedal predsednik razpisne komisije Igor Krč, vsi kandidati izpolnjujejo razpisne pogoje. Svet RTVS bo o kandidatih odločal na seji prihodnjo sredo, 25. aprila.

Nova komedija Špas teatra

16. 04. 2001 00.00

V Kulturnem domu Mengeš je bila predpremiera nove produkcije Špas teatra Stevardese prstajajo. Stevardese prstajajo je delo Marca Camolettija, najbolj znanega po svoji uspešnici Pridi gola na večerjo, ki je pred leti v MGL privabila tudi tiste, ki drugače v gledališče le redko zaidejo. Podobno usodo so v Evropi doživele tudi Stevardese, ki so bile zaradi svoje izredne priljubljenosti in gledanosti umeščene v Guinessovo knjigo rekordov kot največkrat odigrana francoska komedija v Londonu.

Berniku Herderjeva nagrada

28. 03. 2001 00.00

Slovenski slikar in grafik Janez Bernik bo prejel Herderjevo nagrado 2001, ki jo vsako leto podeli sklad Alfreda Töpferja iz Hamburga. Prestižno nagrado bodo letos že 38. podelili znanstvenikom in umetnikom iz Srednje in Vzhodne Evrope, pospremljena pa je s 30.000 nemškimi markami. Poleg tega pa lahko vsak nagrajenec predlaga nadarjenega posameznika iz svoje države, ki dobi štipendijo za eno študijsko leto na eni izmed dunajskih fakultet. Priznanja bodo sedmim nagrajencem podelili 9. maja na dunajski univerzi.

Paladijevo cerkev bodo obnovili

14. 03. 2001 00.00

V Benetkah bodo obnovili glavno delo italijanskega arhitekta Andree Paladia, cerkev San Giorgio Maggiore. Kot je poročala italijanska televizija, bodo med drugim restavrirali tudi pročelje stavbe. Zidove cerkve na otoku San Giorgio nasproti znamenitega Markovega trga že dolgo uničuje voda. Ob obnovi cerkve bodo strokovnjaki proučili tudi renesančno tehniko gradnje in skušali ugotoviti, v kolikšni meri cerkev ustreza prvotnim Paladijevim načrtom. Arhitekt je znamenito cerkev začel graditi leta 1565, vendar je umrl še pred koncem gradnje leta 1610. V baziliki z osrednjo kupolo so med drugim slike znanega italijanskega slikarja Tintoretta.

Odkrili spomenik padlim v NOB

11. 03. 2001 00.00

V Trstu so danes odkrili spomenik padlim v NOB iz tržaških predmestij Škedenj, Sv. Ana in Kolonkovec. Gre za prvi spomenik padlim na območju Trsta, nanj pa so domačini, zlasti tržaški Slovenci, čakali več desetletij. V ta namen so oblikovali odbor za postavitev spomenika, ki je z nastopom levo-sredinske občinske uprave Riccarda Illyja naletel na pripravljenost tržaških občinskih krogov, da se spomenik končno postavi. Spomenik stoji blizu osrednjega tržaškega pokopališča, ki ga je dala na razpolago tržaška občina, stroške za gradnjo pa so pokrili predvsem z nabiralno akcijo, ki že več let poteka med tržaškimi Slovenci.

Pogovori z umetniki v Celju

08. 03. 2001 00.00

Likovni salon Celje ta mesec začenja izvajati nov projekt, poimenovan Pogovori z umetniki. Idejna voditeljica projekta kustosinja Nevenka Šivavec poudarja, da naj bi serija pogovorov o sodobni likovni umetnosti potekala vzporedno z razstavnim programom ter da so pogovori zamišljeni kot neformalna, odprta srečanja z umetniki, teoretiki, kustosi, pa tudi z ustvarjalci z drugih umetnostih področij.

Iz Sagrade Familie odpada zid

02. 01. 2001 00.00

Pred dnevi sta z znamenite nedokončane cerkve Sagrada Familia v Barceloni, ki jo je projektiral arhitekt Antoni Gaudi, odpadla dva kosa zidu, eden celo v velikosti, primerljivi s pralnim strojem. Na srečo pri tem ni bil ranjen nihče. Cerkev sicer letno obišče približno 1,2 milijona obiskovalcev. Del zidu, ki je padel 45 metrov v globino, naj bi tehtal celo med 200 do 300 kilogrami, pristal pa je v manjši delavnici poleg cerkve. Sicer sta bila oba kosa dela dekoracij v glavni cerkveni ladji. Padec naj bi sprožil močan sunek vetra.

Clintonovi kupili hišo v Washingtonu

30. 12. 2000 00.00

Clintonovi so v severozahodnem delu Washingtona kupili novo hišo. Vanjo se bodo vselili, ko bodo 20. januarja zapustili Belo hišo. Bodoči newyorški senatorki Hillary Clinton tako ne bo treba živeti v hotelu, njen soprog in hčerka pa jo bosta lahko kadarkoli obiskala.

Pol stoletja Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev

28. 12. 2000 00.00

Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev je v letu 2000 dopolnilo pol stoletja. Filmski navdušenci so ga ustanovili na kongresu 7. maja leta 1950. Prvi predsednik društva je bil France Štiglic, podpredsednik Ivan Marinček, sekretar Jože Gale, blagajnik Milka Badjura, člani France Brenk, Bojan Adamič, Boris Kobe, Rudi Omota in Vladimir Skrbinšek. Društvo je v minulih petdesetih letih razvil ali bil pobudnik za ustanovitev podjetja Viba film, Slovenski filmski muzej in knjižnico, za Kinoteko v Ljubljani kot stalno kulturno ustanovo. Iz vrst filmskih ustvarjalcev je prišla tudi pobuda za ustanovitev Filmskega arhiva RS, ob jubileju poudarja društveni predsednik Marcel Buh.

Začetek srečanja Krst - trajanje

21. 10. 2000 00.00

V Prešernovem letu se je začelo srečanje Krst - trajanje, ki ga bodo zaznamovali različni umetniški dogodki, ki bodo osvetlili različna branja Prešernovega Krsta pri Savici, v luči literarnih, prostorskih, arheoloških, psihoanalitskih, filozofsko verskih in trubadurskih vidikov. Današnje srečanje bo potekalo v hotelu Vila Bled, 11. novembra se bo preselilo v Bohinj, zadnje srečanje pa bo na dveh lokacijah v začetku decembra v Prešernovem gaju v Kranju in v Prešernovi rojstni vasi Vrbi.

Pregledna razstava Danila Fuersta

11. 10. 2000 00.00

V Galeriji Cankarjevega doma bodo nocoj ob 20. uri odprli pregledno monografsko razstavo arhitekta Danila Fuersta. Prva pregledna predstavitev njegovega obširnega in pestrega ustvarjalnega opusa, ki jo je pripravila Nataša Koselj, bo osvetlila pomen arhitekturnega delovanja v Sloveniji z namenom prispevati k objektivnejšemu vrednotenju slovenske arhitekture dvajsetega stoletja oz. določenih arhitekturnih in kulturnih ključnih vidikov po drugi svetovni vojni. Slike za razstavo je prispeval arhitekt in fotograf Miran Kambič, ki je za to priložnost vse Fuerstove objekte tako v Sloveniji kot Bosni in Hercegovini, kjer je arhitekt deloval dolga leta, na novo fotografiral. Poleg slikovnega gradiva so razstavljeni tudi Fuerstovi stoli.

Robbov vodnjak za steklom

28. 08. 2000 00.00

Na sestanku strokovne komisije za obnovo Robbovega vodnjaka in restavratorskega centra so strokovnjaki civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka predlagali izdelavo projekta ohranitve arhitekturnega dela vodnjaka na mestu samem, člani strokovne komisije pa so zagotovili, da bodo predlog natačno proučili in svojo odločitev čim prej sporočili, povedal član civilne pobude, arhitekt Janko Rožič. Udeleženci sestanka so se strinjali s predlogom strokovne komisije, da se do nadaljnjih odločitev v zvezi z vodnjakom odstrani gradbena ograja, ki je zdaj nameščena okrog vodnjaka, in namesti zaščitna steklena komora.

Civilna pobuda zbrala prek 2.500 podpisov

19. 08. 2000 00.00

Civilna pobuda za ohranitev Robbovega vodnjaka v starem mestnemu jedru Ljubljane je doslej zbrala več kot 2.500 podpisov podpore. Hoteli so jih izročiti mestnim oblastem vendar jim ni uspelo. Tako pri mestnih službah kot pri županji so sprva naleteli na gluha ušesa, saj so predstavnike civilne pobude napotili kar k vratarju mestne hiše. Ker je županja na dopustu, so se za sestanek v naslednjih dneh končno uspeli dogovoriti s podžupanom. Gradbena ograja še stoji, po mnenju civilne iniciative pa bi jo veljalo v času turistične sezone odstraniti vse do trenutka, dokler ne bo končan upravni postopek, v katerem je gradbena inšpekcija odredila ustavitev del. Zagovorniki selitve celotnega spomenika pa Robbov vodnjak primerjajo z usodo Michelangelovega Davida, kar pa je po mnenju omdudsmana pri Zelenih Jazbinška, nevzdržno.

Polemike v zvezi z gradnjo opere v Pekingu

09. 08. 2000 00.00

Vplivni kitajski dnevnik v angleškem jeziku China Daily je začel polemiko v zvezi z načrtovano gradnjo velike moderne opere v Pekingu po načrtih francoskega arhitekta Paula Andreuja. Časnik je polemiki posvetil kar eno stran, na kateri je objavil peticijo s podpisi približno 150 kitajskih arhitektov in razumnikov, ki menijo, da načrtovana gradnja futuristične opere ne sodi v zgodovinsko središče Pekinga. Arhitekt Paul Andreu sicer pričakuje dokončno odločitev oblasti o začetku gradnje še ta mesec, potem ko je iz finančnih razlogov načrte nekoliko spremenil.

Obnova parlamenta

27. 07. 2000 19.43

Z začetkom parlamentarnih počitnic prvega avgusta se bodo začela tudi obnovitvena dela v veliki dvorani državnega zbora. Načrtovano prenovo, ki bo davkoplačevalce stala okoli 450 milijonov tolarjev, naj bi končali v štirih mesecih.

Nebotičnik v obliki cigare

24. 07. 2000 08.06

Uprava londonske finančne četrti City je britansko-norveškemu gradbenemu podjetju Kvaerner dovolila, da v tem delu mesta zgradi stavbo v obliki cigare. Načrt za zgradbo je narisal arhitekt Norman Foster, poimenovali pa naj bi jo ''krogla za puško'' oziroma ''kisla kumarica''. Stavba iz stekla in aluminija bi bila s 41 nadstropji drugi najvišji nebotičnik v Cityju ter prva zgradba ukrivljene oblike, prostore v njej pa naj bi imela švicarska zavarovalna družba Swiss Re.

Obletnica požiga Narodnega doma

14. 07. 2000 12.30

V Trstu je bila včeraj proslava ob 80. obletnici požiga Narodnega doma - družbenega, političnega, kulturnega in gospodarskega središče Slovencev in drugih Slovanov v Trstu. Proslavo sta priredili krovni organizaciji Slovencev v Italiji, Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (SSO). Množici navzočih, med katerimi sta bila tudi generalna konzulka Slovenije v Trstu Jadranka Šturm-Kocjan in tržaški podžupan Roberto Damiani, sta spregovorila predsednika obeh organizacij, Rudi Pavšič in Sergij Pahor.

Degas in Picaso v Guggenheimu

20. 06. 2000 21.41

Razstava ''Degas in Picaso: slike, kipi in fotografski aparat'', ki bo poleti na ogled v Guggenheimovem muzeju v Bilbau, bo prikazala vpliv fotografije na slikarstvo in kako je fotografija spremenila proces nastajanja umetniškega dela. V dobi računalniške tehnologije in njenih podob je po besedah direktorice razstave Dorothy Kosinski zelo zanimivo videti, kako so se umetniki pred stotimi leti soočili s podobnimi razmerami. Dela Degasa, Gauguina, Picassa in Rodina bodo razstavili skupaj s fotografijami umetniškega dela. Futuristični muzej, ki ga je zasnoval ameriški arhitekt Frank O. Gehry, vsako leto obišče več kot milijon ljudi.

Zlati lev Francozu Jeanu Nouvelu

18. 06. 2000 16.32

Ugledni francoski arhitekt Jean Nouvel je na začetku sedmega arhitekturnega bienala v Benetkah prejel zlatega leva. Žirija bienala je ocenila, da Nouvel zasluži nagrado zaradi izjemne izrazne moči njegovih del in poetične kreativnosti njegove arhitekture. Stavbe Jeana Nouvela stojijo v številnih evropskih mestih, na primer v Parizu, Kölnu, Frankfurtu in Berlinu. Tudi moto letošnjega bienala so povzeli po njegovi arhitekturni filozofiji: ''Mesto: manj estetike, več etike!'' Arhitekturni bienale sicer opozarja, da večina svetovnega prebivalstva živi v mestih, od tega polovica v bedi in revščini. Na bienalu se na 60.000 kvadratnih metrih površine predstavlja 90 udeležencev iz 37 držav, odprt pa bo do 29. oktobra.

V Zagrebu razstava del Jožeta Plečnika

07. 06. 2000 08.09

Pod pokroviteljstvom slovenskega predsednika Milana Kučana, hrvaškega predsednika Stipeta Mesića in češkega predsednika Vaclava Havla so sinoči v zagrebškem Muzeju za umetnost in obrt odprli razstavo slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika z naslovom Arhitektura za novo demokracijo. Odprla sta jo predsednika Kučan in Mesić, medtem ko Havla na odprtju ni bilo zaradi nedavne operacije.

Konferenca o vladanju v 21. stoletju

03. 06. 2000 11.16

V Berlinu se je sinoči začela dvodnevna konferenca o sodobnem vladanju v 21. stoletju. Slovesne večerje v gradu Charlottenburg se je udeležilo 14 predsednikov držav in vlad, ki razpravljajo o posodobitvi izobraževalnih sistemov in novi razdelitvi nalog države.

Srečanje svetovnih voditeljev

02. 06. 2000 21.06

Ameriški predsednik Bill Clinton je na današnji slovesnosti pred katedralo v Aachnu, ki se je je udeležilo 2000 povabljencev, prejel mednarodno nagrado Karla Velikega. Kot je v obrazložitvi poudaril župan Aachna Jürgen Linden, je Clinton arhitekt nove vizije za združitev evropskih narodov in partnerstva med ZDA in novo Evropo.

Sedeči kralj piva v Laškem

12. 05. 2000 11.55

Pivovarna Laško namerava septembra občini Laško podariti skulpturo sedečega kralja piva s kopico v roki, ki so jo poimenovali Gambrinus. Prvi osnutek za masivni kip kralja piva, ki bo visok 2,2 metra in ga je ustvaril Ferenc Kiraly iz Lendave, je že izdelan v glini, nakar ga bo kipar prelil v mavec. Skulpturo bodo postavili na desnem delu mostu čez Savinjo, prostor pa bo uredil ljubljanski arhitekt Andrej Kemr. Slovesnost ob postavitvi nove skulpture bo septembra, ko bodo v Laškem postavili še tri kiparske izdelke, ustvarjene v laških kiparskih delavnicah.

Prenovljeni grad- kulturno središče

10. 05. 2000 18.33

Prenova Ljubljanskega gradu je po besedah projektantov v zadnji četrtini, pravkar je urejena še ena večnamenska dvorana. Z letošnjim letom je mesto celotni grad predalo v upravljanje Festivalu Ljubljana, ta pa je skupaj z mestno upravo pripravil zasnovo prihodnje namembnosti grajskih prostorov in prizorišč.