azijske države

Evropa za potnike s Kitajske zaostruje ukrepe: vračajo se testi in maske

31. 12. 2022 08.44

Francija, Španija in Združeno kraljestvo so že sporočile, da bodo za potnike, ki prihajajo s Kitajske, veljali strožji covidni ukrepi. Ponekod so tako znova obvezni testi na covid-19, drugod maske. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem ob hitrem naraščanju števila okužb in obolelih s covidom-19 na Kitajskem od tamkajšnjih oblasti zahtevala točne, resnične in sprotne podatke o številu okuženih in obolelih, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kje in kakšno bo naslednje svetovno prvenstvo?

19. 12. 2022 13.23

22. svetovno prvenstvo se je končalo s spektakularnim finalom in tretjo zmago Argentine v zgodovini nogometa. Kje pa bodo gavči čez štiri leta branili naslov? In v čem se bo naslednji mundial razlikoval od pravkar končanega? Prvič v zgodovini ga bodo gostile kar tri države, na njem pa bo tekmovalo precej več reprezentanc.

Projekt, v katerem sodelujejo slovenske raziskovalke, prejel prestižno nagrado

09. 12. 2022 07.31

Projekt SoNAR-Global, v katerem je kot partnerka sodelovala Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, je v Parizu prejel prestižno nagrado Zvezde Evrope oziroma Étoiles de l'Europe. Nagrado vsako leto podeljuje francosko ministrstvo za visoko šolstvo in znanost najboljšim raziskovalnim projektom, financiranim s sredstvi Evropske komisije.

Mourinho udaril po Nemcih: Tako je, če je v ospredju ego igralcev

24. 11. 2022 16.19

Oči nogometnega sveta so trenutno uprte v Katar. Svetovno prvenstvo, prvo na arabskem polotoku, podrobno spremlja tudi trenerski superzvezdnik Jose Mourinho. Kontroverznega Portugalca poraz Nemčije proti Japonski ni pretirano presenetil, saj meni, da ima tudi elf enako težavo kot večina evropskih reprezentanc. In ta težava je sebičnost.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Maša Levačič

21. 09. 2022 06.00

Maša si želi velike poroke, v slogu tistih, ki jih vidimo v ameriških filmih. Zase pravi, da je prijazna, ambiciozna in pozitivna. Želi si moškega, s katerim bi lahko preživljala prosti čas na različne načine. Privlačijo jo pozitivni moški, polni energije: "Všeč mi je, če ceni malenkosti in zna uživati v vsakem trenutku."

'Hočemo, da svet ve, kaj se zares dogaja v Ukrajini'

16. 09. 2022 09.14

Po Buči in Mariupolu so zdaj odkrili še eno množično grobišče, tokrat v Izjumu, mestu na severovzhodu države, ki so ga nedavno zasedle ruske sile in ga je Ukrajina ponovno zavzela v okviru bliskovite protiofenzive. Podrobnosti o številu umrlih zaenkrat še ni, so pa odkrili približno 400 grobov. Poročila kažejo tudi na številne mučilnice, ki so jih Rusi uporabljali za zaslišanje Ukrajincev, prebivalci vasi ob Izjumu pa se s cmokom v grlu spominjajo teh težkih trenutkov. ZDA medtem pošiljajo Ukrajini vojaško pomoč v znesku 600 milijonov evrov. Ursula von der Leyen pa želi Putina postaviti pred Mednarodno kazensko sodišče. V mestu Lugansk pa sta bila ubita generalni tožilec v separatistični republiki Lugansk Sergej Gorenko in njegova namestnica - gre za zadnjega v nizu napadov na proruske uradnike na vzhodu Ukrajine.

Rusija: Dokler bodo sankcije, plina ne bo

05. 09. 2022 19.05

Rusija je konec avgusta zaradi vzdrževanja za 'tri dni' zaprla plinovod Severni tok 1. A med pregledom so odkrili, da cev 'pušča', zato so ponovno dobavo plina zamaknili za nedoločen čas. Sedaj Rusija sporoča, da bo Evropi plin začela dobavljati, ko bo ta umaknila sankcije, sprejete zaradi ruske agresije na Ukrajino. Evropa jim odgovarja, naj z izsiljevanjem prenehajo.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'

31. 08. 2022 10.17

Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Kitajska zaradi obiska Pelosijeve prekinja sodelovanje z ZDA na več področjih

05. 08. 2022 07.59

Kitajska je v četrtek izstrelila več raket dolgega dosega v okolico severovzhodne in jugozahodne obale Tajvana. Štiridnevne vojaške vaje so kitajski odgovor na obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi v tej otoški državi. Pelosijeva azijsko turnejo nadaljuje na Japonskem, kjer je zavrnila očitke, da je bil obisk te otoške države namenjen zgolj njej, a poudarila, da si ZDA ne prizadevajo za kakršno koli spremembo statusa v Tajvanu. Analitiki pojasnjujejo, da so lokacije vaj okoli otoka skrbno izbrane, vaje pa da bodo prihodnosti vse pogostejše, saj celina povečuje pritisk na otok. Kitajska je obisk Pelosijeve označila za "zlobnega" in sporočila, da prekinja sodelovanje z ZDA na več področjih. Peking bo prekinil kitajsko-ameriška pogajanja glede podnebnih sprememb, odpovedal srečanje vojaških voditeljev obeh držav ter še dve srečanji na temo varnosti

Tigri v Nepalu nekoč ogroženi, zdaj jih je trikrat več

01. 08. 2022 12.51

Tigri v Nepalu niso več na robu izumrtja. V državi je danes 355 tigrov, kar je 190 odstotkov več kot leta 2009, ko je nepalska vlada pričela s projektom za ohranjanje tigrov. V azijskih državah se je namreč število tigrov zaradi nezakonitega lova in zaradi krčenja naravnega habitata stalno zmanjševalo. Azijske države so si zato zadale cilj: do leta 2022 podvojiti število divjih tigrov, kar je Nepalu tudi uspelo.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani

12. 07. 2022 07.29

Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Quo vadis, EU?

25. 06. 2022 14.25

Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Finančni ministri EU Poljski odprli pot do sredstev za okrevanje

17. 06. 2022 17.40

Finančni ministri EU so Poljski danes odprli pot za črpanje 35,4 milijarde evrov iz sklada za okrevanje po koronski krizi. Ta korak zaradi vprašanj, povezanih s spoštovanjem vladavine prava, v Uniji povzroča napetosti. Brez soglasja za svoj načrt ostaja Madžarska, ki obenem blokira dogovor glede minimalne obdavčitve podjetij.

Skoraj 200-odstotni porast turizma, odpirajo se tudi azijske destinacije

08. 06. 2022 06.00

V prvi četrtini letošnjega leta so turistična potovanja beležila velik porast, v tem času se je na potovanje odpravilo 117 milijonov ljudi, turistični obisk pa je v primerjavi z istim obdobjem lani višji za 182 odstotkov. Svetovna turistična organizacija ocenjuje, da naj bi bil v naslednjem mesecu še višji, saj je covidne omejitve pri potovanjih začela odpravljati tudi Azija.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?

05. 05. 2022 15.36

Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Ali je BB krema primerna zame?

21. 02. 2022 00.15

Prav gotovo ste že veliko slišali o BB kremah. Pa veste kaj jih dela tako posebne? Se tudi vi sprašujete kako izbrati pravi odtenek za svoj ten kože ter katero od tako široke ponudbe izbrati ravno za svoj tip kože?

Posledice Janševih izjav: preklici pogodb in izstopi iz naložb

20. 01. 2022 15.05

V luči izjav premierja Janeza Janše glede Tajvana so slovenska podjetja, ki delujejo na kitajskem trgu, že prejela odzive partnerjev iz azijske velesile, so navedli v Slovensko-kitajskem poslovnem svetu. Podjetja namreč preklicujejo pogodbe in tudi izstopajo iz dogovorjenih naložb.

Kateri potni listi odpirajo največ vrat? Slovenija se uvršča na deseto mesto

12. 01. 2022 13.00

Najnovejše poročilo britanskega svetovalnega podjetja za globalno državljanstvo Henley & Partners na področju svobode potovanj razkriva vse večjo vrzel med globalnim severom in globalnim jugom. Največjo vrzel v 17-letnem spremljanju indeksa moči potnih listov posameznih držav so v zadnjem letu povzročili prav ukrepi, ki so bili sprejeti z namenom omejevanja širjenja novega koronavirusa. Na vrhu seznama najmočnejših potnih listov sicer kot običajno prevladujejo države Evropske unije, pri čemer Slovenija na lestvici zaseda deseto mesto.

ZDA se vračajo v Svet ZN za človekove pravice

14. 10. 2021 20.22

Generalna skupščina ZN je danes v New Yorku izvolila 18 novih članic Sveta ZN za človekove pravice, ki zaseda v Ženevi. Vanj se vračajo tudi ZDA, ki jih je bivši predsednik Donald Trump leta 2018 med slovenskim predsedovanjem Svetu iz tega organa ZN umaknil zaradi kritik Izraela.

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov

25. 09. 2021 16.47

Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Dekleti, ki sta osvojili New York: prvič po Sereni in Martini v finalu dve najstnici

10. 09. 2021 19.54

Obiskovalci največjega teniškega igrišča na svetu bodo v sobotnem finalu Odprtega prvenstva ZDA pozdravili dve najstnici. Slišita na ime Emma Raducanu in Leylah Fernandez ter imata kar precej skupnega, med drugim tudi to, da sta obe rojeni v Kanadi in to istega leta – 2002. Tri leta po tem, ko sta se v finalu katerega koli ženskega grand slama nazadnje srečali dve najstnici. Leta 1999 sta si v finalu US Opna namreč nasproti stali Martina Hingis in Serena Williams (zmagovalka).

Kitajska prepovedala nekatere resničnostne šove

03. 09. 2021 06.00

Kitajska je prepovedala nekatere resničnostne šove s talenti in izdajateljem televizijskih postaj naročila, naj ne promovirajo moških, ki so "mevžasti". Gre za najnovejši poskus preoblikovanja kulture v državi z izjemno veliko zabavno industrijo. Oblasti namreč menijo, da industrija mlade Kitajce vodi na kriva pota.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Šterbenc o Afganistanu: Pošteno bi bilo, da Zahod sprejme begunce

16. 08. 2021 20.16

Potem ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump napovedal umik ameriške vojske v Afganistanu, zdajšnji predsednik Joe Biden pa je njegovo delo dokončal, so se na območje vrnili talibani. O dogajanju v tej bližnjevzhodni državi smo povprašali profesorja na fakulteti za management Primoža Šterbenca. Kljub temu, da je bila vrnitev talibanov pričakovana, je presenetila hitrost dogajanja. 10 dni in Kabul je padel brez izstreljenega naboja.

'Ko avtoritete odgovornost in krivdo prenašajo na ljudi, reagiramo negativno'

05. 04. 2021 11.19

Nedelja, 4. april 2021, je bil četrti dan nove, popolne zaustavitve javnega življenja v Sloveniji, ki bo trajala 11 dni. Hkrati pa je bil tudi dan, ko popolna zaustavitev javnega življenja ni veljala. T. i. 'velikonočna izjema' je bila le ena v vrsti številnih izjem, ki omogočajo situacije v poslovnih prostorih, kjer je prej izjema to, da se je neka dejavnost zaustavila kot pa obratno. Medtem pa pred prazniki gneča v nekaterih trgovinah, polne ceste, kljub prepovedi prehajanja med regijami in splošno nenošenje mask na prostem, čeprav je vlada tako odredila. So ljudje dokončno izgubili zaupanje v vlado in njene strokovnjake?

Igralec Ken Jeong doniral družinam žrtev streljanja v Atlanti

23. 03. 2021 20.23

Igralec, ki je gledalce navduševal tudi v filmu Prekrokana noč, se je odločil, da več kot 40 tisoč evrov nameni družinam žrtev streljanja v Atlanti. Med pet družin azijskega porekla je razdelil denar in pri tem na Twitterju pozval, naj to storijo tudi njegovi sledilci in kolegi iz sveta zabavne industrije.

Vstop na Kitajsko bo dovoljen le za tujce, ki so bili cepljeni s kitajskim cepivom

17. 03. 2021 16.44

Kitajska bo nekoliko sprostila omejitve vstopa v državo za tuje državljane. Na seznamu je okoli 20 držav, med drugim tudi Hrvaška. Z ukrepom želijo kitajske oblasti tujcem, predvsem tistim, ki delajo na Kitajskem, olajšati postopke za pridobitev vize. A Kitajska ob tem zahteva, da so vsi potencialni obiskovalci cepljeni s kitajskim cepivom.

Največ slovenske plastike gre v Malezijo

06. 03. 2021 08.56

Inšpektorat RS za okolje in prostor v svoji analizi uvoza in izvoza odpadkov v letu 2020 ugotavlja, da se je količina izvoženih odpadkov v Sloveniji v primerjavi z letom 2019 povečala skoraj za polovico. Največji porast, kar 30-odstoten, so zaznali pri izvozu odpadne plastike. Uvoženih pa je bilo lani dobrih 83.000 ton odpadkov, kar pomeni 15 odstotkov manj kot leta 2019.

Slovenija med državami s pomanjkljivo demokracijo

03. 02. 2021 15.56

Ukrepi za zajezitev pandemije covida-19 so v lanskem letu vplivali na zmanjšanje demokratičnih svoboščin po vsem svetu. Raven osebnih pravic se je zmanjšala v skoraj 70 odstotkih držav, izhaja iz objavljenega poročila o indeksu demokracije v svetu. Poročilo Slovenijo tako kot številne druge članice EU uvršča med države s pomanjkljivo demokracijo. Poročilo ugotavlja tudi, da več kot tretjina svetovnega prebivalstva živi pod avtoritarno oblastjo.