azijske

Vrtoglavo padanje tečajev na borzah

13. 01. 1999 16.43

Po optimističnem razpoloženju, ki je na svetovnih borzah prevladovalo minuli teden, so se tečaji delnic na skoraj vseh svetovnih borzah danes obrnili navzdol. Vnovčevanje dobičkov in bojazni pred posledicami brazilske krize so poskrbeli, da je bila vrednost indeksa frankfurtske borze DAX sredi popoldneva nižja za 6,1 odstotka.

V tekmovalnem programu Berlinala dve svetovni premieri iz Azije

07. 01. 1999 10.16

V tekmovalnem programu Mednarodnega filmskega festivala v Berlinu, ki bo potekal od 10. do 21. februarja, bosta tudi dva azijska filma, ki bosta na festivalu doživela svetovni premieri. Režiserka Ann Hui iz Hong Konga, ki je leta 1995 za Summer Now (Poletje zdaj) prejela srebrnega medveda, bo na 49. Berlinalu predstavila svoj najnovejši film z naslovom Qian Yan Wan Yu (Običajni junaki). Film prikazuje pretrese in občutja ljudi v Hong Kongu v 80. in 90. letih. Japonski režiser Jošimicu Morita pa se bo v glavnem tekmovalnem programu predstavil s psihološkim trilerjem Keiho Dai Sanjyukyu Jyo (Goli zakon). Poleg tega bodo v sekciji Panorama prikazali še tri azijske filme.

Kitajska črnogleda glede svoje gospodarske prihodnosti

06. 01. 1999 13.42

Kitajska je danes napovedala dokaj črnogledo lastno gospodarsko prihodnost v letošnjem letu in napovedala, da bo s proračunskimi intervencijami poskušala pospešiti domače gospodarstvo.

Prodaja vozil v ZDA nad pričakovanji, na Japonskem pa kritično

06. 01. 1999 08.38

Pri Daimler Chryslerju, Fordu in General Motorsu so v letu 1998 zabeležili uspešno prodajo avtomobilov in lahkih tovornjakov, saj so prodali 15,5 milijona omenjenih vozil. Dobre rezultate pripisujejo znižanju obrestnih mer posojil za nakup avtomobilov in številnim ugodnostim, ki jih proizvajalci nudijo ob nakupu avtomobilov.

Nissan načrtuje združitev z Renaultom, Fordom ali Daimlerjem

04. 01. 1999 08.15

Japonski proizvajalec avtomobilov Nissan se ločeno pogaja z Renaultom, Fordom in Daimler-Chryslerjem o združitvi oziroma o trgovinskem partnerstvu, v nedeljski izdaji trdi britanski The Observer. Tednik, ki se sklicuje na industrijske vire, še navaja, da naj bi rezultate pogajanj, ki potekajo v Tokiu, predstavili proti koncu januarja. Sicer je Nissan sredi lanskega decembra zanikal podobne informacije, ki jih je objavil nemški tisk. Tednik še ocenjuje, da ima v pogajanjih največ možnosti francoski Renault. Daimler-Chrysler se namreč že pogaja o odkupu 40 odstotnega deleža Nissana v podjetju Nissan Diesel, ki izdeluje tovorna vozila, Ford pa je lastnik tretjine Mazde, kar mu omogoča dostop do azijskega tržišča, še piše The Observer. Nissanov položaj na severnoameriškem in evropskem trgu se je precej poslabšal, notranja prodaja pa upada zaradi azijske finančne krize. Podjetje je imelo v letu 1997 za 102,3 milijona dolarjev izgube, z izgubo pa naj bi poslovalo tudi v preteklem letu. Dolgovi Nissana znašajo kar 20,6 milijarde dolarjev.

Poslovanje svetovnih borz v preteklem letu

01. 01. 1999 11.43

Z izjemo tokijske borze so največje svetovne borze leto 1998 sklenile z dobičkom, čeprav je bil ta zaradi azijske in ruske krize najverjetneje nižji od pričakovanj, ki so jih vlagatelji gojili sredi leta.

Skandinavska letalska družba SAS se umika iz Hong Konga

22. 12. 1998 08.24

Skandinavska letalska družba SAS je prva mednarodna družba, ki je objavila, da so se dobički zaradi azijske krize in visokih operativnih stroškov na Kitajskem tako znižali, da bodo ukinili lete v Hong Kong. Ukinitev vseh štirih tedenskih letov v Hong Kong bo začela veljati marca. Stroški so se od julijskih tehničnih težav ob odprtju novega hongkonškega letališča zvišali za 20 odstotkov, pri čemer po besedah predstavnika SAS leti v Hong Kong zaradi majhnega števila potnikov niso profitni že dve leti. Zaradi umika iz Hong Konga bo SAS prihranil 11 milijonov dolarjev letno.

Po napadu na Irak padla cena nafte v Londonu

17. 12. 1998 13.55

Po napadu ameriških in britanskih oboroženih sil na Irak je dopoldne v Londonu padla cena surove nafte z 11,36 na 11,03 dolarje za sodček.

Bruselj odobril šest programov pomoči za azijske države

16. 12. 1998 11.06

Evropska komisija je ta teden potrdila šest programov pomoči za azijske države v skupni vrednosti skorajda šest milijonov ekujev.

Azijska kriza je prizadela tudi Hong Kong

15. 12. 1998 08.32

Kot so ugotovili strokovnjaki ameriške trgovinske zbornice ob raziskavi, ki je zajela več kot 400 hongkonških podjetij, so bile razsežnosti azijske krize v dosedanjih ugotovitvah podcenjene. Rezultati raziskave kažejo, da 61 udeleženih podjetij pričakuje, da si bo Hong Kong opomogel šele leta 2000, 22 odstotkov jih je prepričanih, da se bo to zgodilo šele leta 2001, kar 45 odstotkov poslovnežev pa meni, da bo ekonomsko okolje prihodnje leto neugodno. Hkrati se je v raziskavi pokazalo, da bo večina podjetij zaradi prepolovljenih cen nepremičnin v primerjavi z lanskim letom zadržala svoje sedeže v Hong Kongu. Glede sosednje Kitajske pa se tujci pritožujejo nad pretirano birokratiziranostjo, pomanjkanjem zakonskega nadzora in podkupljivostjo, zaradi česar namerava investicije v to državo povečati le 78 odstotkov podjetij, v primerjavi z lanskimi 85-odstotki.

Tajska si želi tudi OI

12. 12. 1998 12.16

Visoki politični in športni funkcionarji Tajske, kjer potekajo azijske igre, so v pogovorih s predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Juanom Antoniem Samaranchem izjavili, da so sposobni pripraviti tudi olimpijske igre (OI). ''Pripravljeni smo kandidirati za OI, verjetno za leto 2016; svoje sposobnosti dokazujemo tudi s četrto organizacijo azijskih iger,'' je dejal minister Pitak Intrawityanut.

Zaradi azijske krize bo Boeing odpustil dodatnih 20.000 delavcev

03. 12. 1998 16.13

Predstavniki podjetja Boeing so sporočili, da bo podjetje v naslednjih dveh letih zaradi azijske krize odpustilo dodatnih 20.000 delavcev, tako da bo skupno število odpuščenih iz podjetja znašalo 48.000 oz. približno 20 odstotkov vseh zaposlenih v podjetju (238.000). Boeing trenutno naredi 51 letal mesečno, za prihodnje leto pa v podjetju pričakujejo padec proizvodnje na 47 letal, v letu 2000 pa na 38,5 letal.

Vrnitve na visoke stopnje gospodarske rasti ne bo

28. 11. 1998 09.09

Azijska gospodarstva bodo v prihodnjem letu v povprečju ustvarila 3,5-odstotno rast, hitra vrnitev na dvoštevilčno stopnjo rasti pa je povsem izključena, napovedujejo strokovnjaki azijske banke za razvoj (ADB). Glavni omejevalni dejavnik za rast regionalnega gospodarstva v naslednjem srednjeročnem obdobju pa je po mnenju analitikov banke predvsem zmanjšan priliv investicij.

Rekorden trgovinski primanjkljaj Velike Britanije

26. 11. 1998 08.06

Iz Velike Britanije poročajo o rekordnem trgovinskem primanjkljaju v septembru v višini 2,5 milijard funtov; v avgustu je ta namreč znašal še 1,28 milijard. Krivec močnega poslabšanja izmenjave je trend zmanjševanja izvoza zaradi azijske krize. Izvoz v jugovzhodne azijske države je z 1,3 milijarde funtov povprečnega lanskega izvoza padel na trenutno vrednost 900 milijonov funtov mesečno. Poleg azijske in ostalih porajajočih se kriz v drugih državah pesti britanske izvoznike tudi visok tečaj funta na izvoznih tržiščih. Po predvidevanjih analitikov je povprečen primanjkljaj septembra znašal 2,195 milijard funtov, pri čemer je primanjkljaj z državami nečlanicami Evropske unije oktobra znašal 1,32 milijarde funtov, septembra pa 1,91 milijarde. Uvoz ostaja stabilno na povprečni ravni 2,5 milijarde funtov na mesec.

Clinton zažalel Jelcinu hitro okrevanje

24. 11. 1998 09.54

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se je danes vrnil s petdnevne azijske turneje, je v Washingtonu ruskemu kolegu Borisu Jelcinu zaželel hitro okrevanje. Jelcina so v nedeljo zaradi visoke telesne temperature in pljučnice odpeljali v bolnišnico, kjer naj bi ostal najmanj osem dni.

Ameriški predsednik v Seulu

21. 11. 1998 10.16

Ameriški predsednik Bill Clinton se je danes v Seulu, kamor je prispel v petek po dvodnevnem obisku na Japonskem, srečal z južnokorejskim predsednikom Kim Dae Jungom. Glavne teme pogovora so bila varnostno-politična vprašanja in prizadevanja za premostitev finančne krize v Južni Koreji. Ob tem je tekla beseda tudi o Severni Koreji. Clinton je pred začetkom azijske turneje izrazil zaskrbljenost zaradi severnokorejskega jedrskega programa in razvoja raket.

Poziv azijskim državam po poostritvi tobačne zakonodaje

20. 11. 1998 08.57

Strokovnjaki so pozvali azijske države, naj poostrijo tobačno zakonodajo, ker veliki izdelovalci cigaret zaradi strogih omejitev v ZDA in drugod vedno bolj pritiskajo v ta del sveta. Azijske države bi morale slediti singapurskemu vzoru, kjer so dosegli najnižji delež kadilcev v državi in uvesti strog proti-tobačen nadzor.

Začetek srečanja APEC

17. 11. 1998 09.17

V Kuala Lumpurju se je danes začelo vrhunsko srečanje držav članic Azijsko-pacifiškega gospodarskega foruma za sodelovanje (APEC). Srečanje poteka v precej polemičnem vzdušju, saj se je ameriški podpredsednik Al Gore v svojem nastopu zavzel za večjo stopnjo demokracije v azijskih državah. Nekateri deli Gorovega govora o podpori reformističnemu gibanju, ki nasprotuje malezijskemu premierju Mahatirju Mohamadu, so med malezijskimi predstavniki sprožili val ogorčenja in protestov, medtem ko so ostale udeleženke izrazile mešanico jeze in zadrege. Gore pa v svojem govoru ni podprl le gibanja Reformasi, temveč je podporo posredno izrazil tudi tovrstnim gibanjem na Filipinih, v Vietnamu ter v Indoneziji.

Upočasnjena zunanjetrgovinska rast EU

16. 11. 1998 10.56

Po podatkih Eurostata je imela Evropska unija julija letos 7,8 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka. V prvih sedmih mesecih leta je presežek skupaj znašal 8,6 milijarde, medtem ko je bil ta v enakem obdobju lani 26 milijard.

Nižji kitajski izvoz zaradi azijske finančne krize

15. 11. 1998 09.47

Azijska finančna kriza bo kitajski izvoz, ki naj bi letos porasel za približno desetino, zmanjšala za vsaj štiri odstotne točke. Najbolj optimistične napovedi omenjajo šestodstotno rast kitajskega izvoza, vendar bi bila po mnenju enega od tamkajšnjih ekonomskih časnikov glede na padanje obsega svetovne trgovine povsem zadovoljiva tudi štiri- do petodstotna rast izvoza.

Manjša gospodarska rast na svetovnih trgih

14. 11. 1998 11.53

V primerjavi z letom 1997 se je gospodarska rast v svetu prepolovila. Jesenske napovedi mednarodnih ustanov o rasti svetovnega gospodarstva v letošnjem in prihodnjem letu so za približno odstotno točko nižje od spomladanskih. Letos naj bi tako svetovna gospodarska rast po napovedih modela Link in Mednarodnega denarnega sklada (MDS) dosegla okoli dva odstotka, v letu 1999 pa 2,5 odstotka. Glavni vzrok za zniževanje ocen gospodarske rasti je pojav svetovne finančne krize, ki jo spremlja tudi gospodarska recesija, so objavili v oktobrski številki Ekonomskega ogledala, glasila urada za makroekonomske analize in razvoj.

Zmanjšan izvoz japonskih avtomobilov

09. 11. 1998 07.52

Japonski izvoz motornih vozil se je v prvi polovici letošnjega poslovnega leta zmanjšal za 5,3 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani in sicer na 2,234.903 vozil, je sporočilo Združenje japonskih proizvajalcev avtomobilov.

V Pekingu srečanje kitajskega in belgijskega premiera

02. 11. 1998 16.33

Belgijski premier Jean-Luc Dehaene, ki je v soboto prispel na desetdnevni uradni obisk na Kitajsko, se je danes v Pekingu sestal s kitajskim kolegom Zhu Rongjijem. Dehaene je Kitajsko pohvalil, češ da je v obdobju azijske finančne krize odigrala vlogo stabilizatorja. S tem, ko je Kitajska ohranila vrednost svoje valute, je preprečila poglobitev krize in tako prispevala k stabilizaciji svetovnega finančnega sistema.

Napovedana počasnejša rast gospodarstva EU - posledica finančnih kriz v svetu

22. 10. 1998 11.27

Evropska komisija je v jesenskih gospodarskih izgledih za države Evropske unije napovedala, da bo gospodarska rast v petnajsterici počasnejša od predhodnih pričakovanj, podanih v spomladanskem poročilu. Do konca leta naj bi bila 2,9-odstotna, vendar pa se bo po napovedih Bruslja predvsem zaradi azijske in ruske finančne krize prihodnje leto zmanjšala na 2,4 odstotka, kar je precej manj od spomladi predvidene 3-odstotne rasti.

Jesenska napoved gospodarske rasti Evropske komisije

21. 10. 1998 16.08

Evropska komisija je zaradi azijske in ruske krize popravila svoje napovedi pričakovane gospodarske rasti v državah Evropske unije za prihodnje leto in sicer za 0,6 odstotka navzdol na 2,4 odstotka, medtem ko je za tekoče leto popravila napoved rasti navzgor na 2,9 odstotka, je razvidno iz jesenske napovedi komisije, objavljene danes v Strasborugu.

Singapur: Prihodnje leto trikrat več brezposelnih?

12. 10. 1998 08.31

V Singapurju bo po pričakovanjih v prihodnjem letu brez dela 175.000 ljudi oz. 9 odstotkov prebivalcev, kar je skoraj trikrat več kot letos. Po ocenah namestnika generalnega sekretarja nacionalnega sindikalnega združenja Lima Sweeja Saya pa nezaposlenost ne narašča le zaradi posledic azijske finančne krize, ampak tudi zaradi izbirčnih iskalcev dela in nerazumnih delodajalcev. ''Vsi si moramo prizadevati, da bi spremenili odnos do zaposlovanja,'' je dejal Lim. Dodal je, da so se delodajalci v zadnjem času že naučili zaposlovati tudi starejše delavce, saj je kar 40 odstotkov vseh delovno sposobnih ljudi v Singapurju starejših od 40 let. Sicer stopnja brezposelnosti znaša 3,2 odstotka, kar je še vedno bistveno več kot v preteklih letih, ko je ta bogata azijska država imela zelo nizko stopnjo brezposelnosti.

Hewlett-Packard zapira 2500 delovnih mest

07. 10. 1998 08.02

Družba Hewlett-Packard namerava zmanjšati število zaposlenih za 2500 oz. za dva odstotka. Tako se je tudi ta veliki proizvajalec računalnikov, tiskalnikov in druge visokotehnološke opreme priključil seznamu družb s tega področja, ki z zniževanjem stroškov poskušajo kompenzirati posledice azijske krize in padca povpraševanja po osebnih računalnikih.

Namen skupine G-7 je povrniti zaupanje v svetovni finančni sistem

02. 10. 1998 12.50

Finančni ministri in guvernerji centralnih bank sedmih najbogatejših držav (skupina G-7) naj bi se na jutrišnjem sestanku pogovarjali predvsem o prizadevanjih za povrnitev zaupanja vlagateljev v svetovni finančni sistem, ki ga ogroža doslej najhujša kriza, katera bi lahko sprožila splošno gospodarsko recesijo.

Philipsova ''mega'' investicija v Singapuru

30. 09. 1998 08.51

Nizozemski informacijski in elektronski velikan Philips je s tajvansko družbo Tsmc in singapursko Edb osnoval združeno podjetje. Skupaj bodo z 1,2 milijarde dolarjev vredno investicijo zgradili tovarno za proizvodnjo čipov zadnje generacije. Gradnja obrata se bo začela v prihodnjem letu, proizvodnja miniaturnih čipov velikosti okoli 20 mikronov v njem pa že leta 2000. Po besedah prvega moža v Philips Semiconductorju Arthurja van der Poela, je trenutek za investicijo zaradi azijske krize zelo kritičen. Ko je še povedal, je do te investicije dolgoročnega značaja prišlo na podlagi pričakovanj močnega povpraševanja po mikročipih te vrste, do katerega naj bi prišlo konec leta 2000.

Rexrodt: Azijska in ruska kriza ne bosta prizadeli Nemčije

25. 09. 1998 14.48

Nemška ekonomija ne bo bistveno čutila posledic azijske in ruske finančne krize, rast gospodarstva pa bo še naprej pozitivna, je napovedal nemški minister za gospodarstvo Günther Rexrodt.