azijske

Brezposelnost v svetu bo še rasla
24. 09. 1998 11.19
Zaradi azijske in drugih finančnih kriz se bo brezposelnost v svetu močno povečala, v posebnem poročilu ugotavlja Mednarodni urad za delo s sedežem v Ženevi.

2-odstotna svetovna gospodarska rast
24. 09. 1998 08.01
Svetovno gospodarstvo naj bi v letošnjem letu zabeležilo dveodstotno rast, ocenjuje generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada Michel Camdessus. V skupini industrijsko razvitih držav bo Japonska letos imela 2,5-odstoten padec bruto domačega proizvoda, na boljše čase pa lahko upa šele v drugi polovici prihodnjega leta. Camdessus še ocenjuje, da je najhujši del azijske krize že mimo in da bodo gospodarstva Tajske, Malezije in Indonezije obnovile rast v letu 2000.

55. mednarodni filmski festival v Benetkah v znamenju zvezd
02. 09. 1998 10.54
Mednarodnemu filmskemu festivalu v Benetkah, ki so mu lani očitali pomanjkanje zvezd, mu v letošnji 55. izdaji podobnega ne bodo mogli zameriti. Festival, ki se bo začel jutri zvečer s projekcijo zadnje uspešnice Stevena Spielberga Reševanje vojaka Ryana (Saving Private Ryan) zunaj konkurence, se je namreč pomiril s Hollywoodom. Na Mostri tako do 13. septembra pričakujejo ob projekciji 80 celovečernih filmov, od tega 19 v tekmovalnem programu, med katerimi bo kar 57 svetovnih premier, igralce Roberta De Nira, Jima Carreyja, Georgea Clooneyja, Seana Penna, Samuela L. Jacksona, Greto Scacchi, Michaela Douglasa, Denzela Washingtona, Toma Hanksa, Millo Jovovich in Andie Mac Dowell. Pričakovati je tudi režiserja in igralca Warrena Beattyja, francoski divi Fanny Ardant in Catherine Deneuve, pa tudi režiserja Emirja Kusturico in Stevena Spielberga. Skratka, na letošnji Mostri bo kar 30 odstotkov več povabljencev kot lani.

Osama bin Laden v ozadju atentatov na Clintona
25. 08. 1998 15.01
Saudski milionar Osama bin Laden, domnevni načrtovalec terorističnih napadov na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es Salaamu, je svojim privržencem vsaj dvakrat ukazal, naj ubijejo ameriškega predsednika Billa Clintona, vendar sta bila oba poskusa neuspešna, poročajo danes ameriški mediji, ki se sklicujejo na obveščevalne in protiteroristične vire.

ZDA: Manjši junijski trgovinski primanjkljaj
20. 08. 1998 07.48
Ameriški trgovinski primanjkljaj je junija prvič po petih mesecih padel in dosegel vrednost 14,15 milijarde ameriških dolarjev, kar je za 8,9 odstotka manj kot mesec pred tem. Ameriški ekonomisti so za junij napovedovali primanjkljaj v višini 15,4 milijarde dolarjev. Manjši trgovinski primanjkljaj naj bi bil posledica znižanja uvoznih cen nekaterih, predvsem naftnih izdelkov, ki so posledica azijske krize. ZDA so junija svoj izvoz zmanjšale za 0,5 odstotka na 76,17 milijarde ameriških dolarjev, medtem ko je bil uvoz manjši za 2 odstotka in je znašal 90,32 milijarde ameriških dolarjev.

Japonski jen ogrožen brez odločnejšega ukrepanja v Tokyju
14. 08. 1998 14.41
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v četrtek posvaril Japonsko in druge Azijske dežele da jim preti resna nevarnost v primeru nadaljne oslabitve jena, ki pa je videti neizogibna, če Tokyjo ne bo sprejel odločnejših ukrepov za oživitev umirajočega gospodarstva in ureditev bančnega sistema.

Južna Koreja: Julija presežek v zunanjetrgovinskem poslovanju
04. 08. 1998 08.08
Južna Koreja je kljub občutno nižjemu obsegu julijske blagovne menjave v tem obdobju ustvarila presežek v zunanjetrgovinski bilanci, ki je znašal 3,075 milijarde ameriških dolarjev.

Danes v Manili o problematiki azijske varnosti
27. 07. 1998 17.26
V Manili še vedno poteka regionalna konferenca Zveze držav jugovzhodne Azije (ASEAN), katere se udeležujejo predstavniki 21 držav, med katerimi so tudi predstavniki ZDA, Kitajske, Rusije in Japonske.

Bo azijska kriza vplivala tudi na evropsko gospodarstvo?
21. 07. 1998 16.39
Po mnenju Evropske investicijske banke državam Srednje in Vzhodne Evrope, ki se potegujejo za članstvo v Evropski uniji, ne grozijo vplivi finančne krize, ki je zajela Vzhodno Azijo. Wolfgang Roth, podpredsednik EIB je na zasedanju Evropskega parlamenta izrazil le zaskrbljenost zaradi bolgarskega in romunskega ekonomskega sistema, hkrati pa je ovrgel vse možnosti vplivanja azijske krize na evropsko ekonomijo.

Kitajska ne bo devalvirala juana
20. 07. 1998 08.55
Kitajska navkljub vplivu, ki bi ga utegnil imeti padec japonskega jena na kitajsko gospodarstvo v drugem semestru letos, ne bo devalvirala svoje denarne enote - juana. Časnik China Daily v angleškem jeziku navaja, da bo Kitajska težko dosegla načrtovano 10-odstotno povečanje izvoza v letu 1998. Po ocenah časnika bi se morala Kitajska bolj posvetiti vlaganjem v infrastrukturo in razvoju trga z nepremičninami, da bi tako ohranila letošnjo letno rast v višini 8 odstotkov BDP. Kitajski izvoz se je zaradi posledic azijske krize v prvem šestmesečju letos povečal le za 7,6 odstotka, v enakem obdobju lani pa za 26,2 odstotka.

IMF bo povečal pomoč Indoneziji
17. 07. 1998 08.31
Mednarodni monetarni sklad (IMF) je v sredo odobril nujno posojilo Indoneziji v višini milijarde dolarjev in sporočil, da se so mednarodni donatorji sporazumeli, da bodo povečali doslej obljubljeno količino pomoči za 6 milijard dolarjev. Predstavniki IMF, Avstralije, Kitajske, Azijske razvojne banke in Svetovne banke so se dogovorili, da bodo Indoneziji do aprila 1999 podelili dodatnih 6 milijard dolarjev pomoči v posojilih. IMF je lani, po zlomu indonezijskega tržišča, vladi v Džakarti zagotovil 41 milijonov dolarjev posojil, vendar so bila posojila v maju zaustavljena zaradi političnega in gospodarskega nereda v državi, ki je pripeljal do odstopa predsednika Suharta.

Japonska: V tujino bo po letu 1980 prvič potovalo manj Japoncev
10. 07. 1998 07.52
Zaradi slabega gospodarskega položaja Japonske bo letos poleti po predvidevanjih turističnih agencij v tujino prvič po 18 letih potovalo manjše število japonskih državljanov. Po analizi, ki jo je objavilo japonsko turistično združenje, bo v tujini letovalo 3,17 milijona Japoncev, kar je za 2,4 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Zaradi slabega položaja jena bodo številni prebivalci te azijske države letos svoje počitnice preživeli kar doma, kjer naj bi jih po podatkih že omenjenega združenja letovalo 84,7 milijona, kar je za 1,4 odstotka manj kot lani.

Zaradi azijske krize in padca cen žitaric manjši skupni izvoz
06. 07. 1998 09.54
Globalni izvoz najpomembnejših kmetijskih izdelkov se je v letu 1997 zmanjšal za več kot dva odstotka, ocenjuje v letnem poročilu Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO).

Pariški jesenski festival v znamenju Kitajske
23. 06. 1998 14.28
Sedemindvajseti Pariški jesenski festival bo od 18. septembra do 20. decembra v znamenju Kitajske. Pri pregledu kitajske kulture bodo predstavili dela iz 800-letne zgodovine opere te azijske dežele, so pred dnevi v Parizu povedali organizatorji. Na programu bodo operne predstave, koncerti in gledališke izvedbe. Za začetek bo s tradicionalno opero iz 12. stoletja v pariškem Villette teatru nastopila amaterska skupina iz province Hunan v osrednji Kitajski. Sodobno kitajsko opero z naslovom Life on a string (Življenje na vrvici) avtorja Qu Xiaosonga, bo inscenirala nemška umetnica Ingrid von Wantoch-Rekowski. Za obilo umetniškega užitka bodo poskrbeli tudi režiserji in skladatelji iz Rusije, Poljske, Izraela in Francije.

Sedmerica razvitih od Japonske zahteva uvedbo reform
23. 06. 1998 08.13
Skupina sedmih najrazvitejših industrijskih držav in azijske države zahtevajo od Japonske uvedbo nujno potrebnih reform, ki bodo oživele njeno gospodarstvo ter finančni sistem. Japonska kriza ima seveda velik vpliv tudi na gospodarstva omenjenih držav, katerih vodstva so toplo pozdravila odločitev ameriške in japonske centralne banke, da podpre japonski jen. Kot poudarjajo predstavniki teh držav mora Japonska čimprej liberalizirati svoj finančni sistem, sanirati bančni sistem in vzpodbuditi domače povpraševanje.

IMF razmišlja o dodatni finančni pomoči Rusiji
13. 06. 1998 11.39
Mednarodni denarni sklad (IMF) razmišlja o dodatnem posojilu Rusiji, je povedal ruski izvršni direktor IMF Aleksej Možin.

Visok zunanjetrgovinski presežek Kitajske
11. 06. 1998 08.43
Kitajska je v prvih petih mesecih letos ustvarila 18,53 milijarde dolarjev zunanjetrgovinskega presežka. Izvoz se je v obdobju od januarja do maja povečal za 8,6 odstotka na 71,1 milijarde dolarjev, uvoz pa se je okrepil za poldrugi odstotek in dosegel 52,5 milijarde dolarjev, je sporočila tiskovna agencija Xinhua. Prvič v zadnjih dveh letih pa se je zmanjšal mesečni izvoz, statistiki so maja zabeležili 1,5-odstotno nazadovanje izvoza. Poznavalci te spremembe pripisujejo posledicam azijske finančne krize.

Devet let po Trgu nebeškega miru
03. 06. 1998 11.51
Letos - 4. junija - mineva devet let, odkar je bila na Trgu nebeškega miru (Tienanmen) nasilno, z uporabo kitajske vojske in njenih tankov, zatrta t.i. pekingška pomlad. Še danes je v zaporih približno 3000 ljudi, kakorkoli povezanih z gibanjem leta 1989. Kot vselej so tudi tokrat kitajske oblasti naredile vse, da omenjene obletnice javno ne bo mogoče obeležiti. Uradnih podatkov sicer ni, po navedbah prič in oporečnikov pa naj bi v pokolu umrlo več sto ljudi. Neka profesorica filozofije na univerzi v Pekingu, ki si že devet let - sicer iz policijsko nadzorovanega hišnega pripora - prizadeva, da bi sestavila seznam žrtev pokola 4. junija 1989 na Trgu nebeškega miru, v katerem je umrl tudi njen sin, napoveduje, da bodo tako kot Indonezijo po Suhartovem odstopu spremembe postopno dosegle tudi druge azijske države, med njimi Kitajsko, Severno Korejo in Burmo, v katerih je oblast po njenih besedah za zdaj še vedno v rokah "starih diktatur".

Največ trgovanja z Radensko
28. 05. 1998 11.51
V sredo je na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev SBI porasel za 6,2 točki na vrednost 1.651,85 točke, ob zopet zelo skromnem prometu v višini 173,8 mio SIT. Največ se je trgovalo z delnicami Radenske, katerih tečaj se je okrepil za 0,7 odstotka (53,47 mio SIT). Z delnicami farmacevtov je bilo za polovico manj prometa, ob čemer so delnice Leka porasle za 0,31 odstotka, Krke pa za 0,18. Obdobje slabe likvidnosti trga se torej nadaljuje, kot največja razloga za tako stanje velja omeniti davek na kapitalske dobičke fizičnih oseb ter administrativne omejitve za vstop tujega kapitala.

Sony zabeležil rekorden dobiček
16. 05. 1998 09.30
Japonski elektronski koncern Sonny je poslovno leto 1997/98, ki se je končalo 31. marca letos, zaključil z rekordnim dobičkom in prometom. Neto dobiček družbe jev omenjenem poslovenm letu znašal 222 milijard jenov oz. 1,67 milijarde dolarjev in je bil od dobička v enakem obdobju lani višji za 59 odstotkov. Rekordno, 19,3 odstotno rast je zabeležil tudi promet azijske multinacionalke, ki je v omenjenem obdobju znašal 50,7 milijarde dolarjev. Ugodni poslovni rezultati so predvsem rezulat dobre prodaje opreme za video igrice PLay Station in dobrega poslovanja filmsko-produkcijske hiše Sony Pictures.

Ruske devizne rezerve manjše
13. 05. 1998 08.12
Ruske devizne in zlate rezerve so se aprila v primerjavi z mesecem poprej znižale za 0,9 milijarde dolarjev na 16 milijard dolarjev, je na zasedanju Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) povedal predstavnik ruske centralne banke. Ruske rezerve so sredi leta 1997 dosegle že 24 milijard dolarjev, nato pa so se precej zmanjšale zaradi ukrepov, ki jih je ob izbruhu azijske gospodarske in finančne krize v podporo nacionalni valuti rublju uvedla ruska vlada.

Boeingovi načrti
29. 04. 1998 07.49
Ameriški letalski koncern Boeing predvideva, da bo v prihodnjih 20 letih prodal 17.650 letal v skupni vrednosti 1,25 bilijona dolarjev. Kot je po skupščini koncerna povedal vodja oddelka za civilna letala Ron Woodward, Boeing ne izključuje možnosti, da se bo zaradi azijske gospodarske krize v prihodnjih petih letih zmanjšal obseg naročil iz Azije za približno 150 letal. Tudi evropski letalski konzorcij Airbus je v minulih tednih ocenil, da bo v prihodnjih 20 letih dobil naročila v vrednosti 1,2 bilijona dolarjev.

Začetek letnega ministrskega srečanja OECD
27. 04. 1998 11.52
V Parizu so se zbrali gospodarski ministri 29 članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Osrednje teme rednega letnega ministrskega srečanja OECD bodo posledice azijske finančne krize, evro in liberalizacija investcij.

Padec prodaje avtomobilov na Tajskem
22. 04. 1998 16.44
Recesija, ki je zajela azijske države, je povzročila tudi padec prodaje avtomobilov na Tajskem. Marca so v tej azijski državi prodali le 14.697 novih avtomobilov, kar je za 69 odstotkov manj kot v enakem obdobju leto prej.

IMF opozarja ZDA pred padcem vrednosti dolarja in delnic
15. 04. 1998 11.13
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v svojem polletnem pregledu dogajanj v svetovnem gospodarstvu opozoril ZDA, da bi azijska finančna kriza lahko vplivala na padec vrednosti dolarja in delnic. V Washington pa je že prispela večina finančnih ministrov iz 182 držav članic IMF, ki bodo razpravljali o učinkih in posledicah azijske krize ter skušali najti odgovor, kako bi naj finanči svet v prihodnosti reagiral na krizne dogodke.

Blair zaprl 2. azijsko-evropski vrh
05. 04. 1998 10.52
Britanski zunanji minister Tony Blair je danes v Londonu zaprl drugo azijsko-evropsko vrhunsko srečanje članic Evropske unije in desetih azijskih držav. V sklepnem govoru je izrazil vero udeležencev v sposobnost azijskih držav, da bodo premagale gospodarsko krizo.

Brazilske devizne rezerve na rekordni ravni
02. 04. 1998 08.43
Brazilske devizne rezerve so konec marca znašala 66 milijard dolarjev, kar je največ v zgodovini te latinskoameriške države. Zaradi azijske finančne krize so se devizne rezerve Brazilije septembra lani v nekaj dneh zmanjšale s 63 na 54 milijard dolarjev. Da bi okrepila nacionalno valuto, je vlada predsednika Fernanda Cardosa novembra lani sprejela ukrep o povišanju obrestnih mer in davkov.

Romunija osvaja azijski trg
30. 03. 1998 12.32
Romunija želi v Evropsko unijo, a se hkrati vse bolj obrača proti Aziji in njenemu trgu, na katerem je bila močno navzoča v 80. letih. Vodja oddelka za Azijo v romunskem ministrstvu za trgovino Nicu Manolache je pojasnil, da Azija sicer ne more nadomestiti petnajsterice v vlogi prve trgovinske partnerice Romunije, lahko pa ji krepko poveča zunanjetrgovinsko menjavo. Romunski izvoz v Azijo je zadnje mesece prizadela tamkajšnja finančna in bančna kriza, vendar pa oblasti v Bukrašti upajo, da bo letos dvostranska trgovinska menjava vnovič zacvetela. Predlani je Romunija v Azijo izvozila za 574 milijonov dolarjev blaga in storitev, lani pa samo za 494 milijonov dolarjev, medtem ko je uvoz iz Azije zrasel z 940 milijonov dolarjev leta 1996 na 1,1 milijarde dolarjev lani. Kljub krizi pa je Romunija lani zabeležila večji izvoz v posamezne azijske države, npr. Indonezijo (53 milijonov dolarjev izvoza leta 1997 proti devetim milijonom predlani) ali na Filipine (51 milijonov dolarjev lani proti 16 milijonom leta 1996). Po kemičnih proizvodov Romunija v Azijo izvaža predvsem kroglične ležaje, orodja, šasije, traktorje in avtomobile Dacia, romunsko različico renaulta 12.

Ameriškim maturantom gre slabo v matematiki in naravoslovju
10. 03. 1998 08.09
Ameriški maturantje so med najslabšimi na svetu v matematiki in naravoslovju. Ameriški maturantje so bili namreč med predstavniki iz skupno 21 držav na tekmovanju Third International Mathematics and Science Study (TIMSS) boljši samo od sovrstnikov iz Litve, Cipra in Južnoafriške republike. Najbolje so se odrezali nizozemski in švedski maturantje, medtem ko azijske države na tekmovanju niso sodelovale. Kot je povedal direktor TIMSS in profesor na bostonskem kolidžu Abert Beaton, so na tekmovanju fantje iz večine držav dosegli boljše rezultate kot njihove sovrstnice. Izjema je le Južnoafriška republika, saj so se bolje izkazala dekleta.

Banque Nationale de Paris podvojila dobiček
07. 03. 1998 10.07
Banque Nationale de Paris, tretja največja poslovna banka v Franciji, je lani v primerjavi z letom 1996 povečala dobiček za 54,6 odstotka na 5,96 milijarde frankov. Zaradi azijske krize namerava BNP oblikovati rezervacije v višini 500 milijonov dolarjev, pod drobnogled pa bo vzela tudi svojo navzočnost v petih državah Azije. Konec januarja letos je imela BNP na azijskem območju za 28,4 miljarde frankov plasmajev.