azilu

Upokojena ameriška marinka vodi pasjo šolo v Mariboru
09. 05. 2025 10.10
Anja Brumec si je želela postati vojakinja. Ker ji pred dvajsetimi leti to v Sloveniji ni uspelo, je odšla v ZDA, kjer se je usposobila za marinko. Nato pa je na misiji v Afganistanu hudo zbolela. Njeno življenje je viselo na nitki, okrevala je več kot leto dni, in postalo je jasno, da bo morala svojemu sanjskemu poklicu pomahati v slovo. A kjer se ena vrata zaprejo, se druga pogosto odprejo. Od otroštva je namreč oboževala pse, da je pred vstopom v vojsko v Ameriki zaslužila za preživetje, je delala v ogromnem azilu in se o psih naučila več, kot bi se lahko kjerkoli drugje. Ko se je po vojaški upokojitvi vrnila v Slovenijo, je to pretvorila v svoj nov poklic.

Ustavno sodišče razveljavilo sporni člen zakona o tujcih
07. 05. 2025 18.08
Ustavno sodišče je razveljavilo 10.b člen zakona o tujcih, ki določa, da je mogoče v primeru kriznih razmer tujce po hitrem postopku odstraniti iz države ali jim preprečiti vstop v našo državo. Po mnenju ustavnih sodnikov pa člen, ki uvaja institut kompleksne krize na področju migracij, ni v neskladju z ustavo.

EU določila varne države: pospešeno vračanje na Kosovo, v Bangladeš, Indijo, Maroko ...
16. 04. 2025 14.09
Evropska komisija je v okviru prizadevanj za pospešitev izvajanja nekaterih delov pakta o migracijah predlagala prvi seznam varnih izvornih držav. Na njem so Kosovo, Bangladeš, Kolumbija, Egipt, Indija, Maroko in Tunizija, njihovi državljani bodo težje dobili azil v Uniji, njihovo vračanje bo pospešeno.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah
10. 12. 2024 15.30
Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'
27. 10. 2024 09.29
So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

Evropska komisija o predlogu zakonodaje o vračanju migrantov v države izvora
15. 10. 2024 06.38
Evropska komisija bo predstavila nov predlog zakonodaje na področju vračanja migrantov v države izvora, pri čemer je treba preučiti tudi idejo o vzpostavitvi centrov za vračanje zunaj EU, je v ponedeljek v pismu voditeljem članic pred vrhom EU zapisala predsednica komisije Ursula von der Leyen. K pripravi novega predloga so sicer pozvale članice.

Poljska namerava začasno ukiniti pravico do azila
12. 10. 2024 15.44
Poljska si bo v okviru nove migracijske politike prizadevala za odpravo nezakonitih migracij tudi z začasno prekinitvijo pravice do azila, je izjavil poljski premier Donald Tusk.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00
Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Madžarska in Nizozemska si želita, da pravila EU zanju ne bi veljala
22. 09. 2024 20.24
Kakšna usoda čaka evropski pakt o migracijah in azilu? Madžarska in Nizozemska si želita, da zanju skupna pravila Evropske unije ne bi veljala. Nova vlada v Haagu je napovedala najstrožjo priseljensko politiko doslej. Nizozemski premier bo v kratkem razglasil azilno krizo. Med ukrepi za zmanjšanje nezakonitih migracij so strožji mejni nadzor, omejitev združevanja družin in pospešitev deportacij. Italijanska premierka Giorgia Meloni pa je ocenila, da bodo sprejemni centri za migrante v Albaniji, ki jih je tam zgradila njena vlada, začeli delovati čez nekaj tednov.

Nizozemska želi 'drastično zmanjšati' vstop nezakonitih migrantov
18. 09. 2024 15.25
Nizozemska je Evropsko komisijo obvestila, da želi izvzetje iz skupne evropske azilne in migracijske politike. Vlada v Haagu, ki si je zadala za cilj drastično zmanjšanje prihoda migrantov v državo, je svojo namero objavila le nekaj dni po tistem, ko je naznanila najstrožjo politiko priseljevanja doslej.

'Vračanje migrantov mora biti učinkovito in trajno'
22. 07. 2024 17.54
Vračanje migrantov mora biti učinkovito in trajno, je na neformalnem zasedanju Sveta EU za pravosodje in notranje zadeve v Budimpešti dejal notranji minister Boštjan Poklukar. Ob tem je Evropsko komisijo pozval k aktivnejši vključitvi in nudenju pomoči pri vračanju ne le državam Evropske unije, ampak tudi državam Zahodnega Balkana.

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU
13. 06. 2024 16.37
Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?
21. 05. 2024 05.55
V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu
14. 05. 2024 12.35
Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40
Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Papež pozval k prepovedi nadomestnega materinstva po vsem svetu
08. 01. 2024 16.03
Papež Frančišek je pozval k prepovedi nadomestnega materinstva po vsem svetu, prakso, ko ženska nosi in rodi tujega otroka, pa označil za obžalovanja vredno. V novoletnem nagovoru diplomatom v Vatikanu je še dejal, da je nadomestno materinstvo kršitev dostojanstva ženske in otroka. Izpostavil je, da je otrok vedno darilo in ne predmet pogodbe. Dotaknil se je tudi vojn v Gazi in Ukrajini ter migracij.

Slovenija bi morala v okviru migracijske solidarnosti sprejeti 126 oseb
21. 12. 2023 15.55
Slovenija bi morala v okviru solidarnostnega vidika pakta EU o migracijah in azilu letno sprejeti 126 oseb, kar ne pomeni prekomerne obremenitve slovenskega azilnega sistema, je izjavil notranji minister Boštjan Poklukar. Pojasnil je, da bi morala država v primeru zavrnitve migrantov v blagajno EU prispevati 22.000 evrov letno na osebo.

Orban napoveduje padec novega migracijskega pakta EU
21. 12. 2023 15.09
Evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem sta v sredo politični dogovor dosegla Svet EU in Evropski parlament, bo zagotovo propadel, je na novinarski konferenci napovedal madžarski premier Viktor Orban. Opozoril je, da birokrati v Bruslju živijo v mehurčku in v luči tega poudaril pomen prihajajočih evropskih volitev.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10
Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

V EU dosegli dogovor o evropskem migracijskem paktu
20. 12. 2023 10.05
Pogajalci Sveta EU, v katerem so zastopane članice, in Evropskega parlamenta so po približno 18 urah pogajanj dosegli politični dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, so sporočili iz španskega predsedstva Svetu EU in Evropskega parlamenta. EU bo s paktom, ki ga bodo morali še dokončno potrditi, celovito uredila upravljanje migracij. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pakt prinaša učinkovit evropski odgovor na evropski izziv.

Državljani EU bodo mejo prehajali normalno, ostali skozi določene prehode
19. 10. 2023 08.33
Na odločitev Italije, da bo okrepila notranji nadzor na meji Slovenijo, je reagirala tudi Slovenija. Vlada se je odločila za nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Notranji minister Boštjan Poklukar je o tem že obvestil sosednji državi. Na Hrvaškem verjamejo, da gre le za začasno potezo. Tudi uradno bo v veljavi 10 dni, vendar z možnostjo podaljšanja. Kaj bodo mejne kontrole pomenile v praksi?

'Edina pot za učinkovito upravljanje migracij je njihova legalizacija'
06. 10. 2023 17.39
Najboljši način za učinkovito upravljanje migracij je po mnenju premierja Roberta Goloba njihova legalizacija. Evropa namreč potrebuje delovno silo, je dejal. Glede odnosov s tretjimi državami se je ob prihodu na neformalni vrh EU v Granadi zavzel za povezovanje razvojne pomoči in upravljanja migracij, kot je to EU storila s sporazumom s Tunizijo.

Poljska besni zaradi 'diktata' Bruslja in Berlina: Nočemo še ene Lampeduse
05. 10. 2023 16.07
Poljska še naprej odločno nasprotuje vsem dogovorom EU-ja, ki vključujejo premeščanje migrantov, vztraja poljski predsednik Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki pa je akt o migracijah in azilu označil za "diktat" Bruslja in Berlina ter napovedal "odločen veto" Poljske. Krizna uredba, o kateri so dogovor sklenili veleposlaniki članic EU, je namenjena organizaciji odziva v primeru množičnega prihoda migrantov v državo članico EU, kot je bilo v času begunske krize v letih 2015 in 2016. Med drugim predvideva obvezno solidarnost med državami članicami v obliki premestitve prosilcev za azil ali finančnega prispevka.

Krizna uredba na področju migracij: države na udaru bodo lahko prilagodile pravila
04. 10. 2023 14.00
Države članice EU so danes dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah. Od Bruslja bodo lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

'Ladje za reševanje migrantov naj jih odpeljejo v države, pod zastavo katerih plujejo'
29. 09. 2023 20.31
Italija želi spremeniti evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem se države članice EU še pogajajo, tako da bi ladje nevladnih organizacij, ki v Sredozemskem morju rešujejo migrante, te prepeljale v svoje države, je na srečanju voditeljev deveterice sredozemskih držav EU Med9 dejala italijanska premierka Giorgia Meloni.

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij
28. 09. 2023 06.27
Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

Metsola: Ob ustreznem nadzorovanju zunanjih meja nadzor notranjih ne bi bil potreben
27. 09. 2023 06.21
Če bi ustrezno nadzorovali zunanje schengenske meje, nadzor na notranjih mejah ne bi bil potreben, je v torkovem intervjuju povedala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Pričakuje, da bodo migracije ena od ključnih tem predvolilne kampanje pred evropskimi volitvami, ki bo težka.

Policija: Okrepili smo nadzor na meji, ograja nam pomaga
20. 09. 2023 12.13
Prebivalci ob meji s Hrvaško že več tednov opozarjajo, da je stanje alarmantno. To kaže tudi število nedovoljenih prestopov meje, ki se je v letošnjem letu povečalo za več kot 300 odstotkov. Da se zaradi tujcev bojijo sprehajati po vasi, pravijo prebivalci Rigonc, kjer je Policija že povečala svojo prisotnost in uvedla mešane patrulje. Na PU Novo mesto so predstavili že sprejete ukrepe za nadzor in dejali, da jim, glede na izkušnje, postavljena ograja na meji koristi.

Pozabljena begunska kriza: 'Država se pretvarja, kot da trupel ni tam'
25. 01. 2023 11.14
Humanitarne organizacije opozarjajo, da je belorusko-litovska meja 'prekrita s trupli migrantov'. Kot trdijo, naj bi se nanje obrnilo več družin, ki so za svojci na območju povsem izgubile sled. "Kar se dogaja, ostaja v ozadju. Begunci se ne želijo posebej izpostavljati," dodajajo organizacije, hkrati pa opozarjajo, da so tisti, ki so jim zavrnili prestop meje, verjetno zmrznili zaradi hudega mraza.

V mariborskem zavetišču za živali poskrbeli za praznično vzdušje
30. 12. 2022 19.03
Ker se nekateri v teh dneh ne morejo upreti uporabi pirotehnike, Policija prosi, da če jo že uporabljate, pri tem ne ogrožate sebe in drugih. Nesreč je bilo že preveč, pokanje pa je tudi velik stres za živali. V mariborskem zavetišču za živali zato svetujejo: tudi če so vaši hišni ljubljenčki vajeni življenja zunaj hiše, jih ob morebitnem pokanju povabite v notranjost. Sicer pa so tudi sami v azilu poskrbeli za nekoliko praznično vzdušje – postavili so božično jelko, pod njo pa s pomočjo donatorjev nastavili najrazličnejša darila za kužke in muce.