begunce

Zavrnitev beguncev v skladu z zakoni
17. 09. 2001 00.00
Senat avstralskega zveznega sodišča je odločil, da je avstralska vlada delovala v skladu z zakoni, ko je zavrnila 433 beguncev, ki jih je s potapljajočega indonezijskega trajekta rešila norveška ladja Tampa.

Talibani o izročitvi bin Ladna
17. 09. 2001 00.00
Vrhovni voditelj talibanov, mula Mohamed Omar, je sporočil, da bo o morebitni izročitvi Osame bin Ladna odločal vrhovni svet verskih dostojanstvenikov.

ZDA za navzočnost v Makedoniji
11. 09. 2001 00.00
ZDA menijo, da bi morala EU tudi po zaključku Nujne žetve nadaljevati z navzočnostjo v Makedoniji. S Kosova pa prihajajo vesti o smrti dveh policistov mednarodnih sli UNMIK in enega civilista.

Avstralija mora sprejeti begunce
11. 09. 2001 00.00
Avstralija bo morala sprejeti begunce z norveške ladje Tampa, je odločilo avstralsko zvezno sodišče. Begunci so že na poti proti Papui Novi Gvineji, vendar jih mora mornarica najkasneje do petka pripeljati nazaj v Avstralijo.<br>Avstralska vlada se je na odločitev zveznega sodišča že pritožila.

Kapitan kritizira Avstralijo
06. 09. 2001 00.00
Kapitan norveške ladje Tampa, ki je bila z 438 begunci na krovu teden dni v negotovosti, je danes ostro napadel avstralsko vlado, ker več dni ni pomagala z medicinsko pomočjo.

Švedska bo sprejela begunce
04. 09. 2001 00.00
Švedska je v okviru mednarodne operacije pripravljena sprejeti približno 20 beguncev z norveške ladje Tampa.

Begunci gredo na Papuo
03. 09. 2001 00.00
Avstralska vojska je begunce z norveške tovorne ladje Tampa premestila na avstralsko vojaško transportno ladjo, ki jih bo prepeljala na Papuo Novo Gvinejo.

Begunce bodo prekrcali na morju
03. 09. 2001 00.00
Kot kaže, se drama z več kot 400 begunci na norveški tovorni ladji Tampa, ki je zasidrana pred avstralskim Božičnim otokom, bliža koncu.

Kmalu rešitev za begunce?
31. 08. 2001 00.00
Visoki komisariat OZN za begunce je od Avstralije zahteval, naj prebežnikom z ladje Tampa dovoli izkrcanje na Božičnem otoku.

Makedonski parlament prekinil sejo
02. 09. 2001 00.00
Makedonski parlament je včeraj prekinil sejo, na kateri bi morali potrditi ohridski mirovni sporazum o pravicah albanske manjšine, .

Begunci gladovno stavkajo
28. 08. 2001 00.00
434 pretežno afganistanskih beguncev gladovno stavka, saj avstralske oblasti ladji niso dovolile vstopa v avstralske vode.

Avstralija ne popušča
30. 08. 2001 00.00
Avstralske oblasti so sporočile, da bodo, če bo potrebno, norveško tovorno ladjo, ki je v nedeljo na krov sprejela 400 pretežno afganistanskih beguncev, iz svojih voda odstranili tudi s silo. Proti ladji pa je krenilo več ladij avstralske mornarice.

Nova Zelandija zavrača begunce
29. 08. 2001 00.00
Novozelandska premierka Helen Clark je zanikala, da je ponudila pomoč za rešitev drame z begunci.

Angelina Jolie za begunce
26. 08. 2001 00.00
Ameriška igralka Angelina Jole je v Ženevi postala veleposlanica dobre volje Visokega komisariata Združenih narodov za begunce.

Pomoč EU za schengensko mejo
29. 06. 2001 00.00
Evropska unija je Sloveniji za področje notranjih zadev, v prvi vrsti pa za vzpostavitev bodoče zunanje meje unije, doslej namenila 16 milijonov evrov, do leta 2003 pa naj bi prispevala še 9,5 milijona evrov, kar bo skupaj znašalo okrog 26 milijonov evrov ali šest milijard slovenskih tolarjev. Še približno enkrat toliko kot EU iz programa Phare pa bo za izvajanje nalog na tem področju zagotovila Slovenija sama, je na današnji novinarski konferenci povedal slovenski notranji minister Rado Bohinc. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden pa je ob tej priložnosti poudaril velik pomen kakovostne zunanje meje EU in menil, da se je Slovenija njene vzpostavitve lotila zelo prizadevno.

Makedonija pred vojno
28. 06. 2001 00.00
Makedonski vojski tudi po šestih mesecih spopadov ni uspelo uničiti ali oslabiti albanskih upornikov. Na severozahodu Makedonije - v okolici Tetova - so ves dan potekali hudi spopadi. Po navedbah tiskovnega predstavnika makedonske vojske Blagoja Markovskega so vladne sile odgovorile na izzivanja albanskih skrajnežev. Kot je še povedal, je do silovitih spopadov prišlo tudi na območju Kumanova. Po navedbah makedonskih sil naj bi pripadniki uporniške Osvobodilne narodne vojske (ONV) obstreljevali vas Nikuštak, kjer so nastanjeni skrajneži. Premier Ljubče Georgijevski je izjavil, da lahko makedonske sile tudi brez tuje pomoči obračunajo z oboroženimi Albanci.

Nadaljevanje dialoga v Makedoniji
21. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je v četrtek mudil v Skopju, da bi makedonske in albanske politične predstavnike prepričal v nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi, je po pogovorih izrazil optimizem. "Imam veliko razlogov za optimizem, mislim, da bi se dialog moral nadaljevati," je dejal Solana, ki je izrazil prepričanje, da bodo našli rešitev. Visoki predstavnik EU se je v Skopju srečal s predsednikoma makedonske države in vlade, Borisom Trajkovskim in Ljubčom Georgievskim, ter voditelji glavnih političnih strank obeh etničnih skupnosti.

Svetovni dan beguncev
20. 06. 2001 00.00
Visoki komisariat ZN za begunce je ob 20. juniju, prvem Svetovnem dnevu begunca, poudaril, da razglasitev slednjega ni dovolj. Po mnenju te organizacije je potrebno oživiti zavzetost, da se te ljudi podpre in se jim pomaga. Tistim, ki bežijo pred preganjanjem, je treba zagotoviti vsakodnevno varovanje in jih ne zavračati ter potiskati nazaj v nevarnost. Omenjeni komisariat tudi poudarja , da bi morale premožnejše države veliko bolj podpirati človekoljubne dejavnosti na področjih, ki so neposredno prizadeta zaradi beguncev in da večini beguncev gostoljubje največkrat nudijo prav najrevnejše države, kar daleč presega njihove skromne možnosti.

OVSE spet v Čečeniji
14. 06. 2001 00.00
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) se znova vrača v Čečenijo, od koder se je umaknila decembra 1998. Predsedujoči OVSE, romunski zunanji minister Mircea Geoana, bo jutri na severozahodu Čečenije odprl misijo te organizacije, je danes sporočilo predstavništvo OVSE v Moskvi. Rusko zunanje ministrstvo je odločitev OVSE o odprtju misije označilo kot nadaljnji korak k miru v kavkaški republiki.

Spopadi kljub premirju
12. 06. 2001 00.00
Kljub včerajšnji dvostranski razglasitvi premirja je v Makedoniji še vedno napeto. Albanski skrajneži so namreč v ponedeljek v okolici Tetova napadli policijsko vozilo in ranili štiri policiste.

Solana o mirovnem načrtu
09. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Skopju, kjer bo makedonske politične voditelje skušal prepričati, naj podprejo mirovni načrt predsednika Trajkovskega. Načrt predvideva modernizacijo makedonskih varnostnih sil, ukrepe za razorožitev upornikov in pospešitev političnih reform, s katerimi bi se približali zahtevam Albancev. Solana se je na letališču srečal z veleposlaniki evropskih držav v Makedoniji, nato pa se je sestal s Trajkovskim.

Umirjanje razmer na jugu Srbije
06. 06. 2001 00.00
Po vrnitvi jugoslovanskih varnostnih sil v sektor B varnostnega območja na administrativni meji s Kosovom je ZRJ začela zmanjševati svoje sile na jugu Srbije. Jugoslovanska vlada je ob tem še pozvala vse begunce z območja Bujanovca, Medveđe in Preševa, naj se vrnejo na svoje domove, saj zaradi popolne razorožitve albanskih upornikov na tem območju vlada popoln mir.

Uslužbenci ZN za večjo varnost
31. 05. 2001 00.00
Skupina uslužbencev Združenih narodov je v sredo obiskala Varnostni svet ZN in njegove člane zaprosila, naj sprejmejo ukrepe, s katerimi bi osebju svetovne organizacije zagotovili več varnosti pri opravljanju njihovega dela po svetu. Zaposleni si želijo, da ZN v polnem obsegu financira večje varnostne ukrepe, pa tudi, da bi bile države, v katerih se nahajajo delavci ZN, pravno odgovorne za njihovo varnost. V primeru, da varnostnih zagotovil ne bo, pa uslužbenci ZN predlagajo, da v takih državah operacij ZN ne bi izvajali. Od leta 1992 je bilo med opravljanjem dela ubitih 200 civilnih uslužbencev ZN.

Slovenija prvič v poročilu AI
30. 05. 2001 00.00
V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

ZRJ v zadnjem sektorju ob meji
24. 05. 2001 00.00
Jugoslovanske varnostne sile so se davi začele razvrščati v sektor B, zadnji del varnostnega območja ob meji med Srbijo in Kosovom. Jugoslovanske sile niso naletele na odpor tamkajšnjih albanskih upornikov, vendar so zaradi min napredovale zelo počasi. Osrednji del varnostnega območja pa bodo zasedli 31. maja.

Boji na severu Makedonije
08. 05. 2001 00.00
Makedonska vojska je dopoldne s tanki in minometi občasno obstreljevala vasi na severu Makedonije, ki jih nadzorujejo albanski skrajneži. Polkovnik Blagoje Markovski iz Kumanova je za 24 ur dejal: "Ob 8.45 smo napade prekinili, saj so vaščani po telefonu zahtevali evakuacijo. Zagotovili smo jim avtobusni prevoz, vendar jim albanski skrajneži niso dovolili oditi. Čakali smo do 10.30, nato smo napade nadaljevali."

UNHCR se skuša dogovoriti s talibani
01. 05. 2001 00.00
Visoki predstavnik Visokega komisariata za begunce (UNHCR) Ruud Lubbers, ki se je včeraj mudil na obisku v Iranu, je afganistanske talibane pozval, naj razglasijo šestmesečno premirje, da bi človekoljubne organizacije lahko dostavile pomoč, je danes poročala iranska tiskovna agencija IRNA. Lubbers je pred odhodov v Afganistan še dejal, da bo skušal talibanom dokazati, da je vredno poiskati drugačno rešitev od oboroženih spopadov. Lubbers je danes že pripotoval v Afganistan, kjer naj bi se srečal z najvišjimi talibanskimi predstavniki.

Makedonija zanika odgovornost za napad
03. 04. 2001 00.00
Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

Bohinc na obisku v BiH
30. 03. 2001 00.00
Notranji minister Rado Bohinc se je v okviru enodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini z ministrom za človekove pravice in begunce BiH Krešimirjem Zubakom in namestnikom ministra za civilne zadeve in komunikacije BiH Jusufom Halilagićem pogovarjal o ilegalnih migracijah in podpisu sporazuma o ponovnem sprejemu oseb med Slovenijo in BiH. Poleg tega se je delegacija MNZ s predstavniki Državne mejne službe BiH dogovorila, da bosta Slovenija in BiH že maja podpisali sporazum o vračanju oseb, slovenska delegacija pa je bosanskim kolegom predložila tudi osnutek sporazuma o policijskem sodelovanju.

V Makedoniji zatišje
30. 03. 2001 00.00
V Makedoniji je bilo danes mirno. Makedonske sile so z minometi občasno obstreljevale položaje albanskih upornikov ob makedonsko kosovski meji, 20 kilometrov od Skopja.