begunce

Po ofenzivi mirno
26. 03. 2001 00.00
Na območju Tetova je po poročanju našega vojnega dopisnika po ofenzivi makedonskih sil mirno. Albanski skrajneži so zapustili svoje oporišče v vasi Selce v bližini Tetova, kjer ni videti makedonskih varnostnih sil. Makedonska vojska pa je sporočila, da je bil sinoči na meji med Makedonijo in Kosovom na eni od nadzornih točk ubit makedonski vojak. Okoliščin dogodka tiskovni predstavnik vojske ni želel natančneje navesti.

Kam s prebežniki
23. 03. 2001 00.00
Na ministrstvu za notranje zadeve še vedno ne govorijo o tem, kam po Sloveniji naj bi prebežnike razselili. Razpis za najem ali odkup prostorov, kjer naj bi namestili ljubljanske prebežnike je bil objavljen v začetku februarja. Nanj se je po besedah ministra Bohinca prijavilo 21 ponudnikov. Najbolj primernih devet lokacij so si že ogledali, v igri pa sta zaenkrat dve ponudbi. Na ministrstvu so zatrdili, da do podpisa pogodb ni več daleč. Niso pa želeli razkriti, kdo se je na razpis prijavil, da ne bi javnost nepotrebno razburjali.

Umik albanskih skrajnežev iz dveh vasi
22. 03. 2001 00.00
Tudi potem, ko se je opolnoči iztekel ultimat makedonske vlade albanskim skrajnežem v okolici Tetova, naj se predajo ali pa zapustijo območje, je noč v Tetovu minila mirno in v okolici ni bilo slišati streljanja. Albanska Osvobodilna narodna vojska je sicer v sredo razglasila prekinitev ognja in pozvala k pogajanjem, kar pa je Skopje zavrnilo

Lubbers ob dnevu boja proti rasizmu
21. 03. 2001 00.00
Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti rasizmu v Ženevi, kjer poteka zasedanje komisije za človekove pravice, pozval k uvedbi strogih sankcij proti tistim, ki podžigajo rasno sovraštvo, nestrpnost in ksenofobijo. Opozoril je, da so rasizem ter verska in etnična nestrpnost pogosto izvor konfliktov, pri čemer je omenil primer Makedonije.

Albanci pozivajo k mobilizaciji
17. 03. 2001 00.00
Spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi uporniki se danes nadaljujejo, albanski uporniki pa so sporočili, da se njihovi vojaki še naprej približujejo Tetovu. Vojska albanskih upornikov je danes pozvala vse, ki so sposobni za boj, naj poprimejo za orožje in se priključijo njihovi vojski. Zaradi vedno bolj zaostrenega položaja, so nemške vojaške enote v Tetovu dobile tankovsko okrepitev s Kosova. To naj bi sicer sestavljala le dva tanka in okoli 150 vojakov. Ti nemški vojaki naj se ne bi vmešavali v spopade, ampak naj bi se le branili pred napadi. Končala se je tudi premestitev okrog 1200 nemških vojakov iz vojašnica Erebino pri Tetovu, ki so jo sinoči napadli albanski uporniki. Zaradi sinočnjega napada je bil ponoči za več ur prekinjen mednarodni železniški promet med ZRJ in Makedonijo, danes pa so makedonske oblasti prepoved odpravile.

Nov zakon o azilu
08. 03. 2001 00.00
Tik pred razpustitvijo italijanskega parlamenta je poslanska zbornica sprejela zakon, ki na novo ureja pravico do pridobitve azila v Italiji. Novost je predvsem ta, da lahko tisti, ki niso državljani EU in zapustijo svojo državo zaradi vojne, naravne nesreče ali drugih dramatičnih dogodkov, v Italiji zaprosijo za časovno omejeno bivanje, po določenem času pa lahko zaprosijo za status begunca.

Organizacijska racionalizacija vlade
01. 03. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji potrdila predlog sprememb zakona o organizaciji ministrstev, ki ga bo poslala v državni zbor za sprejem po hitrem postopku. Organizacijske spremembe, ki jih je prinesel noveliran zakon o vladi, je bilo treba v predlagani noveli izpeljati tako, da bodo določbe o ministrstvih prilagojene novi sestavi vlade. Tako se spreminjajo določbe o ministrstvih in njihovih delovnih področjih, spremembe pa se nanašajo tudi na spreminjanje področne zakonodaje, ki ustanavlja, preoblikuje ali ukinja organe ali organizacije v sestavi ministrstev. Novela med drugim predvideva naslednje spremembe: Področje energetike se iz gospodarskega ministrstva seli na ministrstvo za okolje in prostor, vladni urad za begunce bo po novem pod okriljem notranjega ministrstva, ministrstvo za zdravstvo pa se bo preimenovalo v ministrstvo za zdravje.

UNHCR za mednarodne opazovalce na jugu Srbije
27. 02. 2001 00.00
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes v Ženevi pozval Evropsko unijo, naj na jug Srbije napoti mednarodne opazovalce. Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je v pismu švedski zunanji ministrici Anni Lindh - Švedska trenutno predseduje EU - in visokemu predstavniku EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani zapisal, da bi morali sestaviti ustrezno misijo opazovalcev. Pri tem je poudaril, da bi nadaljevanje nasilja vzpodbudilo nov val beguncev, prav tako pa obstaja možnost, da se konflikt razširi na sosednja območja.

Zaostrene razmere v Makedoniji
27. 02. 2001 00.00
Potem ko je zveza NATO sprejela odločitev, da zmanjša varnostno območje vzdolž administrativne meje med Kosovom in Srbijo, kjer že nekaj časa delujejo oborožene skupine albanskih skrajnežev, je odločitev zavezništva danes pozdravil jugoslovanski notranji minister Zoran Živković. "Mednarodna skupnost je spoznala, da so albanski skrajneži na jugu Srbije ustvarili najmanj stabilno območje v Evropi," je v Beogradu dejal Živković. Etnične napetosti se povečujejo tudi na severu Makedonije na meji s Kosovom, od koder tudi danes poročajo o begu Albancev iz vasi Tanuševci.

Ukrepi pred širitvijo bolezni parkljarjev
26. 02. 2001 00.00
Slovenija je že ob prvem obvestilu iz Velike Britanije o pojavu slinavke in parkljevke v sredo, 21. februarja, izdala prepoved uvoza parkljarjev, to je goveda, ovac, koz in prašičev. Bolezen se namreč lahko pojavi pri vseh živalih, ne samo pri prašičih. Gre za klasično virusno bolezen, ki se zelo hitro širi. "Nevarnosti, da bi bolezen iz Velike Britanije prišla v Slovenijo , v pravem pomenu besede ni. Presenetljivo pa je, da se je bolezen, ki se načeloma pojavlja v Aziji, pojavila na Otoku," je povedal direktor Veterinarske uprave Republike Slovenije Zoran Kovač. Kot možen vzrok za pojav bolezni v Veliki Britaniji je Kovač navedel begunce, ki bi lahko prinesli bolezen, ali pa ne dovolj termično obdelani izdelki.

Beg Albancev na Kosovo
26. 02. 2001 00.00
Več sto prebivalcev makedonske vasi Tanuševac je zbežalo na Kosovo, potem ko so se v tej vasi ob kosovski meji prejšnji teden zaostrile razmere po umoru nekega mladega Albanca. Begunci so se zatekli v sosednji vasi na Kosovu Debelde in Vitina. Upravitelj vasi Debelde Hamdi Hasani je včeraj pojasnil, da vaščani bežijo zaradi nasilja makedonske vojske. Makedonska vlada pa je danes ocenila, da je selitev vaščanov zrežirana in da ima politično ozadje. Na kosovsko-makedonski meji pa je danes popoldne prišlo do streljanja med oboroženimi Albanci in makedonskimi varnostnimi silami. Streljanje v bližini Tanuševcev je bilo slišati uro in pol.

Obtožba zoper voznika tovornjaka
26. 02. 2001 00.00
V Veliki Britaniji se je začel proces proti vozniku tovornjaka hladilnika, v katerem je umrlo 58 beguncev iz Kitajske. Begunci so se v tovornjaku, kjer je temperatura dosegla 32 stopinj celzija, zadušili. Voznika, ki je begunce vozil iz Rotterdama v London, obtožnica bremeni uboja 58-ih ljudi in sodelovanja pri nezakonitem prestopu meje.

Nadaljevanje konference na Bledu
24. 02. 2001 00.00
Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Simulacija kriznega upravljanja Nato
15. 02. 2001 00.00
Slovenija od 15. do 21. februarja sodeluje na Natovi vaji kriznega upravljanja Crisis Management Exercise 2001 (CMX 2001), na kateri bodo preverjali postopke kriznega upravljanja v Natu in sodelujočimi državami partnericami. Na vaji bo Slovenija ocenila svoje sposobnosti in možnosti za sodelovanje v operacijah za podporo vzpostavitve miru pod nadzorom Nata. Vadili in preverjali se bodo postopki za morebitne krizne razmere oziroma postopki, če bi prišlo do sodelovanja pri posegu Natovih sil v operacijah za podporo miru. Udeleženci vaje bodo tudi pristojni organi Republike Slovenije, ki se bodo usposabljali za obvladovanje Natovih procedur kriznega upravljanja in za uvajanje postopkov kriznega upravljanja v Republiki Sloveniji.

Amnesty International protestira
31. 01. 2001 00.00
Amnesty International Slovenije (AIS) "ostro protestira" proti načinu, na katerega državne oblasti pogosto opisujejo položaj v zvezi z begunci in migranti v Sloveniji. Ena zadnjih je izjava župana občine Puconci Ludvika Novaka, ki je v časniku Dnevnik označil ljudi, ki so jih iz azilnega doma in iz centra za tujce premestili v Vidonce, kot "golazen". Take izjave državnih uradnikov so v nasprotju z ustavo in s splošno deklaracijo o človekovih pravicah. "Očitno je, da so jim tuja načela, kot so varstvo človekovih pravic, osebno dostojanstvo, enakopravnost, nediskriminacija ter prepoved pozivanja k razpihovanju rasne nestrpnosti," je omenjena nevladna organizacija poudarila v sporočilu za javnost.

Počasna vrnitev beguncev
30. 01. 2001 00.00
Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

Nadaljevanje mirovnih pogajanj
22. 01. 2001 00.00
Izraelska in palestinska delegacija nadaljujeta mirovna pogajanja, ki so se v nedeljo začela v egiptovskem letovišču Taba. Izraelska stran naj bi Palestincem ponudila nove predloge rešitev vprašanj, povezanih s statusom Jeruzalema in begunci.

Selitev prebežnikov iz Ljubljane
21. 01. 2001 00.00
Iz azilnega doma in centra za tujce v Ljubljani so v nekdanji begunski center v Vidoncih na Goričkem v Prekmurju, iz katerega so zadnje begunce izselili pred petimi meseci, zdaj pa ga nameravajo preurediti v mladinski hotel, že prepeljali štiri skupine, to je približno 160 prebežnikov. Selitev danes nadaljujejo, do večernih ur pa nameravajo prepeljali še preostalih 190 azilantov. Ob 11.30 naj bi iz Ljubljane odpotovala prva skupina preostalih azilantov, skupine pa bodo skušali pripraviti hitreje kot v treh urah, je za 24ur-radijske novice povedal podsekretar v MNZ Vladimir Korošec.

Kmalu prvi popis prebivalstva v ZRJ
20. 01. 2001 00.00
Jugoslovanski zavod za statistiko je danes sporočil, da bodo od 1. do 15. aprila izvedli prvi popis prebivalstva v Zvezni republiki Jugoslaviji od njenega oblikovanja 27. aprila 1992. V popisu želijo ugotoviti število prebivalcev, gospodinjstev ter stanovanj v ZRJ.

Dom za azilante na Vič?
11. 01. 2001 00.00
V notranjem ministrstvu, pod čigar okrilje sodi tudi skrb za azilante, resno razmišljajo o selitvi azilnega doma iz sedanjih prostorov na Celovški na lokacijo nekdanjega begunskega naselja na Viču. Po ogledu približno 90 možnih lokacij in objektov na celotnem območju države je po mnenju vodilnih z notranjega ministrstva najprimernejša lokacija za azilni dom prav na območju Viča. Preden bodo v barake na ljubljanskem obrobju prišli prvi "azilanti", pa bo moralo ministrstvo pridobiti soglasje okoliških prebivalcev ter dovoljenje ljubljanske občine. Zastavlja se tudi vprašanje, kam z begunci, ki so menda še vedno v tem naselju. Zaradi nevzdržnih bivanjskih razmer, tako za prosilce azila kot zaposlene, v sedanjem domu na Celovški cesti v Šiški na občinski in državni ravni že nekaj časa razmišljajo o njegovi selitvi na ustreznejšo lokacijo. K iskanju nove boljše rešitve pristojne organe sili tudi čedalje ostrejše nasprotovanje okoliških prebivalcev.

Policistova puška se je sprožila
19. 12. 2000 00.00
Direktor Policijske uprave Maribor Milan Čuš je novinarjem danes pojasnil okoliščine dogodkov v Godeninski grabi na območju Ormoža v noči s ponedeljka na torek, ko se je enemu od policistov, ki sta poskušala ustaviti dve vozili s prebežniki na slovensko-hrvaški meji, sprožila puška in pri tem smrtno ranila doslej še neidentificiranega begunca, po vsej verjetnosti državljana Irana. Policista sta pripadnika posebne enote Policijske uprave Maribor, ki je včeraj popoldne dodatno okrepila varovanje zelene meje. Okoli 20. ure sta iz hrvaške smeri pripeljali dve osebni vozili, ki sta se na policistov znak najprej ustavili, nato pa hitro odpeljali, eno proti Sloveniji, drugo pa vzvratno nazaj proti Hrvaški. Pri tem je prvo vozilo z ogledalom zadelo enega od policistov, drugega policista pa je vozilo pri vzvratni vožnji povleklo za seboj in se nato zaustavilo v obcestnem jarku.

Albrightova v vlogi pevke
16. 12. 2000 00.00
Ameriška državna sekretarka Madeline Albright je v televizijskem spotu Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) nastopila v povsem novi vlogi - kot pevka. V 60-sekundnem reklamnem spotu, ki so ga prvič predvajali v četrtek ob 50-letnici UNHCR, Albrightova pleše in odpira usta po zvočnem posnetku skladbe Respect Arethe Franklin, vse pa se dogaja v neki delikatesi. Akcija z naslovom Spoštovanje želi prikazati, da gre pri UNHCR za ljudi, posameznike. Če je oseba znana, potem ne veš, da je ta oseba begunec, je povedal koordinator akcije Hans Thoolen.

Arafat in Ben Ami o Clintonovem predlogu
16. 12. 2000 00.00
V središču pogovorov, ki sta jih imela v noči na petek palestinski voditelj Jaser Arafat in izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami, je bil predlog ameriškega predsednika Billa Clintona, ki naj bi služil kot osnova za nova mirovna pogajanja, če ga bosta podprli obe sprti strani, je danes poročal arabski dnevnik al-Hajat.

UNHCR nima razlogov za slavje
14. 12. 2000 00.00
Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je ob današnji 50. obletnici ustanovitve Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) v Ženevi predstavila zaskrbljujoče poročilo organizacije in dejala, da UNHCR ob visokem jubileju nima razlogov za slavje. "Dejstvo, da UNHCR že tako dolgo obstaja, je dokaz, da mednarodni skupnosti ni uspelo ukrepati proti predsodkom, preganjanju, revščini in drugim vzrokom oboroženih spopadov. 73-letno Japonko bo v začetku prihodnjega leta na vodstvenem položaju UNHCR nasledil 61-letni Nizozemec Ruud Lubbers. UNHCR je v 50 letih obstoja že dvakrat prejel Nobelovo nagrado za mir. 5000 sodelavcev UNHCR trenutno v svetu skrbi za 22,3 milijona beguncev in izgnancev. Ob 50. obletnici je UNHCR sprožil kampanjo, ki poziva k večjemu spoštovanju in pozornosti do beguncev.

50. obletnica obstoja UNHCR
13. 12. 2000 00.00
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) bo jutri slavil 50. obletnico svojega obstoja, čeprav so mu njegovi ustanovitelji prerokovali precej krajše življenje. UNHCR je med svojim obstojem pomagal več kot 50 milijonom beguncev iz celega sveta. Danes je navzoč v 120 državah, za svoje delovanje pa je doslej prejel tudi dve Nobelovi nagradi za mir, leta 1954 in 1981.

V centru končana sanacija
12. 12. 2000 00.00
V Nastanitvenem centru za osebe z začasnim zatočiščem Ljubljana Vič so pretekli mesec končali najnujnejša sanacijska dela, ki jih je bilo treba opraviti v skladu z ureditveno odločbo sanitarne inšpekcije, da bi ta center lahko ostal odprt še do 31. julija prihodnje leto. S tem je izpolnjen dogovor med vladnim uradom za priseljevanje in begunce, lastnikom objektov in osebami z začasnim zatočiščem, po katerem se možnost bivanja v nastanitvenem centru podaljša največ še za eno leto, torej do konca prihodnjega julija, so sporočili iz omenjenega urada.

Novi oboroženi spopadi na jugu Srbije
05. 12. 2000 00.00
Oboroženi kosovski Albanci so davi streljali na položaje jugoslovanske vojske na območju blizu Bujanovca. Med temi napadi ni bil ranjen noben pripadnik jugoslovanskih varnostnih sil, ki tudi niso odgovorile na streljanje, je poročala zasebna agencija Beta, ki se sklicuje na vire blizu policije na jugu Srbije.

Djindjić išče mednarodno podporo
04. 12. 2000 00.00
Predsednik srbske Demokratične stranke in eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić je včeraj obiskal Lučane v dolini Preševa na jugu Srbije na administrativni meji s Kosovom, kjer so minuli mesec izbruhnili hudi spopadi med albanskimi uporniki in srbsko policijo. Izjavil je, da jugoslovanska vlada išče podporo mednarodne javnosti "za dokončen obračun z albanskimi uporniki" na tem območju. Policija naj bi tako po besedah Djindjića albanske upornike z območja pregnala takoj po volitvah v Srbiji 23. decembra. Djindjić je še dejal, da bo ZRJ "uporabila vsa dovoljena sredstva v boju proti teroristom." Obenem pa je zagotovil, da policijska akcija ne bo prizadela civilistov. Dodal je še, da bo nova srbska vlada oblikovala krizni štab, ki razmere na območju Preševa, Bujanovca in Medvedje nadziral 24 ur na dan.

Okrepitev enot KFOR na meji med Kosovom in Srbijo
01. 12. 2000 00.00
Mednarodne mirovne enote na Kosovu (KFOR) nameravajo nove izbruhe nasilja na območju preprečiti z okrepitvijo svojih enot na meji med Kosovom in Srbijo. Tako naj bi približno 200 britanskih vojakov s tanki in terenskimi vozili premestili na omenjeno območje, je danes v Prištini napovedal tiskovni predstavnik KFOR Mark Whitty.

Roberston zagotavlja ukrepanje KFOR
29. 11. 2000 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je danes v odgovor na pismi jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice glede nasilja v južni Srbiji zagotovil, da je zavezništvo zaradi nasilja prav tako zaskrbljeno, zato je KFOR s ciljem umirjanja napetosti že sprejel določene ukrepe, morebitne nadaljnje pa še preučuje. Kot je opozoril generalni sekretar, je nasilje nenazadnje tudi neposredna grožnja sami misiji KFOR.