begunec begunci

Begunska družina v Sloveniji: 'Če bi se vrnili v Sirijo, bi bili tudi tam begunci'

25. 12. 2024 18.14

"Če bi odšel v Sirijo za vedno, bi bil tudi tam begunec. Izgubil bi svojo drugo domovino." Tako pa po padcu režima Bašarja Al Asada pripoveduje sirski književnik palestinskega rodu, ki je pribežališče pri nas poiskal pred skoraj desetletjem. S štirimi otroki je v Sloveniji zgradil povsem novo življenje, zato zanj odločitev, da bi se vrnil v Sirijo, ni enostavna ali samoumevna. V nasprotju z več evropskimi državami, tudi sosednjimi Hrvaško, Italijo in Avstrijo, se slovenska politika do tega trenutka za radikalnejše ukrepe sicer še ni odločila.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Sirski begunec: Ob nezakonitem prehodu meje z Bolgarijo me je ustrelil policist

06. 12. 2022 06.00

Z bolgarsko-turške meje prihajajo obtožbe mladega Sirca, da ga je eden izmed bolgarskih policistov ob poskusu nelegalnega prestopa meje ustrelil. Dokazov, razen zvočnih, nima, preiskava je še v teku. So pa njegova zatrjevanja o prvem streljanju z živimi naboji s strani policistov države EU na migranta vzpodbudila debato o ravnanju z begunci iz tretjih držav. Bolgarski policisti se zagovarjajo, da nasilje in agresija večkrat prihajata z nasprotne strani, podpira jih tudi vlada.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Mesec dni časa za odločanje o vlogi za začasno zaščito, dnevno v državo vstopi do 150 beguncev

01. 04. 2022 14.30

Ljudje iz Ukrajine, ki v Slovenijo vstopijo kot begunci, lahko pri nas zaprosijo za začasno zaščito, s katero dobijo nekatere pravice. Težava, na katero opozarjajo nekateri, pa je, da imajo upravne enote en mesec časa, da odločijo o vlogi. Na ministrstvu na vprašanje, ali bodo upravnim enotam dali navodila za pospešitev odločanja, ne odgovarjajo. Notranji minister Hojs je danes dejal, da v zadnjem tednu v našo državo vsak dan pride od 100 do 150 beguncev.

V Sloveniji že 6000 ukrajinskih beguncev. Kakšno pomoč lahko pričakujejo?

25. 03. 2022 19.58

Vlada je v četrtek odločila, da se ukrajinskim beguncem, ki živijo zunaj nastanitvenih centrov, povrnejo stroški nastanitve. Istočasno pa lahko begunci zaprosijo še za prejemke za preživetje. Oboje se določi glede na minimalni dohodek, ki pa bo s 1. aprilom znašal nekaj več kot 421 evrov. Vsak ukrajinski begunec bo dodaten denar dobil še za vsakega otroka, poleg tega pa bodo ukrajinske družine upravičene tudi do otroških dodatkov in oproščene plačila vrtca.

Ukrajino zapustilo že 3,4 milijona ljudi, na Hrvaškem beguncem 330 evrov enkratne pomoči

21. 03. 2022 10.42

V Ukrajini je od začetka ruske invazije pred skoraj enim mesecem svoje domove zapustilo že več kot deset milijonov ljudi, kar je več kot četrtina prebivalstva. Več kot dva milijona se jih je zateklo na Poljsko. Slovenska policija je od 24. februarja do vključno 16. marca sprejela 766 namer za podajo vloge za mednarodno zaščito državljanov Ukrajine in 1648 vlog za začasno zaščito. Na Hrvaškem je začel delovati spletni portal, ki je namenjen ukrajinskim beguncem na Hrvaškem in vsem Hrvatom, ki jim nudijo pomoč. Vzpostavili so tudi posebno telefonsko številko, čaka pa jih tudi 330 evrov enkratne pomoči.

Češka ne bo mogla več sprejemati beguncev iz Ukrajine

18. 03. 2022 08.35

Civilisti so upravičeni do zaščite pred nevarnostmi vojaških operacij, je poudarila namestnica generalnega sekretarja ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo ter pozvala k preiskavi zločinov v Ukrajini in kaznovanju odgovornih. Ukrajino je sicer zapustilo že 3,7 milijona ljudi, češki premier Fiala pa je že opozoril, da beguncev kmalu ne bodo mogli več sprejemati.

Ukrajino vsako minuto zapusti 55 otrok, posledice vojne čutijo tudi novorojenčki

17. 03. 2022 18.52

Od začetka vojne je Ukrajino zapustilo že tri milijone 700.000 ljudi, največ se jih je zateklo na sosednjo Poljsko. Najbolj žalostni so prizori otrok, ki v objemu utrujenih mater ždijo na postajah, na prepolnih vlakih z negotovostjo zapuščajo svoj dom in svojce, otroštvo preživljajo v begunskih centrih. Po podatkih Unicefa vsak dan ostane brez doma več kot 75 tisoč ukrajinskih otrok, iz države vsako vsako minuto odide 55 otrok.

Golob za odprt prehod beguncev in odstranitev ograje na meji s Hrvaško

01. 03. 2022 14.32

Gibanje Svoboda bo na predvolilni konvenciji 19. marca predstavilo vse kandidate za parlamentarne volitve in celoten program, je napovedal predsednik stranke Robert Golob. Podrobnosti še ni razkril, se pa ob trenutnih geopolitičnih razmerah zavzema za spremembe energetske, obrambne in zunanje politike. Odstranil bi tudi ograjo na meji s Hrvaško.

Sarcasm: Uporabljajte zdravo pamet in pazite drug na drugega!

30. 12. 2021 12.30

Staroste domačega thrash metala Sarcasm iz Škofje Loke so pred 35-letnico obstoja. Njihova zadnja plošča Pot v raj je nastala v času koronske krize, zato se v pesmih kritično dotikajo aktualnih tem. Pobarali smo jih, da so povedali več o albumu in malce pobrskali po njihovi zgodovini. Četudi so že zabredli v 'najlepša' srednja leta, njihova zagnanost ne pojenja. Da so vredni pozornosti, pa dokazujejo tudi njihovi številni privrženci po svetu.

Ana Roš pod svoje okrilje sprejela afganistanske begunce

31. 08. 2021 06.00

Vodja restavracije z dvema Michelinovima zvezdicama, Ana Roš, je pokazala, kako veliko srce ima. Njena Hiša Franko je odprla vrata nekaterim beguncem iz Afganistana, ki so jih, potem ko so oblast bliskovito prevzeli talibani, evakuirali iz države.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več

09. 03. 2021 10.27

Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

'Vpet v vse celice družbenega življenja, posebej tiste, ki so najbolj boleče'

14. 02. 2021 07.00

Rog je bil pretekle dni in tedne v središču pozornosti. Pa poznate zgodbo o Rogu? Zgodbo o nastanku Roga, o preteklosti, o dogajanjih, dejavnostih, o ljudeh in pomenu Roga? Zgodbo o Rogu v rubriki 24UR Fokus pripoveduje novinar Miha Drozg. Stari posnetki in stare fotografije, pričevanja ljudi, ki so ustvarjali in živeli v njem, desetletja dogajanja na tem območju ...

Elvir Klempić, begunec iz Srebrenice, ki je Bidnu pomagal do zmage

08. 11. 2020 12.59

"Odločilno vlogo so odigrali Poljaki in Bosanci," o ameriških volitvah pravi Elvir Klempić, ki je bil v volilnem štabu Joeja Bidna zadolžen za etnične skupine po vseh 50 zveznih državah ZDA. Klempić je preživel Srebrenico, bil je begunec, ki se je preselil v ZDA, danes pa je najvišje uvrščeni Bosanec v ameriških predsedniških kampanjah.

Angelina Jolie postala redaktorica pri reviji Time

20. 06. 2019 08.55

Angelina Jolie je znova presenetila s svojimi skritimi talenti – postala je redaktorica pri ameriški reviji Time. Pisala bo o družbenih vprašanjih, ki so ji kot humanitarni ambasadorki izjemno blizu.

Po sedmih mesecih na letališču dobil azil v Kanadi

27. 11. 2018 20.21

Sirski begunec, ki je kar sedem mesecev preživel na letališču v Maleziji, je po dolgotrajnem boju aktivistov, končno pridobil azil v Kanadi, kamor je tudi prispel v ponedeljek zvečer.  

'Tudi sam sem bil med vojno begunec, 44 mesecev sem živel po tujih hišah'

11. 11. 2018 07.00

Pred zaprtimi vrati Evrope, v človeka nevrednih razmerah, živijo prebežniki. Begunski žep je Bosna in Hercegovina. Pomagajo in razumejo tisti, ki imajo tudi sami malo - mnogi prebivalci BiH, ki se še dobro spominjajo vojne na njihovih tleh, mnogi so bili tudi sami pred leti begunci, mnogi od njih tudi sami čutijo revščino.

ZDA ne bodo več financirale agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem

01. 09. 2018 08.17

ZDA ne bodo več financirale agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem, ki skrbi za pet milijonov palestinskih beguncev. Odločitev je padla v času, ko želi administracija Donalda Trumpa doseči, da ZN spremenijo opredelitev, kdo je palestinski begunec.

Tri mesece na terminalu: ko letališče postane tvoj dom 

09. 07. 2018 11.46

Sirski begunec Hasan Al Kontar je že tri mesece ujet na letališču v Kuala Lumpurju. Za rešitev njegove situacije se zavzemajo aktivisti po vsem svetu. V Kanadi so s peticijo zbrali že skoraj 20.000 podpisov, s katero se zavzemajo, da vlada dovoli Hasanu prihod v deželo javorjevega lista. A primerov, ko so ljudje prebivali na letališču dlje časa, poznamo precej.

Ker je ostal brez stanovanja, z nožem ranil več ljudi, med žrtvami tudi otroci

02. 07. 2018 09.59

Policija v mestu Boise v ameriški zvezni državi Idaho je aretirala 30-letnega Timmyja Kinnerja iz Los Angelesa, ki je v soboto zvečer z nožem napadel prebivalce stanovanjskega kompleksa, v katerem živijo revni in begunci. Pri tem je ranil devet ljudi, od tega šest otrok. Motiv je bil maščevanje, ker so ga "vrgli" iz stanovanjskega kompleksa.

Kako so se znašli begunci pri nas?

08. 06. 2018 18.29

Tri leta mineva odkar so zaradi begunske krize begunci z željo po boljšem življenju začeli prečkali tudi Slovenijo. Vedno govorimo le o številu beguncev, a za temi številkami so imena ljudi. Šadi Sejrani iz Irana in Diana Mironova iz Rusije sta ostali v Sloveniji in se odločili, da postaneta frizerki.

V državo izpustili več deset potencialno nevarnih posameznikov?

04. 06. 2018 12.09

Nemčijo že zadnjih nekaj tednov pretresa afera, v katero je vpleten Urad za migracije in begunce. Ta naj bi namreč med begunsko krizo več kot 1100 prošenj za azil odobril brez utemeljitve. Glede na tajno poročilo tedanjega vodje urada je nemška kanclerka Angela Merkel vedela za nepravilnosti.

Koga se moramo bati – migrantov ali politikov, ki z njimi ustrahujejo ljudi?

24. 05. 2018 11.24

Migranti in varnostna situacija v Sloveniji. Kdo bi z meje takoj umaknil žico, kdo bi namestil dodatne ovire in kdo bi tja poslal kar vojake z orožjem? Kdo je kriv za to, da ljudje v Kolpi umirajo in kako lahko v prihodnje to preprečimo? Kdo med ljudmi širi strah in kdo je prepričan, da Slovenija že dolgo časa ni več varna država? Soočili smo mnenja strank.

V Beli krajini se je okrepilo nezakonito prehajanje meje, vpoklicali bodo rezerviste

09. 05. 2018 19.06

Slovenska policija od oktobra beleži neprestano rast nezakonitega prehajanja meje s Hrvaško. Aprila je bilo najbolj obremenjeno območje ob Rosalnicah pri Metliki, kjer so zabeležili njihovo močno povečanje. Stanje je sicer obvladljivo, policija pa naj bi svoje vrste ob meji v poletnih mesecih okrepila tudi z vpoklicem rezervistov.

Beguncem pri iskanju zaposlitve pomaga tudi Rdeči križ

23. 02. 2018 19.08

V Sloveniji trenutno živi 540 ljudi s priznano mednarodno zaščito. Njihova integracija je zahtevna, od iskanja stanovanja do službe. Pri iskanju zaposlitve jim bo odslej pomagal Rdeči križ Slovenije, ki bo skupaj z Zavodom za zaposlovanje usposabljal begunce za različne deficitarne poklice. Okrog 20 beguncev je tako že dobilo službo varilca.

V Sloveniji na leto iz sistema izgine 1000 ljudi

18. 02. 2018 19.18

Kje je 1000 beguncev, ki naj bi bili v Sloveniji, a zanje nihče več ne ve? Razvpit je le eden in njegova zgodba - zgodba o Ahmadu Šamiju - še ni končana. Aktivisti, ki ga podpirajo menijo, da odločba o tem, da mora zapustiti Slovenijo ni zakonita. Da država z zapletenimi postopki naravnost sili migrante, da postajajo ilegalci.

FOTO: Voznik kombija pospešil pred policijo in se zaletel. Prebežniki so zaprosili za azil

17. 01. 2018 06.40

Ljutomerski policisti so zasledovali kombi, saj so zaznali nedovoljen prehod čez državno mejo s Hrvaško. Voznik je pospešil in povzročil nesrečo. V vozilu je bilo še 19 tujcev. Voznika, sicer Romuna, so prijeli. Policisti so primer povezali še z enim tujcem.

Podpredsednik avstrijske vlade bi begunce na Dunaju namestil v vojašnice

05. 01. 2018 12.45

Podpredsednik avstrijske vlade se je znašel pod plazom kritik, ko je predlagal, da bi na Dunaju begunce in prosilce za azil namestili v vojašnice in jim prepovedali izhod. Pozneje se je branil, da so njegovo izjavo napačno razumeli.