bezjak

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?

05. 06. 2024 06.00

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?

03. 06. 2024 19.23

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?

28. 05. 2024 06.00

Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?

27. 05. 2024 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Večina evroposlancev prelomila besedo in ne razkriva porabe 5 tisočakov pavšala

23. 05. 2024 06.02

Bi razkrili, kako ste porabili 4.500 evrov mesečnega pavšala za pisarno? To vprašanje smo pred petimi leti postavili takratnim evropskim poslancem in nosilcem list, ki so kandidirali na volitvah. Pavšal se je v petih letih zvišal na 4.950 evrov, mi pa smo aktualne evropske poslance vprašali, za kaj konkretno porabijo pisarniški pavšal in kaj naredijo z morebitnim preostankom denarja. Odgovori? Večinoma splošni. Evropski poslanci – z izjemo Irene Joveve, ki prerez stroškov objavlja vsak mesec, konkretnih številk sicer javno ne razkrivajo.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?

21. 05. 2024 05.55

V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

Žaljivke – premišljen politični adut ali sovražni govor?

18. 05. 2024 07.08

V četrtkovi večerni oddaji je Uroš Slak soočil štiri kandidate za evropske poslance. Matjaž Nemec (SD), Nataša Sukič (Levica), Zoran Stevanovič (Resnica) in Peter Gregorčič (SLS) so predstavili svoje poglede glede aktualnega političnega dogajanja doma in po svetu. Enotno so se zavzeli za mir, imajo pa precej različne poglede na vlogo Slovenije pri reševanju vojne v Ukrajini, pa tudi glede definicije sovražnega govora, ki so ga sicer obsodili vsi. Kdo je navajal točne podatke, kdo napačne in kdo je s svojimi izjavami zavajal volivce?

1760 evrov pokojnine za pet let poslanske službe v Bruslju

17. 05. 2024 06.08

V Sloveniji pokojnino prejema več kot 640.000 posameznikov. Januarja, po doslej najvišjem dvigu, se je povprečna starostna pokojnina dvignila za 8,2 odstotka in je marca znašala dobrih 849 evrov neto. In če je to znesek, ki so ga številni dosegli z desetletji dela, je to tudi znesek, ki ga evropski poslanci prejmejo po slabih dveh in pol letih po izvolitvi v Evropski parlament. Glede na trenutno neto plačo poslancev v Bruslju za vsako leto namreč prejmejo 352 evrov pokojnine oziroma v petih letih, kolikor traja mandat, 1760 evrov. Če so izvoljeni večkrat, je ta znesek še bistveno višji.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?

16. 05. 2024 06.00

705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

'Izjave kandidatov za evroposlance morajo biti točne in preverljive'

15. 05. 2024 06.24

Predvolilno kampanjo, izjave kandidatov za evropske poslance in politična sporočila njihovih central bosta skupaj z novinarsko ekipo rubrike Dejstva preverjala tudi dva strokovnjaka za evropske politike in mednarodne odnose. Docent na FDV doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. O temah, ki bodo v središču soočenj, izzivih, ki čakajo Evropsko unijo, vlogi Slovenije, vplivu slovenskih predstavnikov v Bruslju in teži njihovih besed. In o tem, zakaj je pomembno, da se volitev 9. junija udeležimo.

Na direktorico letijo hude obtožbe, Cankarjev dom pod lupo inšpektorjev in NPU

10. 05. 2024 19.06

Trpinčenje zaposlenih, fizično in psihično nasilje, vrsta drugih kršitev delovne zakonodaje in tudi poslovne nepravilnosti. To v anonimnem pismu domnevna skupina zaposlenih očita direktorici Cankarjevega doma Uršuli Cetinski. Pred meseci so se z obtožbami obrnili na ministrico Asto Vrečko, ki je direktorico največje kulturne ustanove pri nas povabila na pogovor. Primer je predala inšpektoratu za delo, obtožbe preiskujejo tudi kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada. Direktorica vse očitke zavrača in anonimko ocenjuje kot zlonamerno. Prepričana je, da ni naključje, da se je pojavila tik pred novim razpisom za njeno delovno mesto.

Dan Ljubljane: Janković komentiral politično dogajanje in podprl koalicijo

09. 05. 2024 19.09

Tradicionalno praznovanje dneva Ljubljane – mesta heroj – je potekalo na Ljubljanskem gradu. Nova častna meščana sta postala sociologinja in aktivistka borčevske organizacije Julijana Žibert ter nekdanji podžupan in glavni mestni urbanist Janez Koželj. Slavnostne prireditve so se udeležili številni politiki, na vabilo župana Zorana Jankovića so se odzvali tudi nekateri vplivni gospodarstveniki. Janković je priložnosti izkoristil za daljši komentar notranjepolitičnega dogajanja in vladajočo koalicijo podprl na prihajajočih evropskih volitvah.

V Novi Gorici bodo obeležili 20-letnico vstopa v EU

08. 05. 2024 18.30

V Novi Gorici bo državna proslava ob 20. obletnici vstopa v Evropsko unijo. Ta je bila sicer 1. maja. Simbolno bo proslava na dan Evrope v bližini Trga Evrope, na katerem sta pred dvema desetletjema zadnje sekunde odštevala tedanji predsednik vlade Anton Rop in nekdanji šef Evropske komisije Romano Prodi. Pred jutrišnjo slovesnostjo se bosta oba srečala z zunanjo ministrico Tanjo Fajon. Premier Golob, ki bi se jim moral pridružiti na kosilu, pa je udeležbo tik pred zdajci odpovedal. Razlog? Skupaj z ljubljanskim županom Jankovićem bo na ljubljanskem gradu praznoval dan osvoboditve in se šele nato odpravil proti Novi Gorici.

O koliko referendumskih vprašanjih bomo odločali 9. junija?

28. 04. 2024 19.18

Bomo 9. junija, na dan evropskih volitev, namesto o treh odločali samo o enem referendumskem vprašanju? Opozicijski SDS in Nova Slovenija bosta jutri vložili zahtevo za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih o rabi konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Gre za očitno zlorabo parlamentarnih postopkov in ugrabitev evropskih volitev, pravijo, zato bodo uporabili vsa pravna in politična sredstva, da referenduma preprečijo.

Bezjaku zaradi incidenta na tekmi enoletna prepoved igranja

23. 04. 2024 10.25

Slovenski rokometaš Marko Bezjak je bil zaradi incidenta na tekmi hrvaškega državnega prvenstva med Nexejem in Zagrebom kaznovan z 12 meseci prepovedi igranja, je sporočil disciplinski sodnik hrvaške rokometne zveze. Bezjaku je sprva pristojna komisija na hrvaški zvezi izrekla 30-dnevno kazen, zdaj pa jo je podaljšala še za 11 mesecev.

Delno izdelan v tovarni, delno na avtocesti: 'To je šele začetek'

21. 04. 2024 07.43

Ponoči, ko je večina že trdno spala, so na Dunajsko cesto v Ljubljani pripeljali ogromno kovinsko konstrukcijo, kar 90 ton težak nov železniški most, ki je ključnega pomena za nov Potniški center. To je sicer drugi od skupno šestih mostov, ki jih bodo predvidoma postavili do novembra. Bo pa tudi v noči na ponedeljek, med 19. uro zvečer in do 5. ure zjutraj, Dunajska cesta na odseku med Vilharjevo cesto in Trgom OF zaprta za ves promet, tudi za pešce in kolesarje. Razlog je rekonstrukcija nadvoza.

Prvi podjetniški vavčer prinaša do 3000 evrov finančne spodbude

20. 04. 2024 21.25

Mikro, majhna in srednja podjetja se lahko potegujejo za prvi podjetniški vavčer, ki jim prinaša do 3000 evrov finančne spodbude, če se udeležijo kakšne od gospodarskih delegacij v tujini, ki jo organizira državna inštitucija ali gospodarsko združenje. Ta nepovratna denarna sredstva bi manjšim poslovnežem olajšala preboj v mednarodno poslovno okolje, tudi tako da jim država povrne do največ 60 odstotkov stroškov poti. Obrtniki in podjetniki ukrep pozdravljajo in že čakajo na dodatne vavčerje.

Zeleni prehod ali zeleni zastoj?

18. 04. 2024 20.17

Kako iz energetske krize, ki jo občutimo vsi Evropejci? Kako zaustaviti zaton stare celine, nekdaj vodilne gospodarske velesile? Zeleni prehod ali zeleni zastoj? So bila dejanja sedanje bruseljske garniture zadovoljiva? Odgovore na ta vprašanja so pred evropskimi volitvami iskali na gospodarski zbornici. V zunajparlamentarni stranki DeSUS pa so z Dobro državo predstavili skupno kandidatno listo. 76-letni Uroš Lipušček bo glas svežine v Bruslju, je prepričan nosilec liste. Kako odgovarja Pavel Rupar? Se z Glasom upokojencev podaja v evropsko tekmo?

'Država s cenitvijo stavbe na Litijski zavlačuje, zato smo naročili svojo'

12. 04. 2024 19.46

Zgodbi o nesojeni sodni stavbi na Litijski ni videti konca. Ministrstvo za pravosodje je namreč zavrnilo poziv prodajalca Sebastjana Vežnaverja, naj država dokončno prevzame zgradbo, zato so ključi Litijske še vedno v rokah Vežnaverja, ki je zadolžen tudi za varovanje objekta in plačevanje položnic. Na ministrstvu pravijo, da se bodo ravnali po pogodbenem aneksu in stavbo prevzeli, ko bodo prejeli cenitev državnega odvetništva, ki naj bi bila predvidoma končana do konca aprila. Po oceni Vežnaverjeve odvetnice Nine Zidar Klemenčič pa država s cenitvijo zavlačuje, zato so naročili svojo.

Vladni trojček na nasprotnih bregovih glede več vprašanj, enotni pa glede Palestine

11. 04. 2024 19.52

Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav nista in ne bosta naprodaj, je po razburjenju v koaliciji zagotovil podpredsednik vlade Matej Arčon. Strahove manjših koalicijskih partneric pripisuje nerazumevanju gradiva, v Levici in SD pa vztrajajo, da na spremembo statusa, ki bi formalno omogočil prodajo, ne bodo pristali. Vladni trojček ima različne poglede tudi glede kandidata Gibanja Svoboda za evropskega komisarja, je pa enoten glede podpore članstvu Palestine v Združenih narodih.

Slovenski rokometni velikan stopil v bran nekdanjemu reprezentantu

10. 04. 2024 09.45

Slovenski rokometaš Marko Bezjak se je zaradi odrivanja delegata na obračunu med Nexejem in Zagrebom znašel v disciplinskem postopku Hrvaške rokometne zveze, o odmevni temi pa so spregovorili tudi pri RK Gorenje Velenje, kjer je nekdanji reprezentant igral med letoma 2008 in 2013.

Nad slovenskega zmagovalca Lige prvakov s suspenzom

10. 04. 2024 00.09

Nekdanji slovenski rokometni reprezentant, lani zmagovalec Lige prvakov z Magdeburgom, Marko Bezjak, se je zaradi odrivanja delegata derbija hrvaškega prvenstva med Nexejem in Zagrebom znašel v disciplinskem postopku Hrvaške rokometne zveze. Grozi mu celo dosmrtna prepoved igranja.

Številni bodo regres izplačali še pred rokom, v nekaj podjetjih bodo zelo radodarni

09. 04. 2024 20.16

Številni delodajalci bodo regres za letni dopust letos izplačali še pred junijskim skrajnim rokom za izplačilo. Minimalni regres znaša 1.254 evrov, v kar nekaj podjetjih pa bodo, kot smo že poročali, precej bolj radodarni. V Zvezi svobodnih sindikatov so prepričani, da podjetja visoke regrese načrtno oglašujejo, ker želijo na ta način narediti vtis dobrega delodajalca. Inšpektorji sicer vsako leto odkrijejo tudi veliko kršitev, samo lani so obravnavali več kot 1.400 delodajalcev, ki so regres izplačali prepozno ali pa ga sploh niso, zgodilo pa se je tudi, da so delavci regres morali dvigniti z bančnega računa in ga v gotovini vrniti svojemu šefu.

Rešili utapljajočega se otroka, preprečili rop banke, gasili požar na Krasu

03. 04. 2024 14.55

Skoraj 100 pogumnih in dobrosrčnih posameznikov je v Tacnu prejelo medalje Policije za požrtvovalna in hrabra dejanja. Policisti in občani so tako med drugim pomagali iz bazena potegniti otroka, ki ni kazal znakov življenja, preprečili rop banke in iz reke skozi okno vozila rešili voznika. Mirovali niso niti v prostem času, ko so odšli v tujino, kjer je slovenski policist pomagal ponesrečenemu padalcu.

Meja za starostno upokojevanje bi se pomaknila na 67 let

01. 04. 2024 19.30

Bomo po propadli zdravstveni in spodleteli davčni reformi dobili vsaj pokojninsko? Prenovljen pokojninski sistem kot glavni pogoj za upokojitev ohranja 40 let dela, premika pa mejo za starostno upokojevanje na 67 let, torej za tiste, ki bodo delali manj kot 40 let, napovedujejo avtorji reforme z ministrstva za delo. Vlada, ki bi sicer o izhodiščih morala odločati že v začetku leta, pa zaradi popravkov finančnega ministrstva še ni, se bo s predlogom predvidoma seznanila čez nekaj tednov. In če so premierjevi izbranci za področje ekonomije denimo pozdravili, da se pri izračunu pokojnine upošteva 40 let in ne več 24, so glede finančne vzdržnosti doslej znanega zadržani.

Vlada na Dunaj pošilja Župevčevo, v Beograd pa Šešuma

22. 03. 2024 19.45

Vlada je v tajnosti potrdila še dva kandidata za vodenje diplomatskih predstavništev. V Beograd pošilja kariernega diplomata Slobodana Šešuma, trenutno zaposlenega na mestu generalnega direktorja direktorata za gospodarsko diplomacijo. Na Dunaj pa odhaja ožja sodelavka v kabinetu predsednika vlade in aktualna državna sekretarka za strateško komuniciranje Melita Župevc. Ta profesionalnih diplomatskih izkušenj še nima, vlada bo zato izkoristila bonus, ki po zakonu takšno politično imenovanje omogoča. Zapolnitev tako pomembnega veleposlaništva iz politične kvote pa je sprožila tudi že nekatere pomisleke.

Ruske operacije v Sloveniji: uporabljajo družbena omrežja in vse možne kanale

22. 03. 2024 19.53

Je izgon ruskega diplomata, ki naj bi s prorusko retoriko ogrožal slovensko nacionalno varnost, v resnici pričakovan in sledi širšemu evropskemu trendu? Nekaj 10 ruskih diplomatov so v zadnjih mesecih izgnali Belgijci, dva pred dnevi tudi sosedje Avstrijci. Rusija – neuradno – tudi v Sloveniji krepi svojo mrežo sodelavcev in tako imenovanih spečih agentov. Ob tem smo ob terenski vojni v Ukrajini ves čas tudi priča vse bolj napeti informacijski vojni med Rusijo in državami članicami Evropske unije.

Sindikati pisali Golobu: Dialog je na eni najnižjih točk, odkar obstaja ESS

20. 03. 2024 19.08

Socialni dialog je padel na eno najnižjih točk v 30-letni zgodovini obstoja Ekonomsko socialnega sveta, v odprtem pismu predsedniku vlade sporoča sedem sindikalnih central, ki Golobu očitajo neodzivnost in neenakopravno obravnavo socialnih partnerjev. Kritični so do dela vlade, ki po njihovo dvoličnim in taktičnim delodajalcem – ti so ESS zapustili že pred meseci – na široko odpira vrata in pri tem sindikate povsem izključuje. Privilegijev vladajočih ne uživamo, odgovarjajo delodajalci, ki si tudi sami želijo vrnitve v ESS, a kot pravijo – ne več v vlogi statistov.

Golobovo ožjo ekipo sodelavcev zapušča še en obraz

19. 03. 2024 19.49

Še en v vrsti umikov iz ožjega kroga sodelavcev premierja Roberta Goloba. Šefinja državnega Umarja Maja Bednaš ni več predsednica strateškega sveta za makroekonomska vprašanja pri predsedniku vlade. Morebitna nesoglasja s premierjem Golobom zanika, je pa njena odločitev presenetila nekatere kolege ekonomiste. Eden glasnejših in do vladnih odločitev bolj kritičnih članov premierjevega sveta Matej Lahovnik pa dodaja, da ga še bolj preseneča, kako pogosto se Golob in finančni minister z njihovimi predlogi strinjata, nato pa vlada ubere povsem drugačno pot ali pa se nad parlamentom vlije kozmični dež.

So v Mariboru otroke cepili s prevelikim odmerkom? NIJZ zatrjuje, da ne

17. 03. 2024 18.19

Nacionalni inštitut za javno zdravje zanika izjave, da bi v eni od mariborskih ambulant otroke cepili s prevelikim odmerkom cepiva proti klopnemu meningitisu. Priznavajo pa, da je medicinska sestra tik pred cepljenjem otroka opazila, da injekcija proizvajalca Pfizer ni takšna kot bi morala biti. Primer je prevzela državna agencija za zdravila, ki serije cepiva kljub potrjenemu odstopanju pri tem odmerku ni odpoklicala.