bezjak

Kakšna usoda čaka prebivalce ljubljanskih Sneberij?

27. 08. 2023 19.56

Ljubljanski župan Zoran Janković je prebivalcem uničenih Sneberij predstavil občinski načrt obnove. Vpoklical je devet gradbincev, s katerimi sodeluje občina, ki bodo po enotni ceni - 20 tisoč evrov na hišo - obnavljali zidove, tla in inštalacije. Del sanacijskih stroškov bo pokrila Zveza prijateljev mladine, in sicer glede na osebne prejemke lastnikov. Ti se bodo prenove lahko lotili tudi sami in bodo še vedno upravičeni do delnega povračila stroškov. Janković, ki je napovedal, da je pripravljen začasno zaustaviti kakšno občinsko gradbišče, je namignil, da bi bilo dobro, če bi to storila tudi vlada.

Vlada na pomoč kliče brezposelne, prejeli bodo tudi plačilo

26. 08. 2023 19.25

Več kot tri tedne po poplavah na vseh kritičnih območjih še vedno potrebujejo pridne roke. Vlada zato na pomoč kliče tudi približno 35.000 brezposelnih prebivalcev in jih poziva, naj se pridružijo prostovoljcem ter po svojih zmožnostih pomagajo prizadetim. Za javna dela jim bodo tudi plačali, in sicer glede na raven dosežene izobrazbe.

Zalepljene pipe, vodo pa do stanovalcev nosijo v vedrih

24. 08. 2023 20.50

Na Prevaljah iz pip že skoraj tri tedne ne priteče pitna voda, zato jo morajo v tamkajšnjem domu starejših občanov, Na Fari, do 190 stanovalcev nositi kar v vedrih. Cisterno z vodo, ki jo je mogoče uporabljati za pitje in kuhanje, jim vsak dan pripeljejo gasilci in vojaki. Sanitarno vodo sicer imajo, uporabljajo jo za umivanje, a tudi pri tem morajo biti pazljivi, da ne bi prišlo do kakšne okužbe med stanovalci. In kdaj bi lahko po pipah spet pritekla voda?

Golob naj bi od bank pričakoval vsaj pol milijarde evrov

23. 08. 2023 21.42

Kakšne predloge bodo bankirji prinesli na sestanek z vladajočimi? Po zadnjem burnem srečanju z Robertom Golobom pred kamere sicer ne želijo, med rešitvami pa naj bi poleg moratorija ponudile denimo tudi predčasno koriščenje depozitov ali pa nižje obrestne mere. Kot poudarjajo, oškodovane komitente že obravnavajo posamično. Premier, ki je bankam dal 48 ur časa, pričakuje še bolj konkretne rešitve in – kot smo neuradno izvedeli – vsaj polmilijardno finančno injekcijo. Ekonomist Matej Lahovnik pa opozarja, da so pričakovanja vlade v tem delu pretirana, in ocenjuje, da bi zadostoval že bistveno manjši prispevek.

Milijardna sanacija škode: v podjetju KLS bodo posledice čutili vsaj še leto dni

21. 08. 2023 15.27

Čeprav so poplave prizadele del Slovenije, pa škoda ni omejena le na državno mejo. Posledice bo čutila tudi tujina, močno so namreč prizadete proizvodnje, ki predstavljajo pomemben del svetovnega gospodarstva. Eno izmed takih podjetij je tudi KLS Ljubno, na katerem sloni svetovna avtomobilska proizvodnja. Zaradi njihovega izpada se bo ustavila tudi proizvodnja širom sveta, njihova sanacija pa bo, kot ocenjujejo, trajala leto in več. Če želimo, da naša podjetja še naprej predstavljajo pomemben košček svetovnega mozaika, bodo potrebni hitri ukrepi. Gospodarstvo je namreč močno prizadeto, pravi Gospodarska zbornica, ki ocenjuje, da bo popoplavna škoda krepko presegla milijardo evrov. Po ukrepu čakanja na delo je v neurju prizadetim omogočen tudi odlog plačila obveznosti za največ 24 mesecev, obresti pa se v tem času ne bodo obračunale.

Za neznance poprijeli za lopate, grablje, samokolnice, udarno kladivo

14. 08. 2023 07.12

Okoli tisoč prostovoljcev je na pomoč odhitelo v Mozirje, več kot 700 na Škofjeloško, samo iz Celja se jih je z avtobusi odpravilo 500. Na štajerski avtocesti je bil večkilometrski konvoj gasilskih vozil, v Kostelu so odpovedali občinsko prireditev in se odpravili v Črno na Koroškem, izjemen odziv pa je ganil tudi župana Braslovč. S prostovoljci podprte akcije pa so bile na dan solidarnosti tudi na poplavljenih delih Ljubljane. Prazne dlani so bile hitro zaposlene, v marljivih rokah so "pele" lopate, grablje, samokolnice, kotli, na Sneberskem nabrežju so prostovoljci prijeli tudi za udarno kladivo.

'Najbolj se bojimo normalnosti, ki pride, ker stiske ostajajo'

14. 08. 2023 16.49

Ljudje, ki so jih prizadele katastrofalne poplave, poleg finančne in materialne pomoči potrebujejo tudi psihosocialno pomoč. To so jim takoj ponudili psihologi civilne zaščite in prostovoljci, ki so na tak način doslej pomagali že več kot 300 ljudem. V sredo pa bo organizacijo nudenja psihosocialne pomoči prevzelo ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje.

Dan solidarnosti: Koliko bo plačano praznično delo?

13. 08. 2023 18.15

Dela prost dan, dan solidarnosti, je namenjen še dodatnemu čiščenju in sanaciji prizadetih krajev, vseeno pa bo dobršen del javnih uslužbencev in zaposlenih v ključni državni infrastrukturi delal. Odprta bo tudi večina živilskih trgovin, upravnih enot, domov za starejše in zavarovalnic. Poteza Golobove koalicije pa je zaradi višjih stroškov dela zmotila združenje delodajalcev ter trgovinsko in gospodarsko zbornico. Koliko več bodo plačani tisti na delovnih mestih?

Kaj vse bo delovalo na dan solidarnosti?

13. 08. 2023 14.51

V ponedeljek, na dan solidarnosti in dela prost dan, bo delovala vsa državna kritična infrastruktura, ki zajema sektorje energetike, prometa, prehrane, preskrbe s pitno vodo, zdravstva, financ, varovanja okolja ter informacijsko-komunikacijska omrežja oz. sisteme. Prebivalcem in pristojnim službam bodo pomagali številni prostovoljci, da ne bo prihajalo do zapletov, civilna zaščita poziva k prijavi v aplikacijo Poplave 2023.

Ponedeljkove izjeme: za nekatere zaposlene bo odrejeno delo

10. 08. 2023 16.00

V ponedeljek bo, čeprav bo zaradi odpravljanja posledic katastrofalne ujme dela prost dan, veljalo nekaj izjem. Za zaposlene v kritični infrastrukturi, javnem zdravstvu, centrih za socialno delo in v veterini bo predvidoma odrejeno delo. Dovoljen bo mednarodni tovorni promet, odprte bodo zavarovalnice, vsi plačilni sistemi bodo delovali nemoteno.

Gospodarstvo se ohlaja, a pristojni mirijo, da smo na zimo pripravljeni

03. 08. 2023 18.51

Naša največja izvozna partnerica Nemčija je v drugem četrtletju ponovno ugotovila padec bruto domačega proizvoda, za jesen so napovedi še bolj črnoglede. Gospodarstvo se ohlaja tudi pri nas. Pristojno ministrstvo sicer meni, da smo na to zimo bolje pripravljeni. Ob tem pa Gospodarsko zbornico znova poziva, naj se vrne v Ekonomsko-socialni svet. Predstavniki delodajalcev odgovarjajo: Smo za dialog, a ne brez povabila, opravičila in zagotovila, da vlada ne bo več kršila pravil.

Spolne kvote: Nobenega razloga ni, da delamo razliko med spoloma

02. 08. 2023 19.00

V nadzorne svete in uprave gospodarskih družb, kjer tudi pri nas večinsko sedijo moški, prihaja več žensk. Gospodarsko ministrstvo namreč pripravlja zakonodajo, ki uvaja tako imenovane spolne kvote. Gre za uresničevanje že sprejete evropske direkcije. Ženske naj bi v velikih družbah prevzele najmanj 40 odstotkov mest v nadzornih svetih oziroma najmanj tretjino najodgovornejših položajev, kar naj bi pomembno prispevalo k odpravi neenakosti.

'Visoke obrestne mere bodo namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo'

31. 07. 2023 18.46

Ponovno se dražijo tudi krediti. Evropska centralna banka je v boju proti inflaciji osrednjo mero zvišala na 4,25 odstotka, kar pomeni še dražja posojila. Višje obresti so rast stanovanjskih posojil že ustavile, je pa nekoliko več zanimanja za hitre potrošniške kredite. Evropska centralna banka je predolgo "spala", je prepričan ekonomist Maks Tajnikar, ki napoveduje, da bodo visoke obrestne mere namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo.

57 priporočil: 'Politiki smo tisti prvi, ki bomo sovražnemu govoru rekli ne'

19. 07. 2023 17.35

Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora je vladi izdal 57 priporočil za obvladovanje sovražnega govora. Pri pripravi priporočil je sodelovalo 40 strokovnjakov in organizacij, nanašajo pa se na področja šolstva, preventive, spleta, medijev in kaznovalno-pravnega odziva. Posebej so se posvetili področjem vzgoje in izobraževanja, preventivi, kaznovalno-pravnemu odzivu, medijem in spletu. Vladi priporoča, naj pri snovanju in vodenju politik ter izvajanju ukrepov proti sovražnemu govoru sledi enotnemu in vključujočemu pristopu.

Kaj prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi?

18. 07. 2023 18.59

Državni svetniki odločajo o vložitvi pobude za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki sistemsko ureja področje dolgotrajne oskrbe, prinaša pa tudi nove obremenitve plač in pokojnin, je državni zbor že sprejel. Veljati bo predvidoma začel z novim letom, največ novosti pa bo prineslo leto 2025. Takrat bodo vsi, ki sami ne zmorejo skrbeti zase, na centrih za socialno delo prejeli osebni načrt storitev.

Se s klimo izplača hladiti celo stanovanje? Kako bo s cenami energentov letos?

12. 07. 2023 06.00

Klimatske naprave te dni delujejo vse dneve, brez njih je težko. In hlajenje prostorov pri dragih energentih drago stane. Pričakujete torej lahko višje položnice za elektriko. Cene elektrike so se sicer umirile, nekatere države beležijo celo negativne cene megavatne ure, tudi v Sloveniji je za trenutek bilo tako. A to še ni zagotovilo, da bomo plačevali bistveno manj, niti da bodo prihodnjo ogrevalno sezono cene energentov nižje. Je pa na morebitno krizo letos precej bolje pripravljen politični aparat v Bruslju. Evropska komisija države članice poziva, naj prihodnjo zimo ne znižujejo DDV. Zakaj?

'Trenutni zdravstveni sistem ustreza lobijem, ki so lepo prisesani na javni sistem'

10. 07. 2023 19.31

Po odstopu ministra Danijela Bešiča Loredana prvi strateg zdravstvene reforme Erik Brecelj pričakuje, da bodo predlogi strateškega sveta hitreje dosegli politiko, bistvenih premikov za to poletje sicer ne napoveduje. Zdravnik in član premierjevega sveta Rok Ravnikar pa politike poziva, naj pri reševanju zdravstva ideologijo vendarle pustijo na strani. Kot pravi, hujskanje levih in desnih bolnikov ne zdravi, le uničuje zadnje ostanke vsem dostopnega zdravstva. Ekonomist Marko Jaklič, ki je zaradi diametralno nasprotnih stališč o delovanju javnega zdravstva na lastno odločitev kot doslej edini iz strateškega sveta izstopil, pa sporoča, da glavni škodljivec zdravstva niso lobiji, temveč pomanjkanje vizije.

Ročnik SDH dolguje več kot štiri milijone: mu bodo zasegli jahto?

06. 07. 2023 19.33

Dvakrat obsojeni propadli velenjski podjetnik Tomaž Ročnik je po sobotnem brodolomu korak bliže zaporu. Celjsko okrožno sodišče je zavrnilo njegovi prošnji za alternativno prestajanje kazni. Ročnik se lahko na odločitev pritoži še na višje sodišče. Kako pa je mogoče, da Slovenski državni holding, ki mu Ročnik še vedno dolguje več kot štiri milijone evrov, ni vedel, da je lastnik luksuznega plovila? Po mnenju pravnega strokovnjaka Mihe Šepca ni več nobenih pravnih ovir, da država 11-metrske jahte ne bi zasegla.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi

26. 06. 2023 15.25

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS

22. 06. 2023 15.11

Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Magdeburg četrtič na rokometni vrh Evrope

18. 06. 2023 22.00

Nemški Magdeburg je na finalni tekmi letošnjega zaključnega turnirja rokometne lige prvakov v Kölnu po podaljšku premagal poljske Kielce s 30:29 (26:26, 13:15). Nemška zasedba je četrtič zmagala v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju po letih 1978, 1981 in 2002.

Barcelona na kolenih, Bezjakov Magdeburg v finalu proti Kielcam

17. 06. 2023 18.04

Nemški Magdeburg in poljske Kielce sta finalista zaključnega rokometnega turnirja lige prvakov v Kölnu. Magdeburg je v prvem polfinalnem obračunu po izvajanju sedemmetrovk premagal Barcelono s 40:39 (38:38, 31:31, 16:18), Kielce pa so bile v drugem boljše od francoskega PSG s 25:24 (16:14).

Lahko Barcelona tretjič zapored osvoji Ligo prvakov?

15. 06. 2023 14.24

Rokometaši Barcelone so prvi favoriti zaključnega turnirja Lige prvakov v Kölnu. Po zvezdah bodo konec tega tedna prvič v zgodovini skušali poseči Parižani, ki na mednarodni sceni delijo usodo svojih nogometnih kolegov, medtem ko bodo rokometaši iz Kielc naskakovali drugo, iz Magdeburga pa tretjo zmago v najmočnejšem tekmovanju.

Slovenski judoisti do petih medalj na domačem EP v Podčetrtku

14. 06. 2023 07.00

Judo te dni domuje v Podčetrtku, kjer sta v minulem tednu potekali dve evropski prvenstvi: za veterane in v katah. Na domačih evropskih prvenstvih so se odlično odrezali tudi slovenski judoisti, ki so osvojili kar pet medalj, od tega kar tri zlate.

V Ljubljani idejni oče Googla: prevzela ga je blejska kremna rezina

09. 06. 2023 17.32

V Ljubljani se mudi idejni oče Googla, ki pa se s tem ne pohvali rad. Veliko raje denimo pove, da je ustvaril prvi spletni klepetalnik, iz katerega se je rodil danes vsem dobro znani Skype. 80-letni Izraelec Yossi Vardi, ki je v več kot pol stoletja dolgi karieri ustanovil skoraj 100 visokotehnoloških podjetij, pravi, da bolj kot umetni zaupa človeški inteligenci. Mlade slovenske podjetnike, udeležence konference Kinnernet, ki jo gosti ljubljanski tehnološki park, je pozval, naj bodo vztrajni. Recept za uspeh pa je, kot pravi, v sprejemanju porazov, dobrih medčloveških odnosih in tudi blejski kremni rezini.

Nemški gospodarstveniki v Sloveniji pogrešajo več dialoga s politiko

08. 06. 2023 18.24

Nemčija – in zdaj tudi celotno evrsko območje – je zdrsnila v recesijo. Slovenija, ki je močno odvisna predvsem od nemškega gospodarstva, pa je vse manj privlačna za naložbe nemških podjetij. Med glavnimi razlogi so visoki davki in toga delovna zakonodaja. Predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice vladi tudi očita, da z nemškimi investitorji sploh ne komunicira.

Osebo, ki jo je odnesel narasel potok, dan po neurju našli mrtvo

08. 06. 2023 06.24

Zaradi neurja s silovitim nalivom in vetrom, ki se je v sredo počasi pomikalo proti jugu, so gasilci posredovali v šestih občinah. Največ dogodkov so zabeležili v Zagorju ob Savi, kjer je voda zalivala kleti prostorov in cestišča, kjer je ostalo ujetih več vozil. Narasel potok je medtem odnesel osebo, ki so jo iskali tudi potapljači. "Po obvestilu o pogrešani osebi smo vse enote usmerili v iskalno akcijo, a razmere so bile nemogoče. Zjutraj smo z iskanjem nadaljevali," so nam povedali v PGD Izlake. Pogrešano so dan po neurju mrtvo našli v strugi hudournika.

Melita in Silvo: Vsak mora sam s sabo živeti

08. 06. 2023 13.00

Da mora vsak živeti sam s sabo, Silvo in Melita, ki sta se od šova Super par poslovila po napornem dvoboju tik pred finalom, odgovarjata na vprašanja o tem, kako sta se počutila zaradi spletkarjenja sotekmovalcev. Zaupala sta nam še podrobnosti o odnosih s sotekmovalci, izzivih, pa o tem, kako vse skupaj doživljata zdaj, ko sta doma in si lahko ogledata še izjave drugih parov pred kamerami.

Slovenca bosta delila rokometno pravico v finalu LP

08. 06. 2023 09.00

Sodniški dvojec Bojan Lah - David Sok bo delil pravico v finalu rokometne lige prvakov, ki bo v Kölnu na sporedu v nedeljo, 18. junija. Najvišje rangirana rokometa sodnika iz Slovenije bosta v finalu elitnega klubskega tekmovanja v Nemčiji na igrišču imela družbo slovenskih rokometašev. V polfinalu se bodo namreč pomerili Marko Bezjak (Magdeburg) in Blaž Janc ter Domen Makuc (oba Barcelona).

'Ni naloga države, da spremlja cene po celotni prehranski verigi'

07. 06. 2023 19.27

Gospodarska zbornica je prepričana, da nov vladni poskus zajezitve visokih cen hrane s spremljanjem cen po celotni prehranski verigi ni delo države. Naš največji trgovec z živili ob tem sporoča, da oderuških marž pri njih ne bodo odkrili. Zakaj so torej nekateri, tudi slovenski, izdelki na policah italijanskih trgovin cenejši? Pri Mercatorju so prepričani, da so nizke cene posameznih izdelkov del strategije, kako "čez mejo" privabiti slovenske kupce. Opozarjajo tudi, da je slovenski trg manjši, zato so nabavne cene za trgovce v Sloveniji višje.