biti

Danes začetek razprodaj
03. 01. 2001 00.00
Tudi tokratne zimske posezonske razprodaje so se v slovenskih trgovinah pričele tradicionalno takoj po novem letu: danes oz. jutri bodo trgovci pričeli z razprodajo obutve, od 10. januarja z razprodajo tekstilnega blaga in konfekcije ter od 5. februarja z razprodajo športne opreme.

Ukinjene carine na industrijske izdelke iz EU
03. 01. 2001 00.00
Slovenija je ukinila carine na industrijske izdelke iz Evropske unije. Kljub ukrepu, ki potrošnike precej razbremenjuje, pa se naši prodajalci in uvozniki vsaj zaenkrat na ukinitev carin na skoraj vse blago iz Evrope ne nameravajo odzvati.

Živahno leto za slovensko trgovino
03. 01. 2001 00.00
Pred slovensko trgovino je po besedah sekretarja zborničnega Združenja za trgovino Jožeta Kovača živahno leto. Tudi v letu 2001 se bodo namreč trgovci borili za kupce, nadaljevali s procesi združevanja, gradili samostojne ali kombinirane trgovske centre ter posodabljali svoje trgovine. Po Kovačevem mnenju, ki med največje lanske dosežke slovenske trgovine uvršča njeno odprtost in dvig na evropsko raven, bodo morali vlagati predvsem v računalniško opremljenost svojih prodajnih mest, k čimer jih silijo tudi nekateri sprejeti pravilniki in zakoni. Trgovcem pa naj bi v novem letu težave povzročal tudi aprila lani spremenjen pravilnik o obratovalnem času prodajaln.

V Indiji težave z elektriko
02. 01. 2001 00.00
V New Delhiju in celotnem severnem delu Indije je več kot 200 milijonov ljudi ostalo brez elektrike zaradi okvare na omrežju. Prizadet je tudi železniški promet, tako da vlaki, ki peljejo na daljših progah danes stojijo. Indijske kmete, ki so ravno v obdobju žetve, je izpad elektrike prav tako zelo prizadel.

Živahno leto za slovensko trgovino
02. 01. 2001 00.00
Pred slovensko trgovino je po besedah sekretarja zborničnega Združenja za trgovino Jožeta Kovača živahno leto. Tudi v letu 2001 se bodo namreč trgovci borili za kupce, nadaljevali s procesi združevanja, gradili samostojne ali kombinirane trgovske centre ter posodabljali svoje trgovine. Po Kovačevem mnenju, ki med največje lanske dosežke slovenske trgovine uvršča njeno odprtost in dvig na evropsko raven, bodo morali vlagati predvsem v računalniško opremljenost svojih prodajnih mest, k čimer jih silijo tudi nekateri sprejeti pravilniki in zakoni. Trgovcem pa naj bi v novem letu težave povzročal tudi aprila lani spremenjen pravilnik o obratovalnem času prodajaln.

Nadaljevanje prenove osnovnega šolstva
01. 01. 2001 00.00
Nova ministrica za šolstvo Lucija Čok je predstavila temeljne naloge, ki se jih bo ministrstvo za šolstvo lotilo v novem letu. Med njimi je na prvo mesto postavila nadaljevanje prenove osnovnega šolstva, sistematično spremljanje reforme srednje šole in spodbujanje razvoja višješolskih centrov po Sloveniji. Prav zato, ker je šolstvo tako pomemben sistem, po njenem mnenju "že samo po sebi ne more biti dobro", da so se v minulih štirih letih na šolskem ministrstvu zamenjali kar trije ministri. Sicer pa Čokova obljublja, da bo šolska politika pod njeno taktirko slonela na štirih temeljnih načelih: zagotavljanje kakovostnega šolstva za vse, načelo laičnega javnega šolstva, vzpostavitev evropsko primerljivega šolstva ter avtonomija šol, učiteljev in dela na tem področju.

Kučanova novoletna poslanica
31. 12. 2000 00.00
Časi so zahtevni, so tudi trdi, za marsikoga negotovi, a tudi vzpodbudni. Z znanjem, marljivostjo, vztrajnostjo ter dobro voljo je mogoče uspeti, naj gre za šolo, delo, dostojen dohodek in zadovoljno družino, a malo sreče je pri tem dobrodošlo. Praznični večer namenjamo sebi, svojim prijateljem in znancem ter tudi vsem tistim, ki jim je bilo to leto naklonjeno manj, kot so pričakovali, je v novoletni poslanici državljankam in državljanom med drugim zapisal predsednik države Milan Kučan.

Koštunica o problemih ZRJ
30. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za praznično številko Politike povedal, da dokler ne bo rešeno vprašanje odnosov v federaciji Srbije in Črne gore, ni mogoče niti razmišljati o reševanju kakega drugega problema.

Kmalu posezonske razprodaje
29. 12. 2000 00.00
Tudi tokratne zimske posezonske razprodaje se bodo v slovenskih trgovinah pričele tradicionalno takoj po novem letu: 3. oz. 4. januarja bodo tako trgovci pričeli z razprodajo obutve, od 10. januarja z razprodajo tekstilnega blaga in konfekcije ter od 5. februarja z razprodajo športne opreme. Sicer pa ves december potekajo novoletni popusti na določenih izdelkih.

NetZero in Juno se tožita
29. 12. 2000 00.00
Spletno podjetje NetZero je vložilo tožbo proti konkurenčnemu podjetju Juno. NetZero trdi, da njihov patent vključuje tehnologijo, ki vključi posebno okno, ločeno od spletnega brskalnika, v katerem lahko uporabniki spremljajo reklamna sporočila. Okno služi kot orodje za premikanje po spletnih straneh, v njem pa se pojavljajo reklame in posebna sporočila. NetZero je to tehnologijo uporabil za ponudbo brezplačnega dostopa do interneta, v zameno pa morajo biti uporabniki pripravljeni na posredovanje podatkov o svojih navadah na spletu in dovoliti reklamnim sporočilom, da se prikazujejo na njihovem zaslonu, medtem ko deskajo po spletu. Gre za izredno zanimiv obrat v dogodkih, saj je Juno, tretji največji ponudnik spletnega dostopa v ZDA, letos že vložil podobno tožbo proti NetZero.

Večja pooblastila EU v boju proti BSE
27. 12. 2000 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler se je v pogovoru za današnjo izdajo nemškega dnevnika Die Welt zavzel za "večji manevrski prostor" Evropske unije pri nadzoru ukrepov v boju proti bolezni norih krav (BSE). "Nadzor EU mora biti omogočen neposredno na terenu in ne bi smel biti pogojevan s sporazumom med državami članicami," je menil Fischler, ki je obenem zavrnil možnost, da bi nadzor opravljala izključno EU.

Djukanović želi mednarodno priznanje
27. 12. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo Djukanović si želi mednarodnega priznanja neodvisnosti Črne gore. Črna gora in Srbija bi morale biti neodvisni in oblikovati "ohlapno zvezo", je dejal Djukanović za državno televizijo v Podgorici. Nova zveza držav naj bi bila oblikovana podobno kot zveza Rusije in Belorusije.

Putin o omejitvi političnih strank
27. 12. 2000 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes predstavil osnutek zakona, ki bi lahko pomembno zmanjšal število političnih strank v Rusiji. S pomočjo zakona želi Putin začeti "izgradnjo civiliziranih političnih struktur v družbi," je poročala tiskovna agencija Interfax. Po nekaterih ocenah naj bi se s tem zakonom število strank v Rusiji zmanjšalo s 186 na približno 20.

Kučan o slovenski prihodnosti
26. 12. 2000 00.00
Vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO sta za Slovenijo najboljša možna izbira pri odločanju o prihodnosti države, meni predsednik republike Milan Kučan. Kar zadeva odnose s sosednjimi državami, je predsednik v prednovoletnem pogovoru za STA, v katerem je odgovarjal tudi na vprašanja o slovenski zunanji politiki, izrazil željo, "da ne bi delali državne politike na umetnih incidentih", politične spremembe v Srbiji pa lahko po njegovem mnenju pripomorejo tudi k hitrejšemu reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, BiH in Makedonijo.

Utrujeni nemški študenti
26. 12. 2000 00.00
Nemški študenti, ki si v teh prazničnih dneh služijo denar kot božički, se pritožujejo, da so že utrujeni od staršev, ki od božičkov zahtevajo, naj okregajo njihove otroke, ki niso bili pridni, je poročal nemški dnevnik Bild. "Božič bi moral biti čas radosti. Starši pa vse pogosteje zahtevajo, da, ko jih obiščemo, namesto daril s seboj prinesemo palico in otroke karamo. Če otroka opozorimo, ni v tem nič slabega. Toda otroke bi morali vzgajati starši," je bil v pogovoru za dnevnik Bild nezadovoljen vodja službe za najem božička Jörg Rupert Schöpfel. Dodal je, da starši največkrat želijo, da božički otrokom svetujejo, naj se več učijo v šoli, se ne pretepajo s svojimi sestrami ali brati, pospravljajo sobe ali naj se odvadijo sesanja dud. Utrujen sem od jemanja dud, ki jih imam že več kot 50. Četudi otroci lulajo, to več ni problem, s katerim bi se moral ukvarjati, meni Schöpfel. Kadar se otroci ne morejo spomniti besedila kakšne pesmice, jim ponavadi rečem: pa ugotovimo, ali pesmico pozna očka. No, pri tem se moj obisk ponavadi konča, je še dejal Schöpfel.

Bonn zavrnil očitke unije o BSE
24. 12. 2000 00.00
Nemško kmetijsko ministrstvo je zavrnilo vse očitke EU, da se ni dovolj hitro zavzelo za ustavitev uporabe določenih sestavin v živalski krmi, ki povzročajo bolezen norih krav. Medtem pa se je Belgija danes že odločila za umik nemškega govejega mesa iz svojih trgovin. Evropska komisija je namreč včeraj Nemčijo pozvala, naj s celotnega evropskega tržišča in s tržišč tretjih držav umakne vse mesne proizvode, ki jih je Nemčija zaradi možnosti, da so proizvedeni iz govedine, okužene z boleznijo norih krav, z nacionalnega tržišča že umaknila.

Devetletnica sprejema ustave
23. 12. 2000 00.00
Na današnji dan je Skupščina Republike Slovenije pred devetimi leti sprejela prvo ustavo samostojne Slovenije, omenjeni datum pa je ustavno sodišče leta 1997 razglasilo za dan ustavnosti. Za dan ustavnosti se je ustavno sodišče odločilo po zgledu tujih ustavnih sodišč, saj sprejem ustave za Slovenijo pomeni tudi prehod v svobodno in demokratično družbo. S sprejetjem ustave je bil postavljen temelj novemu pravnemu sistemu, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, na načelih pravne in socialne države, na parlamentarni obliki državne oblasti ter na načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.

Odslej le 14 ministrstev
23. 12. 2000 00.00
Po včerajšnji objavi v uradnem listu je danes stopila v veljavo novela zakona o vladi, ki zmanjšuje število ministrstev na 14 ter med drugimi novostmi uvaja nov institut ministrskih svetnikov. V vladi bodo tako ministri za notranje in zunanje zadeve, finance, obrambo, pravosodje, gospodarstvo, prometno infrastrukturo in promet, kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, okolje in prostor, kulturo, šolstvo, znanost in šport, zdravstvo, delo, družino in socialne zadeve ter za informacijsko družbo. Poleg tega zakon omogoča imenovanje največ dveh ministrov brez listnice.

Objavljena novela zakona o vladi
22. 12. 2000 00.00
V današnjem uradnem listu je objavljena novela zakona o vladi, ki zmanjšuje število ministrstev na 14 ter med drugimi novostmi uvaja nov institut ministrskih svetnikov, v veljavo pa bo stopila jutri.

Hašiš kot verski pripomoček
21. 12. 2000 00.00
Jamajškemu rastafarijancu Rasti Brownu ni uspelo prepričati britanskega sodišča, da mu hašiš služi kot verski pripomoček. Sodnik Charles Gibson je Browna sicer zavrnil, a ga je napotil še na višje sodišče. "Tožite raje vlado in zahtevajte spremembo zakona o zlorabi drog iz leta 1971," mu je prijazno svetoval sodnik. Rasta Brown je bil sicer pred časom na ulici aretiran z 20 grami hašiša, v njegovem stanovanju pa so našli še dodatnih 128 gramov. Obsodili so ga zaradi nedovoljenega posedovanja mamil, sedaj pa trdi, da gre za kršenje evropske konvencije o človekovih pravicah. Hašiš naj bi bil namreč del verskega rituala rastafarijancev. Po Brownovem mnenju naj bi šlo za "kultni predmet," ki ne bi smel biti prepovedan. Rastafarijanska vera sicer sloni na prerokih iz Afrike in časti nekdanjega etiopskega cesarja Haileja Selassieja, ki se je pred kronanjem imenoval Ras Tafar.

V soboto začne veljati novela zakona o vladi
20. 12. 2000 00.00
V petkovem uradnem listu bo objavljena novela zakona o vladi, ki jo je državni zbor sprejel že sredi novembra, vendar zaradi pobude 258 državljanov za zbiranje podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma ni mogla biti uveljavljena. Ker pa pobudnikom v določenem roku, ki se je iztekel v ponedeljek opolnoči, ni uspelo zbrati potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma, bo zakonska novela, ki zmanjšuje število ministrstev na 14 ter med drugimi novostmi uvaja nov institut ministrskih svetnikov, stopila v veljavo dan po objavi v uradnem listu, torej v soboto.

Koštunica bi Kosovo očistil teroristov
19. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je zavzel za spremembo mirovnega sporazuma o Kosovu tako, da bi enotam ZRJ omogočili delovanje bližje administrativni meji s Kosovom. Predlagal je, da bi demilitarizirano območje s sedanjih pet zožili na enega do dva kilometra. To bi po njegovem mnenju omogočilo ponovno vzpostavitev stabilnosti na območju. Štiri dni pred parlamentarnimi volitvami v Srbiji je Koštunica dejal, da je meja s Kosovom eno od najbolj perečih vprašanj, s katerimi se trenutno ukvarja njegova administracija. Poudaril je, da je njegov cilj očistiti Kosovo teroristov. Poudaril je, da se je pokazalo, da sile KFOR niso sposobne ustaviti nasilja na Kosovu, in pristavil, da če jim ni uspelo v pokrajini, potem je zaman pričakovati, da jim bo uspelo v dolini Preševa.

Smuk v Bormiu odpovedan
19. 12. 2000 00.00
Mednarodna smučarska zveza (FIS) je odpovedala moški smuk za svetovni pokal, ki bi moral biti 29. decembra v italijanskem Bormiu. Prireditelji namreč zaradi pretoplega vremena in pomanjkanja snega niso mogli zagotoviti vsaj minimalnih pogojev za izvedbo tekme, največ težav pa imajo s spodnjim delom proge. Odpovedi bodo verjetno najbolj veseli smučarji, ki bodo tako prišli do nekaj dodatnih dni počitka, saj v tem času ne bo nadomestne tekme. Četrtkov veleslalom na tem prizorišču, ki bi sicer moral biti v Kranjski Gori ni v nevarnosti.

Okrogla miza o Slovencih in plebiscitu
19. 12. 2000 00.00
V Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani so ob okroglih obletnicah koroškega plebiscita (1920) ter plebiscita o samostojnosti Slovenije (1990) pripravili okroglo mizo o Slovencih in plebiscitu. Pri prvem po mnenju akademika Janka Pleterskega ni šlo za izražanje narodove samoodločbe, ampak je bil, podobno kot sicer plebisciti v tistem obdobju, prej sredstvo mednarodne diplomacije za rešitev spornega vprašanja o meji na dotičnem območju. Je pa na koroškem plebiscitu šlo za vprašanje narodne rešitve, na plebiscitu o samostojnosti Slovenije pa je bila dilema drugačna, meni Pleterski. Dr. Tine Hribar je poudaril, da so se akterji v času osamosvajanja Slovenije namesto za termin referendum odločili za plebiscit prav zato, ker je šlo za "biti ali ne biti naroda", prof. Ivan Kristan pa je poudaril, da je bilo pomembno predvsem vprašanje samoodločbe in državnosti. Prispevke z okrogle mize - sodelovala sta tudi Božo Repe s Filozofske fakultete v Ljubljani in muzejska svetovalka v Muzeju novejše zgodovine Nataša Urbanc - bodo prihodnje leto objavili v posebni publikaciji.

Žižić za sodelovanje Črne gore
17. 12. 2000 00.00
Predsednik jugoslovanske vlade Zoran Žižić je naročil guvernerju Narodne banke Jugoslavije Mlađanu Dinkiću, naj na prihodnje sestanke guvernerjev centralnih bank nekdanjih jugoslovanskih republik povabi tudi predstavnika centralne banke Črne gore. Premier Žižić je povedal, da je zvezna vlada prejšnji teden oblikovala komisijo za nasledstvo nekdanje SFRJ, v sestavi katere morajo biti tudi predstavniki Črne gore. Tak sklep je po Žižićevih besedah v skladu s sodelovanjem in delovnimi stiki, ki jih ima njegov kabinet s črnogorsko vlado.

Ombudsman za področje zdravstva
17. 12. 2000 00.00
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) in Slovensko zdravniško društvo (SZD) sta ministrstvu za zdravstvo poslala svoj predlog o ureditvi pritožnih postopkov v zdravstvu, ki je nastal kot odgovor na predlog prejšnjega ministra za zdravstvo Andreja Bručana o imenovanju posebnega ombudsmana za zdravstvo kot enega izmed namestnikov obstoječega varuha človekovih pravic.

Italijani so večni zaročenci
17. 12. 2000 00.00
Italijani so večni zaročenci, je v raziskavi ugotovil italijanski statistični urad. 35 odstotkov od 20 tisoč vprašanih je povedalo, da želijo biti pred odločilnim korakom pred oltar zaročeni vsaj štiri leta. Mladi Italijani vse dlje časa živijo doma pri starših in s partnerjem začnejo lov na stanovanje šele po končanem študiju in ko so finančno neodvisni. Težko pa se od mame osamosvojijo tudi poročeni pari: 51 odstotkov jih je v raziskavi priznalo, da živijo manj kot kilometer stran od staršev. 10 odstotkov Italijanov se poroči samo zato, da zadostijo željam staršev. Med poročenimi je na svojo poroko kar 62 odstotkov vprašanih povabilo več kot 100 gostov, na poročno potovanje pa se jih je odpravilo 80 odstotkov.

Tudi Črna gora želi biti naslednica
16. 12. 2000 00.00
Za monetarni svet Črne gore bo nelegitimen sleherni dogovor o razdelitvi zlata in deviznih rezerv nekdanje SFRJ, pri katerem ne bodo sodelovali predstavniki črnogorske monetarne oblasti. Monetarni svet Črne gore je v sporočilu za javnost poudaril, da Narodna banka Jugoslavije (NBJ) po ustanovitvi črnogorske centralne banke nima več pravice izvajati denarne politike v tej republiki. Monetarni svet je poleg tega protestiral, ker predstavniki črnogorske centralne banke niso bili povabljeni na torkov sestanek guvernerjev centralnih bank Slovenije, Hrvaške, BiH, Makedonije in "takoimenovane NBJ", zato "šteje za nelegitimni sleherni dogovor o razdelitvi zlata in deviznih rezerv nekdanje SRJ".

Ustanovna seja parlamenta Republike srbske
16. 12. 2000 00.00
Poslanci parlamenta Republike srbske so na današnjem ustanovnem zasedanju v Banja Luki za predsednika parlamenta izvolili Dragana Kalinića, predsednika Srbske demokratske stranke (SDS). Zanj je glasovalo 54 poslancev, 24 jih je bilo proti, dva pa ste glasovanja vzdržala. Pred poslanci je prisegel tudi novi predsednik Republike srbske Mirko Šarović. Za podpredsednika parlamenta sta bila izvoljena Zoran Djerić, poslanec Demokratske stranke in Sulejman Tihić, poslanec Stranke demokratične akcije, za generalnega sekretarja pa je bil imenovan Mirko Stevanović iz Socialistične stranke. Poleg tega so poslanci še potrdili poslanske mandate, imenovali parlamentarna delovna telesa in prisegli. Poslanci strank iz Federacije BiH sicer niso želeli priseči, saj so želeli, da bi ta potekala po zakonih BiH. Sicer so imeli poslanci prvič možnost izbirati med versko in laično prisego. Nesrbski poslanci že v prejšnjih sklicih niso želeli prisegati, saj je prisega temeljila na pravoslavnih verskih simbolih, na svetem pismu in križu.

George Bush predsednik ZDA
14. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v svojem zmagoslavnem govoru v teksaški prestolnici Austin obljubil, da bo v Washingtonu skušal ustvariti ozračje dvostrankarskega sodelovanja, kakršno vlada v Teksasu. Bush je za kraj svojega govora simbolično izbral predstavniški dom teksaškega kongresa v katerem ima večino demokratska stranka. Bush je po dolgem aplavzu teksaških kongresnikov in družinskih članov ter prijateljev omenil dolgo preizkušnjo za državo, v kateri sta s podpredsednikom ZDA Alom Gorom dala vse od sebe. "Razumem kako težak mora biti ta trenutek za podpredsednika Gora in njegovo družino. Gore se lahko pohvali s častnim služenjem državi kot kongresnik, senator in podpredsednik. Nocoj sem od njega prejel prijazen telefonski klic in dogovorila sva se, da se naslednji teden sestaneva v Washingtonu. Strinjala sva se, da bova naredila vse za okrevanje države po tem dolgem tekmovanju," je uvodoma dejal Bush.