biti

Prepoved diskriminacije je človekova pravica

27. 09. 2000 00.00

Odbor ministrov pri Svetu Evrope je danes v Strasbourgu sprejel protokol Evropske konvencije o človekovih pravicah, ki prepoveduje vsakršno obliko diskriminacije. Protokol bo 41 držav članic SE začelo podpisovati na konference evropskih ministrov za človekove pravice, ki bo 4. novembra v Rimu, so sporočili iz Sveta Evrope. Protokol št. 12 govori o tem, da ne sme biti nihče izpostavljen kakršnikoli obliki diskriminacije s strani javnih oblasti, niti iz kakršnegakoli razloga.

Žbogar po sedmih regatah na 23. mestu

26. 09. 2000 00.00

Slovenski jadralec v razredu laser Vasilij Žbogar se je v sedmi regati na OI v Sydneyju uvstil na 13. mesto in je sedaj na skupnem 23. mestu. Osmo regato, ki bi morala biti na sporedu prav tako danes, so morali prireditelji zaradi slabega vremena odpovedati. Štiri regate pred koncem boja za olimpijska odličja v razredu laser še vedno vodi Britanec Ben Ainslie.

Mura (ne)mirna reka?

26. 09. 2000 00.00

Prebivalci ob Muri, ki niti ne vedo, kje je meja, a jih to tudi ne zanima, želijo in zahtevajo, da mejne črte sploh ne bi bilo. Zato bi moral biti sporazum o čezmejnem sodelovanju v gospodarstvu, kulturi,

Slovenci v četrtfinalu z Rusi

25. 09. 2000 00.00

Na olimpijskem rokometnem turnirju bo Slovenija v četrtfinalu igrala proti Rusiji, Nemčija se bo pomerila s Španijo, Egipt s Švedsko in Francija z ZR Jugoslavijo. Slovenski rokometaši so v zadnjem krogu v predtekmovalni skupini B na olimpijskih igrah v odločilni tekmi za uvrstitev v četrtfinale dosegli načrtovano zmago proti Tuniziji. Sama rokometna predstava proti aktualnim afriškim prvakom ni bila navdušujoča, zato pa so Slovenci dosegli svoj cilj in so pred novo najpomembnejšo tekmo na turnirju. Zmaga ali poraz v četrtfinalu namreč odloča o tem, ali se bo ekipa borila za medalje, ali pa le za razvrstitev od 5. do 8. mesta. Nasprotnik Slovenije v torek četrtfinalu bo reprezentanca Rusije, drugouvrščeno moštvo z zadnjega svetovnega in evropskega prvenstva. Medtem, ko je bil razplet v slovenski skupini B načrtovan, je v skupini A, iz katere so bili nasprotniki Slovenije za četrtfinale, prišlo do presenečenja. Nemčija, ki je veljala za favorita v skupini, je po zmagah nad Rusijo in ZR Jugoslavijo namreč presenetljivo izgubila proti Egiptu. O prvem mestu v skupini je zato odločala prav zadnja tekma med Jugoslovani in Rusi, ki so jo slednji dobili brez večjih težav.

IMF o svojih nalogah, nafti in evru

25. 09. 2000 00.00

V Pragi se je včeraj sestal denarni in finančni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMF), najvišji politični organ organizacije, da bi določil glavne naloge IMF in rešil vprašanje visokih cen nafte in nestabilne evropske valute evra. Odbor je poudaril, da lahko trenutne cene nafte škodijo svetovni gospodarski rasti.

Slovenska jadralca poslabšala uvrstitev

24. 09. 2000 00.00

Slovenska jadralca v razredu 470 Tomaž Čopi in Mitja Margon sta po

Haider ob obletnici koroškega plebiscita

24. 09. 2000 00.00

Deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider je sinoči ob začetku slovesnostih ob 80. obletnici koroškega plebiscita, ki bo 10. oktobra, spet poudaril, da na avstrijskem Koroškem ne bodo postavili dvojezičnih, nemško-slovenskih krajevnih napisov in da Koroška o tem ne rabi poduka od zunaj. Obenem je Haider tudi izrazil zahtevo, da Slovenija končno prizna pravice tam živeče staronemške skupnosti. Obenem je avstrijsko Koroško označil kot vzor za domovinsko zavest in patriotizem.

Začetek zasedanja obrambnih ministrov EU

22. 09. 2000 00.00

V francoskem mestu Chateau d'Ecouen so danes obrambni ministri Evropske unije začeli neformalno zasedanje, na katerem naj bi po pričakovanjih unija storila enega najkonkretnejših korakov v smeri vzpostavljanja skupnih enot za hitro posredovanje v regionalnih krizah. Ministri bodo namreč po načrtih odobrili seznam vojakov in opreme, potrebnih za ustanovitev 60.000 članskih enot, ki naj bi bile v skladu s ciljem, zastavljenim decembra lani na vrhu v Helsinkih, vzpostavljene do leta 2003.

Blair in Persson za širitev EU

21. 09. 2000 00.00

Britanski in švedski premier, Tony Blair in Göran Persson, sta se v skupnem prispevku, objavljenem v današnjem Financial Timesu, zavzela za zgodnjo vključitev najbolj pripravljenih kandidatk za članstvo v EU ter tako menila, da bi morala EU razmisliti o zastavljanju zgodnjega ciljnega datuma prve razširitve. Poleg tega sta predsednika vlad vztrajala, naj bodo odločitve o času vstopa sprejete po načelu objektivnosti in transparentnosti. Ker bodo nekatere kandidatke potrebovale dlje časa za uskladitev z EU kot druge, mora unija zagotoviti dovolj fleksibilen pristop, tako da bo "urnik" širitve odražal pripravljenost posamičnih kandidatk. Premiera sta pri tem izrazila prepričanje, da razlikovanje med prosilkami za članstvo ne pomeni upočasnjevanja širitvenega procesa, temveč, nasprotno, prosilke za članstvo spodbuja k dodatnim prizadevanjem za uskladitev z EU. Blair in Persson sta opozorila tudi na nujnost pripravljenosti unije na sprejem novih članic. EU mora zagotoviti, da bo kandidatke za članstvo sprejela takoj, ko bodo te pripravljene na vključitev. Tako sta močno podprla prizadevanja francoskega predsedstva za sklep potekajoče medvladne konference na decembrskem vrhu v Nici, menila pa tudi, da z novo pogodbo o EU razprava o prihodnosti unije, ki bo štela tudi do 30 članic, ne sme biti končana. Posredno sta se pri tem britanski in švedski premier oddaljila od zamisli o Evropi, kjer bi s tesnejšo integracijo nadaljevala le skupina držav. V času, ko izginjajo stare delitve, Evropa ne sme graditi novih, sta zapisala. Prihodnja Evropa naj bo, tako Blair in Persson, reformirana in modernizirana - niti super-država, niti zgolj prostotrgovinsko območje, temveč odprta skupnost demokracij, ki temelji na skupnih vrednotah in skupnem interesu.

Zevnikova potrebuje še soglasje vlade

21. 09. 2000 00.00

Člani sveta Zavoda RS za šolstvo so sinoči s petimi glasovi za, tremi proti in enim vzdržanim za novo direktorico zavoda za šolstvo imenovali Metko Zevnik, državno sekretarko na ministrstvu za šolstvo in šport. Zavod mora zdaj šolskemu ministrstvu poslati sklep o tem imenovanju, ministrstvo pa bo nato zaprosilo za soglasje še vlado. Člani sveta so do izdaje soglasja k imenovanju Zevnikove na vladi podaljšali funkcijo vršilca dolžnosti direktorja zavoda Ivanu Lorenčiču, ki mu je mandat direktorja potekel 15. julija letos, a so mu člani sveta že v začetku julija podaljšali funkcijo vršilca dolžnosti direktorja do veljavnega imenovanja za direktorja, a najdlje za eno leto. Lorenčič pa avgusta ni dobil soglasja na vladi, zato so se člani sveta zavoda - delno že v novi sestavi - odločili za nov razpis za direktorja zavoda, ki je izšel 1. septembra.

Gradnja HE Boštanj zamuja

21. 09. 2000 00.00

Člani medobčinskega Sveta pokrajine Posavje v ustanavljanju so na včerajšnji seji ugotovili, da se kljub sprejetemu zakonu o gradnji verige petih vodnih elektrarn na Savi in podeljeni koncesiji za gradnjo tudi zadnje mesece ni nič spremenilo. Predvsem pa vlada zakona ne jemlje resno in nihče se ne ukvarja s pripravo koncesijske pogodbe, ki mora biti podpisana do konca letošnjega oktobra.

Mankoč zaključil tekmovanje z državnim rekordom

21. 09. 2000 00.00

Z nastopoma Petra Mankoča so se končali slovenski plavalni nastopi na olimpijskih igrah v Sydneyju. Ljubljančan je za konec osvojil 25. mesto na 50 metrov prosto, kjer je z izidom 23,02 tudi za štiri stotinke izboljšal lasten državni rekord, dosežen lani na mitingu v Radovljici. Na 100 m delfin je z izidom 54,15 zasedel 23. mesto, za rekordom pa zaostal za 34 stotink sekunde.

Annan pozval k novemu krogu pogajanj

19. 09. 2000 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v govoru na ministrskem srečanju najmanj razvitih držav pozval k novemu krogu trgovinskih pogajanj med revnimi in bogatimi državami, s čimer bi pospešili zmanjšanje velikih razlik v razvoju. Annan je poudaril, da bi bilo sodelovanje v iskrenih razvojnih pogajanjih v interesu bogatih držav, ker te zdaj s svojim protekcionizmom jemljejo lastnim potrošnikom in davkoplačevalcem milijarde dolarjev.

Trideset let od smrti Jimmija Hendrixa

17. 09. 2000 00.00

Jimmi Hendrix, rojen v Seattlu v ZDA kot Jimmi James, je bil meteor, ki je na obzorju zgodnje rock glasbe zažarel in se utrnil v kratkem obdobju druge polovice 60. let. Oznake kot "oboževano zlato tele hipijevskega obdobja", "čarodej psihedelične kitare" ali "prevajalec izkušenj mamil v glasbo" povejo več o obdobju, ko so bile izrečene, kot o pomenu njegove glasbe. Dandanes se bolj utrjuje mnenje, da je bil Hendrix novodobni, na pol uresničeni genij, glasbeni revolucionar in mehka umetniška duša. Kljub uspehu na tržišču in pri občinstvu še za svojega življenja, je bil Hendrix tudi žrtev mehanizmov te glasbe.

V meču zlata medalja Kolobkovu

16. 09. 2000 00.00

Po 12 letih je nastopov na olimpijskih

Karič čaka vizo

16. 09. 2000 00.00

V novem klubu slovenskega nogometnega reprezentanta Amirja Kariča - Ipswich Townu - komaj čakajo na njegov prihod. Kot vedno na otoku je največja težava za igralce izven evropske unije pridobitev delovne vize. Ti morajo v zadnjih dveh sezonah nastopiti na več kot 75-odstotkov vseh reprezentančnih tekem, da izpolnijo pogoj.

''Širitev EU na Vzhod da, toda...''

15. 09. 2000 00.00

Vodja poslanske skupine avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Peter Westenhalter je danes v Gradcu izjavil, da se bo zavzel za to, da bi kmalu organizirali posvet o jedrski elektrarni Krško, in da bi avstrijski parlament sprejel podobno resolucijo, kot jo je v zvezi s češko JE Temelin. Dejansko to pomeni, da je stališče FPÖ, da bi morali soglasje k zaključku pogajanj na področju energije med Slovenijo in EU pogojiti s slovenskimi zagotovili o zaprtju JEK, je menil Westenhalter in še dodal, da bi morala biti avstrijska "jedrska politika" sedaj bolj usmerjena v Krško kot pa Temelin.

Protesti avtoprevoznikov v ospredju evropskega tiska

12. 09. 2000 00.00

Britanska vlada je predolgo ignorirala proteste proti visokim cenam bencina, piše v torkovi izdaji britanski The Times. Evropa je pred valom socialnih nemirov, poudarja španski El Mundo.

Podprli sklepe OMO o Avnoju

12. 09. 2000 00.00

Koordinacija predsednikov parlamentarnih strank je na včerajšnji seji v odsotnosti predstavnika SDS podprla sklepe odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) v zvezi z Avnojskimi sklepi in odnosi z Avstrijo. Kot je pojasnil predlagatelj sklica seje, prvak ZLSD Borut Pahor, so navzoči dosegli soglasje o podpori sklepom OMO, predvsem tistim, da se Slovenija z Avstrijo ne sme pogovarjati o odpravi Avnojskih sklepov in da zunanjepolitičnih tem zaradi nacionalnih interesov ne gre izkoriščati za predvolilne teme.

Marc Anthony ne gre na podelitev

11. 09. 2000 00.00

Pevec Marc Anthony se 13. septembra ne bo udeležil prve podelitve glasbenih nagrad Grammy za latinsko-ameriško glasbo zaradi zapletov pri nosečnosti soproge.

Predstaviti svojo tradicionalno kuhinjo

11. 09. 2000 00.00

Madžari nameravajo po vsem svetu odpreti verigo restavracij s tradicionalno madžarsko hrano, s katero želijo promovirati svojo državo, so sporočili iz urada za odnose z javnostmi premiera Viktorja Orbana.

Pisnikova odpotovala v Sydney

09. 09. 2000 00.00

Danes je na prizorišče olimpijskih iger odpotovala naša najboljša tenisačica Tina Pisnik, ki je trenutno na 62. mestu lestvice WTA. Ob ne ravno blestečih uvrstitvah na ameriški turneji, pa mlada Mariborčanka na olimpijskem turnirju ne misli oz. noče biti zgolj turistka.

Člani VS podprli reforme

08. 09. 2000 00.00

Voditelji držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na seji med vrhom tisočletja v New Yorku sprejeli izjavo v kateri so izrazili potrebo po utrditvi osrednje vloge ZN v mirovnih operacijah in se strinjali, da so glede izvajanja teh potrebne korenite reforme. Delovno gradivo za voditelje 15 držav je bilo poročilo skupine strokovnjakov, ki so po naročilu generalnega sekretarja ZN Kofija Annana izpostavili pomanjkljivosti in predlagali izboljšave glede mirovnih operacij.

Netopirji zasedli Varaždin

07. 09. 2000 00.00

Netopirji v Varaždinu so letos enostavno ponoreli. V avgustu, ko se parijo, so nenavadni nočni gostje močno prestrašili kar nekaj tamkajšnjih prebivalcev. Še vedno pa ni odgovora na vprašanje, zakaj je letos toliko netopirjev v Varaždinu.

Tudi Kafelnikova ne bo v Sydney

06. 09. 2000 00.00

Ruski teniški igralec Jevgenij Kafelnikov se zaradi slabe trenutne forme ne namerava udeležiti olimpijskih iger v Sydneyju. Kafelnikov, ki je izgubil enostaven dvoboj proti Slovaku Dominiku Hrbatyju v tretjem krogu na Odprtem prvenstvu ZDA, ni letos dobil še nobenega naslova - kar je prvič po letu 1993. Če Kafelnikova ne bo v Sydney, bo v posamični konkurenci med moškimi izmed Rusov zaigral le Marat Safin, ki pa bi v primeru Kafelnikove odsotnosti ostal brez soigralaca na turnirju moških dvojic. "Moram biti realističen in reči, da sem trenutno daleč od prave forme in res ne vidim smisla v mojem odhodu v Sydney," je dejal Kafelnikov. Takšen odnos Kafelnikova do državne reprezentance je naletel na oster odmev v ruski športni javnosti. "Ima milijone dolarjev, svoje letalo, toda ko je potrebno nekaj narediti za domovino ga ni nikjer. Verjetno je že pozabil, kako smo mu pomagali, ko je bil še mlajši, mu plačevali vse stroške, nedavno pa celo prepričali rusko vlado, da mu je prodala zemljišče ob Črnem morju," je bil oster predsednik Ruskega olimpijskega komiteja Vitalij Smirnov. Že pred nekaj meseci je nastop na OI odpovedala tudi Ana Kurnikova. Kafelnikova odpoved nastopa na OI bi pomenila, da bi kot edini moški predstavnik nastopil Marat Safin. Rusija bi ostala tudi brez možnosti nastopa v dvojicah. Kljub pesimizmu pa ruski športni funkcionarji še niso vrgli puške v koruzo, kar se tiče nastopa Kafelnikova na OI 2000.

Fides grozi s stavko

05. 09. 2000 00.00

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides se še vedno bori za izenačitev zdravniških plač s sodniškimi. Če vlada do 14. septembra ne bo sprejela ugodnih odločitev, bo prišlo do že dolgo napovedane stavke.

Avstrijski pohod ob slovenski meji

02. 09. 2000 00.00

Po napornih usklajevanjih o proračunu in sporu zaradi pooblaščenca avstrijske vlade za širitev EU Erharda Buseka so se člani avstrijske vlade danes odpravili na panoramski pohod na jugu avstrijske Štajerske tik ob slovenski meji. Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je ob tej priložnosti kritiziral najnovejše izjave slovenskega predsednika Milana Kučana, ki je avnojske sklepe označil za državnopravni temelj slovenske države. Schüssel je ob tem dejal, da "ni nikoli prav dobro razumel, zakaj se Slovenija vidi kot pravna naslednica nekdanje Jugoslavije." Avstrijski kancler je zatrdil, da je zgodovino sicer treba poznati, predvsem pa je treba kaj storiti za boljšo prihodnost. Zavzel se je za medsebojno razumevanje in ob tem izjavil: "Hočemo biti prijatelji. Pogovor med sosedi in prijatelji bi moral biti mogoč".

Skrb za varnost šolarjev

01. 09. 2000 00.00

Ob začetku novega šolskega leta so glavna skrb policije, Sveta za preventivo in drugih služb, ki se ukvarjajo s prometom, spet postali šolarji in njihova varna šolska pot. Akcije bodo tokrat za razliko od preteklih let potekale ves september. Starši in šole pa bi morale na nevarnosti otroke opozarjati vse leto.

Italija uvedla posebne vizume

01. 09. 2000 00.00

Odnosi z Avstrijo bi morala biti tudi osrednja točka današnje seje slovenske vlade, a so obravnavo te problematike prestavili za teden dni. Naša druga soseda, Italija pa je včeraj uvedla posebne vizume za nekatere slovenske državljane. Omejitev vstopa velja le za podjetja ali posameznike, ki se v Italiji ukvarjajo s pridobitveno dejavnostjo.

Posmrtne ostanke Ane Pavlove bodo prepeljali v Moskvo

01. 09. 2000 00.00

Skoraj sedem desetletij po njeni smrti bodo posmrtne ostanke slovite ruske baletke Ane Pavlove iz Londona prepeljali v Moskvo. Ruska baletka bo tako odslej počivala na moskovskem pokopališču Novodevičje, je sporočil sklad Ane Pavlove. Predstavniki sklada so pojasnili, da bodo tako uresničili zadnjo željo slavne baletke, ki je Rusijo zapustila leta 1912, kljub temu pa si je želela biti pokopana v svoji domovini. Pogrebno slovesnost bodo pripravili 14. septembra. Ana Pavlova se je rodila leta 1881 v Sankt Peterburgu, plesno kariero pa je začela v baletu Marinski. Leta 1912 se je preselila v London. Nastopala je na številnih svetovnih turnejah, na katerih je ustvarila številne mojstrovine klasičnega baleta. Umrla je leta 1931, njen pepel pa so pokopali v londonskem pokopališču Golders Green. Sklad s svojim imenom je ustanovila Pavlova sama, namenjen pa je bil predvsem pomoči revnim po svetu. Med prejemniki pomoči so bili tudi nadarjeni mladi baletni plesalci ter ostareli in bolni igralci, zlasti tisti v Rusiji. Sklad je prenehal delovati leta 1929, sedaj pa so ga znova oživili.