biti

Italija uvedla posebne vizume
01. 09. 2000 00.00
Odnosi z Avstrijo bi morala biti tudi osrednja točka današnje seje slovenske vlade, a so obravnavo te problematike prestavili za teden dni. Naša druga soseda, Italija pa je včeraj uvedla posebne vizume za nekatere slovenske državljane. Omejitev vstopa velja le za podjetja ali posameznike, ki se v Italiji ukvarjajo s pridobitveno dejavnostjo.

Posmrtne ostanke Ane Pavlove bodo prepeljali v Moskvo
01. 09. 2000 00.00
Skoraj sedem desetletij po njeni smrti bodo posmrtne ostanke slovite ruske baletke Ane Pavlove iz Londona prepeljali v Moskvo. Ruska baletka bo tako odslej počivala na moskovskem pokopališču Novodevičje, je sporočil sklad Ane Pavlove. Predstavniki sklada so pojasnili, da bodo tako uresničili zadnjo željo slavne baletke, ki je Rusijo zapustila leta 1912, kljub temu pa si je želela biti pokopana v svoji domovini. Pogrebno slovesnost bodo pripravili 14. septembra. Ana Pavlova se je rodila leta 1881 v Sankt Peterburgu, plesno kariero pa je začela v baletu Marinski. Leta 1912 se je preselila v London. Nastopala je na številnih svetovnih turnejah, na katerih je ustvarila številne mojstrovine klasičnega baleta. Umrla je leta 1931, njen pepel pa so pokopali v londonskem pokopališču Golders Green. Sklad s svojim imenom je ustanovila Pavlova sama, namenjen pa je bil predvsem pomoči revnim po svetu. Med prejemniki pomoči so bili tudi nadarjeni mladi baletni plesalci ter ostareli in bolni igralci, zlasti tisti v Rusiji. Sklad je prenehal delovati leta 1929, sedaj pa so ga znova oživili.

Srečanje verskih voditeljev
30. 08. 2000 00.00
Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.

DS za enake možnosti izobraževanja mladih
29. 08. 2000 00.00
Demokrati Slovenije (DS) so se na novinarski konferenci zavzeli za enake možnosti izobraževanja mladih. Menijo namreč, da bi morali spremeniti obstoječi sistem štipendiranja, ki temelji na cenzusu, vezanim na administrativno določeno zajamčeno plačo, ki ne sledi realnim razmerjem in vsako leto oži krog upravičencev. Cenzus bi po mnenju DS morali vezati na povprečno plačo oz. bi ga morali dvigniti predvsem v korist tistih šolajočih, ki nimajo stalnega bivališča v kraju šolanja.

Scheibner o vstopu Slovenije v EU
28. 08. 2000 00.00
Avstrijski obrambni minister Herbert Scheibner je v pogovoru za današnjo izdajo dunajskega političnega tednika Format znova potrdil, da Slovenija in Češka ne moreta vstopiti v EU, dokler ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibnerjeva izjava tako ni v skladu z uradno izjavo, v kateri je avstrijsko zunanje ministrstvo v sredo sporočilo, da članstva Slovenije in Češke v EU ne bodo povezovali z vprašanjem odprave Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibner je poudaril, da države kandidatke za vstop v EU ob vstopu v unijo ne bi smele imeti predpisov, ki so bili podlaga za izgon in pobijanje več sto tisoč ljudi. Pojasnil je, da ti predpisi niso v skladu z načelom EU, ki hoče biti skupnost humanističnih, demokratičnih držav. Avstrijski obrambni minister je še dodal, da v primeru, da Slovenija in Češka ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, ti dve državi nista zreli za sprejem v EU. Avstrijski svobodnjaki (FPOe) so pooblaščencu vlade za širitev EU (OeVP) Erhardu Buseku očitali, da ni primeren za položaj, ki ga opravlja. Pojasnili so, da pri državah kandidatkah zbuja napačna pričakovanja in tako dolgoročno otežuje realistično razpravo z njimi. Poslanec FPOe Matin Graf pa je Busekovo izjavo, da svobodnjaki povezujejo odpravo Beneševih dekretov z vstopom Češke v EU, kar ne ustreza vladnim smernicam, označil za napačno. Predstavnik narodnostnih skupin in nekdanji pravosodni minister Harald Offner je opozoril na manjšinske standarde in zaščito narodnostnih skupin v EU in ob tem dejal, da ni prav, da bi bodoče članice teptale te standarde. Ocenil je še, da zato ne gre zgolj za "dvostranski" problem, kot ga je označil Busek, temveč za problem celotne EU. Busek je v pogovoru za sredino izdajo avstrijskega časnika Kleine Zeitung zavrnil Haiderjeve grožnje, da bo Avstrija preprečila vstop Češke in Slovenije v EU, če ne bosta odpravili Beneševih dekretov oz. Avnojskih sklepov.

Kučan na sejmu v Gornji Radgoni
26. 08. 2000 00.00
Po ogledu kmetijsko-živilskega sejma je predsednik Kučan v Gornji Radgoni pripravil novinarsko konferenco, na kateri je spregovoril o sejmu in slovenskem kmetijstvu, odgovarjal pa tudi na vprašanja o Avnojskih sklepih in odnosih s Hrvaško. Radgonski sejem vidi predvsem v funkciji informacijsko-izobraževalnega središča, ki omogoča izmenjavo znanj, ki jih sodobna poljedelska in predelovalna stroka ima in ki lahko koristi slovenskemu kmetijstvu, da bi lažje zmoglo skok v prostor Evropske unije. Prepričan je, da bo slovensko kmetijstvo sposobno zdržati konkurenco v EU, vprašanje pa je, če je državna politika, in to ne samo kmetijska, dovolj pripravljena na to visoko postavljeno zahtevo.

Richard za previdnost in odločnost pred volitvami na Kosovu
24. 08. 2000 00.00
Francoski obrambni minister Alain Richard je med današnjim obiskom v Kosovski Mitrovici zatrdil, da mora biti mednarodna skupnost še posebej previdna in odločna v naslednjih dveh mesecih pred lokalnimi volitvami na Kosovu, ki bodo 28. oktobra. Richard se je v Kosovski Mitrovici srečal s francoskimi pripadniki mednarodnih mirovnih sil KFOR.

Pobuda za oceno ustavnosti določb zakona
23. 08. 2000 00.00
Skupina pobudnikov bo v petek pri ustavnem sodišču vložila pobudi - podpisalo naj bi ju "večje število" študentov in delavcev mariborske pravne fakultete - za oceno ustavnosti določb zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ in zakona o volitvah v DZ.

Novela zakona o političnih strankah
22. 08. 2000 00.00
Z jutrišnjim dnem bo stopila v veljavo novela zakona o političnih strankah, ki ga je DZ sprejel na junijski seji. Vlada je v noveli predvsem upoštevala odločbo ustavnega sodišča, ki je med drugim ugotovilo, da je omejevanje financiranja političnih strank iz državnega proračuna zgolj na parlamentarne stranke v nasprotju z ustavo. Ocenilo je tudi, da mora država z določitvijo načina financiranja političnih strank iz državnega proračuna zagotavljati enakopraven položaj tako parlamentarnih kot tudi neparlamentarnih strank.Vlada je s spremembo 23. in 26. člena zakona upoštevala odločbo ustavnega sodišča, s tem da je pri določitvi financiranja političnih strank iz sredstev državnega proračuna in proračunov lokalnih skupnosti odpravila razlikovanje med strankami, ki so na volitvah uspele, in tistimi, ki so sicer kandidirale svoje kandidate, pa na volitvah niso uspele. Pri tem je kriterij za pridobitev sredstev vezan na udeležbo strank na volitvah in na pogoj, da so stranke na volitvah dobile določeno podporo volilcev, to se pravi najmanj en odstotek glasov v državi ob pogoju, da je stranka kandidirala v najmanj 3/4 volilnih enot za volitve v DZ in dobila 50 odstotkov glasov, potrebnih za pridobitev enega mesta v občinskem svetu.

Na OI tudi zastava Aboridžinov
21. 08. 2000 00.00
Na olimpijskih igrah v Sydneyju bo lahko zaplapolala tudi zastava avstralskih staroselcev - Aboridžinov. Predstavnik organizacijskega komiteja iger je zavrnil poročanje medijev, da bodo prepovedali izobešanje zastave Aboridžinov. Edini pogoj je, da zastava ni večja kot meter krat dva metra. Ta omejitev pa velja za vse zastave, ki jih bodo obiskovalci prinesli na športna prizorišča.

Toplo vreme stopilo led na Severnem polu
20. 08. 2000 00.00
Prvič po 50 milijonih let si lahko obiskovalci Severnega pola ogledajo nekaj nenavadnega - vodo. Led, ki pokriva Arktični ocean na Severnem polu, se je stopil, na tem mestu pa je nastal 1,6 kilometra širok pas vode, je danes poročal dnevnik New York Times. O tem so poročali obiskovalci, ki so v zadnjem času obiskali Severni pol.

Nove ugotovitve kriminalistov
18. 08. 2000 00.00
Minuli četrtek je v prostorih ministrstva za gospodarske dejavnosti ob čiščenju prostorov iz stola tajnice ministra padel neznani predmet. Minister je napravo poslal v pregled nepooblaščenima institucijama, ki sta ugotovili da gre nedvomno za prisluškovalno napravo. Današnje ugotovitve kriminalistov pa dokazujejo ravno nasprotno. Kot so sporočili iz PU Ljubljana, najdeni predmeti po mnenju strokovnjakov niso mogli biti uporabljeni za prisluškovanje. Policisti bodo po zbranih obvestilih in ugotovitvah s poročilom obvestili tudi okrožno državno tožilstvo v Ljubljani.

Zakon o volilni kampanji za medije
18. 08. 2000 00.00
Na jesenske volitve v državni zbor se pripravljajo tudi v medijih, saj morajo v skladu z zakonom o volilni kampanji določiti in objaviti pravila igre za predstavitev političnih strank in njihovih kandidatov. Zakon o volilni kampanji namreč določa, da morajo javna glasila najkasneje 45 dni pred dnevom glasovanja določiti in objaviti pravila (obseg, pogoje in način) za izrabo programskega časa oz. časopisnega prostora za predstavitev kandidatov, političnih strank in njihovih kandidatov. To pomeni, da morajo mediji ta pravila določiti in objaviti do zadnjega avgusta letos.

Odločno proti desnim nasilnežem
13. 08. 2000 00.00
Nemški zunanji minister Joschka Fischer je v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera zagotovil, da bodo odločilno ukrepali proti skrajnodesničarskim nasilnežem v Nemčiji. "Ustavili bomo neonaciste v Nemčiji," je za nedeljsko izdajo italijanskega časnika dejal Fischer.

4.200 mirovnikov za Etiopijo in Eritrejo
11. 08. 2000 00.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v svojem poročilu Varnostnemu svetu predlagal, da bi premirje med Etiopijo in Eritrejo nadzorovalo 4.200 vojakov mirovnih enot ZN. Varnostni svet je 31. julija že odobril namestitev 100 vojaških opazovalcev na razmejitveno črto med državama, tem pa bi se po novem pridružilo še 220 vojaških opazovalcev, ki bi imeli podporo treh pehotnih bataljonov. Operacija ZN se bo imenovala Misija ZN v Etiopiji in Eritreji ali krajše UNMEE. Etiopija in Eritreja sta se že maja 1998 zapletli v obmejni spor, občasni spopadi in krajše vojne pa so trajali vse do maja letos, ko je Etiopija s silovito ofenzivo osvojila sporna območja in še nekaj eritrejskega ozemlja povrhu, kar je slednjo prisililo v podpis premirja pod etiopskimi pogoji.

Kuvajt mobiliziral vojsko
10. 08. 2000 00.00
Kuvajt je zaradi groženj Iraka mobiliziral del vojske in sinoči tudi sklical sestanek z veleposlaniki arabskih in zahodnih držav, da bi jih obvestil o razmerah. Iraški predsednik Sadam Husein je namreč kuvajtske in savdske voditelje ta teden označil z "izdajalci", ker britanskim in ameriškim letalom s svojega ozemlja dovolijo bombardiranje Iraka. Iraški dnevnik Babel pa je prejšnjo nedeljo poročal, da je Irak "zmožen dati novo lekcijo" kuvajtskim voditeljem, če bodo nadaljevali "sovražno" politiko do Iraka.

V veljavi novela zakona o lokalni samoupravi
09. 08. 2000 00.00
Z današnjim dnem začne veljati novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je državni zbor sprejel na seji 20. julija letos ter z njo zagotovil uresničevanje temeljnih ustavnih funkcij občinskim upravam, da pridobijo osebne podatke, potrebne za izvajanje svojih nalog. Prav tako so z novelo zakona zagotovili pogoje za hitrejše reševanje vprašanj, ki zadevajo delitev skupnega premoženja občin ter pogojev začasnega upravljanja s še nerazdeljenim skupnim premoženjem, javnimi zavodi in skladi v občinah.

Bajuk obiskal Klinični center
09. 08. 2000 00.00
Predsednik vlade Andrej Bajuk je danes obiskal ljubljanski Klinični center (KC), kjer ga je vodstvo te ustanove seznanilo z dosežki KC ter težavami, s katerimi se srečuje bolnišnica. Po pogovorih ter obisku rentgenskega inštituta in intenzivnega oddelka je premier v izjavi za javnost med drugim izrazil zadovoljstvo, da v Sloveniji obstaja tako vrhunska bolnišnica, kot je KC. Bajuk je dejal, da mora biti zdravstvo v proračunu ena od prioritet. Dodal pa je, da je treba premišljati tudi o dolgoročnih in trajnejših rešitvah. Kot je pojasnil, se bo zavzemal, da bi v davčno zakonodajo vpeljali nekatere rešitve, s katerimi bi počasi tudi na zdravstvenem področju ustvarjali odgovorno partnerstvo med civilno družbo in državo.

Rudlova za poenotenje pravic invalidov
08. 08. 2000 00.00
Nova direktorica urada za invalide Majda Pučnik Rudl je po primopredaji poslov dejala, da se z delovnim področjem urada sicer šele spoznava, vendar pa je po njeni oceni potrebno pozornost usmeriti zlasti na pravnoformalno poenotenje pravic invalidov. Nekdanji direktor urada Luj Šprohar pa je izpostavil, da se invalidsko področje zelo počasi spreminja, ker so še vedno močne stare strukture, ki se svojim pozicijam in privilegijem ne želijo odreči. Dejal je, da je Svet invalidskih organizacij Slovenije politbiro invalidskega varstva. To so po njegovem strukture, ki z veliko lahkotnostjo vodijo stvari, razdeljujejo denar in še vedno izsiljujejo in pritiskajo na državne institucije.

Shania Twain na obletnici mature
08. 08. 2000 00.00
Zvezda country glasbe Shania Twain, ki trenutno živi v Švici, je presenetila 2000 udeležencev, ki so se udeležili obletnice mature na glasbeni srednji šoli v mestu Timmins v Kanadi. 34-letna pevka, ki jo sošolci poznajo pod imenom Eilleen, je skušala biti čimbolj neopazna, saj ni želela vzbujati pozornosti. Kljub temu da se je zelo malo naličila in se preprosto oblekla, so jo sošolci prepoznali. Lokalnemu radiu je povedala, da se je obletnice udeležila brez varnostnika, saj ni želela, da bi jo kdo prepoznal. To ji ni uspelo, saj je Twainova, ki je maturirala leta 1983, zelo znana. Njen tretji album Come On Over je bil najbolje prodajan album country glasbe vseh časov. Na letošnjem izboru Academy of Country Music Awards so jo izbrali za najboljšo izvajalko, na American Music Awards pa so jo nagradili za najbolj priljubljeno pop in country pevko. Pretekli teden so jo nominirali za pet največjih nagrad na Canadian Country Music Awards, vključno z nagrado za najboljšo skladbo leta.

DoCoMo želi na ameriški trg
04. 08. 2000 17.37
Največji japonski mobilni operater DoCoMo partnerja za vstop na ameriški trg ne išče več zgolj med mobilnimi operaterji, ampak tudi med ponudniki internetnih storitev. S takim partnerstvom bi prišel do ameriškega trga mobilne telefonije in hkrati promoviral svoje načrte o združevanju mobilnih in fiksnih internetnih storitev.

DoCoMo želi na ameriški trg
04. 08. 2000 00.00
Največji japonski mobilni operater DoCoMo partnerja za vstop na ameriški trg ne išče več zgolj med mobilnimi operaterji, ampak tudi med ponudniki internetnih storitev. S takim partnerstvom bi prišel do ameriškega trga mobilne telefonije in hkrati promoviral svoje načrte o združevanju mobilnih in fiksnih internetnih storitev.

Začeli pogovore o sodelovanju na volitvah
02. 08. 2000 17.53
Predstavniki srbskih opozicijskih strank in črnogorske vlade so danes v Podgorici za zaprtimi vrati začeli pogovore, na katerih bodo skušali doseči dogovor o (ne)sodelovanju na predsedniških in parlamentarnih volitvah v ZRJ 24. septembra, je sporočil dopisnik francoske agencije AFP.

Vlada pojasnjuje kadrovske zamenjave
01. 08. 2000 21.03
Vlada je sinoči opravila kadrovska imenovanja zato, ker je članom nadzornega sveta kapitalskega sklada 22. julija letos potekel mandat, enako je potekel mandat članom sveta kliničnega centra, in sicer že aprila letos, je v telefonski izjavi za STA danes povedal tiskovni predstavnik predsednika vlade Saša Veronik. Kot je še poudaril, so imenovanja novih članov izključno posledica poteka mandata prejšnjih članov, zato je potrebno javnost korektno obvestiti.

Slovenska manjšina s Haiderjem
01. 08. 2000 19.07
V prostorih koroške deželne vlade se bodo danes popoldne začela pogajanja med Koordinacijskim odborom koroških Slovencev, koroškim deželnim glavarjem Jörgom Haiderjem in predsedniki deželnozborskih strank. Pogajanja, na katerih bodo govorili predvsem o šolstvu, topografiji, manjšinskih vrtcih, medijih in manjšinskem zastopstvu v deželnem zboru na avstrijskem Koroškem, pomenijo odločilni trenutek v reševanju manjšinskega vprašanja, je povedal predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Bernard Sadovnik. Od izida pogajanj je tudi odvisno, ali bo slovenska manjšina sodelovala na prireditvah ob 80. obletnici plebiscita na avstrijskem Koroškem.

Jeruzalem naj bi ostal izraelski
01. 08. 2000 18.41
Novi izraelski predsednik Moše Kacav je danes v izjavi za izraelski vojaški radio izrazil prepričanje, da bi moral ostati Jeruzalem enoten in pod izraelskim nadzorom. Kacav, ki ga je kneset včeraj nepričakovano izvolil za predsednika države, je tik pred tem dejal, da se v politiko ne bo vmešaval, oziroma da bo svoja politična stališča zadržal zase, čeprav jih ne more izbrisati. Vprašanje statusa Jeruzalema je glavna ovira za sklenitev končnega izraelsko-palestinskega sporazuma, saj se je prav zaradi nesoglasij glede vprašanja suverenosti nad mestom minuli teden neuspešno končal izraelsko-palestinski vrh v Camp Davidu.

Na obali tečaji slovenskega jezika
01. 08. 2000 17.45
V Piranu potekajo že 7. poletni tečaji slovenskega jezika na Slovenski obali, ki jih pripravlja Znanstveno-raziskovalno središče RS v Kopru v sodelovanju z Izobraževalnim centrom Modra. Na letošnjih lektoratih in delavnicah, ki potekajo v Dijaškem domu v Portorožu, se je zbralo 36 udeležencev iz 12 držav, ki jih k sodelovanju pritegnejo bodisi lastne ali slovenske korenine življenjskih sopotnikov bodisi sodelovanje s Slovenci in Slovenijo. Vodilni temi tečajev sta Prešernova 200. obletnica in Biti ženska, biti moški. Tečaji, ki so se sinoči začeli s slovesnostjo v Križnem hodniku frančiškanskega samostana, se bodo končali 13. avgusta.

Lindros zavrnil podaljšanje pogodbe
01. 08. 2000 15.54
Eden najboljših hokejistov ameriške profesionalne lige (NHL) Eric Lindros je prost igralec. Napadalcu kanadske olimpijske reprezentance iz Nagana je namreč potekla pogodba s Philadelphia Flyersi, novo ponudbo, ki mu bi letno zagotavljala 8,5 milijona dolarjev, pa je zavrnil. Razlog, da Lindros noče več igrati za Letalce, je dejstvo, da je v slabih odnosih s klubskim menadžerjem Bobom Clarkom, ki ga je lani za nekaj časa odstranil iz moštva in mu vzel kapetanski trak.

Odpovedan koncert Josipe Lisac
01. 08. 2000 11.40
Iz kulturnega, kongresnega in promocijskega centra Avditorij v Portorožu so sporočili, da je za soboto, 5. avgusta, ob 21. uri napovedani koncert hrvaške pevke Josipe Lisac odpovedan. Kot razloge za odpoved koncerta, ki bi moral biti v gledališču Tartini v Piranu, Avditorij navaja tehnične probleme.

Romi želijo biti priznani
28. 07. 2000 20.58
Mednarodna romska unija (IRU) je ob koncu petega svetovnega kongresa Romov v Pragi sprejela nov statut, v katerem od mednarodnih organizacij zahteva, da Rome priznajo kot narod, in ne le kot narodnostno skupino. Z novim statutom želijo predvsem demokratizirati IRU in s tem izboljšati položaj Romov v svetu, je zapisano v sklepnem dokumentu kongresa. Štiridnevnega kongresa se je udeležilo kakih 250 delegatov iz 40 držav.