biti

Izbruhi jeze pevke Bjork
03. 05. 2000 13.59
Najnovejši film danskega režiserja Larsa Von Trierja Plesalka v temi (Dancer in the dark), ki bo sodeloval v tekmovalnem delu filmskega festivala v Cannesu, je skoraj ostal nedokončan zaradi večkratnih izbruhov jeze glavne igralke, islandske pevke Bjork. Pevka se je večkrat sprla z Von Trierjem in enkrat celo za štiri dni zapustila snemanje. Napetosti med Bjork in Von Trierjem so bile tako velike, da je malo manjkalo do prekinitve snemanja. Islandska pevka, ki je spisala tudi glasbo za film, je od danske produkcijske družbe Zentropa zahtevala pravico do preučitve vseh glasbenih montaž, zaradi česar so filmsko glasbo, ki bi morala biti končana do 1. februarja, dokončali šele prejšnji teden.

Predsednik Kučan v Opatjem selu
01. 05. 2000 20.28
Tradicionalnega srečanja občanov, borcev in mladine severnoprimorske regije ob 1. maju, prazniku dela, in slovesnosti ob 55-letnici konca druge svetovne vojne, ki sta ga v Opatjem selu pripravili Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in območna organizacija Posočje, se je udeležil tudi predsednik države Milan Kučan. Predsednik bi moral pred tem na hribu Veliko cerje položiti tudi temeljni kamen za gradnjo osrednjega spomenika braniteljem zahodne meje, toda do tega ni prišlo, ker načrtovalec za gradnjo ni pridobil vseh potrebnih soglasij.

Z majem precej novosti o delu avto-šol
01. 05. 2000 11.40
Z današnjim dnem začne veljati pravilnik o delu avto-šol, ki ga je na podlagi zakona o varnosti cestnega prometa izdal minister za šolstvo in šport decembra lani. Pravilnik prinaša nekaj novosti, predvsem pri kadrovskih in materialnih zahtevah za delo avto-šol. Novi predpis v nekaterih delih že upošteva evropske usmeritve.

Smrdljivi tofu
01. 05. 2000 08.56
Ni dober, če ne smrdi, menijo ljubitelji priljubljenega prigrizka, zaradi neprijetnega vonja, imenovanega smrdljivi tofu, ki ga prodajajo na ulicah Hongkonga.

Nov udarec Elianovim sorodnikom
29. 04. 2000 12.30
Prizivno sodišče v Atlanti je zavrnilo zahtevo sorodnikov kubanskega fanta Eliana Gonzalesa, da jim omogoči obisk in zahtevo, da sodišče imenuje neodvisnega skrbnika za fanta, ki se je preteklo soboto po petih mesecih in po pomoči pravosodnega ministrstva ZDA ponovno pridružil očetu. Sodišče v Atlanti pa je hkrati zavrnilo zahtevo Elianovega očeta Juana Gonzalesa, da ga razglasi za edinega, ki lahko govori v imenu svojega sina na sodišču v zvezi s prošnjo o podelitvi političnega azila Elianu, ki so ga vložili odvetniki njegovih sorodnikov iz Miamija.

Informiranje o pravici odločanja o lastnem telesu
28. 04. 2000 13.07
<A HREF=http://www.sigov.si/uzp/ target=_blank>Urad za žensko politiko</A> je izdal informativne letake o pravici odločanja o lastnem telesu, ki podrobneje pojasnjujejo te pravice in seznanjajo z možnimi postopki v primerih njihovih kršitev. Letake so poslali na vse zdravstvene ustanove, šole in nevladne organizacije, so sporočili iz urada za žensko politiko.

Sodišče o Pinochetovi imuniteti
27. 04. 2000 10.54
Skoraj 27 let po vojaškem udaru v Čilu se sodstvo v tej južnoameriški državi prvič ukvarja s kazensko odgovornostjo nekdanjega diktatorja Augusta Pinocheta za uboj, mučenje in ugrabitev. Na prizivnim sodiščem v Santiagu se je včeraj začela obravnava o morebitnem odvzemu senatorske imunitete 84-letnemu Pinochetu. Postopek naj bi trajal najmanj dva tedna.

Kučan in Havel o EU in zvezi NATO
27. 04. 2000 08.13
Predsednika Slovenije in Češke, Milan Kučan in Vaclav Havel, sta na današnjih delovnih pogovorih na Brdu pri Kranju največ pozornosti namenila širitvi Evropske unije in zveze NATO, položaju v obeh državah in razmeram v jugovzhodni Evropi. Pogovarjala sta se tudi o odzivu EU na novo vladno koalicijo v Avstriji.

Čopi in Margon nezadovoljna
26. 04. 2000 21.21
Slovenski jadralski trio, ki nastopa na mednarodni regati v Hyeresu na francoski Azurni obali, je prvi dan finalnih plovov nastopil s spremenljivo srečo. Tomaž Čopi in Mitja Margon v razredu 470 sta osvojila eno 24. in dve osmi mesti, kar ju v skupnem seštevku uvršča na deveto mesto, Vasilij Žbogar v razredu laser pa je s 13. 23. in 17. mestom napredoval za nekaj pozicij in je zdaj okoli 18. mesta v skupni razvrstitvi.

ZRJ je za Mercator zanimivo tržišče
24. 04. 2000 16.56
Predsednik uprave Mercatorja Zoran Jankovič je v pogovoru za beograjski zasebni časnik Danas zatrdil, da je Beograd oz. ZRJ za Mercator vsekakor zanimivo tržišče in zato tudi del njegovih načrtov.

Zaprisegel predsednik Turške republike Severni Ciper
24. 04. 2000 14.35
Danes je 76-letni Rauf Denktaš slovesno zaprisegel kot predsednik Turške republike Severni Ciper (KKTC), ki jo priznava samo Turčija. Denktaš, ki je na tem položaju od ustanovitve KKTC leta 1983, je zaprisegel za petletni mandat.

TV Srbija o Jelinčičevem obisku
20. 04. 2000 07.56
Televizija Srbija je v sredinem osrednjem dnevniku poročala o torkovem obisku predsednika Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmaga Jelinčiča v Beogradu, ki je tamkajšnjemu Kliničnemu centru dr. Dragiša Mišović izročil človekoljubno pomoč za njegovo otroško bolnišnico.

Usklajenost uredbe o emisiji snovi
18. 04. 2000 20.18
Ena od temeljnih nalog ministrstva za okolje in prostor (MOP) pri ravnanja z odpadki je tudi izvajanje prilagajanja slovenske zakonodaje evropski. Gre za procese sprejemanja predvsem podzakonskih aktov, ki natančneje urejajo ravnanje z odpadki in morajo biti usklajeni z veljavno evropsko zakonodajo. Zadnji tovrstni akti, ki so bili sprejeti, sta uredbi o emisiji snovi v zrak iz sežigalnic komunalnih odpadkov in o emisiji snovi iz sežigalnic nevarnih odpadkov ter pravilnik o sežiganju odpadkov, je na novinarski konferenci dejal minister za okolje in prostor Pavel Gantar, ki je s sodelavci podrobneje pojasnil postopke prilagajanja slovenske zakonodaje evropski v procesu približevanja EU na področju ravnanja z odpadki.

Napaka na znamki
18. 04. 2000 08.13
Vodstvo britanske pošte Jersey je pretekli teden zardelo, ko so morali priznati, da so na posebni znamki, ki bi jo morali izdati ob 18. rojstnem dnevu princa Wiliama, naredili veliko napako. Na znamki bi namreč morala biti podoba gradu Caernarfon v Welsu, grafični oblikovalec pa je po pomoti uporabil sliko bližnjega gradu Beaumaris. Napako so opazili prebivalci Welsa, ki so v časopisju videli oglas za nove znamke. V poštni družbi še ne vedo, kako bodo napako popravili, saj je za pripravo ene znamke potrebnih kar 18 mesecev. Ob isti priložnosti bodo izdali še znamke, na katerih princ William smuča in igra polo.

Različna pogleda na čečensko krizo
17. 04. 2000 21.44
Ruski predsednik Vladimir Putin je po srečanju z britanskim premierom Tonyjem Blairom v Londonu poudaril, da imata strani nedvomno različne poglede na čečensko vprašanje in dal vedeti, da Moskva ne bo spreminjala svoje politike do Čečenije, kljub temu pa je pogovore označil za koristne.

Pred 30 leti je pristanek na Luni spodletel
17. 04. 2000 17.43
Pred 30 leti bi morala na visoki planoti Fra Mauro na Luni pristati dva člana posadke ameriške vesoljske ladje Apollo 13, a je bilo treba zaradi okvare servisnega modula matične ladje Odiseja namen opustiti in začel se je boj za preživetje tričlanske posadke, ki se je uspešno končal na današnji dan, 17. aprila 1970.

Odmevi na tožbo proti Napsterju
17. 04. 2000 16.06
Duhovi se še niso pomirili po tožbi, ki jo je heavy metal skupina Metallica vložila proti Napsterju, čedalje bolj znanemu izdelku istoimenske programske hiše. Na to kaže tudi včerajšnji napad na uradno stran Metallice, ko je neznani storilec tam pustil sporočilo >>pustite Napster pri miru<<. To je precej razumljiva reakcija, posebej zato, ker je Napster programsko orodje za izmenjavo glasbenih datotek preko spleta, kar seveda ne more biti prav zelo povšeči članom Metallice.

Slovenski praznik knjige
17. 04. 2000 14.38
Ta teden je v Sloveniji praznik knjige. Od 17. do 23. aprila tečejo v večjih mestih 5. slovenski dnevi knjige. Po Zdravljici, ki jo je odpela Darja Švajger, je na današnji slovesnosti v ljubljanskem parku Zvezda, kjer so delavci KPL-ja polagali še zadnje kose poprej vzgojene zelene travnate preproge, o knjigi, tej ''čudoviti iznajdbi človeškega uma'', spregovoril predsednik Društva slovenskih pisateljev Evald Flisar. Ugotovil je, da je knjiga ''čedalje bolj živa'', da dnevi knjige izhajajo iz zavesti, da je pisana beseda temelj civilizacije in da skoznjo odkrivamo, kdo smo. V ''vlogi bralca'' je ljubitelje knjige pozdravil predsednik države Milan Kučan, knjigo primerjal z ''vzvratnim ogledalom človeštva'' in menil, da bi življenje na Slovenskem ''utegnilo biti bolj prijazno'', če bi Slovenci in politiki več brali.

Angleški otroci protestirali proti klofutam
16. 04. 2000 09.05
Več sto otrok iz vse Anglije je danes protestiralo pred rezidenco britanskega premiera Tonyja Blaira na Downing Streetu. Otroci so zahtevali reformo zakona o telesnem kaznovanju. V Veliki Britaniji je namreč staršem še vedno dovoljeno z roko kaznovati svoje otroke.

Srečanje evropsko-azijskega foruma
15. 04. 2000 16.56
Padec vrednosti skupne evropske valute evro po mnenju svetovnih finančnikov, ki so se sestali na letni konferenci evropsko-azijskega foruma v Singapurju, evropskemu gospodarstvu ne škodi, temveč ga celo krepi. ''Obnašanje evra v prvem letu obstoja ne bi moglo biti boljše,'' utemeljuje dekan francoske poslovne šole INSEAD Antonio Borges. Evro je lani v primerjavi z dolarjem izgubil 17 odstotkov vrednosti.

Spletna podjetja se trudijo biti opažena
15. 04. 2000 11.03
Spletna podjetja se na vso moč trudijo, da bi bila opažena. Tako je ameriško podjetje ''Yellow Snow'' (rumeni sneg) v okviru svoje oglaševalske akcije risalo po snegu svoje logotipe z rumeno obarvano vodo.

Ameriški kongres sprejel proračun
14. 04. 2000 09.59
Oba domova ameriškega kongresa sta sinoči sprejela predlog proračuna za fiskalno leto 2001 v višini 1,83 bilijona dolarjev, ki ga je Bela hiša takoj označila za strankarskega. Za proračun so namreč skoraj v celoti glasovali republikanci, proti pa so bili demokrati, ker naj bi bilo v njem preveč nepremišljenih davčnih olajšav ter krčenja nekaterih vladnih programov.

Optimistično poročilo IMF
14. 04. 2000 09.57
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v Washingtonu objavil poročilo o napovedi svetovnih gospodarskih gibanj v letu 2000 in 2001, ki je tokrat prvič po treh letih optimistično.

Turški minister za šport predlagal tekmo v Londonu
13. 04. 2000 21.21
Turški minister za šport Fikret Uenlue je predlagal, da bi nogometaši Leeds Uniteda in carigrajskega Galatasarayja povratno tekmo polfinala pokala UEFA, ki bi morala biti 20. aprila v Leedsu, odigrali v Londonu. Uenlue je v pogovoru za turško televizijo poudaril, da je glede na tragične dogodke v Carigradu, ko sta dva angleška navijača izgubila življenje, to najboljša možnost.

Na kranjski gimnaziji kršili pravilnik
13. 04. 2000 16.26
Pristojni inšpektor Inšpektorata RS za šolstvo in šport je po opravljenem nadzoru na kranjski gimnaziji ugotovil, da je bil v zvezi s postopkom izključitve treh dijakov kršen pravilnik o šolskem redu za gimnazije, poklicne, srednje tehniške in strokovne šole. Inšpektor je zato odločil, da je ravnatelj šole dolžan zadržati izrek sklepa učiteljskega zbora o izključitvi dijakov iz šole zaradi kršitve postopka pri njegovem izrekanju. Učiteljski zbor pa je dolžan ponoviti postopek izrekanja navedenih vzgojnih ukrepov in v ponovljenem postopku upoštevati določbe pravilnika, so sporočili z omenjenega inšpektorata. Inšpektor je pri nadzoru ugotovil, da šola pred izrekom vzgojnih ukrepov ni opravila pogovora z dijaki, kar bi v skladu z omenjenim pravilnikom morala storiti. Na vsakem posameznem pogovoru bi morali biti navzoči starši dijaka ali pa strokovni delavec šole, ki bi ga izbrala dijak in njegov razrednik.

Uvodno srečanje IMF in SB
13. 04. 2000 14.05
Mednarodni denarni sklad (IMF) je na uvodni dan spomladanskega srečanja sklada in Svetovne banke (SB) v Washingtonu objavil poročilo o napovedi svetovnih gospodarskih gibanj v letu 2000 in 2001, ki je tokrat prvič po treh letih optimistično. Svetovna gospodarska rast naj bi letos dosegla 4,2 odstotka, v letu 2001 pa okrog 3,9 odstotka. Ob tem IMF opozarja, da bo največ odvisno od položaja ameriškega gospodarstva, kjer lahko velik padec vrednosti delnic povzroči krizo svetovnih razsežnosti.

V Peruju drugi krog volitev
13. 04. 2000 09.32
Perujski volivci se bodo morali med Albertom Fujimorijem, ki se poteguje za tretji predsedniški mandat, in Alejandrom Toledom odločiti v drugem krogu predsedniških volitev, so sporočili predstavniki tamkajšne volilne komisije.

Janša o razmerah v državi po razrešitvi vlade
12. 04. 2000 20.37
Predsednik Socialdemokratske stranke Janez Janša je danes še enkrat zatrdil, da bo v primeru predčasnih volitev po proporcionalnem volilnem sistemu njegova stranka bojkotirala volitve.

Poziv k ustanovitvi gorenjske pokrajine
12. 04. 2000 18.42
Poslanca LDS z Gorenjske Jelko Kacin in Darja Lavtižar Bebler sta župane in svetnike gorenjskih občin pozvala k sklenitvi sporazuma o združevanju v gorenjsko pokrajino. Na podlagi tega bosta poslanca nato pripravila in v zakonodajni postopek vložila zakon o gorenjski pokrajini, piše v sporočilu za javnost.

Galatasaray bi igral na nevtralnem igrišču
11. 04. 2000 08.37
Turško nogometno moštvo Galatasaray je po poročanju turške zasebne televizijske postaje NTV na naslov Evropske nogometne zveze (UEFA) poslalo zahtevo, da bi povratno polfinalno tekmo pokala UEFA z angleškim Leedsom, ki bi morala biti 20. aprila v Angliji, igrali na nevtralnem igrišču in ne v Leedsu.