bojana beović

Kacin: V tem tednu izdali 109.000 odmerkov cepiv

16. 09. 2021 11.14

Včeraj so v enem dnevu cepili skoraj 15 tisoč ljudi, dan pred tem pa dobrih 11 tisoč. S prvim odmerkom je cepljenih 50 odstotkov vseh prebivalcev. Največ povpraševanja je po cepivu Janssen, a kot opozarja Jelko Kacin, ga za vse ne bo dovolj. Imamo pa zadostne količine Pfizerja in Moderne. V vrstah, ki jih v zadnjih dneh gledamo pred cepilnimi centri, je le malo starejših. Kacin pravi, da je to skrb vzbujajoče in da je skrajni čas, da družinski zdravniki prevzamejo nalogo aktiviranja te skupine populacije.

Ponekod podaljšujejo delovnik, drugod opozarjajo na pomanjkanje kadra

15. 09. 2021 12.13

Ob obveznem pogoju PCT se zanimanje za cepljenje povečuje. Na nekaterih cepilnih centrih vlada "skoraj izredno stanje". Samo včeraj so cepili več kot 11 tisoč ljudi, kar je največ po 15. juniju. Medtem ko je ministrstvo za zdravje z dopisom že pozvalo k organizaciji, ki bo omogočila hitrejše cepljenje, pa iz ZD Izola sporočajo, da dopisa z obstoječim kadrom ne morejo realizirati. "Ne vemo, komu in kaj tu ni jasno," se sprašujejo.

'PCT je tisto, kar omogoča, da ostanejo družba, šole in ostale dejavnosti odprte'

15. 09. 2021 06.00

Ko boste šli v trgovski center, na bencinsko črpalko, k frizerju, na kavo in druge opravke, boste skoraj povsod morali pokazati dokazilo, da izpolnjujete pogoj PCT. Vlada je odlok o tem uveljavila hitreje, kot so nekateri pričakovali. Logarjeva je povedala, da so ta ukrep "nekako načrtovali" za naslednjo fazo še neobstoječega semaforja. In sicer, ko bi intenzivne postelje zasedalo 100 bolnikov.

Katera cepiva najbolj ščitijo pred delta različico virusa?

12. 09. 2021 18.49

Ali lahko po zadnji odločitvi vlade o zaostritvi pogoja PCT pričakujemo gnečo na cepilnih centrih? Pred delta različico, ki pri nas prevladuje, so sicer bolj učinkovita cepiva mRNA, a prav vsa zelo dobro ščitijo pred hujšim potekom bolezni, poudarja strokovnjak Roman Jerala.

Vladni mega odlok odpira številna vprašanja, pristojni za pojasnila niso dosegljivi

12. 09. 2021 17.28

Vladni mega odlok, ki ga je vlada čez vikend sprejela brez kakršnih koli pojasnil, čeprav temeljito spreminja PCT-pravila za vse zaposlene v državi in tudi uporabnike storitev, odpira številna vprašanja, na nekatera pa težko odgovorijo celo resorni ministri. Prvi vladni svetovalki v boju z epidemijo Mateja Logar in Bojana Beović celo pravita, da z vladnim odlokom nista seznanjeni. Kako boste po novem torej lahko obiskali osebnega zdravnika? Ali kriterij PCT velja tudi za obisk bencinskih servisov, ki so hkrati tudi trgovine? In kako bo od srede deloval javni prevoz?

Prej šest, vmes nekaj dni osem, zdaj pa spet šest mesecev prebolevniškega statusa

12. 09. 2021 13.43

Če je vlada še prejšnjo soboto veljavnost prebolevnosti pri covidu-19 s šest raztegnila na osem mesecev in je stroka razmišljala, da bi veljavnost zaradi dobre zaščitenosti teh ljudi podaljšala za še kak mesec, je nova sobota prinesla novo spremembo. A ne napovedanega podaljšanja datuma veljavnosti, pač pa skrajšanje. Vlada je namreč sprejela odlok, ki stopa v veljavo s 15. septembrom in status prebolevnika z 240 dni spet zmanjšuje na 180 dni.

Tedensko zmoremo 200.000 cepljenj: 'Smo pripravljeni, čakamo vas'

10. 09. 2021 08.26

Predsednik Borut Pahor se je sestal z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem in strokovno skupino za covid-19 pod vodstvom infektologinje Mateje Logar. Predsednik je ob tej priložnosti prebivalce, še posebej tiste, ki so starejši od 50 let, znova pozval k cepljenju. "Znanost pravi, da je cepivo varno in učinkovito. Smemo in moramo zaupati znanosti," je dejal. Minister Poklukar je medtem dejal, naj bo protokol PCT v prihodnje vse bolj CPT in nato CP.

Prebolevniki dobro zaščiteni, v roku treh mesecev ponovno okuženih le devet

09. 09. 2021 19.07

Prebolevniki si bodo predvidoma prihodnji teden s portala zVem lahko prenesli potrdilo za izpolnjevanje pogoja PCT z novim, podaljšanim datumom veljavnosti: namesto šest, prebolevnost odslej velja osem mesecev, stroka pa že razmišlja, da bi veljavnost podaljšala za še kak mesec. A pozor, potrdilo bo veljalo le v Sloveniji. V večini evropskih držav namreč prebolevniki status izgubijo po šestih mesecih od potrjene okužbe. Kot ugotavljajo pri nas, so prebolevniki dobro zaščiteni. V roku treh mesecev je sicer bilo že drugič pozitivnih 430 oseb, kar pa še ne pomeni, da so se ponovno okužili oziroma da so bili kužni ves ta čas. Ponovno okužbo so doslej potrdili samo pri devetih. Spodbudni so tudi podatki iz bolnišnic, kjer prebolevnikov praktično ne sprejemajo.

Bodo iz odloka črtali zahtevo po pogoju PCT ob obisku zdravnika?

09. 09. 2021 19.43

Brez pogoja PCT ni mogoče praktično nikamor več. Od ponedeljka ga moramo upoštevati tudi ob obisku frizerskega ali kozmetičnega salona, cerkve, teras gostinskih lokalov in domov za starejše. In čeprav do konca tega tedna še velja "prehodno obdobje", pogoje že zelo pozorno preverjajo predvsem v domovih za starejše. Pa bo pogoj PCT treba upoštevati tudi ob obisku osebnega zdravnika? O tem naj bi se pristojni še dogovarjali, a po neuradnih informacijah naj bi to iz odloka črtali.

Cepljenje s tretjim odmerkom že ta teden

06. 09. 2021 19.45

Za cepljenje s poživitvenim odmerkom je prižgana zelena luč. V cepilnih centrih so tako že dobili dodatna navodila NIJZ in bodo v naslednjih dneh omogočili cepljenje s tretjim odmerkom. Strokovna skupina poživitveni odmerek priporoča stanovalcem domov za starejše, drugim starejšim od 70 let in posebej ranljivim kroničnim bolnikom.

Bo cepljenje proti covidu-19 za starejše od 50 let postalo obvezno?

31. 08. 2021 16.23

Glede na vse bolj kritične razmere so v zdravniških krogih vse glasnejše razprave o uvedbi splošnega obveznega cepljenja proti covidu-19, je povedala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Ocenjujejo namreč, da je med državljani, starejšimi od 50 let, še vedno 300.000 nezaščitenih, kar predstavlja tveganje, da bodo morali jeseni in pozimi obravnavati 30.000 bolnikov s covidom-19.

V Sloveniji cepljenih skoraj 90 odstotkov zdravnikov

30. 08. 2021 13.49

Po podatkih, ki so jih Zdravniški zbornici posredovale bolnišnice in univerzitetna klinična centra, so zdravniki v bolnišnicah, v katerih skupno dela okoli 3571 zdravnikov – precepljeni 89,4-odstotno. Podatek velja za 12 bolnišnic, univerzitetno kliniko in oba UKC.

Vlada spremenila strategijo: predviden tudi tretji odmerek cepiva

20. 08. 2021 12.06

Vlada je spremenila nacionalno strategijo cepljenja, po novem je predviden tretji, poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19. V prvi vrsti bo namenjen imunsko oslabljenim osebam, nato pa tudi ostalim ranljivim skupinam. V UKC Ljubljana je tretji odmerek prejelo že 15 oseb. Kot so pojasnili, gre za bolnike po transplantaciji pljuč.

Beovićeva: Precepljenost vpliva tudi na obravnavo drugih bolnikov

19. 08. 2021 06.42

Kljub cepljenju Slovenija drvi v četrti val. Vodja posvetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović razlog vidi v širjenju nove, bolj kužne delta različice koronavirusa in nizki precepljenosti. "To je razlog, zaradi katerega se upravičeno bojimo, da bodo v naslednjih tednih začele skokovito naraščati bolezni, torej primeri, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje," je dejala.

Poživitveni odmerek? Ranljivi kronični bolniki naj se posvetujejo z zdravnikom

18. 08. 2021 19.06

Za zdaj pri nas ne bo sistematičnega cepljenja s poživitvenim odmerkom, ki ga v nekaterih državah že uvajajo, saj Evropska agencija za zdravila za to še ni prižgala zelene luči. Je pa posvetovalna skupina odobrila dodatno cepljenje posameznih imunsko oslabljenih bolnikov. Posebej ranljivi kronični bolniki se tako lahko s svojimi zdravniki posvetujejo o prejemu tretjega odmerka – bodisi Pfizerja bodisi Moderne.

Orehovec: Vladni skupini smo predlagali samotestiranje zaposlenih v šolstvu

18. 08. 2021 06.48

Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec je dejal, da je ministrstvo vladni skupini predlagalo samotestiranje učiteljev. Izjavo je podal po končanih videokonferencah z ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vrtcev o začetku novega šolskega leta. Predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan pa je dejal, da konkretnih odgovorov na sestanku niso dobili. Za zdaj je znano le, da naj bi se pouk 1. septembra pričel po t. i. modelu B.

SVIZ: Proti plačevanju testiranj po potrebi tudi s splošno stavko v šolstvu

17. 08. 2021 12.06

Pred skorajšnjim začetkom novega šolskega leta številna vprašanja ostajajo neodgovorjena. Zaposleni v vzgoji in izobraževanju tako še vedno ne vedo, kako bo pouk potekal ter kakšnim pogojem bo treba zadostiti, tako pri šolnikih kot učencih in dijakih. Šolsko ministrstvo je danes sicer sporočilo novost – pogoj PCT za varen vstop v šolski prostor. Sindikalisti SVIZ sicer zagovarjajo cepljenje, a to naj bo prostovoljno.

V Avstriji bodo cepili s poživitvenim odmerkom, kaj pa v Sloveniji?

10. 08. 2021 10.49

V Avstriji bodo sredi oktobra začeli cepljenje proti covidu-19 s poživitvenim odmerkom, je pojasnil avstrijski zdravstveni minister Wolfgang Mückstein. Rizične skupine bodo lahko tretji odmerek cepiva prejele tudi prej. Svetovna zdravstvena organizacija sicer nasprotuje poživitvenemu odmerku, dokler revne države še vedno čakajo na prve odmerke. Več evropskih držav napoveduje cepljenje s tretjim odmerkom septembra, je pa še veliko nejasnega glede tega, kdo ga res potrebuje, pa je opozorila Bojana Beović.

'Precepljenost prebivalstva ni zadostna, da bi zaščitili ranljive skupine'

05. 08. 2021 06.06

Nujno je precepiti starejše od 50 let, sicer jeseni grozi katastrofa, so besede vodje svetovalne skupine za cepljenje Bojane Beović, ki odmevajo. Ob tem pa tudi razprave, ali se je smiselno cepiti s tretjim, poživitvenim odmerkom? Evropska agencija za zdravila ga še ni odobrila. Prav tako ne Svetovna zdravstvena organizacija, ki si prizadeva za bolj enakomerno prerazporeditev cepiv po svetu.

Bomo tudi v Sloveniji cepili s tretjim odmerkom?

04. 08. 2021 20.18

Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da bomo cepili s tretjim odmerkom, a da bomo najprej počakali na odobritev Evropske agencije za zdravila. Začeti bi bilo treba čim prej, opozarja profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta, tretji odmerek bi namreč lahko pomembno omejil širjenje virusa. Da je še prezgodaj, da bi razmišljali o poživitvenem odmerku, saj da ni študij, ki bi nakazovale, da je to potrebno, pa je prepričan prvi epidemiolog Mario Fafangel.

V torek 139 novih okužb

04. 08. 2021 09.57

Ob opravljenih 1587 PCR-testih so pristojni v torek potrdili 139 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 8,8 odstotka. Slovenjgraška bolnišnica medtem vabi otroke in mladostnike, starejše od 12 let, da v ponedeljek med 14. in 16. uro pridejo na celjenje v ambulantne prostore otroškega oddelka.

V Sloveniji veliko necepljenih starejših: 'To nam povzroča velike skrbi'

03. 08. 2021 16.48

V Sloveniji imamo 85 tisoč starostnikov, starejših od 70 let, ki še niso cepljeni. "In to nam povzroča velike skrbi," je dejal Franc Vindišar in dodal, da bodo v tem tednu vse starejše od 50 let, ki še niso bili cepljeni, pozvali, naj se cepijo. Tudi Bojana Beović je poudarila, da je izjemno pomembno, da se ta populacija precepi že v avgustu, sicer nas jeseni čaka katastrofa.

Posvet predstavnikov stroke: za mirnejšo jesen potrebna dvotretjinska precepljenost

29. 07. 2021 20.33

Predstavniki stroke so znova izpostavili koristi cepljenja proti covidu-19 in neznatna tveganja za resne neželene učinke. Tako pri cepljenih kot prebolevnikih je možnost prenosa okužbe ali težjega poteka bolezni bistveno manjša. Da bi bila precepljenost zadostna in jesen mirnejša, bi morali doseči dvotretjinsko precepljenost, so poudarili.

Vladno oglaševanje za 56 tisoč evrov prineslo le 36,6-odstotno precepljenost

22. 07. 2021 06.00

Vlada oziroma Urad vlade za komuniciranje je za promocijo cepljenja namenil 56 tisoč evrov. Na digitalnih kanalih je oglaševal tudi NIJZ, ministrstvo za zdravje pa je naročalo dodatne televizijske in radijske oglase. Kljub temu ni dosežen vladni cilj vsaj 60-odstotne precepljenosti – polno cepljenih je le 36,6 odstotka ljudi. Kje se je zataknilo? So izbrali najboljše načine promocije in medije z največjim dosegom? Občini z najvišjo precepljenostjo, Osilnica in Kostel, sta to dosegli z dobro organizacijo kočevskega zdravstvenega doma. Recept pa preprost – letaki, izobraževalni filmčki, cepljenje 'drive through', mobilne enote in dobra izkušnja ljudi, ki so bili cepljeni na ta način, kar je najboljša promocija cepljenja.

Kombiniranje cepiv možno ob soglasju in štiritedenskem presledku

09. 07. 2021 17.37

Nacionalni inštitut za javno zdravje je posodobil priporočila o cepljenju proti covidu-19, v katerih navaja, da se za drugi odmerek praviloma uporabi cepivo istega proizvajalca. Če želi posameznik nadaljevati cepljenje proti covidu-19 z drugim cepivom, mora izpolniti izjavo, med obema odmerkoma cepljenja pa morajo preteči štirje tedni.

'Cepljenje je življenjskega pomena za družbo v Sloveniji'

08. 07. 2021 12.35

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović je znova pozvala k cepljenju. Kot je poudarila, je cepljenje življenjskega pomena za družbo v Sloveniji. Tudi minister za zdravje Janez Poklukar je povedal, da cepljenje odpira šole, družbo, kulturo, gospodarstvo in s tem rešuje plače.

Beovićeva: Smiselno bi bilo razmisliti o obveznosti cepljenja

08. 07. 2021 06.00

Ali se lanski scenarij ponavlja? Smo na pragu četrtega vala epidemije? Število okuženih – tudi z nevarnejšo različico delta – skokovito narašča. Pri nas je danes 73 novookuženih, počitnice so tu, maturantje prihajajo z maturantskih izletov, predvsem iz Španije. Več kot 50 je okuženih. Kam drvimo? Prvi val se je začel z vnosom iz tujine, jesenski val se je začel s prihodi iz Hrvaške, zdaj pa sta pred velikim izzivom tudi Španija in Grčija. Tja pa potujejo številni Slovenci. Bomo sploh lahko izkoristili počitnice? Kaj bomo storili?

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije

02. 07. 2021 06.33

Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

V četrtek 25 novih okužb: V četrtem valu več ugodnosti za cepljene?

02. 07. 2021 09.54

V Sloveniji so v četrtek ob 1656 PCR-testih potrdili 25 okužb z novim koronavirusom, je objavil NIJZ. Delež pozitivnih testov je bil 1,5-odstoten. V četrtek zaradi covida-19 ni umrl nihče, tako je že šesti dan zapored. Dodatno so se sprostili ukrepi pri verskih obredih in športu. IJS med tem opozarja, da se bo avgusta, če se ne bomo dovolj precepili, začel četrti val. Beovićeva je pri tem namignila, da stroka razmišlja tudi v smeri, da ukrepi morda ne bi veljali za vse.

Zahvala zdravstvenim delavcem: med prejemniki tudi glavna medicinska sestra Munih

30. 06. 2021 06.00

Pametno je, da se pripravimo na naslednji epidemični val, opozarja vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Vse več je tudi izjav, da se četrtemu zaprtju države ne bomo mogli izogniti in v tem kontekstu bodo v ospredje spet prišli tisti zdravstveni delavci, na katere smo ob trenutnih ugodnih epidemioloških statistikah kar malce pozabili, so pa bili in bodo ključni za reševanja naših življenj v primeru ponovnega novega vala okužb. Vsem tem so se zahvalili v ljubljanskem kliničnem centru. Ena od prejemnic zahvale je tudi glavna medicinska sestra na infekcijski kliniki, kjer je srce boja proti covidu-19, Jolanda Munih.