bojana beović

Južnoafriški sev in cepljenje: v UKC Maribor še čakajo rezultate testiranj

28. 02. 2021 19.44

Je načrt, da bi do poletja precepili 70 odstotkov prebivalstva, dokončno splaval po vodi? "EU se odziva prepočasi, pri dobavah cepiv nas nečlanice Unije prehitevajo po desni," opozarja Bojana Beović. Vse glasnejši so tudi pomisleki o smiselnosti cepljenja, saj ne zagotavlja imunosti na južnoafriški sev. Stroka je enotna. "To, da ga že imamo tudi v Sloveniji, ne spreminja ničesar, cepivo še vedno zagotavlja določeno zaščito," pojasnjuje tudi Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Samo če bomo precepljeni, bomo lahko virus omejili, s tem pa tudi mutacije.

Potrdili prvi primer južnoafriškega seva novega koronavirusa

26. 02. 2021 17.22

Novi minister za zdravje je potrdil, da so pri nas potrdili prvi primer okužbe z južnoafriškim sevom novega koronavirusa. Gre za osebo, ki se je vrnila iz Afrike. Trend potrjenih okužb z novim koronavirusom se je v zadnjih dneh sicer pri nas znova obrnil navzgor.

'Cepilni potni listi v tem trenutku niso smiselni, ker cepiva ni dovolj'

26. 02. 2021 06.00

Padajoča krivulja okuženih že nekaj dni stagnira, obalno-kraška regija je celo nazadovala v rdečo, mutacije novega koronavirusa pa skoraj zagotovo pomenijo tretji val. Bo farmacevtom z novimi poskusnimi cepivi nove seve virusa uspelo prehiteti? Moderna je že začela testiranja na prostovoljcih, a kaj to pomeni za Slovenijo, ki se zanaša predvsem na cepiva Astrazenece? Ker Slovenci nismo edini, ki nimamo proste izbire pri cepivih, je vedno bolj pod vprašajem tudi predlog evropskih cepilnih listov za prehajanje meja.

Bojana Beović odslej predsednica zdravniške zbornice

18. 02. 2021 08.21

Novoizvoljeni poslanci skupščine Zdravniške zbornice Slovenije so na ustanovni seji potrdili mandat novoizvoljeni predsednici Bojani Beović, ki bo na čelu zdravniške zbornice nasledila Zdenko Čebašek Travnik. Beovićeva se bo tako najbrž poslovila od vodenja svetovalne skupine. Ko bo imenovan nov minister za zdravje, se bo o tem pogovorila z njim, posledično bosta sprejela ustrezne odločitve.

Strokovnjaki svarijo: 'Cepiva in protitelesa ne ščitijo pred vsemi novimi sevi'

18. 02. 2021 18.49

Vse poti so še odprte, epidemije kljub trenutnemu umirjanju števila okuženih še ni konec, opozarja Bojana Beović. V naši okolici namreč beležijo vedno več primerov okužbe z novimi sevi koronavirusa. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja kar 20 odstotkov vseh okužb, na Hrvaškem so potrdili prvi primer brazilskega seva, na Finskem pa so odkrili čisto novo različico virusa, v kateri so odkrili sledi tako britanske kot južnoafriške različice.

V sredo potrjenih 872 okužb, presegli 4000 smrti

18. 02. 2021 10.02

Po uradnih podatkih je bilo v sredo opravljenih 4271 testiranj s PCR-testi, od tega je bilo pozitivnih 872, kar znaša 20,4 odstotka. Znižalo se je tudi sedemdnevno povprečje okužb, ki trenutno znaša 768. Hospitaliziranih je 619 oseb, 116 se jih nahaja na oddelkih intenzivne nege. Iz bolnišnic so odpustili 61 oseb, umrlo pa je 10 ljudi s covidom-19.

Ostali brez gostov, ker jim UKOM ni dovolil nastopa v oddaji

04. 02. 2021 11.04

Ob zmedi z lažno pozitivnimi testi so želeli v Svetu na Kanalu A pred kamero povabiti direktorja NIJZ Milana Kreka, ministrico za izobraževanje Simono Kustec in predstavnike ministrstva za zdravje. A so od vseh dobili odgovor, da jim vladni urad za komuniciranje ni dal soglasja za nastop. Podobno težavo so imeli tudi na Odmevih. Očitno politika in stroka v tem trenutku nista preveč usklajeni in si morda zato ena stran ne želi nastopanja druge, pravi voditelj Sveta Gregor Trebušak.

V sredo 1516 novih okužb. 'Teža okuženih se premika s starejših na mlajše populacije'

28. 01. 2021 09.27

V sredo so ob skupno 13.597 odvzetih brisih na novi koronavirus potrdili skupno 1516 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 23,1-odstoten, hitrih antigenskih testov pa 4,3-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1106 bolnikov, od tega 171 na intenzivni negi. Umrlo je 23 oseb. Vodja vladne strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović je na novinarski konferenci dejala, da v zadnjih dneh opažajo posamezna izboljšanja, predvsem manj bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in intenzivno nego. A epidemija je še vedno v polnem razmahu, je opozorila.

Bližamo se rdeči fazi, stroka 'napredek' pripisuje tudi hitrim testom

18. 01. 2021 18.16

Epidemija se umirja, Slovenija se približuje rdeči fazi. Prvo mejo od dveh za sproščanje omejitev smo dosegli. Kaj to pomeni – bo vlada še ta teden otroke poslala nazaj v šolske klopi? V Slovenijo je medtem prišlo pol manj cepiva kot pretekli teden, zato bodo z njim cepili le tiste, ki so že bili cepljeni. Infektologinja Bojana Beović poudarja, da izračuni kažejo, da bo aplikacija drugega odmerka še vedno lahko izvedena pravočasno.

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu

18. 01. 2021 06.00

Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

569 novih okužb. Ko gre za sproščanja, bodo tehtali med škodo in koristjo

17. 01. 2021 10.21

V soboto so v Sloveniji opravili 3067 PCR in hitrih testov ter potrdili 569 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 40 covidnih bolnikov, je sporočila vlada. Delež pozitivnih PCR testov je bil 20,7-odstoten, hitrih testov pa 9,3 odstotka.

Kmalu odprtje šol in vrtcev v posameznih regijah?

16. 01. 2021 19.47

Čeprav mejo za prehod iz črne v rdečo fazo še vedno presegamo pri vseh kriterijih, pa po zadnjih podatkih pogoje za odpiranje prvih treh razredov šol dejansko izpolnjuje že pet regij: Gorenjska, Obalno-kraška, Osrednjeslovenska, Primorsko-notranjska in Zasavska, zelo blizu mejnika pa sta tudi Koroška in Podravska. Tudi direktor NIJZ Milan Krek je potrdil, da bi lahko ob nadaljevanju dobrih epidemioloških razmer lahko že kmalu razmišljali o odpiranju šol in vrtcev v posameznih regijah.

Epidemija podaljšana za 60 dni, dvolastniki zemljišč izjema pri prehajanju meje

13. 01. 2021 17.55

Vlada je z odlokom podaljšala epidemijo za 60 dni. Med izjeme za prehod meje je dodala dvolastnike zemljišč, ki prehajajo državno mejo zaradi opravljanja kmetijsko-poljedelsko-gozdarskih del, in sklenila, da se karantena na domu lahko prekine tudi s hitrim testom. Izdali so nov odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil ter za sedem dni podaljšali druge obstoječe odloke.

Frizerji in trafike 'nujna dejavnost', kozmetični saloni in avtopralnice zaprti

11. 01. 2021 16.00

Da so nekatere odločitve vlade popolnoma nesmiselne in nelogične, opozarja vse več podjetnikov. Na vprašanje, zakaj je frizerstvo 'nujna dejavnost', hkrati pa imajo kozmetičarke (z izjemo pedikure) prepoved obratovanja, nam je vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović odgovorila, da imajo glede frizerjev "veliko zagotovil o tem, da se sicer dela na črno, kar je še slabše". Jezni so tudi lastniki avtopralnic: "Možnost okužbe pri avtomatskem pranju avtomobila je enaka oziroma še manjša kot pri uporabi bankomata, pa smo vseeno zaprti."

So hitri antigenski testi, ki jih je državi dobavil Majbert Pharm, zanesljivi?

05. 01. 2021 19.58

Ministrstvo za zdravje zagotavlja, da so hitri antigenski testi, ki jih je država kupila od ljubljanskega podjetja Majbert Pharm zanesljivi in da imajo vse potrebne certifikate. Pred nakupom smo preverili tako dobavitelja kot izdelek, zagotavljajo odgovorni, hkrati pa priznavajo, da se pri rezultatih pojavljajo odstopanja. In ker s terena prihajajo tudi drugačne informacije, nekatere zdravstvene ustanove državo pozivajo, naj teste dodatno preveri. Kaj na to pravi nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, ki je podpisal pogodbo zanje? Pa Janko Jenko, ki je za ta posel posodil denar lastnikoma Majbert Pharma, ki živita na veliki nogi?

Stroka miri: Da bi smrt nastopila zaradi cepiva, je malo verjetno

05. 01. 2021 14.11

Po novici, da je oskrbovanka v enem od domov za starejše šest ur po cepljenju s cepivom proti covidu-19 umrla, so pristojni le podali nekaj pomirjujočih informacij. Po prvih ugotovitvah je oskrbovanka umrla zaradi srčnega infarkta, ki ga je zdaj doživela že drugič, cepivo pa, po prvih ugotovitvah ni igralo nobene vloge pri poslabšanju njenega stanja. Ministrstvo za zdravje je že ustanovilo posebno komisijo, ki bo zdaj ugotavljala, ali je oskrbovanka umrla zaradi zastoja srca ali zaradi cepiva. A stroka že danes miri: to je malo verjetno.

Kdo in zakaj grozi Bojani Beović?

05. 01. 2021 11.39

Bojana Beović je v strokovnih krogih zelo cenjena infektologinja, danes - v času epidemije - pa je kot vodja strokovne skupine za covid-19 eden najbolj prepoznavnih obrazov. "Ni mi žal, da sem prevzela vodenje skupine, si pa nisem predstavljala, kaj vse to prinaša. Komuniciranje z ljudmi je zame večje breme kot strokovno delo," pravi Beovićeva, ki jo je v preteklosti zanimala tudi politika, a je pred kratkim izstopila iz stranke SDS.

Svet v maskah: kako je pandemija zaznamovala leto 2020?

01. 01. 2021 15.09

Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi hitrega širjenja novega koronavirusa s Kitajske 30. 1. 2020 razglasila izredne zdravstvene razmere po svetu. 11. marca je izbruh novega koronavirusa v svetu dosegel razsežnosti pandemije, potem pa se je svet podal v boj z virusom, ki je spremenil naša življenja. Žarek upanja predstavlja začetek množičnega cepljenja, zaradi katerega svet upa, da bo v leto 2022 vstopil brez zaščitnih mask.

'Gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva'

27. 12. 2020 08.01

V Sloveniji se je začelo cepljenje oskrbovancev in zaposlenih v domovih za starejše ter najbolj izpostavljenih zdravstvenih delavcev proti covidu-19. Cepljeni so bili že prvi trije Slovenci, in sicer upokojeni mariborski nadškof Franc Kramberger v Lenartu, gospa Angelca Butenko v Ljubljani ter gospod Jože Pelko v Rogaški Slatini. Zdravi mladi odrasli bi lahko na vrsto prišli okoli marca, je povedala državna sekretarka z MZ Marija Magajne. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović pa je dejala, da gre za izjemen uspeh znanosti in vsega človeštva.

Strokovnjaki spodbujajo k preživljanju praznikov v ozkem krogu

24. 12. 2020 08.28

Ob praznikih je običajno sproščeno druženje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prebivalce pozvali, naj letošnje praznike preživijo drugače ter zaščitijo sebe in tiste, ki jih imajo najraje. Izpostavili so nekaj najpomembnejših priporočil, kako preprečiti morebitno okužbo med prazničnim druženjem. Beovićeva je ob tem še dodaja, da opravljen hitri test ne sme dajati lažne varnosti glede vedenja med prazniki.

'Cepljenje bo precej razbremenilo zdravstveni sistem'

22. 12. 2020 06.00

Po tem, ko so v Veliki Britaniji zaznali nov sev novega koronavirusa, ki naj bi bil po prvih ugotovitvah precej bolj nalezljiv, vendar naj hkrati ne bi povzročal višje smrtnosti, se na prihod mutacije virusa pripravlja tudi Slovenija. V oddaji 24UR ZVEČER sta o novem sevu, cepljenju, množičnem testiranju in možnosti tretjega vala spregovorila vodja strokovne skupine Bojana Beović in dr. Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo.

Strokovna skupina za covid-19 ni predlagala policijske ure

18. 12. 2020 11.39

Vlada Janeza Janše je uvedla policijsko uro, omejila gibanje ljudi na občine, zaprla javni potniški promet in bo jutri odprla cerkve, ne da bi ji to kadarkoli izrecno predlagala svetovalna strokovna skupina za covid-19. V zapisnikih sej prav tako ni niti besede o tem, da bi vlada vsakih sedem dni pri stroki preverjala, ali so sprejeti ukrepi še vedno potrebni, kot ji je to naložilo ustavno sodišče.

Zapisniki sej razkrivajo: vlada ni upoštevala stroke in je zamujala z ukrepanjem

17. 12. 2020 09.31

Zapisniki 47 sej strokovne skupine za covid-19, ki jo vodi Bojana Beović, razkrivajo nekatere podrobnosti o ozadju sprejemanja ukrepov. Med drugim je vlada zamujala s pripravo na drugi val epidemije in ukrepanjem, strokovna skupina je vladi predlagala, naj zaprosi za mednarodno pomoč, člani skupine so imeli različna mnenja o odpiranju šol, razkriva portal necenzurirano.si.

Epidemija podaljšana, večina članov vlade neuradno proti vnovičnemu zapiranju

16. 12. 2020 19.29

Ali se bodo ukrepi po delni sprostitvi, ki jo je vlada uvedla nedavno, spet zaostrili že prihodnji teden? Zdravstveni minister Gantar zagovarja vnovično zaprtje države med božično-novoletnimi prazniki, in to na enak način, kot smo ga poznali zadnjih sedem tednov. A na drugi strani to za gospodarstvo ni sprejemljivo. Zaprtje države sicer podpira tudi vodja strokovne skupine Beovićeva. Vlada pa je medtem epidemijo podaljšala še za 30 dni, v osrednjeslovenski, gorenjski, obalno-kraški in goriški regiji pa bo omogočeno delovanje knjižnic, galerij in muzejev.

Kaj se dogaja s strokovno svetovalno skupino? Še obstaja ali ne?

16. 12. 2020 16.21

Po tem ko je strokovno skupino za covid-19, z Bojano Beović na čelu, zapustil prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel, je zdravstveni minister Gantar najavil, da jo bo "treba prevetriti". Nekateri mediji pa zdaj poročajo, da naj bi Beovićeva celo dejala, da svetovalna skupina ne obstaja več. Infektologinja nam je sicer zatrdila, da ta še obstaja in da minister njihovega imenovanja (še) ni preklical, a da so aktivni, ko jih zaprosijo za mnenje.

Za novo predsednico zdravniške zbornice izbrana Bojana Beović

15. 12. 2020 14.29

Člani Zdravniške zbornice Slovenije so za svojo predsednico izbrali infektologinjo Bojano Beović, ki je širši javnosti postala znana po vodenju svetovalne skupine za covid-19. Prejela je 3154 glasov, njena protikandidatka v drugem krogu volitev Tanja Petkovič pa 2706. Na zbornici so prejeli 5895 glasovalnih lističev, tako da je bila volilna udeležba 51-odstotna.

Gantar: Tretji val epidemije se bo začel januarja in lahko, da bo še hujši

15. 12. 2020 09.47

V ponedeljek smo ob 5634 testih potrdili 1524 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je tako znašal 27-odstotkov. Umrlo je 44 bolnikov s covidom-19. Zdravstveni minister Gantar je izpostavil visoko število okužb na delovnih mestih in dejal, da bi bilo v času božično-novoletnih praznikov najbolje, da bi imeli ljudje v največji možni meri kolektivne dopuste. Predloge ukrepov za prazničen čas bodo na vladi pripravili do srede. Po njegovih besedah takrat zelo verjetno ne bodo odprte trgovine, z izjemo živilskih.

Otroci se bodo v šole vrnili takoj po novem letu, morda teden kasneje

15. 12. 2020 09.37

"Edini razlog, zakaj se nismo za to odločili že zdaj, je ta, da bi jih s tem v šolo pošiljali za en teden," je dejal Gantar in zagotovil, da bo med prvimi ukrepi, ki bodo sledili po novem letu, prav ponovno odprtje šol. Čeprav naj bi se te odpirale 4. januarja, je možno, da se bo datum prestavil za teden dni, pravi Gantar. Psihiatrinja Barbara Šegula Škoberne medtem opaža vse več stisk otrok, ki ne zmorejo več in "sploh ne vedo več, kaj se učijo".

Posledice šolanja na daljavo: otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši

14. 12. 2020 18.32

Zakaj se nekatere dejavnosti odpirajo, šole pa še naprej ostajajo zaprte, se sprašujejo mnogi, tudi tisti starši, ki imajo z usklajevanjem dela od doma in pomočjo pri šolanju otrok prepolne roke dela. Posledice dolgotrajnega šolanja na daljavo so že vidne, opozarja ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc – otroci postajajo vse depresivnejši in nestrpnejši. In čeprav je celo minister za zdravje povedal, da bi moralo imeti vračanje otrok v razrede prednost, ima prednost odpiranje frizerskih in kozmetičnih salonov ter podobno. Za prvi možni datum vračanja otrok v šole se sicer omenja 4. januar.

Gantar presenečen: Svetovalna skupina je v enem dnevu spremenila mnenje

14. 12. 2020 15.15

Minister za zdravje je presenečen, da je svetovalna skupina za covid-19 čez noč spremenila svoje mnenje glede sproščanja ukrepov, ki ga je sam pospremil s številnimi pomisleki. Skrbijo ga predvsem omejene kapacitete zdravstva, zato se zavzema za dodatne omejitve med prazniki. Ponovno je tudi napovedal preoblikovanje svetovalne skupine, a, kot pravi, v tej situaciji ni enostavno dobiti ljudi, ki bi se izpostavili.